EN

Europa Środkowo-Wschodnia Inwestycje nabierają tempa

Rynek inwestycyjny i finansowy
W II kwartale odnotowano wzrost zainteresowania nieruchomościami w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. To efekt rosnącego zaufania inwestorów do perspektyw ożywienia gospodarczego w regionie EMEA, wynika z najnowszego raportu firmy Colliers pt. EMEA Market Snapshot – Capital Markets | Q2 2021.

W centrum uwagi znajdowały się obiekty biurowe, gdyż inwestorzy zakładali powrót do tradycyjnego modelu pracy w związku ze zniesieniem obostrzeń związanych z Covid-19. Po trzymiesięcznej przerwie spowodowanej ograniczeniami w przemieszczaniu się w wielu krajach europejskich w II kwartale nastąpił powrót „megatransakcji” biurowych o wartości ponad 500 mln euro m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Wiele transakcji w I kwartale było opóźnionych z powodu lockdownów. Zaszczepienie dużego odsetka osób z grup wysokiego ryzyka w Europie pozwoliło na złagodzenie obostrzeń, co zachęciło inwestorów do powrotu. W realizacji jest wiele transakcji w fazie due diligence, które prawdopodobnie zostaną sfinalizowane w drugiej połowie roku — mówi Richard Divall, dyrektor Colliers ds. rynków kapitałowych.

Biura nie były jedynym segmentem, który w II kwartale odnotował wzmożone zainteresowanie. Mimo że sektor turystyczny pozostaje relatywnie słaby, zainteresowanie inwestorów hotelami, mocno dotkniętymi przez pandemię, wyraźnie wzrasta w popularnych lokalizacjach, takich jak Włochy i Hiszpania. Oznaki ożywienia widać także w sektorze handlowym.

Inwestorzy zaczynają przygotowywać się na boom turystyczny po pandemii, licząc na wzrost popytu po całkowitym zniesieniu restrykcji związanych z Covid-19. Najlepiej poradzą sobie hotele w najatrakcyjniejszych lokalizacjach — mówi Damian Harrington, dyrektor Działu Badań Rynków Kapitałowych Colliers oraz dyrektor Działu Badań w regionie EMEA.

Równie wysokie pozostaje zainteresowanie sektorem najmu instytucjonalnego, zwłaszcza w Polsce i Irlandii, mimo że niektóre europejskie miasta i kraje zaostrzają przepisy na korzyść właścicieli zamieszkujących lokale mieszkalne i najemców.
Badanie Colliersa wykazało również, że w ostatnim kwartale przybyło transakcji w sektorze magazynowym. Inwestorzy oczekują bowiem, że popyt na dostawy internetowe, który powstał w wyniku zamknięcia sklepów, będzie się utrzymywać.

II kwartał w Wielkiej Brytanii upłynął pod znakiem ożywania inwestycji w nieruchomości. Wzmożoną aktywność inwestorów odnotowano w czerwcu – wartość inwestycji w tym miesiącu wyniosła ponad 4 mld funtów (4,6 mld euro), podczas gdy w całym II kwartale 2020 roku było to 5 mld funtów. Cztery największe transakcje dotyczyły biur, na czele z zakupem portfela Arlington przez Brookfield Asset Management za 714 mln funtów. Pomimo ożywienia, 11 mld funtów zainwestowanych w II kwartale było nadal o 20 proc. poniżej średniej kwartalnej z ostatnich 5 lat, co ilustruje wpływ, jaki Covid-19 wywarł na aktywność inwestycyjną.

Wartość inwestycji w II kwartale w Niemczech była wyższa niż w latach boomu przed pandemią. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 14,3 mld euro, na co złożyło się wiele megatransakcji o wartości powyżej 500 mln euro, z czego dwie przekroczyły 1 mld euro. W ostatnim kwartale do Niemiec powrócili również inwestorzy zagraniczni, a także szukający okazji inwestorzy o większej skłonności do ryzyka, których odstraszyła pandemia.

Wartość inwestycji we Francji w I półroczu 2021 roku wyniósł 8,1 mld euro, co oznacza spadek o 29 proc. w porównaniu z I półroczem 2020 roku. W II kwartale 2021 roku zainwestowano tu 3,2 mld euro, o 35 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spadek ten był szczególnie widoczny w metropolii paryskiej (Greater Paris). Wyniki te nie są odzwierciedleniem braku zainteresowania inwestorów, ale raczej niedoboru podaży nieruchomości inwestycyjnych, co sprawia, że wielu graczy bacznie obserwuje rynek w oczekiwaniu na okazję.

W II kwartale w Polsce sfinalizowano transakcje o wartości około 1 mld euro, co stanowi spadek o około 30 proc. w porównaniu z I kwartałem 2021 roku 44 proc. wartości stanowiły transakcje w sektorze PRS. Największe z nich to zakup 2496 mieszkań w największych miastach Polski przez Cornerstone Partners i Crestyl Group oraz firmę Heimstaden Bostad od spółki Budimex Nieruchomości oraz podpisanie umowy przez NREP z YIT na realizację 1071 mieszkań w Warszawie.

Dużą aktywność odnotowano także w sektorze magazynowym. Wśród największych transakcji można wymienić: nabycie portfolio pięć parków logistycznych o łącznej powierzchni 209 tys. mkw. przez REINO Kapitał w imieniu Grupy Grosvenora oraz zakup parku magazynowego na północy Polski przez BentallGreenOak.

W II kwartale swój debiut na polskim rynku inwestycyjnym miała węgierska firma Indotek, która zakupiła od spółki Immofinanz portfel czterech aktywów biurowych zlokalizowanych w Warszawie. Wartość tej transakcji to 72,5 mln euro.

Oczekuje się, że tempo transakcji wzrośnie w nadchodzącym kwartale, kiedy zniesione zostaną ograniczenia w podróżowaniu. Pierwsze efekty poluzowań już obserwujemy – inwestorzy, zwłaszcza z kontynentalnej Europy, przyjeżdżają obejrzeć nieruchomość, aktywnie uczestniczą w procesach i składają oferty nabycia z myślą o finalizacji transakcji jeszcze w 2021 roku. Wyraźnie widać, że zainteresowanie regionem CEE utrzymuje się na wysokim poziomie. Spodziewamy się nawet wejść nowych graczy na rynek – mówi Piotr Mirowski, senior partner, dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego Colliers w Polsce.

W II kwartale nastąpił powrót inwestycji w sektorze hotelarskim, który w ubiegłym roku najbardziej ucierpiał w wyniku ograniczeń w podróżowaniu związanych z Covid-19. W Wenecji, będącej magnesem dla turystów, doszło do jednej z największych transakcji — ECE zakupiło hotel Bonvecchiati za 100 mln euro.

W Hiszpanii najpopularniejszymi sektorami dla inwestorów były hotele i logistyka, które w ciągu zaledwie sześciu miesięcy poprawiły wyniki inwestycyjne osiągnięte w całym roku 2020.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Mieszkania i biura przy Piotrkowskiej

schedule 17 września 2021
Opr./edited by MR

Przy ul. Piotrkowskiej 252/256 w Łodzi rozpoczęły się prace przy inwestycji mieszkaniowej Perła Piotrkowska. Zakończenie budowy I etapu zaplanowano na na koniec 2022 roku. W ramach projektu zostanie też zrewitalizowana zabytkowa willa Karola Königa z 1887 roku.

Artykuł sponsorowany

Polska PGNiG sprzedaje biurowiec w Łodzi

schedule 27 sierpnia 2021
Eurobuild CEE

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA z siedzibą w Warszawie ogłasza przetarg ustny na sprzedaż łódzkiego budynku biurowego przy ul. Uniwersyteckiej 2/4, cena wywoławcza netto wynosi 19,14 mln zł.

Rynek mieszkaniowy

Polska Warszawskie Rezydencje od Vinci

schedule 17 września 2021
Opr./edited by MR

Vinci Immobilier Polska zakończyło sprzedaż mieszkań w Rezydencji Bonifraterska w Warszawie. Budynek liczy 39 apartamentów w metrażach od 28 do 116 mkw. Deweloper rozpoczął jednocześnie sprzedaż lokali w inwestycji Rezydencja Tagore na Górnym Mokotowie.  

Materiał partnera

Polska Gdyńska Marina Yacht Park wpisuje się w światowe trendy urbanistyczne

schedule 02 września 2021
Eurobuild CEE

Na Molo Rybackim w centrum Gdyni powstał nowatorski projekt architektoniczny, łączący funkcje miejskie i rekreacyjne. Ta niedostępna wcześniej część miasta przekształca się w nowoczesną nadmorską dzielnicę otwartą dla mieszkańców, turystów i żeglarzy.

Materiał partnera

Polska Zawsze komfortowo i na poziomie

schedule 31 sierpnia 2021
Eurobuild CEE

Ziv Zviel, CEO Atlas Estates, mówi "Eurobuildowi" o planach firmy dotyczących rynku nieruchomości mieszkaniowych, o najlepszych inwestycjach oraz o przyszłości rynku

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Griffin sprzedaje hipermarkety

schedule 17 września 2021
Opr./edited by MR

Pruim, firma zarządzana przez Griffin Real Estate, sfinalizowała sprzedaż sześciu obiektów handlowych o całkowitej powierzchni ponad 100 tys. mkw. Nabywca nieruchomości nie został ujawniony. Wartość transakcji wyniosła 87 mln euro. 

Hotele

Polska Aiden by Best Western debiutuje w Polsce

schedule 17 września 2021
Opr./edited by AKL

W Łodzi powstanie pierwszy w Polsce butikowy hotel Aiden by Best Western. Pod szyldem tej marki funkcjonować będzie Hotel Reymont, który wchodzi w skład grupy Polskiego Holdingu Hotelowego. Za koncepcję architektoniczną odpowiada pracownia KM Rubaszkiewicz.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Spar Mini razy dwa

schedule 17 września 2021
Opr./edited by MR

Kolejne dwa sklepy Spar Mini dołączyły do sieci. Nowe placówki znajdują się w Siemianowicach Śląskich (157 mkw. sali sprzedaży) oraz w Nowym Targu (110 mkw.). W Nowym Targu pojawiło się również bistro Bean Tree Cafe.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska 54 mln euro dla Accolade

schedule 17 września 2021
Opr./edited by AKL

Accolade i niemiecki Aareal Bank sfinalizowały transakcję refinansowania o łącznej wartości 54 mln euro dla czterech polskich parków przemysłowych: w Bydgoszczy, Białymstoku, Mińsku Mazowieckim i Legnicy. Jest to kontynuacja zeszłorocznej transakcji, której wartość wyniosła 153 mln euro. Poza zwiększeniem rentowności portfela, refinansowanie ma również wesprzeć realizację strategii Accolade, której celem jest rozwój nowoczesnego biznesu w Europie.

Budownictwo

Niemcy Biurowiec z widokiem na łodzie podwodne

schedule 17 września 2021
Opr./edited by MR

Grupa spółek zależnych Strabaga wybuduje w Kilonii obiekt stoczniowy dla ThyssenKrupp Marine Systems. W jednej zintegrowanej konstrukcji znajdą się hale, w których będą produkowane łodzie podwodne, i biurowiec. Całość powstaje na terenie stoczni w Kieler Förde.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Cushman komercjalizuje Podolską 21

schedule 17 września 2021
Opr./edited by AKL

Gdynia Podolska (spółka z grupy First Property) zleciła firmie Cushman & Wakefield komercjalizację obiektu Podolska 21. Jako wyłączny agent, firma zajmie się wynajmem 13,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Infrastruktura

Polska Mostem do Miasteczka Wilanów

schedule 17 września 2021
Opr./edited by AKL

ZDM i grupa Robyg zbudowali i oddali do użytkowania most przez Potok Służewiecki na warszawskim Wilanowie. Przeprawa stworzyła nowy wjazd do Miasteczka Wilanów oraz połączyła ulicę Sarmacką ze skrzyżowaniem al. Wilanowskiej i ul. Kosiarzy. Deweloper wybudował przedłużenie ul. Sarmackiej i most nad potokiem wraz z ciągami dla pieszych oraz przejazdem rowerowym, natomiast ZDM przebudował skrzyżowanie.

Rynek inwestycyjny i finansowy

MVGM rozszerza zakres usług

schedule 17 września 2021
Opr./edited by AKL

MVGM uruchamia nową linię biznesową i będzie się zajmować komercjalizacją nieruchomości. Pierwsze działania podejmie w CH Forum Gliwice i Factoria Park we Wrocławiu oraz w warszawskim obiekcie biurowym, Natpoll Business Center. Na czele zespołu najmu stanęła Małgorzata Słowik.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Atal ma więcej obligacji dla inwestorów

schedule 17 września 2021
Opr./edited by MR

Atal wprowadził zmiany do programu emisji obligacji z marca 2021 roku. Aktualnie podwyższono łączną wartość nominalną obligacji emitowanych w ramach tego programu z poziomu 200 mln złotych do kwoty 240 mln złotych. Pozyskane środki firma przeznaczy na zakup gruntów oraz finansowanie wybranych przedsięwzięć deweloperskich.

Nagrody Eurobuild Awards

Polska Triki i wskazówki przed Galą

schedule 16 września 2021
Eurobuild Conferences

Po długiej przerwie w końcu spotkamy się na imprezie na żywo – i to jakiej – na Gali wręczenia nagród Eurobuild Awards.

Zielone budownictwo

Polska Panattoni będzie Excellent w standardzie

schedule 16 września 2021
Opr./edited by MR

Panattoni jako pierwszy deweloper nieruchomości przemysłowych wprowadza do standardu swoich obiektów certyfikację metodą BREEAM na poziomie Excellent. Do dziś firma dostarczyła blisko 5,7 mln mkw. powierzchni z zielonymi certyfikatami.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska White Stone dokupuje na Bielanach

schedule 16 września 2021
Opr./edited by TC

Grupa White Stone zakupiła drugą część gruntów na Bielanach w sąsiedztwie Huty Warszawa, przy stacji Metra Młociny – łącznie deweloper ma w portfelu teren o powierzchni 200 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Brochocki wynajmuje

schedule 16 września 2021
Opr./edited by TC

Ostatnie miesiące w Kancelarii Brochocki należały do dynamicznych, kancelaria doradzała w transakcjach najmu ponad 2,3 tys. mkw. powierzchni biurowej w Warszawie. Zamieszczamy podsumowanie najważniejszych transakcji.

Rynek mieszkaniowy

Polska City Spot w City Vibe

schedule 16 września 2021
Opr./edited by MR

Rozpoczęła się sprzedaż II etapu pierwszej inwestycji Nexity Polska w Krakowie – City Vibe przy ul. Myśliwskiej 68. W nowym budynku City Spot dostępnych będzie 137 mieszkań.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Zdrowa Krowa u Anny

schedule 16 września 2021
Opr./edited by MR

Restauracja Zdrowa Krowa otworzy się w łódzkiej Fuzji. To pierwszy lokal sieci w tym mieście. Nowy najemca zajmie 128 mkw., w jednym z historycznych budynków zlokalizowanych w Ogrodach Anny, z widokiem na secesyjną zabytkową elektrownię Scheiblerów.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 17 września 2021

Griffin sprzedaje hipermarkety

Pruim, firma zarządzana przez Griffin Real Estate, sfinalizowała sprzedaż sześciu obiektów handlowych o całkowitej powierzchni ponad 100 tys. mkw. Nabywca nieruchomości nie został ujawniony. Wartość transakcji wyniosła 87 mln euro. 

schedule 17 września 2021

54 mln euro dla Accolade

Accolade i niemiecki Aareal Bank sfinalizowały transakcję refinansowania o łącznej wartości 54 mln euro dla czterech polskich parków przemysłowych: w Bydgoszczy, Białymstoku, Mińsku Mazowieckim i Legnicy. Jest to kontynuacja zeszłorocznej transakcji, której wartość wyniosła 153 mln euro. Poza zwiększeniem rentowności portfela, refinansowanie ma również wesprzeć realizację strategii Accolade, której celem jest rozwój nowoczesnego biznesu w Europie.

schedule 17 września 2021

MVGM rozszerza zakres usług

MVGM uruchamia nową linię biznesową i będzie się zajmować komercjalizacją nieruchomości. Pierwsze działania podejmie w CH Forum Gliwice i Factoria Park we Wrocławiu oraz w warszawskim obiekcie biurowym, Natpoll Business Center. Na czele zespołu najmu stanęła Małgorzata Słowik.

schedule 17 września 2021

Atal ma więcej obligacji dla inwestorów

Atal wprowadził zmiany do programu emisji obligacji z marca 2021 roku. Aktualnie podwyższono łączną wartość nominalną obligacji emitowanych w ramach tego programu z poziomu 200 mln złotych do kwoty 240 mln złotych. Pozyskane środki firma przeznaczy na zakup gruntów oraz finansowanie wybranych przedsięwzięć deweloperskich.

schedule 16 września 2021

White Stone dokupuje na Bielanach

Grupa White Stone zakupiła drugą część gruntów na Bielanach w sąsiedztwie Huty Warszawa, przy stacji Metra Młociny – łącznie deweloper ma w portfelu teren o powierzchni 200 tys. mkw.

schedule 16 września 2021

230 milionów na mieszkania we Frankfurcie

Berlin Hyp, jako lider konsorcjum, finansuje nowy projekt mieszkaniowy B&L Group. Kredyt w wysokości 230 mln euro pozwoli na zrealizowanie zespołu budynków z 288 mieszkaniami we Frankfurcie nad Menem.

schedule 16 września 2021

PHN ma zyski i pilnuje kosztów

W I półroczu 2021 roku grupa kapitałowa Polskiego Holdingu Nieruchomości po raz kolejny osiągnęła stabilne wyniki finansowe. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku zysk netto grupy PHN wyniósł 33,2 mln złotych.

schedule 16 września 2021

CBRE kupuje mieszkania na wynajem

CBRE Global Investors kupiła projekt mieszkaniowy Südkreuz Quartier w Berlinie. Sprzedającym była spółka joint venture funduszu emerytalnego Pensionsfonds i firmy Hines. Projekt obejmuje blisko 37 tys. mkw. GLA w 11 budynkach, które zostały oddane do użytku w 2020 roku.

schedule 15 września 2021

MNK na uniwersytecie

MNK Partners w imieniu swojego funduszu inwestycyjnego MNK One kupiło za 6,3 mln euro budynek uniwersytecki w Budapeszcie. Transakcja jest zgodna ze strategią dywersyfikacji geograficznej i dochodowej funduszu.

schedule 14 września 2021

Zielona energia od Kajimy i Griffin Real Estate

Kajima Europe oraz Griffin Real Estate utworzyły joint venture w celu finansowania i rozwoju inwestycji w obszarze energetyki odnawialnej w Polsce. W ramach porozumienia przejęły 72 proc. udziałów w Pad-Res, deweloperze specjalizującym się w rozwoju projektów w sektorze czystych źródeł energii.

schedule 13 września 2021

Wrocławska ikona sprzedana

Adventum Group kupiło od Develii wszystkie udziały we wrocławskim Sky Towerze. Cena sprzedaży, 84,4 mln mln, zostanie pomniejszona o wartość nierozliczonych zachęt dla najemców. Strony podpisały umowę przedwstępną, transakcja ma zostać sfinalizowana do końca tego roku.

schedule 13 września 2021

CTP aktywne w Rumunii

Czeski deweloper CTP kupił od Zacaria Industrial Parks nieruchomości magazynowe w miejscowościach Sibiu, Arad, Oradea i Craiova. Łączna powierzchnia obiektów to około 112 tys. mkw.

schedule 10 września 2021

Węgierski biurowiec z nowym właścicielem

ConvergenCE sfinalizowało sprzedaż Árpád Center w Budpaeszcie. Biurowiec został kupiony przez Investum Kft. Podczas transakcji ConvergenCE reprezentowała firma Cushman & Wakefield.

schedule 09 września 2021

Fortress kupuje w Rumunii

Fortress REIT Limited sfinalizował swoją pierwszą akwizycję logistyczną w Rumunii. Fundusz kupił od Element Industrial i Paval Holding inwestycję Eli Park 1 w Buftea-Chitila, na północny zachód od Bukaresztu.

schedule 07 września 2021

Trójmiasto atrakcyjne dla biznesu

Trójmiasto wraz z całym regionem pomorskim jest zaliczane do pierwszej czwórki obszarów najbardziej atrakcyjnych dla biznesu - tak wynika z badania Business Environment Assessment Study. Udział regionu w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych w Polsce stanowi około 13 proc. ich wartości.

schedule 06 września 2021

Czekają na powrót do normalności

Właściciele obiektów hotelowych w Europie Środkowo-Wschodniej najprawdopodobniej będą się decydować się na przeznaczenie większych środków z kapitału własnego na złagodzenie trudności finansowych spowodowanych przez pandemię Covid-19. Jednocześnie uważają, że to nie jest odpowiedni czas na sprzedaż aktywów.

schedule 06 września 2021

Adventum bierze Marynarską

Firma Savills Investment Management sfinalizowała sprzedaż warszawskiego budynku biurowego Marynarska Point I funduszowi inwestycyjnemu zarządzanemu przez Adventum Group. To ostatnia transakcja sprzedaży przeprowadzona przez fundusz Savills IM European Office Fund, który w ten sposób zakończył swoją działalność.

schedule 03 września 2021

Eften kupuje cztery biurowce w Rydze

Firma Eften kupiła dla funduszu Eften Real Estate Fund 4 cztery biurowe budynki w wielofunkcyjnym projekcie miejskim Jaunā Teika w Rydze. Dotychczasowy właściciel, deweloper Hanner, sprzedał nieruchomość za 131 mln euro. To jak do tej pory największa akwizycja funduszu.

schedule 02 września 2021

Trigea kupuje na Morawach

Czeski fundusz nieruchomości Trigea kupił dwa parki handlowe na Morawach – Haná w Ołomuńcu oraz Park Ostrava. Po transakcji w portfolio funduszu znajduje się pięć nieruchomości, w tym trzy obiekty handlowe i dwa biurowce.

schedule 02 września 2021

CA Immo porządkuje portfel

CA Immo sprzedało biurowiec Canada Square w Budapeszcie. Kupującym jest węgierski inwestor Investum Kft. Sprzedaż została zamknięta z premią 28 proc. w stosunku do wartości księgowej na dzień 31 grudnia 2020 roku.

Kategorie