Polska Mazowsze z kolejnymi dworcami
InfrastrukturaDo tej pory w Garwolinie wykonawca dokonał rozbiórek dotychczasowego dworca oraz budynku garażowo-gospodarczego. Zrealizował także prace ziemne związane z przygotowaniem terenu pod nowy obiekt. Ponadto rozpoczął roboty konstrukcyjno-żelbetowe oraz instalacyjne. W Łaskarzewie również wyburzono już stary budynek dworca. Obecnie trwają tam roboty konstrukcyjno-żelbetowe w zakresie zbrojenie ław oraz stóp fundamentowych, a także wykonywane są przyłącza. Obydwa projekty są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Dworce w Łaskarzewie i Garwolinie są budowane w formule modułowych Innowacyjnych Dworców Systemowych. Są to obiekty typowe, posiadające prostą i nowoczesną bryłę, w której dominantą architektoniczną jest wieża zegarowa. Obydwa dworce będą charakteryzować się identycznym układem funkcjonalno-przestrzennym. Pod zadaszeniem, oprócz stojaków rowerowych oraz stacji naprawy rowerów, zaprojektowano dwa pawilony. W większym z nich będzie się mieścić poczekalnia dla podróżnych. W strefie obsługi podróżnych, oprócz poczekalni, zaprojektowano również toaletę przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W mniejszym, przeszklonym pawilonie znajdzie się pomieszczenie przeznaczone na ewentualną kasę biletową lub lokal komercyjny.
Pomimo tego, że dworce w obydwóch miejscowościach to IDS-y modułowe, będą one różnić się wyglądem elewacji, nawiązując przez to do sąsiadujących budynków.
Nowe dworce będą w pełni dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Już na etapie projektowania wyeliminowano w nich wszystkie potencjalne bariery architektoniczne. Dworce Łaskarzew Przystanek i Garwolin staną się również przyjazne środowisku naturalnemu.
Inwestycje prowadzone w Łaskarzewie i Garwolinie zakładają również wykonanie nowej aranżacji terenu wokół budynków. Oprócz ułożenia nowych chodników i zmian w układzie drogowym na nowo wyznaczone zostaną miejsca postojowe. Przy dworcu Łaskarzew Przystanek będzie ich - 22, a w Garwolinie - 6. W sąsiedztwie obiektów przewidziano również montaż nowych elementów małej architektury.
Łączny koszt budowy dworców Łaskarzew Przystanek i Garwolin to odpowiednio 4,9 mln zł brutto oraz 4,6 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe, a wykonawcą inwestycji, realizowanych w formule „Projektuj i buduj” – SKB. Planowany termin zakończenia obydwóch przedsięwzięć to II kwartał 2022 roku.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...