Polska Inwestorzy lubią Katowice
Rynek inwestycyjny i finansowyNajnowszy raport Antal, Cushman & Wakefield, Vastint oraz TDJ Estate – „Potencjał inwestycyjny Katowic” w ramach Business Environment Assessment Study przedstawia ocenę środowiska biznesowego w Katowicach przez decydentów polskich firm. W badaniu analizie poddano siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia.
W trzeciej edycji badania BEAS Katowice zajęły trzecie miejsce ex aequo z Krakowem. Średnia ocena wynosi 6,7 punktu w 10-stopniowej skali. Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak przestrzeń biurowa (7,4 p.), potencjał edukacyjny (6,9 p.) i ocena lokalizacji jako miejsca do życia (6,9 p.).
Widzimy, że najdynamiczniej rozwijającymi się obecnie sektorami gospodarki Katowic są nowoczesne usługi biznesowe, budownictwo nowoczesnych obiektów biurowych oraz branże oparte na nowych technologiach. Te właśnie sektory, nie tylko z uwagi na ich odporność na kryzys, ale przede wszystkim ze względu na ich rolę stymulującą gospodarczy rozwój miasta, mogą liczyć na wsparcie ze strony władz miasta – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Zgodnie z raportami firm doradczych Katowice i Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska są piątym największym rynkiem rozwoju nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. W Katowicach swoje siedziby mają takie firmy jak Fujitsu, IBM, PwC, ING czy Rockwell Automation - wylicza Kamil Krępa, Dyrektor ds. Leasingu, TDJ Estate.
Katowicki rynek biurowy rozwija się stabilnie mimo trwającej pandemii Covid-19. Całkowita podaż powierzchni biurowej miasta to około 590 tys. mkw. na koniec 2020 roku. W trakcie realizacji lub planowanych jest rekordowe ponad 205 tys. mkw.
Absorpcja tak dużej powierzchni na pewno będzie wymagała dłuższego czasu. Ciężko jest przewidzieć, ile to dokładnie zajmie, ze względu na nieprzewidywalną zmienną, jaką jest pandemia. Nie należy jednak sugerować się tym zbytnio, ponieważ zainteresowanie rynkiem nie słabnie – komentuje Radosław Kostka, acquisition manager Vastint Poland.
Prawdziwą lokomotywą napędową rynku biurowego w Katowicach jest popyt firm z sektora IT.
Taki stan rzeczy zawdzięczamy w szczególności potencjałowi rekrutacyjnemu całego regionu oraz sukcesom, jakie osiągają firmy istniejące na rynku. Wzrost w tym sektorze jest bardzo duży i niekiedy mało przewidywalny, dlatego też kluczowe będzie zapewnienie przez deweloperów powierzchni elastycznych, dostępnych w stosunkowo krótkim czasie – dodaje Tomasz Dyba, senior negotiator, Cushman & Wakefield.
Jedenaście uczelni wyższych, a wśród nich największa państwowa uczelnia na Śląsku, gwarantują firmom zaplecze kompetencyjne. Katowice liczą sobie 51,2 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w obszarze finansów (7,4 tys.), potem w obszarze lingwistycznym (4,1 tys.) a następnie w inżynieryjnym (3,7 tys.). Kapitał ludzki został oceniony na 6,9 p. w dziesięciostopniowej skali.
Śląsk stał się jednym z ważniejszych ośrodków edukacyjnych obok Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Zaplecze edukacyjne czyni region atrakcyjnym dla inwestorów, którzy dokładnie analizują, czy rynek, na którym chcą stworzyć swoje biznesy, ma do zaoferowania pracowników z kompetencjami, których będą poszukiwać. Od kilku lat obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w obszarze IT, finansów czy specjalistów ze znajomością języków obcych – twierdzi Karolina Bucka, team leader, Antal IT Services.
Mocną stroną Katowic są kadry z obszaru kompetencji analitycznych i sprzedażowych, a także specjaliści i menedżerowie w obszarze IT.
Potencjał zatrudnienia w firmach produkcyjnych oraz inżynieryjnych daje Politechnika Śląska, która jako jedna z największych uczelni technicznych w kraju kształci wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynierów cenionych na rynku pracy. Jest najbardziej aktywną uczelnią we współpracy z biznesem oraz przemysłem – komentuje Artur Skiba, prezes zarządu Antal.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...