Polska Gdańsk i krótkie odległości
WydarzeniaWyzwaniem jest rozwój miasta do wewnątrz poprzez intensyfikację zabudowy, wypełnianie i uzupełnianie istniejących struktur urbanistycznych. Widzimy też potrzebę wykreowania nowego centrum dzielnicowego w rozwojowej części miasta, jaką jest Gdańsk Południe – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podczas spotkania, organizowanego przez Urban Land Institute Poland (ULI Poland).
Do Gdańska nowych mieszkańców przyciąga morze, dobra infrastruktura, ale także atrakcyjne miejsca pracy. Według ratusza branże kluczowe do rozwoju miasta to przemysłowo-portowo-logistyczna (Wyspa Stogi – rejon Portu Morskiego ), przemysł nowych technologii (rejon Portu Lotniczego) oraz przemysł czasu wolnego – rozwój usług turystyki i rekreacji (Pas Nadmorski).
Priorytetem dla miasta jest wielofunkcyjność i rozwój funkcji mieszkaniowo-usługowych, zieleni, oraz funkcji produkcyjno-usługowo-składowych. Chcemy to wdrażać poprzez m.in. tworzenie przyjaznych użytkownikom lokalnych przestrzeni publicznych, w których toczy się codzienne życie mieszkańców. Stawiamy na realizację przyjaznej infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, stworzenie nowego parku w dzielnicy rozwojowej Południe. Chcemy stworzyć warunki, by mieszkańcy terenów intensywnie rozwijających się spędzali czas na powietrzu w otoczeniu urządzonej zieleni. Planujemy też nasadzenia zieleni wysokiej wzdłuż ciągów komunikacyjnych, co wpłynie pozytywnie na lokalny klimat oraz sprawi, że miasto będzie coraz bardziej przyjazne dla jego użytkowników – deklaruje Aleksandra Dulkiewicz.
Gdański ratusz stawia na koncepcję miasta krótkich odległości, zbieżnego z koncepcją miasta 15 minutowego
Polskie miasta rozwijają się i pomimo problemów z finansowaniem niektórych inwestycji, stale implementują najlepsze światowe wzorce w zakresie zrównoważonego rozwoju, czy wspierające jakość życia. Gdańsk jest jednym z liderów takiego podejścia, dzięki czemu osiąga sukces i przyciąga nowych mieszkańców, którzy doceniają takie podejście – mówi Søren Rodian Olsen, przewodniczący ULI Poland i dyrektor zarządzający Logicenters w grupie NREP.
Ani uzupełnianie zabudowy, ani rozwój miasta i ekspansja na nowe tereny nie będą przebiegać płynnie bez odpowiedniego planowania. Gdańsk szczyci się dość wysokim poziomem pokrycia obszaru miasta planami miejscowymi – to około 65 proc.
A jeżeli weźmiemy pod uwagę tereny zalesione, to jeszcze więcej – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz.
To jednak nie wyczerpuje potencjału rozwojowego miasta. Pracami planistycznymi obejmowane są kolejne tereny. Do najważniejszych należą: plan dla Parku Południowego, korytarza PKM Południe, i Śródmieścia w granicach parku kulturowego.
Najszybciej rozpocznie się procedura zmiany planu dla Parku Południowego na początku 2022 roku. Procedura zmiany planu miejscowego w Gdańsku trwa średnio ponad 2 lata. Kolejne będą uzależnione od uzyskania wniosków i rekomendacji w zakresie ostatecznego przebiegu ze Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla trasy PKM Południe. Zakończenie prac w tym obszarze planowane jest na wrzesień 2023 roku. Plan w granicach parku kulturowego uzależniony jest od przyjęcia planu ochrony na podstawie wniosków i wytycznych od Pomorskiego Konserwatora Zabytków – zapowiada prezydent Gdańska.
Gdański ratusz stawia na koncepcję miasta krótkich odległości, zbieżnego z koncepcją miasta 15 minutowego. Komunikacja, w świetle planów władz staje się kluczem integrującym cały ośrodek. Kręgosłupem systemu całej aglomeracji jest kolej metropolitalna, ale potrzebuje ona odpowiedniej infrastruktury dodatkowej.
Od ponad dekady stawiamy na rozwój komunikacji miejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji szynowej. Służą temu kolejne inwestycje, realizowane w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej. Trasa Gdańsk Południe – Wrzeszcz – Linia tramwajowa z fragmentem układu drogowego to koszt około 300 mln zł. Planujemy to sfinansować z Funduszy Europejskich w nowej perspektywie finansowej 2021-2027. Z tych samych funduszy zamierzamy pozyskać środki na Etap I Zielonego Bulwaru. Z kolei szacowany koszt układu drogowego z tramwajem do Obrońców Wybrzeża wynosi 250 mln zł. Analizowane są również różne warianty przebiegu linii kolejowej na południe Gdańska oraz poza granice administracyjne miasta – wymienia Aleksandra Dulkiewicz.
Nowe plany ani inwestycje infrastrukturalne nie byłyby potrzebne gdyby nie inwestorzy. Przyciąga ich do miasta strategiczne położenie, wysokiej jakości rynek pracy.
Miasto zawsze dokłada wszelkich starań, aby postępowania administracyjne dotyczące inwestycji były realizowane w terminie. Wsparciem strategicznych inwestycji z sektora nowoczesnych technologii i usług oraz przemysłowych zajmuje się z zespół Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Jest ona właścicielem gruntów, na których powstają parki inwestycyjne. Obejmują one w pełni wyposażoną infrastrukturę i wewnętrzny układ drogowy. Dzięki takiemu kompleksowemu podejściu do zagospodarowania przestrzennego inwestor może liczyć na skrócenie czasu realizacji inwestycji i szybsze uzyskuje pozwolenia na budowę – podsumowuje prezydent Gdańska.
„W 8 pytań dookoła miasta” to cykl wirtualnych spotkań z prezydentami największych polskich miast. Spotkania służą przedstawieniu strategii i polityki przestrzennej, wizji i misji rozwoju miasta oraz umożliwiają otwarty dialog między włodarzami miast i przedstawicielami branży nieruchomościowej. Partnerami cyklu są Grenberg Traurig, Mercer, ABSL, Globalworth, Skanska, Colliers, Cushman & Wakefield, DWF, Dentons, Echo Investment, Hines, MDDP, Vastint i 7R. Eurobuild jest patronem medialnym wydarzenia.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...