EN

Polska Hotele pod dobrymi gwiazdami

Hotele
Zakończył się kolejny trudny rok dla rynku hotelowego – obiekty działały właściwie jedynie przez sześć miesięcy, jednak sezony letni i jesienny były znacznie lepsze od tych z roku 2020. Sektor hospitality jest wytrzymały i zawsze wraca na właściwe tory – czytamy w raporcie pt. "Rynek hotelowy w największych miastach w Polsce. Roczny raport 2021" autorstwa Hotel Professionals. "Eurobuild" uzyskał wyłączność na publikację opracowania.

Cały raport do pobrania na dole strony.

W minionym roku wielokrotne przedłużanie wprowadzonych "na chwilę" obostrzeń dezorganizowało rynek i uniemożliwiało racjonalne planowanie działań. Niepewność i nieprzewidywalność decyzji podejmowanych przez rząd utrudniało planowanie pracy oraz organizowanie jakichkolwiek wydarzeń.

W ostatnich tygodniach co najmniej pięć razy podchodziłem do napisania wprowadzenia do tegorocznego raportu i określenia prognoz na rok 2022. Każdą próbę porzucałem głównie w związku z niemal codziennymi zmianami w rozwoju sytuacji związanej z pandemią COVID-19. Roczny raport rynkowy tworzymy od 15 lat, ale już jego poprzednia edycja (za 2020 rok) była dla nas nie lada wyzwaniem, a jak każdy pracujący w branży hotelowej wie, rok 2021 postawił przed nami równie trudne zadanie. Sektor hotelowy i turystyczny w ostatnich 20 miesiącach został poturbowany, a co gorsze, na horyzoncie próżno szukać klarownej ścieżki, która w najbliższym czasie przywróciłaby nasz sektor do normalności – komentuje Alex Kloszewski, partner zarządzający Hotel Professionals i Hotel Professionals Management Group (HPMG).

W Polsce funkcjonuje obecnie ok. 2 900 hoteli oferujących łącznie ponad 146 tys. pokoi. Ok. 44% pokoi działa w standardzie 3 gwiazdek (segment economy). Drugą najbardziej liczną kategorią są pokoje 4-gwiazdkowe (ok. 31%), a kolejną 2-gwiazdkowe. Pokoje 5-gwiazdkowe stanowią niewielki procent oferty pokoi w Polsce, jedynie około 7% całkowitej podaży. Około 34% pokoi działa pod szyldem globalnej, regionalnej bądź polskiej marki, jednak wciąż dominują pokoje nienależące do żadnej sieci hotelowej. W 2021 roku ok. 25 nowych hoteli zostało dostarczonych na rynek hotelowy w Polsce, oferując ok. 3700 nowych pokoi, z czego blisko 78% to pokoje należące do globalnej, regionalnej bądź polskiej sieci hotelowej.

***

***

Warszawa

W roku 2021 w Warszawie zostały otwarte trzy nowe hotele i obecnie na rynku działa ich 112, oferując łącznie ok. 18 000 pokoi hotelowych. Najwięcej pokoi skategoryzowanych jest w segmencie 3 gwiazdek – stanowią 47% wszystkich pokoi hotelowych, z czego dokładnie połowa należy do globalnych sieci. Pokoje w segmencie 4-gwiazdkowym (21% wszystkich pokoi hotelowych) oraz 5-gwiazdkowym (13% wszystkich pokoi) w zdecydowanej większości, tj. w 85% działają pod szyldem globalnych marek.

Drugi rok z rzędu warszawski rynek hotelowy, obok krakowskiego, bardzo ucierpiał wskutek sytuacji epidemicznej. Hotele miejskie zarówno w miesiącach lockdownu, jak i miesiącach wakacyjnych notowały najniższe obłożenie. W dużej mierze przyczynił się do tego brak zagranicznych turystów biznesowych, ale również brak możliwości lub duże utrudnienia w organizacji eventów i konferencji. Od momentu otwarcia hoteli w pierwszej połowie maja obłożenie hoteli rosło wolniej niż w miejscowościach turystycznych. Dopiero od sierpnia wskaźnik obłożenia wzrósł do poziomu powyżej 50% i z każdym kolejnym miesiącem rósł osiągając w październiku poziom 59%. Przy ADR w październiku wynoszącym 290 zł, współczynnik RevPAR osiągnął najwyższy w roku poziom 171 zł dla Warszawy. Dla porównania w Trójmieście wskaźnik RevPAR w październiku wyniósł 182 zł.

Trzy nowe hotele otwarte w Warszawie w 2021r. wzbogaciły warszawski rynek hotelowy o ponad 680 nowych pokoi hotelowych. Najpóźniej otwarty Tulip Residences Warszawa Targowa jest jednocześnie pierwszym aparthotelem otwartym w Polsce pod marką Tulip Residences. Warto przypomnieć, że pod koniec 2020 r. w Warszawie otworzył się również Crowne Plaza Warsaw Hub wraz z Holiday Inn Express Warsaw Hub, wzbogacając warszawski rynek hotelowy aż o dodatkowe 430 pokoi.

Kraków

Krakowski rynek hotelowy na przestrzeni 2021 roku powiększył się o siedem nowych obiektów i łącznie liczy 191 hoteli oferujących ok. 12 679 pokoi hotelowych. Najwięcej hoteli działa pod prywatną marką – jest to 53% podaży pokoi, wśród których najwięcej jest skategoryzowanych na 3 i 4 gwiazdki (odpowiednio 46% i 34% wszystkich prywatnych pokoi). Drugą najliczniejszą grupą są hotele sieci globalnych, oferujące 34% podaży pokoi. Wśród globalnych marek na krakowskim rynku najwięcej, 36% pokoi skategoryzowana jest na 4 gwiazdki. Pokoje w najwyższym, 5-gwiazdkowym segmencie stanowią 10% podaży wszystkich pokoi hotelowych w Krakowie, z czego ponad połowa jest pod szyldem globalnej marki, 36% pod marką prywatną.

Kraków jako główna destynacja wybierana przez turystów zagranicznych podróżujących do Polski, ze względu na sytuację epidemiczną odnotował o wiele niższe wskaźniki obłożenia niż inne duże polskie miasta w tym samym czasie. Nawet w miesiącach letnich krajowi turyści nie zapewnili wysokiego obłożenia hoteli. Jedynym miesiącem, w którym średnie obłożenie wyniosło powyżej 50% był sierpień. Średnie ADR w sierpniu w wysokości 265 zł zaowocowało wskaźnikiem RevPAR w wysokości ca. 154 zł, co było wynikiem najwyższym w 2021r. dla Krakowa. Z pozycji lidera średniego wskaźnika RevPAR wśród polskich miast w 2019r., Kraków ucierpiał najmocniej i drugi rok z rzędu odnotował najniższy średni wskaźnik RevPAR w stosunku do porównywanych miastach w Polsce.

W 2021 roku w Krakowie otwartych zostało 7 nowych hoteli, co zwiększyło podaż pokoi hotelowych aż o ca. 982 pokoje. Cztery nowe hotele wzbogaciły segment 4-gwiazdkowy, trzy wpisały się w segment 3 gwiazdek. Największym otwartym hotelem w 2021r. jest AC by Marriott, który oferując 300 pokoi jest obecnie drugim największym co do liczby pokoi obiektem w mieście. W wyniku sytuacji epidemicznej, której jednym ze skutków był brak możliwości pozyskania finansowania wiele inwestycji hotelowych zostało wstrzymanych lub przesunięto w czasie ich planowane otwarcie.

Z kolei Kraków, ze względu na znaczne ograniczenie turystyki zagranicznej, ucierpiał najmocniej. Hotele miejskie z rozbudowaną ofertą konferencyjną już drugi rok z rzędu przeżywają głęboki kryzys. Inwestowanie w nowoczesną technologię audio-video w celu rozszerzenia oferty o eventy w formie hybrydowej okazuje się pomocne, ale niewystarczające. Ze względu na ograniczenia i trudności w organizowaniu imprez i konferencji sektor MICE będzie potrzebował więcej czasu na odbudowę wyników do poziomów sprzed pandemii.

Na uwagę zasługują wciąż pojawiające się na rynku i regularnie ogłaszane projekty mixed use łączące różne funkcje, m.in. biurowe, hotelowe, mieszkaniowe, czy handlowe. Wzajemne przenikanie się różnorodności i synergia korzyści sprawiają, że trend ten zauważalnie się wzmacnia.

Trójmiasto

W minionym roku w Trójmieście przybył jeden hotel, a niektóre obiekty przeszły zmianę kategoryzacji. Obecnie w Trójmieście funkcjonuje 95 hoteli oferujących łącznie ok. 8.176 pokoi hotelowych. Ponad połowa pokoi działa pod szyldem globalnej, regionalnej bądź polskiej marki. Dominują pokoje 3- i 4-gwiazdkowe, które mają podobny udział w rynku – stanowią po 40% pokoi w Trójmieście. Wśród segmentu 3-gwiazdkowego najwięcej pokoi działa pod prywatną marką – aż 59%; pokoje należące do globalnej sieci hotelowej stanowią 36% podaży pokoi w tym segmencie. W przypadku segmentu 4-gwiazdkowego dominują pokoje w hotelach globalnych sieci– stanowią 43% podaży pokoi hotelowych. Pokoje w hotelach skategoryzowanych na 5 gwiazdek stanowią 12% całkowitej podaży pokoi hotelowych i w 2/3 działają pod globalną marką, w 1/3 pod marką prywatną.

Trójmiasto w 2021r. osiągało najwyższe średnie miesięczne wskaźniki RevPAR w Polsce w prawie wszystkich miesiącach roku. Po miesiącach zamknięcia Hotele nadmorskie przyciągające krajowych turystów wypoczynkowych odnotowywały szybsze i mocniejsze odbicie w stosunku do hoteli miejskich. W sezonie letnim hotele Trójmiasta miały największe średnie obłożenie wśród największych miast w Polsce – w sierpniu osiągające najwyższy dotąd wynik w historii 85%. Był to wynik nie tylko rekordowy w Polsce, ale jeden z najwyższych w całej Europie w pandemicznej rzeczywistości. ADR w sierpniu wyniosło 467 zł, co dało wynik RevPAR w sierpniu w wysokości 397 zł.

Wrocław

Wrocławski rynek hotelowy oferuje ponad 5 660 pokoi hotelowych w 65 hotelach. W skali całego miasta ok. 60% stanowią pokoje sieciowe. We Wrocławiu dominują pokoje 3-gwiazdkowe, które stanowią ok. 40% podaży. Drugi największy segment to pokoje 4-gwiazdkowe, które stanowią ca. 32% podaży pokoi hotelowych. Z kolei segment 5-gwiazdkowy stanowi ok. 13% całkowitej podaży pokoi w mieście.

Wrocław, drugi rok z rzędu po wybuchu pandemii był na drugim miejscu (po Trójmieście) pod względem osiąganego poziomu średniego miesięcznego obłożenia w ciągu całego roku. Również w najbardziej kryzysowych miesiącach tj. od stycznia do kwietnia, Wrocław poradził sobie lepiej niż inne duże biznesowe miasta. Rynek wrocławski jako jedyny zanotował w październiku średnią cenę prawie identyczną jak w 2019 r., tzn. 268 zł. W miesiącach od czerwca do października Wrocław plasował się na drugim miejscu spośród największych miast, jedynie Trójmiasto zanotowało wyższe obłożenie w miesiącach letnich.

Najlepszym miesiącem dla Wrocławia od wybuchu pandemii był sierpień, kiedy średnie obłożenie wyniosło blisko 78%, co przy stawce ok. 267 zł dało RevPAR na poziomie 208 zł.

Na początku listopada 2021r. powołano Wrocławską Organizację Turystyczną, której celem jest promowanie turystyki w stolicy Dolnego Śląska wraz z firmami z branży hotelarskiej, gastronomicznej, pozarządowymi organizacjami turystycznymi, jak również środowiskiem akademickim. Dodatkowe działania wspomagające rozwój turystyki w tak wymagających czasach na pewno przyczynią się do poprawy wyników obiektów hotelowych w mieście.

W 2021r. we Wrocławiu otworzył się jeden obiekt hotelowy, zlokalizowanu przy wrocławskim lotnisku - Arche Hotel Airport z 117 pokojami. Na 2022r. przewidziane jest otwarcie Q Hotel w Bielanach Wrocławskich oraz Aparthotel Studio Plac Dominikański naprzeciwko hotelu DoubleTree by Hilton. Nadal trwa remont generalny hotelu Grand (wkrótce Mövenpick), który rozpoczął się w 2017 r. Prace mają zakończyć się pod koniec 2023 r., a zrewitalizowany hotel zaoferuje 172 pokoje. Tak jak w innych częściach kraju, również we Wrocławiu część projektów, będących na etapie planowania została wstrzymana w związku z obecną sytuacją epidemiczną.

Do ważnych wydarzeń wrocławskiego rynku hotelowego należy zaliczyć rebranding zamkniętego hotelu Sofitel Wrocław Old Town, który od 2022 r. będzie funkcjonował pod nową w Polsce marką Wyndham.

Poznań

Podaż poznańskich pokoi hotelowych wynosi ok. 4 214 pokoi zlokalizowanych w 64 obiektach, z czego 62% pokoi działa pod szyldem globalnej, regionalnej bądź polskiej sieci hotelowej. W Poznaniu jest wyraźna przewaga pokoi o standardzie 3-gwiazdek - stanowią ok. 42% wszystkich pokoi w mieście, z czego ok. 33% to pokoje z globalną marką. W drugiej najliczniejszej grupie, pokoi 4-gwiazdkowych, do międzynarodowej sieci hotelowej należy aż 55% pokoi. W 5-gwiadkowym standardzie funkcjonują jedynie 2 hotele z blisko 270 pokojami.

Poznański rynek hotelowy w 2021r. plasował się na trzecim miejscu pod względem średniego obłożenia, notując lepsze wyniki niż Warszawa i Kraków. W czerwcu rynek ten odnotował pierwsze znaczne odbicie w tym roku – obłożenie na poziomie ok. 45%, przy ADR na poziomie ok. 217zł. Warto zaznaczyć, że wynik ten miasto osiągnęło bez udziału targów, jednego z głównych generatorów popytu. Poznań zanotował najwyższe obłożenie we wrześniu, które wyniosło blisko 65%, przy średniej cenie ca. 255zł. W październiku Poznań, jak również Trójmiasto były jedynymi rynkami, których średnie ceny i obłożenie były bliskie wynikom z 2019r.

W 2021r. w Poznaniu otworzył się jeden hotel. Rynek zanotował jednak spadek liczby pokoi z powodu zakończenia działalnościi 3 mniejszych hoteli niemarkowych o łącznej liczbie ok. 176 pokoi. Na etapie wykończenia jest niewielki butikowy hotel - Authors Boutique Hotel, natomiast pozostałe projekty w pipelinie są na etapie planowania lub wczesnej realizacji, w związku z czym czym część z nich może zostać wstrzymana, przesunięta w czasie lub w ogóle niezrealizowana.

Łódź

W Łodzi funkcjonują aktualnie 33 hotele. Spośród ok. 3 007 pokoi hotelowych, ok. 58% należy do sieci hotelowej. Łódź nie oferuje hoteli w standardzie 5 gwiazdek. Na łódzkim rynku dominują pokoje w segmencie 4-gwaizdkowym, które stanowią o. 41% podaży pokoi w mieście, z kolei segment 3-gwiazdkowy stanowi ok. 34% podaży pokoi w mieście.

Hotele z segmentu 3- i 4-gwiazdkowego zanotowały najwyższe obłożenie we wrześniu i październiku, kiedy to wyniosło ponad 60%. Najwyższy RevPAR natomiast został zanotowany w październiku – ok. 157zł, przy średniej stawce nieco poniżej 241 zł. Łódź zyskała w tym roku jako kierunek wybierany przez pary, rodziny i przyjaciół na tzw. „city-breaks”.

Miasto Łódź zostało również wyróżnione w kategorii „Zrównoważony rozwój” w światowym plebiscycie „Best of the World 2022” organizowanym przez National Geographic Traveler. To duże wyróżnienie i możliwość do zaprezentowania potencjału tego miasta zarówno przed turystami krajowymi, jak i zagranicznymi.

W 2021r. nie otworzył się żaden hotel w Łódzi. W trakcie realizacji jest Hotel Pietryna przy ul. Piotrkowskiej 40 – jego otwarcie przewidziane jest I kw. 2022 r. Na etapie wykończenia jest także hotel Hampton by Hillton Łódź City Center – hotel miał być oddany do użytku w 2021 r., jednak otwarcie przesunięto na I/II kw. 2022r. Trwają prace wykończeniowe przy remoncie i modernizacji hotelu Grand. Jeszcze przed pandemią ogłoszone zostało kilka innych inwestycji hotelowych w Łodzi, jednak do tej pory ich status się nie zmienił i wciąż czekamy na nowe informacje odnośnie ich realizacji.

Katowice

Katowicki rynek hotelowy zdominowany jest przez pokoje 4-gwiazdkowe, ok. 61% wszystkich pokoi pozycjonuje się w tym segmencie. Łącznie w mieście na koniec 2021r. funkcjonowały 22 hotele, które oferowały ok. 2 532 pokoje. Pokoje 2-gwiazdkowe stanowią drugi największy segment – ok. 16% pokoi hotelowych działa w tym standardzie. 3-gwiazdkowe pokoje hotelowe zajmują trzecie miejsce (ok. 14%). Pokoje sieciowe stanowią ok. 80% wszystkich pokoi hotelowych dostępnych w Katowicach.

MICE-owy oraz biznesowy charakter rynku hotelowego w Katowicach sprawił, że już drugi rok z rzędu był szczególnie trudny dla tego miasta. Hotele z segmentu 4-gwiazdkowego zakończyły rok z średniorocznym wskaźnikiem RevPAR na poziomie ok. 78 zł, przy średniej stawce ADR ok.203 zł oraz obłożeniu na poziomie ok. 38%.

Rozwój rynku hotelowego w ostatnich latach związany był przede wszystkim z nową infrastrukturą MICE-ową, która pojawiła się na mapie Katowic oraz pozwoliła na pozyskanie zarówno wydarzeń o skali międzynarodowej, czego przykładem są COP24, Światowa Konferencja Antydopingowa czy cykliczny Europejski Kongres Gospodarczy, jak również na stworzenie atrakcyjnej oferty mniejszych wydarzeń biznesowych oraz wydarzeń kulturalnych.

W 2022 r. Katowice będą gospodarzem 11. edycji Światowego Forum Miejskiego. W edycji zorganizowanej w lutym 2019r. w Abu Zabi, wzięło udział 13 tysięcy uczestników i 450 prelegentów ze 168 krajów oraz 133 wystawców.

W 2021r. otworzyły się dwa hotele w Katowicach: Mercure Katowice City Center oraz rozbudowany Hotel Diament Plaza Katowice. Trzy inwestycje zostały oficjalnie wstrzymane, namiast w przypadku projektu Moxy w ramach Nova Silesia inwestor planuje w przyszłym roku ponownie uruchomić procedurę ofertową na wybór generalnego wykonawcy. Budowa R.evo sieci Vienna House ma ruszyć w 2022 roku.

***

Powiedzieć, że ostatnie dwa lata były trudne, to jakby nie powiedzieć nic. Obostrzenia, lockdowny, nauka zdalna, inflacja, zmiany na rynku pracy, problemy w łańcuchach dostaw, stosunki geopolityczne, rozwój medycyny – to wszystko niezwykle utrudnia prognozowanie przyszłości. Wszyscy, na całym świecie czujemy się przytłoczeni, zmęczeni i osaczeni wszechogarniającą niepewnością. A jednak sektor hospitality jest wytrzymały i zawsze wraca na właściwe tory. Ludzie mają potrzebę spotykania się, podróżowania, odkrywania, odczuwania życia jako wartego przeżycia. Ludzie to istoty społeczne i to się nigdy nie zmieni – przekonuje Alex Kloszewski.

Jaka będzie przyszłość branży? Sektor lotniczy osiągnie 50% obłożenia (load factor) w porównaniu do 2019 roku, a do poziomów sprzed Covid dojdzie w połowie 2023 r. W 2022 r. końmi pociągowymi branży będą segmenty krajowych podróży korporacyjnych i wypoczynkowych. Popyt kierowany ze strony krótkich podróży międzynarodowych wzmocni się w zakresie turystyki korporacyjnej i wypoczynkowej. W krajach europejskich zwiększy się liczba takich podróży – piszą autorzy raportu.

Zakładam, że w pierwszym kwartale w części krajów Unii Europejskiej wprowadzane będą jeszcze mniejsze lub większe restrykcje lub regionalne lockdowny. Najwolniej swoje wyniki odbudowywać będą hotele w segmencie upscale zlokalizowane w centrach dużych miast i dysponujące dużymi przestrzeniami konferencyjnymi (MICE) i przestrzeniami wspólnymi. Najszybciej formę odzyskają obiekty ekonomiczne, budżetowe i te zlokalizowane w miejscowościach wypoczynkowych. Jeśli chodzi o przyszłe inwestycje hotelowe oceniam, że banki wrócą do finansowania projektów w połowie roku, przy czym finansowanie będzie droższe. Zaakceptowane niedawno unijne fundusze na odbudowę wyniosą ponad 672.5 mld euro – dobrze wykorzystane mogą stanowić ogromną pomoc i wsparcie dla sektora hotelowego w Polsce – uważa ekspert. – Wspominałem o tym w poprzednim roku i dziś czuję to samo – musimy wykorzystać nadchodzący czas odbudowy na umacnianie więzi z naszymi klientami, kontrahentami, gośćmi, pracownikami i wspólnikami. Ten smutny okres pandemii będzie wspominany przez lata i to w jaki sposób dbaliśmy o te relacje będzie stanowiło najmocniejszy fundament przyszłości.

Poziom obłożenia hoteli w Polsce w bieżącym roku wyniesie około 54%. Wzrost wskaźnika ADR szacujemy na poziomie 4,5 – 5% w stosunku do roku 2021. Powyższe dotyczyć będzie większości miast w Polsce, natomiast liderami rynku ponownie będą obiekty zlokalizowane w sercu natury i destynacjach wakacyjnych. Wierzymy, że rok 2022 będzie lepszy od kończącego się roku 2021, a wszyscy uczestnicy rynku – właściciele, inwestorzy, banki, goście, pracownicy, a także nasze rodziny poczują początek powrotu do „zdrowej” rzeczywistości – podsumowują autorzy raportu.

Hotel dla siebie

Osobny rozdział autorzy raportu poświęcają sektorowi condo- i aparthoteli oraz condoapartamentów.

Rynek ten, mimo braku jednoznacznych uregulowań prawnych, rozwija się dynamicznie, a w ostatnich latach osiąga prawdziwe apogeum. W trudnym dla hotelarstwa okresie pandemii inwestycje blisko natury cieszą się dużą popularnością w większości krajów Europy – dostrzegliśmy znaczący wzrost znaczenia tych produktów – podają autorzy raportu.

Podaż nieruchomości w formule condo występuje głównie w miejscowościach wypoczynkowych (wybrzeże i góry), choć pojawiają się również projekty w miejscach mniej oczywistych, które niekoniecznie mają bliski związek z naturą. Zainteresowanie inwestorów, ale także i sieci hotelowych miejscowościami wypoczynkowymi rośnie, a wpływ na to ma między innymi zweryfikowany przez pandemię fakt, że to właśnie hotele w regionach wypoczynkowych/kurortowych poradziły sobie lepiej niż faworyzowane do tej pory miejskie hotele biznesowe.

W ocenie ekspertów Hotel Professionals, deweloperzy będą dążyć do dostosowania produktu do oczekiwań rynkowych. Nowy trend przeznaczania znacznych funduszy na długoterminowe inwestycje daje nabywcom poczucie budowania rodzinnego majątku, z którego będą w przyszłości korzystali potomkowie.

Z uwagi na tymczasowy brak finansowania bankowego dla nieruchomości hotelowych prognozujemy kontynuację rozwoju inwestycji w formule condo. Popyt ze strony inwestorów indywidualnych (nabywców apartamentów) zależał będzie głównie od sytuacji ekonomicznej w jakiej się znajdujemy, od takich czynników jak wysokość inflacji, poziom stóp procentowych, a także oprocentowania lokat bankowych, które jeśli wzrosną mogą okazać się alternatywą do lokowania oszczędności, którą wybierze część bardziej ostrożnych inwestorów – czytamy w raporcie.

W chwili przygotowywania tego raportu w Polsce powstawało i było planowanych kilkanaście tysięcy nowych apartamentów w systemie condo i eksperci zapowiadają, że w tej dekadzie trend wzrostowy w tym sektorze się utrzyma.

***

Cały raport w formacie PDF można pobrać tutaj.

Opracowanie obejmuje rynek hotelowy w największych miastach Polski, a dane są oparte głównie o wyniki skategoryzowanych hoteli sieciowych.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Była telewizja, będą mieszkania

schedule 16 maja 2022
Opr./edited by AKL

Idea - Inwest realizuje w Szczecinie projekt Sky Garden. 18-piętrowy obiekt będzie oferował 14 tys. mkw. powierzchni, na którą złożą się przestrzenie biurowe, komercyjne i handlowo-usługowe, a także mieszkania. Wieżowiec ma być gotowy na początku 2023 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska InPost się przeprowadza

schedule 16 maja 2022
Opr./edited by AKL

InPost przenosi siedzibę główną do krakowskiego kompleksu Ocean Office Park. Firma wynajęła 8,3 mkw. powierzchni w budynku B, realizowanym w tej inwestycji.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biurowe Katowice zwyciężają

schedule 16 maja 2022
Opr./edited by JC

Jak podaje CBRE, rośnie ilość powierzchni biurowej w miastach regionalnych. W I kwartale 2022 do użytku oddano jej 243,5 tys. mkw., co powoduje, że łączna podaż osiągnęła niemal 6,3 mln mkw. Niemal połowa nowej przestrzeni powstała w Katowicach. Poziom pustostanów w mieście wynosi obecnie niecałe 20 proc., a czynsze kształtują się na stałym poziomie niecałych 14 euro za mkw. za miesiąc. 

Wydarzenia

Polska Zagraj z Eurobuildem!

schedule 16 maja 2022
Eurobuild CEE

Już za 10 dni odbędzie się 21. Doroczny Turniej Golfa Eurobuildu! To ostatnia szansa, żeby zarejestrować się i wziąć udział w turnieju lub Akademii Golfa dla początkujących!

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Logistyk bierze więcej

schedule 16 maja 2022
Opr./edited by AKL

Firma Langowski Logistics, specjalizująca się w spedycji i logistyce międzynarodowej, rozszerzyła współpracę z Panattoni Park Pruszków II i wynajęła 7,5 tys. mkw. dodatkowej powierzchni magazynowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dla dzieci w Bonarce

schedule 16 maja 2022
Opr./edited by AKL

Centrum Handlowe Bonarka poszerzyło swoje portfolio o markę odzieżową premium dla dzieci - Guess Kids. Salon o powierzchni 146 mkw. zlokalizowany jest na poziomie + 1.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Programiści elastyczni

schedule 16 maja 2022
Opr./edited by AKL

Reprezentująca sektor IT firma Devbridge dołączyła do grona najemców Immofinanz w Polsce. Organizacja zdecydowała się na myoffice – jeden z dwóch elastycznych produktów biurowych inwestora na stołecznym rynku. Wynajęta powierzchnia to łącznie prawie 370 mkw. z 37 biurkami, które zlokalizowane jest w położonym bezpośrednio przy stacji metra Wilanowska, myhive IO-1.

Rynek mieszkaniowy

Polska Tytoniowa przyciąga najemców

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by MR

Wspólna inwestycja radomskiego samorządu i  spółki PFR Nieruchomości na ul. Tytoniowej w Radomiu została oddana do użytku. Na przyjęcie najemców gotowe są 124 mieszkania. 

Style i wnętrza

Polska Maczfit w zielonej przestrzeni

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by AKL

Interbiuro zrealizowało w formule design & build biuro dla firmy Maczfit. Nowa siedziba firmy mieści się w biurowcu Office Park w warszawskim Wilanowie przy ul. Branickiego 17.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Poznań szykuje duże projekty

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by MR

Poznań plasuje się na piątym miejscu według wielkości wśród biurowych rynków regionalnych. Brak nowej podaży zrekompensują w 2023 roku realizowane obecnie duże projekty.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej mocy w Intermarché

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by JC

Intermarché w Goleniowie zostało ponownie otwarte, tym razem w koncepcie Power. Celem sieci jest jego wdrożenie we wszystkich obiektach, co zakłada m.in. poszerzenie oferty czy zmianę wystroju i układu przestrzennego sklepu. Supermarket mieści się przy ul. Zielona Droga.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kolejna seria od Echo Investment

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by JC

W styczniu i lutym 2022 roku Echo Investment uplasowało wśród inwestorów indywidualnych obligacje serii K i L o łącznej wartości 100 mln zł. Trzecia seria – M – została uplasowana z 34-procentową stopą redukcji. Jej oprocentowanie wynosi 4 proc. powyżej WIBOR 6M.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ruszył N-Park w Łanach

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by AKL

Firma Napollo uruchomiła w miejscowości Łany, na granicy z Wrocławiem nowy park handlowy. W N-Parku na powierzchni 5 tys. mkw. znajdują się m.in. sklepy Rossmann, Pepco czy Biedronka.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Do sądu rejonowego na Podolską

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by MR

First Property Group informuje, że podpisała umowy najmu na łącznie około 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej w swoim budynku Podolska 21 w Gdyni. Wynajęta powierzchnia stanowi 20 proc. GLA  biurowca. W marcu 2021 roku, w okresie pandemii, poziom pustostanów w obiekcie wynosił 98 proc.

Hotele

Polska Hala Jaworowa na nowo

schedule 13 maja 2022
Opr./edited by AKL

Spółka Green Mountain Investments zrealizuje inwestycję w Brennej. Projekt zakłada powstanie bazy hotelowej. Inwestycja, która leży u podstaw zmiany planu zagospodarowania terenu na Hali Jaworowej, obejmuje 34 ha

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Alpha gotowa

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by AKL

Biurowiec Alpha Airport City Gdańsk został otwarty. Jesienią wprowadzą się pierwsi najemcy. Budynek ma sześć pięter i 8,5 tys. mkw. powierzchni najmu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Homepark plus elektromarket

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by MR

W Homeparku Rawa w Katowicach otworzono elektromarket Media Expert. Sklep z AGD i elektroniką użytkową zajął 850 mkw. na parterze parku handlowego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Biurowy Budapeszt z nowym liderem

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by JC

W 2021 roku w Peszcie centralnym (dzielnice VI, VII, VIII i IX w pobliżu obwodnicy Hungária) nie oddano do użytku żadnego nowego budynku biurowego, a mimo tego był to najbardziej aktywny podrynek pod względem absorpcji netto. Firmy podpisały nowe umowy najmu, ekspansji lub kontrakty pre-let na ponad 50 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kraków: więcej nowych umów

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by AKL

Stosunkowo nieduży wolumen nowej podaży w I kwartale 2022 roku na krakowskim rynku biurowym oraz wysoka, w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, aktywność najemców wpłynęła na spadek wskaźnika pustostanów. Z zasobami na poziomie blisko 1,64 mln mkw. Kraków niezmiennie utrzymuje pozycję lidera wśród rynków regionalnych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ronson nie próżnuje

schedule 12 maja 2022
Opr./edited by JC

Ronson Development opublikował raport finansowy za I kwartał 2022. Całkowite przychody spółki za ten okres wyniosły 112,4 mln zł (wobec 92,8 mln zł w roku ubiegłym). Na przychody wpłynęło tempo realizacji projektów: w omawianym okresie przekazano 283 lokale, czyli o prawie setkę więcej niż w I kwartale 2021.

Najnowsze w Hotele

schedule 13 maja 2022

Hala Jaworowa na nowo

Spółka Green Mountain Investments zrealizuje inwestycję w Brennej. Projekt zakłada powstanie bazy hotelowej. Inwestycja, która leży u podstaw zmiany planu zagospodarowania terenu na Hali Jaworowej, obejmuje 34 ha

schedule 06 maja 2022

Wszystkie barwy Mordoru

Na warszawskim Służewcu Przemysłowym powstanie kompleks turystyczno-hotelowy. Inwestorem jest spółka Acer Re, a za projekt odpowiedzialni są architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates.

schedule 02 maja 2022

Sześć nowych Hiltonów

Szczecin, Berlin, Poczdam, Wenecja, Bolonia i Plymouth – w tych miastach zostaną otwarte nowe placówki pod szyldami Hilton Garden Inn i Hampton by Hilton. Plan sieci zakłada ponad 100 otwarć w Europie w ciągu najbliższych pięciu lat.

schedule 29 kwietnia 2022

Pierwszy Kyriad w Polsce

Latem 2022 roku w Kotlinie Jeleniogórskiej zacznie działać hotel Kyriad Karkonosze. Będzie to premiera marki należącej do Louvre Hotels Group na polskim rynku hotelowym. Za realizację projektu odpowiada spółka Rodzinne Resorty, powiązana z WIK Capital.

schedule 12 kwietnia 2022

Hotel Andersia przejęty

RIMC Hotels & Resorts Group wkracza na polski rynek i wprowadza markę Radisson Blu. Niemiecki operator hotelowy przejął hotel IBB Andersia w Poznaniu, który dołączy do obiektów działających w ramach Radisson Hotel Group.

schedule 30 marca 2022

Mövenpick Zagrzeb jeszcze w tym roku

Accor rozbudowuje portfolio marek w regionie Bałkanów. Dzięki kolejnej współpracy z firmą MPPD do turystycznej mapy Chorwacji dołączy pierwszy Mövenpick. Hotel w Zagrzebiu przywita gości już w czerwcu.

schedule 28 marca 2022

Kupili budynek po Ibisie

Spółka należąca do Aviato i Harvent Capital kupiła od Orbisu budynek, w którym mieścił się kielecki hotel Ibis. Zarządzany przez Accor obiekt miał dwie gwiazdki i liczył 114 pokoi.

schedule 24 marca 2022

Butikowy luksus w Bułgarii

W Płowdiwie otwiera się pierwszy hotel marki MGallery w Bułgarii. Butikowy The Emprium Plovdiv dołącza do sieci hoteli Accor. Zaoferuje gościom około 60 pokoi i 12 apartamentów. 

schedule 18 marca 2022

Pięć gwiazdek w Krynicy

Belmonte, pierwszy pięciogwiazdkowy hotel w Krynicy-Zdroju, właśnie otworzył możliwość rezerwacji pokoi i apartamentów oraz udostępnił nową stronę internetową. Otwarcie hotelu zostało zaplanowane na maj.

schedule 08 marca 2022

Hostel w dawnej łaźni jeszcze w tym roku

W kompleksie budynków przy ul. Zachodniej 56 w Łodzi już wkrótce powstanie hostel. Obecnie na klatce schodowej trwają prace wykończeniowe oraz konserwatorskie. Swoją siedzibę w obiekcie w dalszym ciągu będzie miał Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych.

schedule 09 lutego 2022

Hotel Staybridge Suites Warszawa Ursynów na surowo

Firma WIK Capital zakończyła kolejny etap robót w Staybridge Suites Warszawa Ursynów. Budynek właśnie osiągnął stan surowy zamknięty.

schedule 03 lutego 2022

Resort z widokiem na góry

IHG i Grupa Akme wprowadzają do Szklarskiej Poręby pierwszy w Europie hotel pod marką voco Resort. To druga umowa franczyzowa zawarta między tymi firmami.

schedule 02 lutego 2022

Trudny czas dla czeskich hoteli

Praga jest nadal najatrakcyjniejszym miastem dla operatorów hotelowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie ze wskaźnikiem 26 proc. znalazła się na przedostatnim miejscu rankingu STR porównującego obłożenie europejskich hoteli w 2021 roku.

schedule 01 lutego 2022

Hotelarze wciąż wybierają Polskę

Cushman & Wakefield przedstawia wyniki badania przeprowadzonego wśród przedstawicieli ponad 30 największych międzynarodowych operatorów hotelowych w raporcie Hospitality Operator Beat Q4 2021. Ankieta została przeprowadzona w grudniu 2021 wśród operatorów hotelowych działających w regionie CEE lub zainteresowanych wejściem na ten rynek.

schedule 31 stycznia 2022

B&B silne mimo pandemii

Covid-19 i związany z nim kryzys wstrzymał plany inwestycyjne i realizację wielu projektów w branży hotelarskiej. Pomimo trudności wywołanych tą sytuacją, sieć B&B Hotels nie zwalnia tempa i planuje kolejne otwarcia, także w Polsce.

schedule 04 lutego 2022

Hotele pod dobrymi gwiazdami

Zakończył się kolejny trudny rok dla rynku hotelowego – obiekty działały właściwie jedynie przez sześć miesięcy, jednak sezony letni i jesienny były znacznie lepsze od tych z roku 2020. Sektor hospitality jest wytrzymały i zawsze wraca na właściwe tory – czytamy w raporcie pt. "Rynek hotelowy w największych miastach w Polsce. Roczny raport 2021" autorstwa Hotel Professionals. "Eurobuild" uzyskał wyłączność na publikację opracowania.

schedule 17 stycznia 2022

Accor gotowy na przyszłość

W 2021 roku grupa Accor podpisała 89 kontraktów, dzięki którym do sieci dołączą nowe hotele. We wschodnioeuropejskiej części regionu, która liczy 16 krajów i obejmuje obszar od krajów bałtyckich po Bałkany, Accor podpisał w grudniu zeszłego roku umowy na uruchomienie czterech obiektów.

schedule 13 stycznia 2022

By Mercure debiutuje w Tallinie

Accor umacnia portfolio w regionie Bałtyku. Grupa hotelowa podpisała umowę z PalmGrupp OÜ na pierwszy w Estonii hotel marki By Mercure. Otwarcie liczącego 132 pokoje obiektu planowane jest na marzec 2022.

schedule 10 stycznia 2022

Wyndham Hotels & Resorts wchodzi do Polski

Wyndham Hotels & Resorts uruchamia Wyndham Wrocław Old Town – 205-pokojowy hotel. Obiekt, zarządzany przez Mogotel Hotel Group, operatora hotelowego w krajach bałtyckich, zostanie otwarty w na początku lutego i będzie zlokalizowany w centrum Wrocławia.

schedule 17 listopada 2021

Sieci hotelowe się konsolidują

Polski Holding Hotelowy zawarł umowy warunkowe na zakup pakietu kontrolnego akcji spółki Interferie oraz udziałów w spółce Interferie Medical SPA. Obie spółki z grupy KGHM prowadzą łącznie sześć obiektów hotelowych, wartość transakcji nie została ujawniona.

Kategorie