Europa P3 zwiększa wartość i dba o ESG
Rynek inwestycyjny i finansowyInwestor, zarządca i deweloper europejskich obiektów magazynowych poinformował, że zysk operacyjny EBITDA (z wyłączeniem pozycji nadzwyczajnych i zdarzeń jednorazowych) wzrósł o 10 proc. do 143 mln euro, co odpowiada marży zysku na poziomie 83 proc.
Wzrost wartości portfela był spowodowany głównie rosnącymi poziomami czynszów, podczas gdy stopy kapitalizacji pozostały stabilne. Firma notuje utrzymujący się wysoki popyt, czego dowodem jest rekordowo wysoki poziom wynajmu, wynoszący 98 proc. W I półroczu 2022 roku bardzo wysoki był również średni spread w ponownych umowach najmu, osiągając poziom +9 proc.
Pomimo niepewności ekonomicznej i w obliczu strukturalnej zawieruchy, obejmującej rozwój handlu elektronicznego oraz decyzje firm o wzmacnianiu swoich łańcuchów dostaw, logistyka pozostaje na dobrej pozycji. Widzimy silny popyt ze strony najemców, a poziom czynszów na wielu rynkach odnotował znaczne wzrosty. Postrzegamy przyszłość jako bardziej wymagającą, z rosnącymi stopami procentowymi, kosztami budowlanymi oraz oczekiwaniami zysków i zwrotów. Przy wsparciu naszego udziałowca ostrożnie zarządzamy swoim portfelem i poszukujemy możliwości rozwoju, niezależnie od tego, czy są to nasze własne inwestycje, czy indywidualne aktywa dochodowe, modele „forward funding“, całe portfele, a nawet platformy - informuje Frank Pörschke, CEO P3 Logistic Parks.
W I połowie 2022 roku spółka sfinalizowała dwa przejęcia: P3 Straubing w Niemczech i P3 Deventer w Holandii, a także jedną transakcję typu forward funding (P3 Assen w Holandii). Ponadto w ciągu roku ukończyła 300 tys. mkw. nowych inwestycji. Kolejne 300 tys. mkw. jest w budowie, z czego 47 proc. jest objęte umowami najmu typu pre-let.
W styczniu tego roku P3 ogłosiło i wdrożyło nową strategię finansowania. S&P Global Ratings przyznał spółce rating kredytowy BBB z perspektywą stabilną, a na Giełdzie Papierów Wartościowych w Luksemburgu ustanowiono program obligacji EMTN. Grupa zadebiutowała na rynku obligacji emisją uprzywilejowanych niezabezpieczonych obligacji ekologicznych o wartości 1 mld euro. Obligacje zostały wyemitowane zgodnie z nowymi wytycznymi finansowania ekologicznego P3. Spółka ma wystarczającą płynność w ramach kredytu odnawialnego o wartości 750 mln euro, który nie został w pełni wykorzystany na koniec czerwca 2022 roku. Wskaźnik loan to value na koniec czerwca wyniósł 44,5 proc.
P3 jest mocno zaangażowana w strategię ESG. W I połowie 2022 roku poczyniliśmy postępy w realizacji naszych założeń ESG, obejmujących m.in. certyfikację BREEAM, programy instalacji LED w całym portfelu oraz wdrożenie załącznika Green Lease dla nowych i odnawianych umów najmu - wymienia ESG Thilo Kusch, CFO P3 Logistic Parks.
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku wykorzystanie oświetlenia ledowego w całym portfelu spółki wzrosło z 56 do 77 proc. Na początku roku 45 proc. portfela firmy miało certyfikat BREEAM, podczas gdy pod koniec czerwca liczba ta wzrosła do 64 proc. Do końca 2022 roku 75 proc. portfela P3 ma spełnić standardy budownictwa ekologicznego, osiągając co najmniej standard BREEAM na poziomie Excellent dla wszystkich nowych inwestycji oraz co najmniej BREEAM na poziomie Very Good dla aktywów istniejących.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...