Europe Chłodniej w IV kwartale
Rynek inwestycyjny i finansowyZe względu na dużą aktywność w I kwartale, częściowo wynikającą z aktywności ubiegłorocznej, wartość inwestycji w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku wyniosła łącznie 7,5 mld euro. Wartość ta na koniec 2022 roku może osiągnąć poziom 9-10 mld euro ujawnia raport Colliers: "CEE Investment Scene Q1-Q3 2022”.
W ujęciu indywidualnym większość krajów odnotowała nieznaczną poprawę wyników w zestawieniu r-d-r, przy czym Węgry odnotowały wzrost o 53 proc. Wiele wskazuje jednak na to, że zazwyczaj dobry IV kwartał będzie w tym roku mniej udany, ponieważ na rynku jest mniej produktów, koszty finansowania są podwyższone, a ceny rosną. Pod względem aktywności w 2022 roku, Polska miała do tej pory 58-proc. udział w wartości inwestycji na rynku CEE.
Kevin Turpin, Dyrektor Regionalny Rynków Kapitałowych, CEE
Na niektórych rynkach, zaczęliśmy odnotowywać spadek najwyższych stóp zwrotu, które początkowo wynosiły od 25 do 50 p.b. Koszt finansowania gwałtownie wzrósł w ciągu ostatniego kwartału, a koszty 'all in' wynoszą obecnie od 500 do 600 p.b. i mogą wzrosnąć jeszcze bardziej, jeśli Europejski Bank Centralny podniesie stopy bazowe w celu zwalczania inflacji.
Podobne reakcje obserwujemy również na innych rynkach w całej Europie, przy czym Wielka Brytania i inne rynki zachodnioeuropejskie zazwyczaj dostosowują się szybciej niż kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Jak podano w naszym raporcie opublikowanym w październiku, możemy spodziewać się korekty wartości kapitału od 0 do 30 p.p., w zależności od tego, jak inne czynniki będą działać w ciągu najbliższych 6-24 miesięcy.
Kevin Turpin, dyrektor regionalny ds. rynków kapitałowych, CEE
Według raportu Collier's sektor biurowy nadal zajmuje pierwsze miejsce z 38-proc. udziałem w obrotach w I-III kwartale 2022 roku. W sektorze logistycznym nadal utrzymuje się wysoki popyt, ale powstrzymuje go brak produktów. W sektora handlowym doszło do zmiany udziałów w dwóch dużych portfelach. W pozostałych przypadkach nadal odnotowujemy duże zainteresowanie aktywami w sektorze najmu inwestycyjnego oraz mieszkaniowego, jednak tu także podaż pozostaje na niskim poziomie. Przy znacznie wyższych stopach procentowych kredytów hipotecznych i spadającej sprzedaży, możemy być świadkami przestawienia się deweloperów na rynek produktów na wynajem.
Kapitał krajowy z Europy Środkowo-Wschodniej był jak dotąd najbardziej aktywny w 2022 roku, z 35-proc. udziałem w całkowitym wolumenie. Kapitał czeski i węgierski kontynuuje dobrą passę z udziałem odpowiednio 19 i 10 proc. całkowitej wartości transakcji w regionie. Kapitał z Europy Środkowo-Wschodniej był odpowiedzialny za ponad 10 proc. wartości transakcji w Polsce.
Kapitał węgierski inwestujący na Węgrzech odpowiadał za 80 proc. transakcji, a czeski za 56 proc. na własnym rynku. Za nimi uplasował się kapitał z Ameryki Północnej (27 proc.) i Europy (22 proc.), choć generalnie odnotowano spowolnienie lub wstrzymanie inwestycji przez kapitał międzynarodowy w trakcie korekty cen.
Wraz ze zbliżającą się zimą, ryzyko recesji jest coraz bardziej prawdopodobne w wielu częściach Europy. Ponadto, wielu problemów przysparza wysoka inflacja, spowodowana kryzysem energetycznym, paliwowym i żywnościowym, który został wywołany przez wojnę na Ukrainie, ale także przez i tak już niestabilną sytuację gospodarczą po pandemii.
W rezultacie banki centralne podnoszą stopy procentowe, aby przeciwdziałać wzrostowi inflacji, co z kolei ma ogromny wpływ na konsumenta. Wyższe koszty produktów i kredytów hipotecznych skutkują spadkiem konsumpcji. Niekorzystnie wpływa to na przedsiębiorstwa i ich zdolność do rozwoju ze względu na zmniejszony popyt na produkty i usługi, a także ze względu na pracowników domagających się wzrostu wynagrodzeń. Inwestorzy mogą czerpać pewne korzyści z wyższej inflacji na czynszach, ale będą również dotknięci wyższym zadłużeniem i kosztami operacyjnymi.
Kevin Turpin Dyrektor Regionalny Rynków Kapitałowych, CEE
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...