EN

Polska Gotówka króluje, sprzedaż spada

Rynek mieszkaniowy
Mijający rok był dla rynku mieszkaniowego niezwykle intensywny. Szereg wydarzeń od kolejnej fali pandemii Covid-19, przez wybuch wojny w Ukrainie po wzrost stóp procentowych spowodowały zmiany, które z pewnością będą jeszcze rezonowały w 2023 roku. Eksperci JLL podsumowują, czego możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach w tym sektorze.

Styczeń 2022 przyniósł kolejną falę pandemii, a w lutym wybuchła wojna w Ukrainie, przyspieszając wzrost inflacji, zwiększając dramatycznie poziom niepewności i powodując pojawienie się w kraju uchodźców. W kwietniu weszła w życie nowa zasada liczenia zdolności kredytowej, narzucająca bankom wymóg doliczania pięciu punktów procentowych do oprocentowania przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Popyt kredytowy, ograniczony wzrostem oprocentowania, został jeszcze bardzie uszczuplony.

Zbliżający się termin wejścia w życie ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym sprawił, że pod koniec czerwca do sprzedaży zostały wprowadzone nowe inwestycje, które w innym przypadku zapewne jeszcze poczekałyby na lepszą koniunkturę. Kolejne podwyżki stóp znajdowały odzwierciedlenie w oprocentowaniu oferowanych kredytów hipotecznych, które pod koniec roku znalazło się w przedziale 9-10 proc. Równolegle rosło oprocentowanie kredytów deweloperskich, sięgając 12-13 proc. Liczba nowo udzielanych kredytów hipotecznych zmalała do nieco ponad 6 tys. miesięcznie w skali kraju, o trzy czwarte mniej niż w rekordowych miesiącach ubiegłego roku. Jesienią inflacja zaczęła zbliżać się do 18 proc., podczas gdy wynagrodzenia rosły wyraźnie wolniej. Nastroje konsumenckie pogarszały się, podobnie jak indeksy związane z biznesem. Zaczęły pojawiać się prognozy zapowiadające recesję w 2023 roku. W odróżnieniu od sytuacji z lat 2008-2009, kiedy Polska była na peryferiach globalnego kryzysu, tym razem znalazła się w jego epicentrum. Na tym tle spadek sprzedaży nieruchomości w końcowych miesiącach roku w największych metropoliach do poziomów porównywalnych z latami 2010-12 można ocenić jako umiarkowany.

Branża deweloperska zareagowała dość spokojnie, zmniejszając podaż i ograniczając w drugiej połowie roku nowe budowy. Pojawiły się różnorodne zachęty dla nabywców. Firmy deweloperskie weszły w 2022 rok w dobrej sytuacji finansowej, a inwestycje znajdujące się w toku miały wysokie poziomy sprzedanych lokali. Wakacje kredytowe pomogły nabywcom kredytowym zachować płynność finansową. Spadek sprzedaży jest jednak zagrożeniem dla inwestycji rozpoczętych w 2022 roku, o ile sprzedaż szybko nie przyspieszy. Na razie jednak liczba gotowych niesprzedanych lokali w ofercie jest niewielka – od 5 do 12 proc. Warto przypomnieć, że po poprzednim kryzysie przekraczała ona w kilku miastach jedną trzecią oferty – podkreśla Aleksandra Gawrońska, dyrektorka działu badań rynku mieszkaniowego, JLL.

Spadek sprzedaży nie dotknął równomiernie wszystkich segmentów rynku. Najsilniej był on widoczny w tych segmentach i lokalizacjach, gdzie dominowali dotychczas nabywcy korzystający z kredytów hipotecznych.

Tam, gdzie zakupy finansowano gotówką, sprzedaż spadła mniej. Jak w każdym kryzysie, znów okazało się, że “cash is king”. W miarę nieźle sprzedawały się droższe apartamenty w dobrych lokalizacjach, a także najmniejsze lokale odpowiednie pod wynajem. Natomiast sprzedaż mieszkań trzy- i czteropokojowych w mniej atrakcyjnych lokalizacjach znacznie wyhamowała. Kryzys na rynku hipotek przypomniał nam, że brak nowych kredytów hamuje sprzedaż na rynku pierwotnym nie tylko bezpośrednio, ale także za pośrednictwem rynku wtórnego. Jakaś część nabywców nowych mieszkań uzależnia bowiem zakup od sprzedaży swojego dotychczasowego mieszkania – dodaje Kazimierz Kirejczyk, przewodniczący strategicznego panelu doradczego w JLL.

Rok 2022 okaże się najprawdopodobniej rekordowy pod względem liczby mieszkań oddanych do użytkowania, choć ostateczny wynik będzie prawdopodobnie bliski ubiegłorocznemu. Z pewnością rekordowa będzie różnica w liczbie mieszkań, na których budowę deweloperzy uzyskali pozwolenia i których budowę rozpoczęli – możliwe, że blisko 80 tys. w całej Polsce. Nadwyżki wprowadzane były również w 2020 i 2021 roku, dlatego dziś liczbę mieszkań na niewykorzystanych pozwoleniach można szacować nawet na około 160 tys., czyli prawie tyle, ile deweloperzy zaczęli budować w Polsce w rekordowym pod tym względem 2021 roku. Z jednej strony oznacza to, że jeśli kryzys się szybko skończy, popyt wzrośnie, a koszty finansowania spadną, to firmy będą w stanie szybko zwiększyć podaż. Z drugiej strony, część firm ulokowała swoje rezerwy finansowe w ziemi i dokumentacji, a kiedy kryzys się będzie przedłużał, może im ich zabraknąć.

Spadki sprzedaży mieszkań oznaczają z reguły wzrost popytu na rynku najmu. Taki wzrost obserwowaliśmy już od początku 2021 roku. Pojawienie się w Polsce uchodźców z Ukrainy po wybuchu wojny zaowocował wynajęciem niemal wszystkich dostępnych lokali. W połowie roku czynsze wzrosły o około 30-40 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, co oznaczało wzrost rentowności najmu dla osób, które kupiły nieruchomości w ostatnich latach po niższych cenach.

Rok 2022 był także czasem zahamowania rozwoju tworzącego się sektora instytucjonalnego rynku najmu. Wysokie koszty finansowania i trudności z określeniem kosztów inwestycji, a także postrzeganie Polski jako rynku o podwyższonym ryzyku geopolitycznym, sprawiły, że negocjacje zakupu budynków pod wynajem zostały zawieszone, choć liczba deweloperów zainteresowanych sprzedażą wzrosła. Jeszcze w 2021 roku zainteresowanie deweloperów w zakresie sprzedaży inwestycji do funduszy było niewielkie, a pod koniec 2022 możemy mówić o zupełnie odwrotnej sytuacji – komentuje Aleksandra Gawrońska.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2023 roku będzie zależała od otoczenia geopolitycznego i makroekonomicznego. Przedłużająca się wojna, zwłaszcza jeśli dojdzie do tego mroźna zima, oznaczać będzie problemy z inflacją, długiem publicznym, rynkiem pracy i kosztami finansowania. Z drugiej strony, umiarkowanie łagodna zima zaowocuje spadkiem cen surowców energetycznych, a w konsekwencji przyczyni się do spadku inflacji. Zaś ewentualne zawieszenie broni w Ukrainie, byłoby bardzo pozytywnym impulsem zarówno zmniejszającym skalę ryzyka, jak i wpływającym pozytywnie na nastroje nabywców – dodaje Kazimierz Kirejczyk.

Poziom z II półrocza 2022 mógłby stanowić dobry punkt odniesienia dla akcji kredytowej w I połowie 2023. Zmiany oprocentowania powinny być już niewielkie, a z drugiej strony rynek powinien być z każdym miesiącem bardziej oswojony z ich poziomem.

Pojawiła się zapowiedź rządu odnośnie nowego programu „Pierwsze Mieszkanie”, wspierającego zakupy na własność. Oznacza to, że w krótkiej perspektywie popyt na kredyty spadnie jeszcze wyraźniej. Nie dość, że kolejne banki będą zawieszać udzielanie kredytów opartych o WIBOR i przez jakiś czas część nabywców będzie czekać na pojawienie się ofert opartych o WIRON, a być może na obniżenie bufora ostrożnościowego przez KNF, to jeszcze posiadający zdolność kredytową nabywcy pierwszych mieszkań będą się wstrzymywać z zakupem do momentu uruchomienia nowych kredytów w ramach programu. Wygląda na to, że czeka nas pół roku kredytowej „pauzy strategicznej” – przewiduje Kazimierz Kirejczyk.

W odróżnieniu od popytu kredytowego, ten oparty o oszczędności pozostał w dużym stopniu nienaruszony. Zasoby gotówkowe w polskich bankach prawie nie zmalały. Rozsądnym działaniem jest poszukanie takich inwestycji, które w gwarantowany sposób częściowo zrekompensują im inflację. Tacy nabywcy najprawdopodobniej w dużej części „zaparkują” swoje oszczędności na co najmniej pół roku, czyli do wiosny. W kolejnych miesiącach 2023 roku będą oni podejmować decyzje w zależności od kształtowania się cen, wielkości dostępnej podaży, sytuacji na rynku najmu i alternatywnych możliwości inwestowania.

Na nastroje nabywców będą wpływać sygnały o sytuacji branży i relacji popytu do podaży. Choć ogromna większość deweloperów jest w dobrej kondycji, to nie można wykluczyć poważnych problemów pojedynczych firm. Może to zwiększyć zainteresowanie mieszkaniami objętymi ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, jednostkami gotowymi lub prawie gotowymi. Trudniej będzie firmom w mniejszych miastach, gdzie nowe inwestycje mogą zupełnie wyhamować. Z pewnością, co widać już w statystykach z ostatnich miesięcy, deweloperzy zdecydowanie ograniczą liczbę mieszkań w rozpoczynanych inwestycjach, co przełoży się na mniejszą liczbę zamówień dla sektora budownictwa. Jeżeli w otoczeniu rynku nie nastąpią wyraźnie pozytywne zmiany, to 2023 roku będzie dla polskiej branży deweloperskiej najtrudniejszym okresem w historii. Branża zareagowała dość spokojnie na wyzwania, które przyniósł mijający rok, wykazując się z jednej strony sporą elastycznością, a z drugiej niechęcią do podejmowania pochopnych decyzji.

Myśląc o dalszej przyszłości musimy pamiętać, że boom na rynku pierwotnym w latach 2016-21 wynikał z równoczesnego wystąpienia szeregu czynników silnie wspierających popyt, a z drugiej umożliwiających równoległy wzrost podaży. Trudno dziś wyobrazić sobie powtórzenie się takiej sytuacji. Wśród głównych ekonomistów przeważa pogląd, że podwyższona inflacja pozostanie z nami na dłużej, co oznacza wyższe oprocentowanie kredytów w kolejnych latach, najprawdopodobniej zbliżone do poziomu 5-6 proc. Dużą pozytywną zmianą będzie natomiast uruchomienie zapowiedzianego programu o stałej stopie dla nabywców pierwszych mieszkań – zaznacza Aleksandra Gawrońska.

W przypadku Polski nasuwają się także pytania o przyszłą dostępność pracowników. Gdy w Ukrainie zapanuje pokój, ruszy tam zapewne wielka akcja odbudowy kraju, w tym także zniszczonych zasobów mieszkaniowych. Będzie temu prawdopodobnie towarzyszyć masowy trend termomodernizacji budynków, nie tylko mieszkalnych, w całej Europie. Skąd wówczas weźmiemy pracowników w sektorze budownictwa w Polsce i ile będziemy musieli im zapłacić? Jak będą się kształtować ceny materiałów, urządzeń i wyrobów budowlanych, zwłaszcza jeśli równolegle Europa będzie starała się zmniejszyć zależność od importu z Chin i wprowadzać nowe technologie, zmniejszające ślad węglowy? I choć byłby to paradoks, to nie można wykluczyć także sytuacji, w której ostatnim okresem z relatywnie dostępnymi i materiałami budowlanymi i wykonawcami okaże się rok 2023.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Panattoni Park Voerde zmienia właściciela

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni sfinalizowało transakcję sprzedaży w Niemczech. Spółka Clarion Partners Europe nabyła centrum logistyczne w pobliżu Duisburga za 75 mln euro.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

ESG

Polska Niskoemisyjny cykl życia u MDC²

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Analiza cyklu życia przeprowadzona przez PM Services wykazała, że MDC² Park Łódź South redukuje ilość wbudowanego węgla o 49 proc. w porównaniu do średniej krajowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Intermarché lubi Zieloną Górę

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sieć supermarketów spożywczych Intermarché otworzyła drugi punkt sprzedaży w Zielonej Górze. Właścicielem sklepu jest Marcin Rusiniak. Sieć zapowiada kolejne otwarcie w mieście jeszcze w maju tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Castorama jest Smart w Grójcu

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Castorama otworzyła swój 103. sklep w Polsce. Placówka w kompaktowym koncepcie Smart mieści się w centrum handlowym Dekada, przy ul. Armii Krajowej w Grójcu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rzut oka na Supersam

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

W katowickim Supersamie swój salon otworzy Kodano Optyk. W jego asortymencie klienci znajdą okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne oraz soczewki kontaktowe.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska House w Koronie

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców wrocławskiego centrum handlowego Korona dołączyła marka House. Oferta sieci skierowana jest głównie do młodzieży i obejmuje odzież, obuwie i akcesoria.

ESG

Polska Siłownia dla mózgu

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Ingka Centres otwiera w zarządzanych przez siebie centrach nowe, interaktywne przestrzenie ‒ Umysłową Siłkę. Siłka oferuje różnorodne aktywności poprawiające sprawność umysłową, by efektywniej przetwarzać i zapamiętywać informacje.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biurowa mapa Krakowa

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Krakowie na koniec 2023 roku wynosiły 1,75 mln mkw., z czego 1,45 mln mkw. to budynki klasy A, 288 tys. mkw. budynków klasy B oraz 10 tys. mkw. budynków klasy C - wynika z raportu Brookfield Partners ,,Office Market Pulse”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Biurowiec wśród zieleni

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa Passerinvest oddała do użytku biurowiec Roztyly Plaza. Obiekt znajduje się w dzielnicy Praga 11, tuż obok stacji metra Roztyly C. To pierwszy nowo otwarty budynek biurowy w Pradze w 2024 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Więcej pustostanów we Wrocławiu

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Według raportu firmy doradczej Brookfield Partners całkowite zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu na koniec 2023 roku wynosiły 1,49 mln mkw., z czego 1,15 mln mkw. to budynki klasy A, 331 tys. mkw. – budynki klasy B, a 12 tys. mkw. to obiekty klasy C.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Estonia Fundusz z mniejszym portfelem

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

East Capital Real Estate sfinalizował sprzedaż dwóch nieruchomości z portfela funduszu East Capital Baltic Property - budynku produkcyjnego w Maardu i obiektu handlowego Jewe Mööblimaja w Jõhvi.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejne miasto na Karuzeli

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Karuzela Świebodzin powitała pierwszych klientów. Na łącznej powierzchni 15 tys. mkw. znajduje się blisko 20 sklepów, w większości należących do sieci debiutujących w mieście.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Wybudują spekulacyjnie pod Kolonią

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Blackbrook w ramach joint venture z Trammel Crow Company zrealizuje spekulacyjny projekt logistyczny w Kerpen w rejonie Ren-Ruhra. Inwestycja będzie się składać z dwóch budynków o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Reymont w Przystani

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Archicom rozpoczyna sprzedaż I etapu inwestycji Przystań Reymonta. Osiedle powstaje blisko centrum Wrocławia, nad brzegiem Odry i z widokiem na tereny zielone.

ESG

Polska Kreo sięga po BREEAM Outstanding

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Kreo, krakowski projekt Ghelamco, uzyskał certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding. Biurowiec ma również precertyfikat WELL i Green Building Standard, jest także w procesie certyfikacji Smart Score, Wired Score oraz „Obiekt bez barier”.

Budownictwo

Polska Wmurowali kamień pod cyberpoligon

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Na terenie Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa WAT. Kontrakt generalnego wykonawcy, firmy Unibep ma wartość około 163 mln zł netto.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Słodko w Manufakturze

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców w łódzkiej Manufakturze dołączyła sieć Candy Pop, oferująca słodycze, napoje i przekąski z całego świata. To czwarty w Polsce i pierwszy w łódzkim regionie sklep marki.

Grunty inwestycyjne

Niemcy Kupili działkę do pary

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate kupiło kolejną działkę w niemieckim Rüdenhausen. Hamburski deweloper planuje na tym terenie budowę centrum logistycznego o łącznej powierzchni około 19,2 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Mieszkania, biura i hotele

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

One United Properties przedstawiło swoją strategię na najbliższe lata. W planach do 2030 roku jest potrojenie oferty mieszkaniowej, rozwijanie działalności w sektorze komercyjnym i budowa hoteli w Bukareszcie we współpracy z globalnymi markami.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 18 kwietnia 2024

Reymont w Przystani

Archicom rozpoczyna sprzedaż I etapu inwestycji Przystań Reymonta. Osiedle powstaje blisko centrum Wrocławia, nad brzegiem Odry i z widokiem na tereny zielone.

schedule 17 kwietnia 2024

Alstal wybuduje w Toruniu

Budlex zrealizuje nowy projekt mieszkaniowy w Toruniu. Osiedle oferujące blisko sto nowych lokali powstanie przy ul. Lubickiej 54. Na generalnego wykonawcę inwestycji deweloper wybrał firmę Alstal Grupa Budowlana z Bydgoszczy.

schedule 17 kwietnia 2024

W Berlinie bez zmian

Według "Berlin 2024 Residential Market Report" przygotowanego przez firmy Berlin Hyp oraz CBRE, ceny zakupu mieszkań w Berlinie spadły, podczas gdy presja na rynku wynajmu mieszkań nadal rośnie. W rezultacie ceny wynajmu nadal gwałtownie rosną.

schedule 17 kwietnia 2024

Zamieszkają na Górce

Dom Development wprowadził do sprzedaży kolejny etap krakowskiego osiedla Górka Narodowa. Na inwestycję składają się pięciopiętrowe budynki, w których znajdują się lokale o zróżnicowanych metrażach.

schedule 17 kwietnia 2024

Rośnie 7. Dzielnica Olimpijska

VFM Real Estate rozpoczął budowę II etapu inwestycji 7. Dzielnica Olimpijska na Polach Czerwonkowskich w Sochaczewie. 

schedule 17 kwietnia 2024

Develia podnosi sobie poprzeczkę

Develia prezentuje nową strategię – celem jest roczna sprzedaż ponad 4,5 tys. mieszkań do 2028. Priorytetem dewelopera jest dalszy rozwój w sektorze mieszkaniowym i zwiększenie udziału rynkowego w miastach, w których obecnie działa, do 7-8 proc.

schedule 16 kwietnia 2024

Przez Flow popłynie Wstęga Kobro

Archicom rozpoczął II etap projektu Flow w Łodzi. W ramach tej fazy inwestycji zaprojektowano 314 mieszkań, 13 lokali usługowych oraz tereny zielone. Zaczyna się też realizacja niezwykłego elementu miejskiej przestrzeni – Wstęgi Kobro, nawiązującej formą do twórczości Katarzyny Kobro.

schedule 16 kwietnia 2024

Trzy kolejne budynki Bemosphere

Develia rozbudowuje osiedle Bemosphere na warszawskim Chrzanowie. Ruszyły prace budowlane, dzięki którym powstaną trzy budynki z około 210 mieszkaniami i sześcioma lokalami usługowymi.

schedule 15 kwietnia 2024

Dyskusja o F.S.O. Parku

Rusza dialog dotyczący I etapu planowanej przez Okam inwestycji F.S.O. Park. Ta faza projektu obejmuje 13,5 ha, a jego realizacja może rozpocząć się w 2025 roku. 

schedule 15 kwietnia 2024

Cordia wita się z Mokotowem

Cordia rozpoczyna realizację nowego projektu w Warszawie. Inwestycja Hi Mokotów! powstanie przy ul. Bokserskiej między Mokotowem a Ursynowem i zaoferuje 224 mieszkania.

schedule 12 kwietnia 2024

Żerniki Na Novo po raz drugi

Atal realizuje II etap wrocławskiej inwestycji Żerniki Na Novo. W ramach tej fazy projektu deweloper odda około 380 mieszkań i dziewięć lokali usługowych. Osiedle powstaje przy Alei Architektów jako część unikalnego konceptu urbanistycznego WuWA2.

schedule 12 kwietnia 2024

Własne M w Piastowie

Totalbud rozpoczyna budowę kolejnej inwestycji mieszkaniowej, w której firma jest jednocześnie deweloperem i generalnym wykonawcą. Budynek mieszkalny Viva Piastów stanie w Piastowie przy ul. Emilii Plater.

schedule 11 kwietnia 2024

Można zamieszkać w Oceanie

Ocean Apartments, część wielofunkcyjnego kompleksu Ocean Resi Capital, uzyskały pozwolenie na użytkowanie. Dwa siedmiopiętrowe budynki na krakowskim Zabłociu dostarczyły łącznie 120 mieszkań.

schedule 11 kwietnia 2024

Inwestorzy wierzą w PRS

Rynek instytucjonalnego najmu mieszkań w Polsce dopiero raczkuje, ale jego wzrost może być dynamiczny. Z badania CBRE „European Investors Intentions Survey 2024” wynika, że 24 proc. inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej rozważa inwestycje w sektorze mieszkaniowym.

schedule 10 kwietnia 2024

Galaktyczna oferta od Atalu

Atal rozpoczął sprzedaż mieszkań w nowym projekcie realizowanym w północno-zachodniej części Gdańska, w dzielnicy Osowa. W ofercie osiedla Galaktyczna jest około 140 mieszkań, które powstaną w sześciu trzypiętrowych budynkach.

schedule 09 kwietnia 2024

Nowa dzielnica nad Dunajem

Nové Lido to nowa miejska dzielnica, która JTRE chce zrealizować w Bratysławie. Wielofunkcyjna inwestycja położona na prawym brzegu Dunaju ma być realizowana etapami przez 10-15 lat.

schedule 09 kwietnia 2024

Zasadowa z klocków

W warszawskiej Radości powstaje Osiedle Zasadowa. Powierzchnia użytkowa inwestycji, która składa się z czterech budynków, wynosi ponad 1,4 tys. mkw.

schedule 08 kwietnia 2024

Lumea się rozrasta

Bouygues Immobilier Polska kontynuuje rozbudowę Lumei na Bemowie i wprowadza do sprzedaży kolejne etapy osiedla.

schedule 08 kwietnia 2024

Destino na sprzedaż

Krakowski deweloper Ekopark wystartował z przedsprzedażą nowej inwestycji Destino. Dwupiętrowe wille miejskie zlokalizowano na styku trzech dzielnic – Bronowic, Krowodrzy i Woli Justowskiej.

schedule 08 kwietnia 2024

Setki nowych mieszkań od Dom Development

Dom Development rozpoczął budowę mieszkań w II etapie projektu Harmonia Mokotów, a także nowego Osiedla Przy Forcie, zlokalizowanego w pobliżu zabytkowego Fortu V Włochy. Oferta dewelopera w Warszawie zwiększyła się tym samym o 300 lokali.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie