Polska Echo podsumowuje sektor komercyjny
Rynek inwestycyjny i finansowyW 2022 roku deweloper zakończył budowę 104 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biur. W minionym roku pozwolenie na użytkowanie uzyskały: wrocławski MidPoint71 (ponad 37 tys. mkw.), łódzki React (blisko 15 tys. mkw.), dwa budynki biurowe przy ul. Milionowej (M4 i M4A) w Fuzji (blisko 22 tys. mkw.) oraz I etap, obejmujący segmenty A i B, krakowskiego kompleksu Brain Park (blisko 30 tys. mkw.).
W 2022 roku rynek nieruchomości stanął przed kolejnymi wyzwaniami: wojna za naszą wschodnią granicą, niestabilna sytuacja polityczna w regionie, inflacja, kryzys łańcucha dostaw, rosnące koszty realizacji czy ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych. Nasze dobre wyniki osiągnięte w obszarze nieruchomości komercyjnych to efekt wytężonej pracy doświadczonego zespołu projektowania, realizacji oraz leasingu. (...) Dzięki temu możemy pochwalić się takimi sukcesami jak transakcja sprzedaży sześciu budynków biurowych na łączną kwotę blisko 200 mln euro. To dowód, że dobre nieruchomości komercyjne, mimo zawieruchy wokół, obronią się, jako świetny produkt inwestycyjny – podsumowuje Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment odpowiedzialny za sektor nieruchomości komercyjnych.
Sprzedane w 2022 roku inwestycje to: West 4 Business Hub (ponad 15,5 tys. mkw.) we Wrocławiu, trzy budynki biurowe wpisujące się w łódzki projekt “destination” Fuzja oraz dwa biurowce w kompleksie Face2Face Business Campus (blisko 46 tys. mkw.) w Katowicach.
Echo Investment skończyło 2022 rok z blisko 45 tys. mkw. wynajętej powierzchni biurowej. Największą umową była transakcja na 8,5 tys. mkw. dla Epam Polska w Brain Parku na krakowskich Grzegórzkach.
Zespół fit-out przekazał z kolei 40 zaaranżowanych przestrzeni do pracy o łącznej powierzchni ponad 65 tys. mkw. Wśród nich znalazły się biura dla takich marek jak: PepsiCo, CodeLab, 3M, PwC, Fujitsu Poland czy CitySpace.
Deweloper w swoim portfolio dysponuje również elastyczną przestrzenią biurową ofertowaną w ramach działalności operatora CitySpace. CitySpace to obecnie 12 lokalizacji o łącznej powierzchni 25 tys. mkw, który działa w pięciu miastach w Polsce: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach oraz Gdańsku, a wkrótce rozszerzy się na kolejne miasto - Łódź.
(...) Rok 2023 to rok destinations. Kontynuujemy prace nad łódzką Fuzją, a przed nami kolejne projekty przy ul. Wita w Krakowie oraz ul. Towarowej w Warszawie. Planując kompleks biurowy przy ul. Swobodniej we Wrocławiu również chcemy zaszczepiać w nim wartości, które sprawdziły się w takich wielofunkcyjnych, miastotwórczych projektach, jak Browary czy Fuzja w Łodzi – mówi Rafał Mazurczak.
Sercem każdego „destinations” jest komponent gastronomiczno-handlowo-usługowy. Restauracje, kawiarnie, usługi, sklepy, cukiernie, piekarnie, delikatesy to domena zespołu food&beverage. W 2022 roku w tym segmencie Echo Investment podpisało 30 umów najmu.
Strategia wzmacniania centrów handlowych Libero Katowice i Galerii Młociny oparta na rozbudowaniu oferty. Obydwa centra są prawie w 100 proc. wynajęte i odnoszą stałe wzrosty odwiedzalność przy jednoczesnym wzroście obrotów najemców.
Rok 2023 nie będzie łatwy dla wielu sektorów gospodarki, w tym branży nieruchomości. Przed naszą branżą jeszcze wiele wyzwań, ale my jesteśmy gotowi się z nimi zmierzyć. Rozważnie podchodzimy do naszych kolejnych projektów. Obecna sytuacja na rynku wymaga strategicznego i opartego na szerokiej pespektywie spojrzenia. Wiele mówimy o zrównoważonym rozwoju, powrocie do natury, uważnemu projektowaniu z troską o dobrostan użytkowników. Nasi klienci oczekują od nas nie tylko deklaracji, ale konkretnych rozwiązań. Dlatego tak wiele uwagi poświęcamy projektowaniu naszych inwestycji, modyfikowaniu oraz definiowaniu trendów, które za 4-5 lat, kiedy projekt zacznie działać, będą codziennością – zapowiada Rafał Mazurczak.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...