EN

Polska Skok kosztów i negocjacje z inwestorami

Budownictwo
Zdecydowana większość firm budowlanych w Polsce nadal odczuwa skutki szoku cenowego związanego z konfliktem zbrojnym w Ukrainie – wynika z raportu przygotowanego przez kancelarię DLA Piper oraz firmę doradczo-inżynieryjną CCM.

Wyniki badania wskazują, że skutki inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku przekładające się na utrudnienia w realizacji inwestycji odczuwa do dziś 88 proc. firm budowlanych w Polsce. Ogólny wzrost kosztów realizacji inwestycji wskazuje 84 proc. przedsiębiorstw, a 78 proc. odczuwa przede wszystkim wzrost cen materiałów budowlanych. Połowa firm ocenia wzrost kosztów na 10-20 proc., a jedna trzecia twierdzi, że przekroczył on 20 proc. Zakłócenia w łańcuchach dostaw spowodowały opóźnienia w dostawach materiałów lub niemożność ich zakupu, na co zwróciło uwagę odpowiednio 48 i 40 proc. respondentów. Jedna na trzy firmy odnotowała exodus wykwalifikowanych pracowników.

Problem dotyczy w szczególności umów zawartych jeszcze przed eskalacją wojny w Ukrainie w 2022 roku i dotyczy na równi generalnych wykonawców i podwykonawców realizujących kontrakty długoterminowe. Przewidujemy, że w 2023 roku wiele spółek z sektora budowlanego i infrastruktury w dalszym ciągu będzie próbować renegocjować kontrakty, aby dostosować je do zmienionych okoliczności – prognozuje Piotr Olkowski, adwokat z kancelarii DLA Piper.

Jak pokazało badanie, w ciągu minionego roku jedynie 26 proc. firm osiągnęło porozumienie z inwestorem w sprawie zmiany warunków wynagrodzenia, a w 27 proc. przypadków okazało się to niemożliwe. Reszta, czyli niemal połowa ankietowanych, w dalszym ciągu prowadzi jeszcze negocjacje z zamawiającymi.

Obecna sytuacja jest niezwykle trudna, porównywalna tylko z kryzysem sprzed 10 lat z okresu przygotowań do Euro 2012. Jednak z takim szokiem cenowym nie mieliśmy nawet wtedy do czynienia. Dążenie firm budowlanych do waloryzacji wynagrodzenia jest zatem całkowicie uzasadnione, przy czym każdy wniosek o waloryzację należy rozpatrywać indywidualnie, uwzględniając specyfikę i warunki realizacji danego kontraktu. Z naszych doświadczeń wynika, że kluczem do sukcesu jest w szczególności właściwie przygotowana analiza kosztowa, w tym wykazanie, że wykonawca na etapie składania swojej oferty dochował należytej staranności i uwzględnił możliwe do przewidzenia ryzyka związane ze zmianami cen. Jest to szczególnie ważne w negocjacjach z inwestorem z sektora publicznego – podkreśla Michał Lempkowski, partner zarządzający i ekspert ds. analiz terminowych i kosztowych w CCM.

W obliczu silnego wzrostu kosztów coraz więcej spółek budowlanych podejmuje negocjacje, aby dostosować zapisy zawartych umów do aktualnych realiów rynkowych. Jeżeli w umowie nie ma klauzuli adaptacyjnej lub waloryzacyjnej, bądź zasady waloryzacji są niewystarczające do skompensowania wzrostu kosztów, to w wielu przypadkach wykonawcy są uprawnieni do występowania do sądu, aby sąd, na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, dostosował treść umowy do zmienionych okoliczności (np. poprzez podwyższenie wynagrodzenia należnego wykonawcy). Zgodnie z dotychczasową linią orzeczniczą sądy dążą do rozdzielenia między strony ryzyka gospodarczego związanego z nadzwyczajnym wzrostem cen, więc decydując się na drogę sądową wykonawcy mają szansę odzyskać przynajmniej część poniesionych strat, wynika z raportu.

Z badania wynika, że 14 proc. przedsiębiorców planuje dochodzić pełnej rekompensaty wzrostu kosztów na drodze sądowej.

Zgodnie z przeważającym poglądem wyrażonym w doktrynie i orzecznictwie, pozew zawierający wniosek o sądową zmianę umowy, dostosowanie jej do zmienionych okoliczności np. poprzez podwyższenie wynagrodzenia, powinien być złożony jeszcze w okresie, gdy kontrakt jest realizowany, a nie po jego zakończeniu. Wszczęcie sporu sądowego nie musi oznaczać zakończenia negocjacji. Z naszego doświadczenia wynika, że wielokrotnie w trakcie negocjacji ich pomyślne zakończenie i podpisanie porozumienia lub aneksu do kontraktu udawało się dopiero po wszczęciu postępowania sądowego. Gdy formalnie rozpoczęty zostaje spór w sądzie, obie strony mają świadomość, że brak wypracowania ugodowego stanowiska spowoduje konieczność angażowania się w kosztowny i długotrwały proces – zwraca uwagę Piotr Olkowski z DLA Piper.

Jak oceniają przedstawiciele DLA Piper i CCM, w przeciwieństwie do szczególnie trudnych dla budowlanki lat 2009-2012, obecnie wyraźnie widać wysiłki inwestorów i urzędów publicznych, zmierzające do usprawnienia procesu realizacji kontraktów w związku z sytuacją gospodarczą.

Dostrzegają to również spółki z sektora budowlanego i infrastruktury. Ankietowani przedsiębiorcy, którzy zawarli porozumienie z inwestorem, uważają, że pomocne w jego osiągnięciu były zwiększone limity waloryzacyjne zastosowane między innymi przez GDDKiA, a także opinie Urzędu Zamówień Publicznych i rekomendacje Prokuratorii Generalnej RP. Z opinii tych wynika, że gwałtowne zmiany cen materiałów i robót budowlanych spowodowane konfliktem zbrojnym w Ukrainie uzasadniają zmianę umów po spełnieniu określonych warunków. Obie opinie przyczyniły się to stworzenia pozytywnego klimatu do rozmów o waloryzacji zawartych kontraktów.

Badanie przeprowadzono wśród największych spółek z branży budowlanej, m.in. wśród wszystkich firm zrzeszonych w Polskim Związku Pracodawców Budownictwa.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejne otwarcia w Sudeckiej

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Do grona najemców Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze dołączyła kolejna marka z portfolio Grupy CCC. Klienci mogą też zrobić zakupy w nowej drogerii Rossmann.

Materiał partnera

Świeradów-Zdrój Luksusowe Apartamenty Biały Kamień

schedule 08 maja 2023

Apartamenty Biały Kamień to kolejna inwestycja prestiżowego kompleksu hotelowego oraz wielokrotnie nagradzanego Hotelu & Medi-SPA Biały Kamień. Powstaną w odległości 50 m od istniejącego od 2008 r. Hotelu Biały Kamień, który oddalony jest zaledwie kilkaset metrów od centrum uzdrowiska Świeradów-Zdrój i od nowo wybudowanej wieży Sky Walk. Planowany obiekt położony będzie w otulinie góry Biały Kamień, co gwarantuje ciszę, spokój, a przede wszystkim malownicze widoki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Galaxy za pół ceny

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Należące do EPP centrum handlowo-rozrywkowe Galaxy wzmacnia swoją ofertę, rozwijając współpracę z HalfPrice. Uruchomiony ponownie salon ma teraz szerszy asortyment i większy metraż.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Elektryki w Jankach

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Homepark Janki powiększa swoją ofertę o nowy sklep z rowerami elektrycznymi marki Engwe. Pierwszy polski salon tej marki zajął powierzchnię 108 mkw.

Architektura i urbanistyka

Polska Klimatyczny kampus we Wrocławiu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

SRDK Architekci Studio Śródka opracowało konkursową koncepcję kampusu ASP we Wrocławiu odpowiadającą na kryzys klimatyczny. W swoim projekcie uwzględnili m.in. ochronę wnętrz przed przegrzewaniem i retencję wody deszczowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po obuwie do Galardii

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Niemiecka marka obuwnicza Deichmann dołącza do w grupy najemców centrum handlowego Galardia w Starachowicach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Biedronka wybiera się do Ciechanowa

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Market spożywczy Biedronka dołącza do najemców centrum MMG Ciechanów, którym zarządza Master Management Group. Sklep o powierzchni 890 mkw. zostanie otwarty w czerwcu tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowości w Porcie Łódź

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Port Łódź wzbogacił swoją ofertę o nowe marki. Sklepy otworzyły sieci Sports Direct i Tedi, a nową odsłonę zaprezentowały koncepty modowe – Mohito i Sinsay.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lidl znowu w Pruszczu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Lidl Polska otworzył drugi sklep w Pruszczu Gdańskim przy ul. Grunwaldzkiej. Powierzchnia sali sprzedaży to około 1,4 tys. mkw., przy obiekcie powstał też parking na około 90 miejsc parkingowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Od mody do burgera

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

W warszawskim centrum handlowym Blue City od początku roku otworzyły się dwa nowe sklepy – Molton i Flying Tiger Copenhagen. Klienci mogą też skorzystać z oferty nowej kawiarni Green Cafe Nero i pierwszej w Polsce restauracji sieci Master Burger.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Prologis zaprasza na bezobsługowe zakupy

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

W Prologis Park Chorzów uruchomiono bezobsługowy sklep Żabka Nano czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu. To kolejny element inicjatywy PARKlife™ wdrażanej w parkach sieci.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowi najemcy w Magnolii

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Marki Mango i Primark dołączają do grona najemców wrocławskiej galerii handlowej Magnolia Park.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Woolworth zdobył Fort

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Sieć dyskontowa Woolworth otwiera swój pierwszy sklep w Warszawie – w centrum handlowym Fort Wola. Marka zadebiutowała w Polsce w tym roku, nowy sklep to trzecia lokalizacja sieci w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Smacznie i międzynarodowo na Powiślu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

W warszawskiej Elektrowni Powiśle otworzono nowe punkty gastronomiczne. Do oferty dołączyły koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej, a także kawiarnia połączona z cukiernią.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe przebuduje Starą Mleczarnię

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Firma Garbe nabyła działkę o powierzchni około 48 tys. mkw. w Gerze, mieście położonym we wschodniej części Turyngii. Planowana jest tam budowa nieruchomości logistyczno-handlowej o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pełniej w Bawełniance

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców centrum handlowego Galeria Bawełnianka dołączyły kolejne marki. Wkrótce swoje salony otworzą Douglas, Deichmann, Home&You, kaes. oraz Vive. Łącznie nowe salony zajmą ponad 2,3 tys. mkw. powierzchni.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Echo konsoliduje z Archicomem

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Trwa konsolidacja biznesu mieszkaniowego Echo Investment i spółki Archicom. W zamian za wniesienie aportem biznesu mieszkaniowego Echo obejmie nowe akcje w kapitale zakładowym Archicomu. Wartość aportu, oszacowana przez niezależnego biegłego, to blisko 830 mln zł.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rekordowa podaż na rynku magazynowym

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by MR

Do końca marca 2023 roku do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw. Eksperci firmy Colliers szacują, że w kolejnych kwartałach wolumen nowej podaży będzie niższy.

Architektura i urbanistyka

Polska Suwak wystartował

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by JC

Rozpoczęła się budowa Parku Linearnego Suwak w Warszawie. Na niezagospodarowanym dotychczas obszarze między blokami, biurowcami, hotelami i linią kolejową na Służewcu powstanie bogaty w zieleń teren rekreacyjny o powierzchni 20 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Granaria na surowo

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by MR

Realizacja kolejnego etapu Granarii na Wyspie Spichrzów w Gdańsku osiągnęła stan surowy otwarty. Oddanie wielofunkcyjnej inwestycji do użytkowania planowane jest na połowę 2024 roku. Generalnym wykonawcą jest Doraco.

Najnowsze w Budownictwo

schedule 22 maja 2023

Stary browar, nowe centrum

Spółka Budrem rozpoczęła prace rozbiórkowe na terenie po starym browarze w Ostrowie Wielkopolskim. Docelowo na miejscu ma powstać centrum handlowe.

schedule 19 maja 2023

Polska i Japonia zazielenią Ukrainę

Polska firma Hynfra i japońska spółka Tsubame BHB Corporation, wraz z ukraińskim partnerem Utem, będą uczestniczyć w budowie Zielonej Strefy Przemysłowej realizowanej przez miasto Bucza.

schedule 10 maja 2023

Mostem obrotowym przez rzekę Elbląg

Kończy się budowa mostu obrotowego w Nowakowie. Konstrukcja pozytywnie przeszła próby obciążeniowe.  Generalnym wykonawcą prac w ramach II etapu budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jest Budimex.

schedule 27 kwietnia 2023

Ceny na globalnym placu budowy

Raport International Construction Costs 2023 porównuje koszty budowy w 100 miastach świata. Na aktualnej, tegorocznej liście znalazły się Warszawa i Kraków, odpowiednio na 75 i 77 miejscu.

schedule 25 kwietnia 2023

Remontują dla sportu

Trwa modernizacja Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie. Obiekt jest przygotowywany przed firmę Eiffage Polska Budownictwo do nadchodzących Igrzysk Europejskich.

schedule 24 kwietnia 2023

Raben w temperaturze kontrolowanej

Dekpol Budownictwo zrealizował w Wielkopolsce projekt dla firmy Raben. Nowoczesna hala magazynowa służy do przeładunku towarów świeżych w temperaturze kontrolowanej. Inwestorem przedsięwzięcia jest Raben Real Estate.

schedule 13 kwietnia 2023

Rośnie poznański szpital

Podpisano umowę na II etap budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego, powstającego na poznańskim Grunwaldzie. Inwestycję zrealizuje Warbud w konsorcjum z firmą TKT Engineering.

schedule 28 marca 2023

Skok kosztów i negocjacje z inwestorami

Zdecydowana większość firm budowlanych w Polsce nadal odczuwa skutki szoku cenowego związanego z konfliktem zbrojnym w Ukrainie – wynika z raportu przygotowanego przez kancelarię DLA Piper oraz firmę doradczo-inżynieryjną CCM.

schedule 28 marca 2023

Puro rośnie w stolicy

Totalbud realizuje kontrakt na budowę konstrukcji hotelu Puro w centrum Warszawy, przy ul. Canaletta 4. Projekt jest kolejnym z sieci obiektów budowanych w Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.

schedule 01 marca 2023

Nowe centrum szkoleniowe w Attendorn

W pobliżu swojej głównej siedziby w Attendorn firma Viega uruchomiła interaktywne centrum szkoleniowe. Viega World na pięciu piętrach zajmuje łącznie 12 tys. mkw. powierzchni.

schedule 27 lutego 2023

Dekpol buduje pod Poznaniem

Dekpol Budownictwo zrealizuje nowy obiekt usługowo-biurowy w Swadzimiu koło Poznania. Inwestycja będzie realizowana na zlecenie BIMs Plus – ogólnopolskiego dystrybutora produktów z zakresu techniki grzewczej, instalacji, klimatyzacji i wentylacji oraz techniki sanitarnej.

schedule 22 lutego 2023

Piękniej przy Wyspie Spichrzów

Władze Elbląga zleciły przebudowę zachodniego nabrzeża rzeki Elbląg od strony Wyspy Spichrzów wraz z zagospodarowaniem terenów przybrzeżnych. Zakończenie prac jest planowane w połowie 2025 roku. Całość planowanych robót wykona Korporacja Budowlana Doraco.

schedule 21 lutego 2023

Integracja w starej szkole

W budynku dawnej szkoły przy ul. Pogonowskiego 34 w Łodzi trwa przebudowa. Powstaje tu nowe miejsce na mapie miasta - Centrum Wsparcia i Rozwoju Społecznego.

schedule 10 stycznia 2023

Nowy magazyn na przyprawy

Unibep zakończył rozbudowę zakładu produkującego przyprawy w Jastrzębiu-Zdroju. W ramach kontraktu z firmą Prymat powstała hala magazynowa z częścią socjalno-biurową. W obiekcie zastosowano elementy prefabrykowane.

schedule 09 stycznia 2023

Budimex pracuje na politechnice

Budimex zakończył kluczową fazę przebudowy i rozbudowy Instytutu Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Wartość kontraktu wynosi 69,1 mln zł netto. 

schedule 19 grudnia 2022

Wiaduktem do Warszawy Zachodniej

W ramach kontraktu na przebudowę stacji Warszawa Zachodnia, Budimex zrealizował wiadukt kolejowy. To pierwsza w Polsce pojedyncza konstrukcja nośna tego typu, z dwoma torami kolejowymi.

schedule 30 listopada 2022

Moduły pójdą w ruch

Otwarto fabrykę Mod21 w Ostaszewie koło Torunia. Najnowszy start-up grupy Erbud z produkcją ruszy za miesiąc, a w pierwszym roku działalności planuje wytworzyć 30 tys. mkw. powierzchni całkowitej modułów drewnianych, co ma przynieść około 240 mln zł przychodów.

schedule 25 listopada 2022

Erbud będzie budował z drewna

Grupa Erbud uruchamia w Ostaszewie zakład produkcyjny Mod21, w którym będą powstawać drewniane obiekty modułowe. Fabryka ma osiągnąć pełną moc produkcyjną w 2026 roku.

schedule 21 listopada 2022

Start na start

Inpro zakończyło budowę i uzyskało pozwolenie na użytkowanie II etapu osiedla Start w Gdańsku Kokoszkach. W ramach II fazy inwestycji powstały 4 budynki mieszczące 159 mieszkań.

schedule 02 listopada 2022

Odnowa w Łodzi

W czterech łódzkich kamienicach przy ul. Legionów 44 trwają prace remontowe. Największym frontem robót może się pochwalić budynek główny: trwa tam murowanie i przygotowywanie ścian pod tynkowanie, montaż nadproży i kominów, a także prace konstrukcyjne na dachu.

Kategorie