EN

Polska Skok kosztów i negocjacje z inwestorami

Budownictwo
Zdecydowana większość firm budowlanych w Polsce nadal odczuwa skutki szoku cenowego związanego z konfliktem zbrojnym w Ukrainie – wynika z raportu przygotowanego przez kancelarię DLA Piper oraz firmę doradczo-inżynieryjną CCM.

Wyniki badania wskazują, że skutki inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku przekładające się na utrudnienia w realizacji inwestycji odczuwa do dziś 88 proc. firm budowlanych w Polsce. Ogólny wzrost kosztów realizacji inwestycji wskazuje 84 proc. przedsiębiorstw, a 78 proc. odczuwa przede wszystkim wzrost cen materiałów budowlanych. Połowa firm ocenia wzrost kosztów na 10-20 proc., a jedna trzecia twierdzi, że przekroczył on 20 proc. Zakłócenia w łańcuchach dostaw spowodowały opóźnienia w dostawach materiałów lub niemożność ich zakupu, na co zwróciło uwagę odpowiednio 48 i 40 proc. respondentów. Jedna na trzy firmy odnotowała exodus wykwalifikowanych pracowników.

Problem dotyczy w szczególności umów zawartych jeszcze przed eskalacją wojny w Ukrainie w 2022 roku i dotyczy na równi generalnych wykonawców i podwykonawców realizujących kontrakty długoterminowe. Przewidujemy, że w 2023 roku wiele spółek z sektora budowlanego i infrastruktury w dalszym ciągu będzie próbować renegocjować kontrakty, aby dostosować je do zmienionych okoliczności – prognozuje Piotr Olkowski, adwokat z kancelarii DLA Piper.

Jak pokazało badanie, w ciągu minionego roku jedynie 26 proc. firm osiągnęło porozumienie z inwestorem w sprawie zmiany warunków wynagrodzenia, a w 27 proc. przypadków okazało się to niemożliwe. Reszta, czyli niemal połowa ankietowanych, w dalszym ciągu prowadzi jeszcze negocjacje z zamawiającymi.

Obecna sytuacja jest niezwykle trudna, porównywalna tylko z kryzysem sprzed 10 lat z okresu przygotowań do Euro 2012. Jednak z takim szokiem cenowym nie mieliśmy nawet wtedy do czynienia. Dążenie firm budowlanych do waloryzacji wynagrodzenia jest zatem całkowicie uzasadnione, przy czym każdy wniosek o waloryzację należy rozpatrywać indywidualnie, uwzględniając specyfikę i warunki realizacji danego kontraktu. Z naszych doświadczeń wynika, że kluczem do sukcesu jest w szczególności właściwie przygotowana analiza kosztowa, w tym wykazanie, że wykonawca na etapie składania swojej oferty dochował należytej staranności i uwzględnił możliwe do przewidzenia ryzyka związane ze zmianami cen. Jest to szczególnie ważne w negocjacjach z inwestorem z sektora publicznego – podkreśla Michał Lempkowski, partner zarządzający i ekspert ds. analiz terminowych i kosztowych w CCM.

W obliczu silnego wzrostu kosztów coraz więcej spółek budowlanych podejmuje negocjacje, aby dostosować zapisy zawartych umów do aktualnych realiów rynkowych. Jeżeli w umowie nie ma klauzuli adaptacyjnej lub waloryzacyjnej, bądź zasady waloryzacji są niewystarczające do skompensowania wzrostu kosztów, to w wielu przypadkach wykonawcy są uprawnieni do występowania do sądu, aby sąd, na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, dostosował treść umowy do zmienionych okoliczności (np. poprzez podwyższenie wynagrodzenia należnego wykonawcy). Zgodnie z dotychczasową linią orzeczniczą sądy dążą do rozdzielenia między strony ryzyka gospodarczego związanego z nadzwyczajnym wzrostem cen, więc decydując się na drogę sądową wykonawcy mają szansę odzyskać przynajmniej część poniesionych strat, wynika z raportu.

Z badania wynika, że 14 proc. przedsiębiorców planuje dochodzić pełnej rekompensaty wzrostu kosztów na drodze sądowej.

Zgodnie z przeważającym poglądem wyrażonym w doktrynie i orzecznictwie, pozew zawierający wniosek o sądową zmianę umowy, dostosowanie jej do zmienionych okoliczności np. poprzez podwyższenie wynagrodzenia, powinien być złożony jeszcze w okresie, gdy kontrakt jest realizowany, a nie po jego zakończeniu. Wszczęcie sporu sądowego nie musi oznaczać zakończenia negocjacji. Z naszego doświadczenia wynika, że wielokrotnie w trakcie negocjacji ich pomyślne zakończenie i podpisanie porozumienia lub aneksu do kontraktu udawało się dopiero po wszczęciu postępowania sądowego. Gdy formalnie rozpoczęty zostaje spór w sądzie, obie strony mają świadomość, że brak wypracowania ugodowego stanowiska spowoduje konieczność angażowania się w kosztowny i długotrwały proces – zwraca uwagę Piotr Olkowski z DLA Piper.

Jak oceniają przedstawiciele DLA Piper i CCM, w przeciwieństwie do szczególnie trudnych dla budowlanki lat 2009-2012, obecnie wyraźnie widać wysiłki inwestorów i urzędów publicznych, zmierzające do usprawnienia procesu realizacji kontraktów w związku z sytuacją gospodarczą.

Dostrzegają to również spółki z sektora budowlanego i infrastruktury. Ankietowani przedsiębiorcy, którzy zawarli porozumienie z inwestorem, uważają, że pomocne w jego osiągnięciu były zwiększone limity waloryzacyjne zastosowane między innymi przez GDDKiA, a także opinie Urzędu Zamówień Publicznych i rekomendacje Prokuratorii Generalnej RP. Z opinii tych wynika, że gwałtowne zmiany cen materiałów i robót budowlanych spowodowane konfliktem zbrojnym w Ukrainie uzasadniają zmianę umów po spełnieniu określonych warunków. Obie opinie przyczyniły się to stworzenia pozytywnego klimatu do rozmów o waloryzacji zawartych kontraktów.

Badanie przeprowadzono wśród największych spółek z branży budowlanej, m.in. wśród wszystkich firm zrzeszonych w Polskim Związku Pracodawców Budownictwa.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Panattoni sprzedaje trzy parki za 100 milionów

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Panattoni sfinalizowało sprzedaż trzech parków przemysłowych za 100 mln euro. Nieruchomości o łącznej powierzchni 135 tys. mkw. są w pełni skomercjalizowane. Kupującym jest globalna firma z branży nieruchomości.

Materiał partnera

Polska Grunt to  doświadczenie

schedule 25 września 2023

W ekskluzywnym wywiadzie dla „Eurobuildu” managerowie firmy doradczej Greenfields, Justyna Cymerman, dyrektorka działu urbanistyki, i Michał Różycki, dyrektor pionu nieruchomości gruntowych – sektor living, opowiadają o największych sukcesach firmy ostatnich lat, rosnącej roli idei ESG oraz coraz bardziej pożądanych terenach typu brownfield, ponadto zapowiadają jeszcze większą gorączkę na rynku inwestycji mieszkaniowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Mogą budować Mikołów Park

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Inwestycja Mikołów Park na Śląsku otrzymała pozwolenie na budowę. Park handlowy realizuje Ceetrus Polska we współpracy z Nhood Services Poland. Otwarcie obiektu inwestor planuje na IV kwartał 2024 roku. 

Hotele

Polska Dobry Hotel w Granarii

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Grupa RWS podpisała ze spółką Dobry Hotel umowę dzierżawy IV kwartału inwestycji Granaria na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Operator będzie prowadził w obiekcie działalność hotelową pod międzynarodowym brandem. Umowa została zawarta na 20 lat.

ESG

Polska Skende z oceną Excellent

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Centrum handlowe Skende Shopping ze sklepem Ikei w Lublinie uzyskało certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Excellent w kategoriach Asset Performance i Management Performance. Obiekt należy do Ingka Centres.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Archicom zbiera miliony na zakupy

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Cena sprzedaży istniejących akcji Archicomu i cena emisyjna 10 mln nowych akcji serii D i E została ustalona na poziomie 22 zł za sztukę. Pozyskane w ten sposób środki deweloper przeznaczy przede wszystkim na akwizycje gruntów pod kolejne inwestycje.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Andersia Silver już nie urośnie

schedule 27 września 2023
Opr./edited by JC

Na ostatniej kondygnacji Andersii Silver zawieszono symboliczną wiechę. Biurowiec osiągnął swoją docelową wysokość i stał się najwyższym budynkiem w Wielkopolsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Pierwsze i drugie miejsce dla Krakowa

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Według zapowiedzi deweloperów, Kraków odnotuje w tym roku największy przyrost nowej podaży biurowej w regionach. Pod względem popytu, z wynikiem 83 tys. mkw. stolica Małopolski uplasowała się na drugiej pozycji, po Wrocławiu – podaje Walter Herz.  

Rynek mieszkaniowy

Polska Holm House w cieniu dębu

schedule 27 września 2023
Opr./edited by JC

Skanska Residential Development Poland rozpoczyna sprzedaż ostatniego etapu osiedla Holm House na Mokotowie. W budynku znajdzie się 78 mieszkań i cztery lokale usługowe.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przedszkolaki na Kamionku

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Yareal podpisał umowę najmu z przedszkolem Słoneczna Kraina. Przedszkole zajmie parter apartamentowca Neon na terenie warszawskiej inwestycji Soho by Yareal. Budynek przylega do urządzonego przez dewelopera nowego parku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Higasa otwiera na Pomorzu

schedule 27 września 2023
Opr./edited by JC

W Trójmieście otwarto obiekt handlowy sieci Higasa. Budynek o powierzchni około 500 mkw. mieści się przy ul. Zeusa w miejscowości Kowale pod Gdańskiem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska MidPoint71 jest bardziej elastyczny

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

CitySpace powiększył zajmowaną przestrzeń we wrocławskim budynku MidPoint71 o kolejne 1,3 tys. mkw. Operator powierzchni elastycznych dodał do oferty 230 nowych stanowisk pracy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Falck przenosi się do Skylinera

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Spółka Falck IT Poland wybrała na swoją nową siedzibę warszawski biurowiec Skyliner. W budynku należącym do grupy Karimpol firma zajmie prawie 1,5 tys. mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Alior sfinansuje SoHo

schedule 27 września 2023
Opr./edited by JC

Inwestor projektu SoHo Residence powstającego w centrum Krakowa, spółka Terra Casa, poprzez spółkę celową podpisała z Alior Bankiem umowę kredytową na realizację II etapu projektu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Napełnią w Dortmundzie

schedule 27 września 2023
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate zawarło transakcję najmu około 20 tys. mkw. powierzchni halowej na terenie dawnej huty Westfalenhütte w Dortmundzie. LFP, spółka zależna KHS – producenta urządzeń do napełniania i pakowania – wprowadzi się do obiektu z początkiem 2024 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Druga hala w Łodzi Górnej

schedule 27 września 2023
Opr./edited by MR

Hillwood Polska rozpoczął rozbudowę parku logistycznego Łódź Górna. Druga hala dostarczy najemcom prawie 42 tys. mkw., a jej zakończenie planowane jest już na I kwartał 2024 roku.

Nagrody Eurobuild Awards

Polska Ostatnie trzy dni na zgłoszenia do Eurobuild Awards 2023!

schedule 27 września 2023
Eurobuild CEE

Jeszcze tylko do soboty 30 września przyjmujemy zgłoszenia projektów i firm do Eurobuild Awards 2023! Również tego dnia zakończy się rejestracja kandydatów na jurorów!

Rynek mieszkaniowy

Polska Surowy Wschód Słońca

schedule 26 września 2023
Opr./edited by JC

Cztery budynki wchodzące w skład warszawskiego projektu Heimstaden Poland przy ul. Wschodu Słońca osiągnęły stan surowy zamknięty. Obecnie na terenie inwestycji mieszkaniowej trwają prace wykończeniowe.

Technologie

Polska Zablokuj i zaparkuj

schedule 26 września 2023
Opr./edited by JC

Na polskim rynku udostępniono BlokPark, system składający się z blokad parkingowych zasilanych za pomocą energii słonecznej oraz aplikacji mobilnej, która umożliwia rezerwację miejsca postojowego, zdalne sterowanie urządzeniem oraz opłacenie postoju.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hybrydowa Brama Jury

schedule 26 września 2023
Opr./edited by MR

Master Management otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę centrum handlowego Brama Jury w Zawierciu. Deweloper rozpoczął komercjalizację powierzchni.

Najnowsze w Budownictwo

schedule 14 września 2023

Budimex ma kontrakt na terminal

Budimex podpisał umowę o wartości 118 mln zł na budowę terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Za projekt odpowiedzialna jest grupa Orlen. Zakończenie budowy planowane jest na koniec grudnia 2024 roku. 

schedule 07 września 2023

Erbud pilnuje rentowności

Erbud miał w I połowie 2023 roku osiągnął 10,2 mln zł zysku operacyjnego. Najlepsze wyniki grupa osiągnęła dzięki sektorowi OZE i w segmencie usług dla przemysłu. Na drugim krańcu zestawienia znalazło się budownictwo kubaturowe i produkcja modułów w ramach przedsięwzięcia MOD21.

schedule 06 września 2023

Antczak do restrukturyzacji

Spółka Firma Budowlana Antczak z grupy Antczak poinformowała o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, powodem kłopotów mają być zatory płatnicze.

schedule 30 sierpnia 2023

Kajima po niemiecku

Kajima uruchamia nowy oddział w Europie, tym razem na rynku niemieckim. Spółka Kajima Deutschland będzie oferować w Niemczech m.in. usługi projektowania i generalnego wykonawstwa.

schedule 29 sierpnia 2023

Mniej zamówień w budowlance

Na polską branżę budowlaną mają obecnie wpływ dwa główne negatywne czynniki – wzrost cen, a także dekoniunktura, która przejawia się spadkiem przychodów – ocenia Polski Związek Pracodawców Budownictwa. 

schedule 08 sierpnia 2023

Pięć miliardów na mur beton

Jak wynika z najnowszego raportu firmy Spectis „Rynek ciężkiej prefabrykacji betonowej w Polsce 2023-2028”, całkowite przychody 50 największych producentów prefabrykatów w 2021 roku wyniosły rekordowe 5,5 mld zł, z czego 65 proc. przypadło na elementy prefabrykowane.

schedule 24 lipca 2023

Setki miliardów w polskiej budowlance

Potencjał polskiego rynku budowlanego w perspektywie do 2028 roku pozostaje znaczący – wynika z raportu firmy badawczej Spectis. Jak oceniają autorzy raportu, 960 największych planowanych i realizowanych inwestycji budowlanych w Polsce wartych jest 865 mld zł, wobec 690 mld rok wcześniej.

schedule 20 lipca 2023

Budowlanka na zakupach

Prawie co druga firma działająca w branży budowlanej chce w najbliższym czasie inwestować w zakup maszyn i urządzeń – wynika z najnowszego badania pt. „Inwestycje w branży budowlanej” zrealizowanego na zlecenie Siemens Financial Services w Polsce. 

schedule 14 lipca 2023

Erbud ramię w ramię z Daewoo

Grupa Erbud podpisała porozumienie o współpracy z Daewoo Engineering & Construction. Firmy mają wspólnie realizować projekty w segmencie energetyki oraz sektorze infrastrukturalnym czy wojskowym.

schedule 03 lipca 2023

Tłuste kontrakty za cynkowe trumny

Władze Moskwy proponują firmom budowlanym delegowanie pracowników na wojnę w Ukrainie w zamian za kontrakty od merostwa. Jedna z korporacji ma do końca sierpnia dostarczyć Ministerstwu Obrony 30 ochotników gotowych do wysłania na front.

schedule 14 czerwca 2023

Aleja Fontann odżyje

Grupa Capital Park otrzymała pozwolenie na modernizację zabytkowej kamienicy w centrum Szczecina. Powstanie tam Rezydencja Aleja Fontann, budynek mieszkalny z 62 apartamentami.

schedule 22 maja 2023

Stary browar, nowe centrum

Spółka Budrem rozpoczęła prace rozbiórkowe na terenie po starym browarze w Ostrowie Wielkopolskim. Docelowo na miejscu ma powstać centrum handlowe.

schedule 19 maja 2023

Polska i Japonia zazielenią Ukrainę

Polska firma Hynfra i japońska spółka Tsubame BHB Corporation, wraz z ukraińskim partnerem Utem, będą uczestniczyć w budowie Zielonej Strefy Przemysłowej realizowanej przez miasto Bucza.

schedule 10 maja 2023

Mostem obrotowym przez rzekę Elbląg

Kończy się budowa mostu obrotowego w Nowakowie. Konstrukcja pozytywnie przeszła próby obciążeniowe.  Generalnym wykonawcą prac w ramach II etapu budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jest Budimex.

schedule 27 kwietnia 2023

Ceny na globalnym placu budowy

Raport International Construction Costs 2023 porównuje koszty budowy w 100 miastach świata. Na aktualnej, tegorocznej liście znalazły się Warszawa i Kraków, odpowiednio na 75 i 77 miejscu.

schedule 25 kwietnia 2023

Remontują dla sportu

Trwa modernizacja Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie. Obiekt jest przygotowywany przed firmę Eiffage Polska Budownictwo do nadchodzących Igrzysk Europejskich.

schedule 24 kwietnia 2023

Raben w temperaturze kontrolowanej

Dekpol Budownictwo zrealizował w Wielkopolsce projekt dla firmy Raben. Nowoczesna hala magazynowa służy do przeładunku towarów świeżych w temperaturze kontrolowanej. Inwestorem przedsięwzięcia jest Raben Real Estate.

schedule 13 kwietnia 2023

Rośnie poznański szpital

Podpisano umowę na II etap budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego, powstającego na poznańskim Grunwaldzie. Inwestycję zrealizuje Warbud w konsorcjum z firmą TKT Engineering.

schedule 28 marca 2023

Skok kosztów i negocjacje z inwestorami

Zdecydowana większość firm budowlanych w Polsce nadal odczuwa skutki szoku cenowego związanego z konfliktem zbrojnym w Ukrainie – wynika z raportu przygotowanego przez kancelarię DLA Piper oraz firmę doradczo-inżynieryjną CCM.

schedule 28 marca 2023

Puro rośnie w stolicy

Totalbud realizuje kontrakt na budowę konstrukcji hotelu Puro w centrum Warszawy, przy ul. Canaletta 4. Projekt jest kolejnym z sieci obiektów budowanych w Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.

Wydanie 10 (282) październik 2023

Ostatnie komentarze

Kategorie