Polska Zaczyna się budowa The Form
Biura i projekty wielofunkcyjneBudynek o łącznej powierzchni ponad 30,8 tys. mkw. będzie zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Pańskiej i Miedzianej na warszawskiej Woli, w odległości pięciu minut spacerem od Ronda Daszyńskiego. Działkę, na której powstaje biurowiec Lincoln Property Company kupiła w 2021 roku od firmy Penta.
Generalnym wykonawcą jest firma Porr, wchodząca w skład austriackiej Porr Group. Za komercjalizację projektu The Form odpowiedzialny jest zespół ekspertów JLL. Projektowanie budynku odbywało się w kilku etapach. Współautorami pierwszej koncepcji projektowej byli Kuryłowicz & Associates oraz Vietzke & Borstelmann Achitekten. Ostateczny projekt przygotowała pracownia Epstein. Oddanie budynku do użytku planowane jest na koniec IV kwartału 2024 roku.
The Form jest potwierdzeniem intencji naszego ponownego wejścia na polski rynek i naszych szerszych planów rozwoju w Europie. Naszą ambicją jest, aby The Form stał się punktem odniesienia dla wszystkich budynków biurowych w tej części Europy pod względem jakości, komfortu, przyjemności korzystania, rozwiązań technologicznych, a przede wszystkim zastosowanych rozwiązań ESG – podkreśla Troy Javaher, head of UK and Europe w Lincoln Property Company.
The Form będzie mieć dziewięć kondygnacji naziemnych, w tym około 28 tys. mkw. przestrzeni biurowej oraz 2,5 tys. mkw. powierzchni usługowo-handlowej. Budynek będzie oferował dużą powierzchnię najmu w ramach jednej kondygnacji – od 2,65 tys. mkw. do ponad 3,7 tys. mkw. Zaletą budynku będą trzy tarasy o łącznej powierzchni blisko 1,1 tys. mkw., usytuowane na piątym, szóstym i ósmym piętrze. Sercem obiektu będzie zielone patio o powierzchni niemal 700 mkw., które będzie się łączyć z planowanym, nowym parkiem miejskim, zlokalizowanym od strony ulicy Miedzianej. Wszystkie lokale handlowo-usługowe w The Form będą dostępne dla klientów bezpośrednio z ulicy.
Biurowiec The Form to obiekt realizowany z myślą nie tylko o aktualnych, ale również przyszłych potrzebach najemców. W budynku będą zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, które zapewnią użytkownikom unikalny komfort. Obiekt w całości powstanie w duchu zrównoważonego rozwoju – komentuje Tomasz Czuba, executive director, head of Office Leasing and Tenant Representation, JLL.
Na poziomach -1 i -2 będzie zlokalizowany parking podziemny, który zaoferuje 254 miejsca parkingowe. 30 proc. miejsc na parkingu podziemnym zostanie wyposażonych w instalacje pod stacje ładowania samochodów z napędem elektrycznym (z możliwością rozszerzenia instalacji do 50 proc. miejsc parkingowych). W budynku zostanie udostępnionych ponad 210 stojaków rowerowych, z osobnym wejściem i windą z poziomu parteru, jak również zapleczem w postaci przebieralni z prysznicami, stacji napraw oraz stacji do ładowania rowerów i hulajnóg elektrycznych.
Najwyższe wymogi ESG są realizowane już na etapie budowy, do czego został zobowiązany generalny wykonawca. 100 proc. energii elektrycznej zużywanej w trakcie eksploatacji budynku będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, m.in. z instalacji fotowoltaicznej umieszczonej na dachu budynku. W porównaniu do typowych budynków biurowych dostarczymy o 30 proc. więcej świeżego powietrza do powierzchni biurowych. Wykorzystamy również technologie i urządzenia, które pozwolą na zmniejszenie zużycia wody o 50 proc. Budynek zostanie wyposażony w najwyższej klasy systemy oczyszczania i nawilżania powietrza oraz free-coolingu, jak również w zbiornik na wodę opadową, która będzie wykorzystywana do podlewania zieleni – wylicza Damian Grzywacz, dyrektor zarządzający Lincoln Property Company Poland.
The Form powstaje zgodnie z wymogami certyfikacji WELL i LEED na najwyższym poziomie Platinum, a także WiredScore, SmartScore, ActiveScore i AirRated. Certyfikat ActiveScore potwierdza, że budynek wspiera aktywny tryb życia jego użytkowników, z kolei certyfikat WiredScore świadczy o najwyższym poziomie standardu łączności cyfrowej w środowisku zabudowanym. Certyfikat SmartScore potwierdza najwyższy poziom standardu inteligentnych budynków, a certyfikat AirRated zaświadcza, że w budynku m.in. na bieżąco monitorowane są kluczowe parametry jakości powietrza.
Lincoln Property Company zrealizowała projekty komercyjne o łącznej powierzchni ponad 17 mln mkw. oraz 220 tys. apartamentów w budownictwie wielorodzinnym. Obecnie zarządza aktywami o łącznej wartości ponad 94 mld dolarów. Na europejskim rynku nieruchomości Lincoln działa od początku lat 90., gdzie wybudował ponad 2,6 mln mkw. w dziewięciu krajach. Obecnie europejska platforma Lincolna koncentruje się na możliwościach inwestycyjnych i deweloperskich w Wielkiej Brytanii, Czechach, Słowacji, a teraz również w Polsce.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...