Europa 200 milionów dla CTP
Rynek inwestycyjny i finansowyDo 2025 roku na dachach lokalnych CTParks powstanie do 50 MWp elektrowni fotowoltaicznych. Przyznany na dekadę, niezabezpieczony kredyt przyczyni się do przyspieszenia transformacji energetycznej, zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii i ożywienia działań na rzecz klimatu oraz spójności społecznej i gospodarczej. Stanowi on część specjalnego wkładu EIB w REPowerEU, planu mającego na celu uniezależnienie Europy od importu paliw kopalnych.
CTP, posiadające portfel nieruchomości o powierzchni 11 mln mkw. GLA w całej Europie Środkowo-Wschodniej, dąży do szybkiego wzrostu produkcji energii odnawialnej w całym swoim portfolio. Firma utworzyła własną spółkę energetyczną, aby nadzorować program rozwoju instalacji fotowoltaicznych. Od 2020 roku wszystkie nieruchomości realizowane pod szyldem CTPark są przystosowane do montażu PV. Deweloper zakończył 2022 rok z instalacją o łącznej mocy 38 MWp, a w tym roku zamierza zwiększyć ten wynik o dodatkowe 100 MWp. Finansowanie EIB wesprze realizację średnioterminowego celu CTP, jakim jest osiągnięcie 400 MWp do 2026 roku. W lokalizacjach, w których energia odnawialna nie jest obecnie dostępna, deweloper współpracuje z dostawcami usług energetycznych, aby zapewnić klientom dostęp do OZE w 100 proc.
Za trzy do pięciu lat moc elektrowni fotowoltaicznych w naszych polskich parkach przemysłowo-magazynowych wyniesie 80 MWp – to wzrost o 700 proc. w stosunku do 2023. Inwestycje w rozwój energii solarnej niosą za sobą korzyści środowiskowe, ekonomiczne i strategiczne. Ekologia w nieruchomościach komercyjnych to już nie tylko kwestia dobrych praktyk, ale podstawowy element etyki biznesowej przekładający się na długoterminową stabilność oraz efektywność operacyjną zarówno deweloperów, jak i najemców. Od początku obecności w Polsce tworzymy zrównoważoną infrastrukturę magazynową – w sumie to już ponad pół miliona mkw. hal. Czas na wykorzystanie potencjału energii słonecznej w naszym portfolio – mówi Bogi Gabrovic, deputy country head w CTP Poland.
CTP do końca dekady planuje niemal podwoić swój portfel nieruchomości w CEE do 20 mln mkw. powierzchni magazynowej, a w dłuższej perspektywie stworzyć całkowicie niezależne energetycznie parki przemysłowe – w których cała energia, zużywana na miejscu, będzie generowana w CTParkach, a jej nadmiar dostarczany do lokalnej sieci. Zmniejszy to całkowite koszty najmu dla klientów CTP i pomoże w stworzeniu bezpieczniejszej siatki energetycznej, jednocześnie obniżając ślad węglowy zarówno dewelopera, jak i najemców inwestycji.
W Europie Środkowej i Wschodniej istnieje ogromny niewykorzystany potencjał energii odnawialnej. Dzięki kredytom, takim jak ten dla CTP, pomagamy krajom CEE w uniezależnieniu się od paliw kopalnych. Zmniejszy to ich zależność od importu i ostatecznie obniży ceny energii elektrycznej z korzyścią dla wszystkich. Systemy dachów solarnych CTP wspierają transformację w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, przyjaznej dla środowiska i odpornej na zmiany klimatu – transformację, która ma sens ekonomiczny i społeczny – komentuje Lilyana Pavlova, wiceprezeska Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Do 2025 roku na dachach CTParks w samej Polsce powstanie do 50 MWp elektrowni fotowoltaicznych. Moc ta odpowie liczbie około 10 tys. typowych instalacji na domach mieszkalnych i przełoży się w skali roku na redukcję 23 tys. ton dwutlenku węgla.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...