Polska DHL na wielką skalę
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneObiekt osiągnął już pełną zdolność operacyjną. Działa tu nowoczesny sorter, który jest w stanie skanować w godzinę 45 tys. przesyłek, 44 linie rozładunkowe obsługujące ponad 100 polskich i zagranicznych destynacji. Zaawansowane systemy 1,5 tys. różnego rodzaju czujników i 800 kamer, umieszczonych na całej długości taśmy sortującej, umożliwią śledzenie paczki od momentu wejścia na sorter aż do jej załadowania na samochód. Algorytmy pokierują także przyjęciami transportu liniowego, czyli ciężarówek z przesyłkami. Docelowo centrum będzie mogło przyjąć do 1,2 tys. transportów liniowych dziennie. Parking przy Międzynarodowym Centrum Logistycznym pomieści 230 samochodów osobowych, a na terenie jednostki zmieści się 600 sztuk nadwozi wymiennych.
E-commerce jest jednym z najważniejszych filarów strategii Grupy DHL, dlatego stale inwestujemy w ten sektor. Powstanie Międzynarodowego Centrum Logistycznego w Polsce jest ważnym elementem, wspierającym ekspansję i modernizację naszej europejskiej sieci dostaw. Otwarcie jednostki stanowi również istotny krok w realizacji naszej strategii rozwoju na rynku usług crossborder. Ta inwestycja to nie tylko znaczący kamień milowy dla DHL, ale także otwarcie drzwi do szerokich perspektyw dla naszych klientów z branży e-commerce, pozwalając im osiągnąć sukces na europejskich rynkach – komentuje Pablo Ciano, CEO DHL e-Commerce.
Powstania obiektu związane jest ze strategią ekspansji DHL Parcel na rynku usług transgranicznych. Obecnie firma realizuje dostawy do 27 krajów na terenie Unii Europejskiej oraz do Wielkiej Brytanii. Realizacja tej inwestycji pozwoli podnieść wydajność operacyjną, konkurencyjność i zwiększyła przepustowość sieci DHL Parcel w zachodniej Polsce, co z perspektywy bliskości rynku niemieckiego jest szczególnie istotne. Na początku Międzynarodowe Centrum Logistyczne będzie obsługiwało przesyłki krajowe oraz te kierowane na rynek niemiecki.
Międzynarodowe Centrum Logistyczne to najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne i ekologiczne. Crossborder jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów handlu, a my konsekwentnie wzmacniamy swoją pozycję w tym obszarze logistyki. W kolejnym etapie planujemy uruchomienie połączeń do krajów Beneluksu, Iberii oraz Skandynawii. Przygotowujemy również rozwiązania dla kierunków południowej Europy. Niezwykle perspektywiczne są także rynki czeski i słowacki – ocenia Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel Polska.
Przy Międzynarodowym Centrum Logistycznym powstała farma fotowoltaiczna, która zaspokoi 1/3 energetycznych potrzeb obiektu. Pozostałą część jednostka będzie czerpała z zakupionej zielonej energii. Obiekt wyposażony został w elektryczne ciągniki terminalowe, na terenie jest również około 40 punktów ładowania dla samochodów osobowych, VAN i ciężarowych. Dzięki zastosowaniu elektrycznych pojazdów ciężkich DHL jest coraz bliżej realizacji celu, którym jest zerowa emisja podczas wykonywania operacji logistycznych.
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...
AI na rynku nieruchomości: czy przełom jest bliski?
AI na rynku nieruchomości: czy przełom jest bliski?
PM Projekt
Rosnące zapotrzebowanie na efektywność energetyczną wymusza poszukiwanie rozwiązań, które są precyzyjnie dopasowane do potrzeb danej inwestycji. Rozwiązania AI znacząco w tym pomag ...