EN

Europa Klienci chcą atrakcji

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
Jak podaje Cushman & Wakefield, marki modowe wynajmują najwięcej powierzchni sklepowej w porównaniu z sieciami handlowymi z innych branż. W I połowie 2023 roku podpisały umowy najmu, które odpowiadały za ponad 40 proc. całkowitego wolumenu wynajętej powierzchni handlowej w Europie.

Cushman & Wakefield przeanalizował niemal tysiąc transakcji zawartych w segmencie handlowym w Europie w I półroczu 2023 roku, uzyskując reprezentatywny obraz sytuacji w branży. Większość umów podpisanych przez marki modowe została sfinalizowana przez brandy nastawione na rynek masowy, jednak w gronie aktywnie rozwijających się sieci znalazła się również francuska firma oferująca kurtki puchowe Jott oraz amerykańska sieć sprzedająca odzież sportową Lids, która rozszerza działalność na Europę. Jak zaznaczają eksperci, trendy związane ze zrównoważonym rozwojem i wellness napędzają wzrost w nietradycyjnych branżach, m.in. w sektorze pojazdów elektrycznych oraz marek premium z kategorii zdrowie i uroda.

Na drugim miejscu pod względem liczby zawartych transakcji uplasował się sektor gastronomiczny. W I połowie 2023 roku operatorzy z tej branży odpowiadali za 17 proc. wszystkich umów oraz 8 proc. całkowitego wolumenu wynajętej powierzchni, co oznacza nieznaczny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Wśród najemców, którzy zdecydowali się na najem powierzchni w I półroczu, znalazła się m.in. belgijska sieć restauracji fast food Hawaiian Poké Bowl, a także amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Popeyes, która kontynuuje ekspansję w Europie.

Podobne trendy dotyczą również polskiego rynku handlowego, na którym od początku roku zadebiutowało 25 marek, m.in. Hugo, brand należący do firmy Hugo Boss, norweska marka Helly Hansen, Popeyes, litewskie Candy Pop, ukraińska marka modowa Solmar czy hiszpańska marka biżuteryjna Acium. Opierając się na wynikach raportu Trends Radar już teraz możemy powiedzieć, że 2023 rok odnotował najwięcej debiutów sieci handlowych od czterech lat, a jednocześnie mniej wyjść z rynku w porównaniu do lat ubiegłych. Świadczy to o dużym zaufaniu detalistów w stosunku do polskiego rynku – komentuje Michał Masztakowski, head of Retail Poland, Cushman & Wakefield.

Operatorzy z branży rozrywkowej również byli aktywni na rynku w I półroczu 2023 roku – wynajęli niemal dwukrotnie więcej powierzchni niż w analogicznym okresie 12 miesięcy wcześniej. Świadczy to dalszym wzroście zainteresowania klientów ofertą rozrywkową w obiektach handlowych. W I połowie 2023 roku zaobserwowano szczególnie dużą aktywność najemców z branży zdrowie i uroda, a zwłaszcza z segmentu marek premium – firmy z tych grup podpisały umowy najmu na niemal dwukrotnie więcej powierzchni niż w I półroczu ubiegłego roku (10 proc. wszystkich transakcji). Wyjątkowo aktywne były sieci handlowe z kategorii "zdrowie i uroda" oferujące produkty premium, w tym m.in. Jo Malone, Aesop, Freshly Cosmetics, MAC oraz Space NK.

Przeprowadzona przez Cushman & Wakefield analiza danych transakcyjnych pokazuje, że aktywność najemców na rynku nieruchomości handlowych koncentruje się wokół najmniejszych lokali. Ponad 80 proc. spośród niemal 5 tys. transakcji zawartych od początku 2021 roku dotyczy lokali o powierzchni nieprzekraczającej 600 mkw., a umowy najmu sklepów o powierzchni poniżej 200 mkw. stanowią ponad połowę wszystkich kontraktów. W I połowie 2023 roku sytuacja wyglądała podobnie – umowy na najmniejsze sklepy stanowiły 83 proc. wszystkich sfinalizowanych transakcji.

Z kolei większymi lokalami o powierzchni ponad 1 tys. mkw. zainteresowane są przede wszystkim sieci wielobranżowe oraz z takich segmentów jak dom i ogród oraz rozrywka. Niemniej jednak sklepy odzieżowe również mają największy udział w liczbie podpisywanych umów na powierzchnie tej wielkości. Sieci modowe odpowiadają za prawie jedną trzecią wszystkich transakcji dotyczących lokali ogółem, natomiast w przypadku największych sklepów ich udział przekracza 40 proc.

W przypadku Polski zmiana nawyków i potrzeb zakupowych konsumentów znajdzie odzwierciedlenie w strategiach rozwoju wielu marek. Oprócz oczywistego aspektu technologicznego i wprowadzania innowacji w ofercie zakupowej, retailerzy będą też weryfikować wyniki sprzedażowe poszczególnych lokalizacji i dokonywać korekt. Może to oznaczać rozwój najlepiej działających sklepów, konsolidację kilku sklepów działających w danym mieście w jeden, wiodący salon, zmniejszanie dotychczas wynajmowanej powierzchni w konkretnych obiektach handlowych lub też zamykanie gorzej prosperujących salonów na rzecz ekspansji w alternatywnych lokalizacjach. Kolejne lata mogą też przynieść debiuty całkiem nowych konceptów – ocenia Michał Masztakowski.

W związku z krajowymi i międzynarodowymi celami w zakresie zrównoważonego rozwoju, dalsza ewolucja rynku pojazdów elektrycznych przekłada się na wzrost popytu ze strony firm motoryzacyjnych na powierzchnię sprzedażową. W ostatnich latach w nową powierzchnię handlową zainwestowały takie firmy jak Genesis, Lucid, Polestar, HiPhi, Vinfast i NIO. Inne marki, w tym chińscy producenci pojazdów BYD oraz Xpend, a także amerykański gigant GM, planują wejście na rynki europejskie lub dalszą ekspansję w najbliższym czasie. Tworzone przez nie powierzchnie handlowe nie tylko służą jako salon wystawowy, lecz także często umożliwiają odkrywanie marki i angażowanie klientów.

Źródłem kolejnego trendu w kontekście nowego popytu na powierzchnię handlową są marki z branży kultury oraz rozrywki, nastawione na kreowanie doświadczeń konsumenta. Obejmuje to m.in. rozrywkę opartą na doświadczaniu w procesie „uczenia się i odkrywania”, czego przykładem są niedawno otwarte Muzeum Paradoksu i Muzeum Iluzji, a także rozrywkę opartą na kulturze masowej – tu za przykład mogą posłużyć wydarzenia organizowane przez Netflix z cyklu Stranger Things Experience w Mediolanie, a także Friends Experience w miastach na terenie całej Europy oraz wystawa Vogue x Snapchat podczas London Fashion Week 2023. Konsumenci oczekują coraz to nowych i ekscytujących doświadczeń osobistych, a to będzie się przekładać na wzrost zapotrzebowania na powierzchnie ze strony marek z tego segmentu rynku w perspektywie krótko- i długoterminowej.

Pesymistyczne głosy o końcu handlu stacjonarnego wydają się już odległym wspomnieniem, ponieważ handel ten wkracza w nową rzeczywistość. Przedstawiciele głównych sektorów handlowych nadal będą odpowiadać za gros aktywności transakcyjnej, ale w wyniku kształtowania się kolejnych trendów, na rynku będą pojawiać się nowe marki. Nasza analiza wyraźnie pokazuje, że tradycyjne sklepy nadal stanowią ważną płaszczyznę interakcji z marką, umożliwiając angażowanie klientów i zwiększenie zakresu działalności biznesowej. Z kolei sieci handlowe stają się coraz bardziej wymagające w kwestii obiektów handlowych oraz w stosunku do partnerów z branży nieruchomości handlowych – podsumowuje Rob Travers, dyrektor działu nieruchomości handlowych w regionie EMEA, Cushman & Wakefield.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Żabka ze zgodą na Rumunię

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Żabka otrzymała zgodę rumuńskiego UOKIK-u na przejęcie większościowych spółki Drim Daniel Distributie, dystrybutora produktów FMCG.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rekomercjalizacja w Zgierzu i Grodzisku

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Firma Newgate Investment podpisała umowy najmu dotyczące dwóch lokali o łącznej powierzchni około 1,2 tys. mkw., których najemcą była wcześniej spółka Neonet. Na powierzchni w Zgierzu swój sklep otworzy Rossmann, a w Grodzisku Mazowieckim – Media Expert.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Dostali kredyt na fotowoltaikę

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Litewska spółka inwestycyjna Atsinaujinančios energetikos investicijos pozyskała finansowanie w wysokości 45 mln euro na realizację 16 farm fotowoltaicznych w zachodniej Polsce. Kredytu udzieliły Eiffel Investment Group i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Zmotoryzowana Żabka

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

W Opolu, w budynku lokalnej stacji paliw Viwa, został otwarty sklep Żabka. To druga placówka sieci tego typu, przeznaczona m.in. dla zmotoryzowanych klientów.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Węgry Firma lotnicza koło lotniska

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by ANZ

CTP podpisało długoterminową umowę najmu około 5,6 tys. mkw. wielofunkcyjnej powierzchni w parku logistycznym CTPark Budapest Ecser z firmą FL Technics, specjalizującą się w obsłudze technicznej i naprawach samolotów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Trójka w Silwanie

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców parku handlowego Silwana w Gorzowie Wielkopolskim dołączyła drogeria Rossmann, biuro podróży Itaka i restauracja Świat Pierogów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Cropp wprowadzi się do Swarzędza

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Capital Park podpisała umowę ze sklepem Cropp, którego nowy lokal pojawi się w należącym do spółki centrum handlowym ETC Swarzędz. W podpoznańskiej galerii Cropp zajmie powierzchnię ponad 510 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Podwójny debiut Bricomarché

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Bricomarché otworzyło nowe placówki w Międzyrzecu Podlaskim i Rudzie Śląskiej-Halembie. To pierwsze sklepy sieci w obu tych miejscowościach.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Pora na Dobrą Novinę

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Do użytku oddano centrum produkcyjno-logistyczne Dobra Novina. Obiekt zajmuje teren 3,3 ha i leży pod Elblągiem, w sąsiedztwie drogi S7.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biuro to miejsce spotkań

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z najnowszych badań JLL, przeprowadzonych wśród pracowników biurowych w Polsce, 64 proc. z nich pracuje stacjonarnie do dwóch dni w tygodniu włącznie. Z kolei 55 proc. ankietowanych uważa, że biuro jest niezbędnym elementem budującym kulturę firmy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kosmetyki zostają w Nowej Górnej

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Yves Rocher przedłużył umowę najmu w łódzkim centrum handlowym Nowa Górna. Francuska sieć kosmetyczna oferuje m.in. produkty pielęgnacyjne i perfumy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nie tylko dla sportowców

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Działalność w konińskim Vendo Parku ma wkrótce rozpocząć Xtreme Fitness. Do grona najemców obiektu dołączyła również sieć Sinsay oraz Piekarnia Grochola.

Rynek mieszkaniowy

Polska ŚwiatoVida już w sprzedaży

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Ruszyła sprzedaż mieszkań w inwestycji ŚwiatoVida na warszawskiej Białołęce. W ramach projektu powstaną dwa budynki, w których znajdzie się łącznie 311 mieszkań.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Meduza i ramen

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Restauracja Ramen Shop dołączyła do najemców krakowskiego biurowca M65 Meduza przy ul. Mogilskiej. Lokal o powierzchni około 90 mkw. znajduje się na parterze budynku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowa setka na Osiedlu Przyjemnym

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Atal powiększył o około 100 mieszkań ofertę na Osiedlu Przyjemnym w Gdańsku. Inwestycja obejmująca dziewięć budynków powstaje w przy ul. Flisykowskiego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wita w Twierdzy Kraków

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by MR

Echo Investment i Archicom zrealizują wielofunkcyjny projekt przy ul. Wita Stwosza w Krakowie. W miejscu dawnych magazynów zaopatrzenia Twierdzy Kraków powstanie pięć czteropiętrowych budynków. Inwestycja budowana będzie etapowo, a jej zakończenie planowane jest w 2026 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pan Kleks w Koneserze

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by MR

W Centrum Praskim Koneser w Warszawie w II połowie roku powstanie interaktywne muzeum „Kleks. Magia Kina”.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Elektronika w Nowej Sukcesji

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Nowej Sukcesji dołączyła sieć Media Expert. Elektromarket zajmie w łódzkim obiekcie powierzchnię ponad 900 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Chętni na Pasaż Ciechanowski

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by MR

CCC i HalfPrice dołączają do najemców Pasażu Ciechanowskiego. Marki zajmą łącznie ponad 2,5 tys. mkw. Otwarcie parku handlowego w Ciechanowie zaplanowano na IV kwartał 2025 roku.

Technologie

Polska Cyrkularna logistyka mody

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by MR

Reflaunt, platforma technologiczna zajmująca się sprzedażą odzieży z drugiej ręki oraz DHL Supply Chain ogłaszają współpracę logistyczną w zakresie optymalizacji usług z zakresu recommerce. .

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 01 marca 2024

Rekomercjalizacja w Zgierzu i Grodzisku

Firma Newgate Investment podpisała umowy najmu dotyczące dwóch lokali o łącznej powierzchni około 1,2 tys. mkw., których najemcą była wcześniej spółka Neonet. Na powierzchni w Zgierzu swój sklep otworzy Rossmann, a w Grodzisku Mazowieckim – Media Expert.

schedule 01 marca 2024

Zmotoryzowana Żabka

W Opolu, w budynku lokalnej stacji paliw Viwa, został otwarty sklep Żabka. To druga placówka sieci tego typu, przeznaczona m.in. dla zmotoryzowanych klientów.

schedule 01 marca 2024

Trójka w Silwanie

Do grona najemców parku handlowego Silwana w Gorzowie Wielkopolskim dołączyła drogeria Rossmann, biuro podróży Itaka i restauracja Świat Pierogów.

schedule 01 marca 2024

Cropp wprowadzi się do Swarzędza

Grupa Capital Park podpisała umowę ze sklepem Cropp, którego nowy lokal pojawi się w należącym do spółki centrum handlowym ETC Swarzędz. W podpoznańskiej galerii Cropp zajmie powierzchnię ponad 510 mkw.

schedule 01 marca 2024

Podwójny debiut Bricomarché

Bricomarché otworzyło nowe placówki w Międzyrzecu Podlaskim i Rudzie Śląskiej-Halembie. To pierwsze sklepy sieci w obu tych miejscowościach.

schedule 01 marca 2024

Kosmetyki zostają w Nowej Górnej

Yves Rocher przedłużył umowę najmu w łódzkim centrum handlowym Nowa Górna. Francuska sieć kosmetyczna oferuje m.in. produkty pielęgnacyjne i perfumy.

schedule 01 marca 2024

Nie tylko dla sportowców

Działalność w konińskim Vendo Parku ma wkrótce rozpocząć Xtreme Fitness. Do grona najemców obiektu dołączyła również sieć Sinsay oraz Piekarnia Grochola.

schedule 29 lutego 2024

Pan Kleks w Koneserze

W Centrum Praskim Koneser w Warszawie w II połowie roku powstanie interaktywne muzeum „Kleks. Magia Kina”.

schedule 29 lutego 2024

Elektronika w Nowej Sukcesji

Do grona najemców Nowej Sukcesji dołączyła sieć Media Expert. Elektromarket zajmie w łódzkim obiekcie powierzchnię ponad 900 mkw.

schedule 29 lutego 2024

Chętni na Pasaż Ciechanowski

CCC i HalfPrice dołączają do najemców Pasażu Ciechanowskiego. Marki zajmą łącznie ponad 2,5 tys. mkw. Otwarcie parku handlowego w Ciechanowie zaplanowano na IV kwartał 2025 roku.

schedule 29 lutego 2024

Designer Outlet Kraków w stanie surowym

Designer Outlet Kraków osiągnie w marcu 2024 roku stan surowy otwarty. Inwestycję realizuje KG Group, a za zarządzanie centrum handlowym i proces najmu odpowiada ROS Retail Outlet Shopping.

schedule 27 lutego 2024

Podwyżki w centrach handlowych

Budżety service charge obiektów handlowych w latach 2019-2024 wzrosły średnio o 45 proc. – wynika z analizy agencji Cushman & Wakefield.

schedule 27 lutego 2024

Wmurowali w Pionkach

Wmurowano kamień węgielny pod budowę M Parku Pionki. W kompleksie, który zajmie powierzchnię niemal 9,3 tys. mkw., siedzibę znalazło 14 najemców.

schedule 23 lutego 2024

Hebe razy trzy

Otwarto trzy kolejne salony sieci Hebe – nowe placówki pojawiły się w Koszalinie, w Żarach i w Modlniczce pod Krakowem.

schedule 23 lutego 2024

CCC dołącza do San Park Mysiadło

CCC, polska grupa działająca w sektorze obuwia i dodatków, otworzy salon swojej flagowej marki w nowo powstającym parku handlowym San Park Mysiadło. Sklep zajmie powierzchnię 560 mkw.

schedule 23 lutego 2024

New Yorker zostaje w Sandecji

Focus Estate Fund przedłużył umowę z marką New Yorker na kolejne pięć lat najmu w Galerii Sandecja. Sieć jest obecna w nowosądeckim obiekcie od 2009 roku.

schedule 23 lutego 2024

Szybka obsługa w Nowej Sukcesji

Do grona najemców Nowej Sukcesji dołącza restauracja McDonald’s. Lokal o powierzchni 140 mkw. znajdzie się w strefie gastronomicznej, na pierwszym piętrze.

schedule 23 lutego 2024

Serenada dla Monnari

W Centrum Serenada w Krakowie został otwarty największy w Polsce salon Monnari. Sklep ma powierzchnię 605 mkw. 

schedule 23 lutego 2024

Muszkieterzy w Ustroniu

Sieć Bricomarché otwiera 14. sklep na Śląsku. Nowa placówka sieci jest zlokalizowana w pasażu handlowym w Ustroniu i jest pierwszym sklepem marki w tym mieście. 

schedule 22 lutego 2024

Pierwszy Nike Rise

Międzynarodowa marka odzieży sportowej Nike wybrała Centrum Handlowe Bonarka w Krakowie na pierwszą lokalizację swojego sklepu w modelu Nike Rise. Powierzchnia handlowa dwupoziomowego salonu wynosi 1 tys. mkw.

Wydanie 1 (285) styczeń 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie