Europa Klienci chcą atrakcji
Powierzchnie handlowe i rozrywkoweCushman & Wakefield przeanalizował niemal tysiąc transakcji zawartych w segmencie handlowym w Europie w I półroczu 2023 roku, uzyskując reprezentatywny obraz sytuacji w branży. Większość umów podpisanych przez marki modowe została sfinalizowana przez brandy nastawione na rynek masowy, jednak w gronie aktywnie rozwijających się sieci znalazła się również francuska firma oferująca kurtki puchowe Jott oraz amerykańska sieć sprzedająca odzież sportową Lids, która rozszerza działalność na Europę. Jak zaznaczają eksperci, trendy związane ze zrównoważonym rozwojem i wellness napędzają wzrost w nietradycyjnych branżach, m.in. w sektorze pojazdów elektrycznych oraz marek premium z kategorii zdrowie i uroda.
Na drugim miejscu pod względem liczby zawartych transakcji uplasował się sektor gastronomiczny. W I połowie 2023 roku operatorzy z tej branży odpowiadali za 17 proc. wszystkich umów oraz 8 proc. całkowitego wolumenu wynajętej powierzchni, co oznacza nieznaczny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Wśród najemców, którzy zdecydowali się na najem powierzchni w I półroczu, znalazła się m.in. belgijska sieć restauracji fast food Hawaiian Poké Bowl, a także amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Popeyes, która kontynuuje ekspansję w Europie.
Podobne trendy dotyczą również polskiego rynku handlowego, na którym od początku roku zadebiutowało 25 marek, m.in. Hugo, brand należący do firmy Hugo Boss, norweska marka Helly Hansen, Popeyes, litewskie Candy Pop, ukraińska marka modowa Solmar czy hiszpańska marka biżuteryjna Acium. Opierając się na wynikach raportu Trends Radar już teraz możemy powiedzieć, że 2023 rok odnotował najwięcej debiutów sieci handlowych od czterech lat, a jednocześnie mniej wyjść z rynku w porównaniu do lat ubiegłych. Świadczy to o dużym zaufaniu detalistów w stosunku do polskiego rynku – komentuje Michał Masztakowski, head of Retail Poland, Cushman & Wakefield.
Operatorzy z branży rozrywkowej również byli aktywni na rynku w I półroczu 2023 roku – wynajęli niemal dwukrotnie więcej powierzchni niż w analogicznym okresie 12 miesięcy wcześniej. Świadczy to dalszym wzroście zainteresowania klientów ofertą rozrywkową w obiektach handlowych. W I połowie 2023 roku zaobserwowano szczególnie dużą aktywność najemców z branży zdrowie i uroda, a zwłaszcza z segmentu marek premium – firmy z tych grup podpisały umowy najmu na niemal dwukrotnie więcej powierzchni niż w I półroczu ubiegłego roku (10 proc. wszystkich transakcji). Wyjątkowo aktywne były sieci handlowe z kategorii "zdrowie i uroda" oferujące produkty premium, w tym m.in. Jo Malone, Aesop, Freshly Cosmetics, MAC oraz Space NK.
Przeprowadzona przez Cushman & Wakefield analiza danych transakcyjnych pokazuje, że aktywność najemców na rynku nieruchomości handlowych koncentruje się wokół najmniejszych lokali. Ponad 80 proc. spośród niemal 5 tys. transakcji zawartych od początku 2021 roku dotyczy lokali o powierzchni nieprzekraczającej 600 mkw., a umowy najmu sklepów o powierzchni poniżej 200 mkw. stanowią ponad połowę wszystkich kontraktów. W I połowie 2023 roku sytuacja wyglądała podobnie – umowy na najmniejsze sklepy stanowiły 83 proc. wszystkich sfinalizowanych transakcji.
Z kolei większymi lokalami o powierzchni ponad 1 tys. mkw. zainteresowane są przede wszystkim sieci wielobranżowe oraz z takich segmentów jak dom i ogród oraz rozrywka. Niemniej jednak sklepy odzieżowe również mają największy udział w liczbie podpisywanych umów na powierzchnie tej wielkości. Sieci modowe odpowiadają za prawie jedną trzecią wszystkich transakcji dotyczących lokali ogółem, natomiast w przypadku największych sklepów ich udział przekracza 40 proc.
W przypadku Polski zmiana nawyków i potrzeb zakupowych konsumentów znajdzie odzwierciedlenie w strategiach rozwoju wielu marek. Oprócz oczywistego aspektu technologicznego i wprowadzania innowacji w ofercie zakupowej, retailerzy będą też weryfikować wyniki sprzedażowe poszczególnych lokalizacji i dokonywać korekt. Może to oznaczać rozwój najlepiej działających sklepów, konsolidację kilku sklepów działających w danym mieście w jeden, wiodący salon, zmniejszanie dotychczas wynajmowanej powierzchni w konkretnych obiektach handlowych lub też zamykanie gorzej prosperujących salonów na rzecz ekspansji w alternatywnych lokalizacjach. Kolejne lata mogą też przynieść debiuty całkiem nowych konceptów – ocenia Michał Masztakowski.
W związku z krajowymi i międzynarodowymi celami w zakresie zrównoważonego rozwoju, dalsza ewolucja rynku pojazdów elektrycznych przekłada się na wzrost popytu ze strony firm motoryzacyjnych na powierzchnię sprzedażową. W ostatnich latach w nową powierzchnię handlową zainwestowały takie firmy jak Genesis, Lucid, Polestar, HiPhi, Vinfast i NIO. Inne marki, w tym chińscy producenci pojazdów BYD oraz Xpend, a także amerykański gigant GM, planują wejście na rynki europejskie lub dalszą ekspansję w najbliższym czasie. Tworzone przez nie powierzchnie handlowe nie tylko służą jako salon wystawowy, lecz także często umożliwiają odkrywanie marki i angażowanie klientów.
Źródłem kolejnego trendu w kontekście nowego popytu na powierzchnię handlową są marki z branży kultury oraz rozrywki, nastawione na kreowanie doświadczeń konsumenta. Obejmuje to m.in. rozrywkę opartą na doświadczaniu w procesie „uczenia się i odkrywania”, czego przykładem są niedawno otwarte Muzeum Paradoksu i Muzeum Iluzji, a także rozrywkę opartą na kulturze masowej – tu za przykład mogą posłużyć wydarzenia organizowane przez Netflix z cyklu Stranger Things Experience w Mediolanie, a także Friends Experience w miastach na terenie całej Europy oraz wystawa Vogue x Snapchat podczas London Fashion Week 2023. Konsumenci oczekują coraz to nowych i ekscytujących doświadczeń osobistych, a to będzie się przekładać na wzrost zapotrzebowania na powierzchnie ze strony marek z tego segmentu rynku w perspektywie krótko- i długoterminowej.
Pesymistyczne głosy o końcu handlu stacjonarnego wydają się już odległym wspomnieniem, ponieważ handel ten wkracza w nową rzeczywistość. Przedstawiciele głównych sektorów handlowych nadal będą odpowiadać za gros aktywności transakcyjnej, ale w wyniku kształtowania się kolejnych trendów, na rynku będą pojawiać się nowe marki. Nasza analiza wyraźnie pokazuje, że tradycyjne sklepy nadal stanowią ważną płaszczyznę interakcji z marką, umożliwiając angażowanie klientów i zwiększenie zakresu działalności biznesowej. Z kolei sieci handlowe stają się coraz bardziej wymagające w kwestii obiektów handlowych oraz w stosunku do partnerów z branży nieruchomości handlowych – podsumowuje Rob Travers, dyrektor działu nieruchomości handlowych w regionie EMEA, Cushman & Wakefield.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...