EN

Polska Dynamiczny Poznań

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Poznań jest jednym z dynamiczniej rozwijających się rynków magazynowych w kraju. Na koniec III kwartału 2023 roku zasoby magazynowe w Wielkopolsce przekroczyły 3,3 mln mkw. – podają eksperci firmy Newmark Polska.

Najwięcej, bo ponad 20 proc. powierzchni (ponad 673,3 tys. mkw.) znajduje się w Poznaniu, kolejne 16 proc. w Gądkach (537 tys. mkw.) i ponad 12 proc. w Komornikach (ponad 407,3 tys. mkw.).

Driverem rynku magazynowego w Wielkopolsce są firmy logistyczne. Nawet po wybuchu wojny w Ukrainie, położony 260 km od Berlina, Poznań – nadal pozostaje wygodnym węzłem przeładunkowym towarów z zachodu na wschód – mówią Natalia Mika oraz Patryk Podgórski, doradcy w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, Newmark Polska.

Do głównych zalet regionu należą bliskość Berlina oraz dobrze rozwinięta sieć dróg krajowych i bliskość autostrady A2. Dodatkowym atutem jest międzynarodowe lotnisko, usytuowane blisko centrum miasta, oferujące połączenia z ważnymi hubami, takimi jak Monachium, Amsterdam czy Warszawa.

Jak wskazuje Newmark, Poznań, jako jeden z pięciu głównych rynków magazynowych, odzwierciedla trendy panujące w całym kraju. Firmy wykazują większą ostrożność podejmując decyzje o wynajmie, co już widać w statystykach za trzy kwartały 2023 roku. Do końca września najemcy podpisali w Wielkopolsce kontrakty najmu na 330,5 tys. mkw. magazynów, czyli o ponad 55 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (732,9 tys. mkw.). Najważniejszą grupą najemców są firmy logistyczne.

Nastroje schłodziło ogóle spowolnienie gospodarcze, a co za tym idzie mniejsza przewidywalność zainteresowania ze strony klientów docelowych. W konsekwencji także w branży logistycznej odnotowaliśmy mniej transakcji – zauważa Natalia Mika.

Trzeba jednak pamiętać, że aktualne spadki liczone są w porównaniu z poprzednimi latami, gdy na rynku padały rekordy. W latach 2021 i 2022 w Wielkopolsce firmy zawarły sporo spektakularnych transakcji, na duże magazyny, po 50-100 tys. mkw.

Obecnie firmy wynajmują zdecydowanie mniejsze powierzchnie. Dokładnie analizują swoje potrzeby i nie decydują się na dobieranie metrów na tzw. zapas. W przyszłości będziemy też świadkami coraz częstszych konsolidacji – czyli przenoszenia działalności najemcy z kilku hal do jednej. Takie działanie ma na celu obniżenie śladu węglowego i bycia zarówno bardziej ekologicznym, jak i bliżej rynku zbytu – wyjaśnia Patryk Podgórski.

W ostatnich 12 miesiącach najwięcej metrów magazynowych wynajęły: Raben w City Logistics Poznań III (44 tys. mkw. w III kwartale 2023 roku), poufny najemca z sektora logistycznego w Panattoni Park Poznań XI (21 tys. mkw., IV kwartał 2022 roku) oraz 7R Solution w 7R Park Poznań West (19 tys. mkw. w II kwartale 2023 roku). Niemniej to w III kwartale 2022 roku została podpisana rekordowa transakcja ubiegłego roku, a mianowicie firma z sektora e-commerce wynajęła 82 tys. mkw. w Panattoni Park Poznań A2.

Dogodne położenie Poznania przyczynia się do rosnącego zainteresowania tym rynkiem wśród firm logistycznych.

Ze statystyk firmy Newmark Polska wynika, że na koniec września 47 proc. ogółu powierzchni w budowie nie było objętych kontraktami najmu. Co oznacza, że deweloperzy decydowali się na rozpoczynanie niektórych inwestycji zupełnie spekulacyjnie. A to jest optymistyczny prognostyk. Widzimy również, że w kluczowych lokalizacjach w Wielkopolsce logistycy decydują się na budowanie obiektów na własność, których uzupełnieniem są wynajmowane powierzchnie. Umowy typu build to suit stanowiły prawie 20 proc. najmów w regionie w okresie styczeń-wrzesień 2023 roku. Taki model przyjęły np. firmy DHL i Raben – wymienia Natalia Mika.

Największymi obiektami oddanymi w regionie w ostatnich 12 miesiącach są: P3 Poznań II w Robakowie (77,4 tys. mkw.), Panattoni Park Poznań West Gate I w Tarnowie Podgórnym (59,6 tys. mkw.), MLP Poznań West (58 tys. mkw.) oraz Panattoni Park Poznań West Gate II (47,8 tys. mkw.).

Jak podkreślają eksperci firmy Newmark, rynek magazynowy kwitł w Poznaniu w kilku ubiegłych latach. W samym 2022 roku nowa podaż w regionie wyniosła aż 539,1 tys. mkw. – czyli podobnie, jak na Górnym Śląsku i więcej niż w Warszawie. Pierwsze trzy kwartały 2023 roku zwiększyły nowoczesne zasoby magazynowe w regionie o kolejne 286,4 tys. mkw. Spowolnienie gospodarcze spowodowało jednak, że nie cała podaż została wchłonięta. Dzisiaj pustostany w Wielkopolsce są na poziomie 7 proc. – prawie 1 p.p. mniej niż średni wakat dla Polski.

Oczekujemy, że poziom pustostanów pozostanie stabilny, a Poznań nadal będzie rozwijał się w równym tempie. Rynek magazynowy działa w cyklach i pod koniec roku zwykle finalizuje się najwięcej umów, dlatego przewidujemy, że w ostatnim kwartale wolne powierzchnie zaczną się szybciej wypełniać. Jednocześnie zauważamy rosnące zapotrzebowanie na mniejsze magazyny (2-3 tys. mkw.), zlokalizowane w granicach miasta – podkreśla Natalia Mika.

Deweloperzy odpowiadają na to zapotrzebowanie. We wrześniu ruszyła budowa City Logistics Poznań II, przy ul. Węgorka. Inwestycja dostarczy na rynek 12,8 tys. mkw. W najbliższym czasie planowana jest też budowa 7R City Flex Poznań East I (9,5 tys. mkw.). Przy ul. Wołczyńskiej, w miejscu istniejących hal, MLP Group wybuduje nowy park. Obok istniejącej hali typu big box, o powierzchni ponad 10 tys. mkw., powstanie sześć budynków z powierzchniami magazynowymi SBU, w modułach od 980 do 2,1 tys. mkw., a także powierzchnie biurowe.

Największe inwestycje logistyczne w trakcie realizacji w Wielkopolsce to: magazyn dla H&M w Panattoni Park Poznań A2 (82 tys. mkw.), Panattoni Park Poznań A2 (60 tys. mkw.), Panattoni Park Piła (38,9 tys. mkw.) oraz P3 Poznań II (28,3 tys. mkw.).

Dla firm szukających powierzchni logistycznej albo przemysłowej wyzwaniem może być rekordowo niskie bezrobocie, które w Poznaniu we wrześniu tego roku w mieście wynosiło tylko 1,1 proc., a w całym województwie wielkopolskim 3 proc.

Zachodnia część Poznania historycznie bardzo dynamicznie się rozwijała, ze względu na połączenie logistyki i biznesu z zachodnią Europą. W przyszłości „zachód” niezmiennie pozostanie mocniejszy i będzie motorem napędowym tego regionu magazynowego. Niemniej, uwzględniając m.in. możliwości rynku pracy, w tym większą dostępność pracowników, powoduje, że deweloperzy przychylniej patrzą też na działki po wschodniej stronie miasta i chętniej szukają tutaj okazji. Plany na rozwój po „prawej” stronie ma m.in. największy deweloper magazynowy w kraju Panattoni – podsumowuje Patryk Podgórski.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Piątka dla CA Immo

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

W trzech budynkach należących do warszawskiego portfela CA Immo pojawi się w tym roku pięciu nowych najemców.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Archicom wyemitował kolejne obligacje

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Archicom wyemitował obligacje o okresie spłaty przekraczającym trzy lata, o łącznej wartości 168 mln zł. Deweloper dywersyfikuje źródła finansowania nowych inwestycji, aby utrzymać tempo rozwoju i ekspansji, a także zadbać o stabilność organizacyjną.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Ekspansja po trzech miesiącach

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Firma Chemart International Trader, cztery miesiące po decyzji o wejściu do Panattoni Park Tricity East I, zdecydowała się na ekspansję i zajęcie dodatkowych 3 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Efigence zostaje na Mokotowie

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Efigence, firma technologiczna specjalizująca się w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań dla sektora finansowego i e-commerce, przedłużyła umowę najmu 1,2 tys. mkw. powierzchni biurowej w Platinium Business Park na warszawskim Mokotowie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Lubią The Park Warsaw

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

The Park Warsaw zyskał w ciągu III i IV kwartału 2023 roku nowych najemców i przedłużył umowy z dotychczasowymi partnerami. Kampus biurowy, którym zarządza White Star Real Estate, jest obecnie w 90 proc. wynajęty.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przemyska Vita w sprzedaży

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by JC

Develia wprowadziła do oferty mieszkania z II etapu osiedla Przemyska Vita na gdańskim Ujeścisku. W ramach tej fazy projektu powstanie 256 lokali.

Rynek mieszkaniowy

Polska Heimstaden gotów na kolejnych najemców

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Do oferty Heimstaden dołączyły 104 mieszkania położone przy ul. Wschodu Słońca na granicy warszawskich dzielnic Włochy i Ochota. To I etap inwestycji, w ramach której do końca 2024 roku najemcom udostępnionych zostanie 400 lokali.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Trzech partnerów dla CTPark Prague North

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Trzech najemców zajmie łącznie 60 proc. powierzchni nowego budynku w CTPark Prague North, który do końca II kwartału 2024 roku dostarczy na lokalny rynek 32 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Stawiają na Park Rozwoju

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Park Rozwoju na warszawskim Mokotowie pozyskał dwóch nowych najemców, a jeden z dotychczasowych przedłużył umowę. Łączna powierzchnia objęta umowami to blisko 1,4 tys. mkw. Kompleksem biurowym zarządza EPP.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Doradcy wybrali Quorum

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by ANZ

Wrocławskie biuro EY przeniesie się w maju 2024 roku do budynku D w kompleksie Quorum, realizowanym przez grupę Cavatina. Firma EY zajmie niemal 1 tys. mkw. powierzchni.

Style i wnętrza

Polska Biurowa modernizacja nad Odrą

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Reesco zakończyło modernizację biura firmy konsultingowej BPX. Siedziba spółki zlokalizowana jest przy ul. Grodzkiej we Wrocławiu, w biurowcu L’Uni, za którego rewitalizację również odpowiadają specjaliści z grupy Reesco.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Land ma nowych najemców

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Współpracę z warszawskim centrum usługowo-handlowym Land rozpoczęło sześciu nowych najemców z branży sportowej i gastronomicznej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska MSC zamieszka przy plaży

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by JC

MSC Poland, reprezentująca w Polsce armatora MSC Mediterranean Shipping Company, wynajęła ponad 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej w kompleksie Gdynia Waterfront.

Eurobuild CEE

Polska Marcowy "Eurobuild" już dostępny!

schedule 04 marca 2024
Eurobuild CEE

Ukazała się marcowa edycja naszego miesięcznika – pismo jest dostępne online i w wersji papierowej, która za tydzień trafi do rąk gości targów MIPIM w Cannes.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowe kamienice w Ogrodach Staromiejskich

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Apsys rusza ze sprzedażą mieszkań w inwestycji Ogrody Staromiejskie we Wrocławiu. Dwie nowe kamienice powstaną na terenach poprzemysłowych między ulicami Stawową a Kościuszki. Znajdzie się w nich około 70 mieszkań.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nauka w biurowcu

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Trzech nowych najemców z branż naukowej i edukacyjnej wybrało wrocławski biurowiec Silver Forum na swoje siedziby. Największą powierzchnię – prawie 2 tys. mkw. – zajmie prywatne Liceum Navigo Wrocław.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Wynajmują od Dortmundu do Monachium

schedule 04 marca 2024
Opr./edited by MR

Palmira Capital Partners w imieniu funduszu Unternehmensimmobilien Club 2 zawarła kilka umów najmu na 10,7 tys. mkw. powierzchni łącznie. Największą z transakcji jest najem przez firmę Sauer Product 8,6 tys. mkw. w parku magazynowym w Dieburgu pod Frankfurtem nad Menem.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Żabka ze zgodą na Rumunię

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Żabka otrzymała zgodę rumuńskiego UOKIK-u na przejęcie większościowych spółki Drim Daniel Distributie, dystrybutora produktów FMCG.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rekomercjalizacja w Zgierzu i Grodzisku

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Firma Newgate Investment podpisała umowy najmu dotyczące dwóch lokali o łącznej powierzchni około 1,2 tys. mkw., których najemcą była wcześniej spółka Neonet. Na powierzchni w Zgierzu swój sklep otworzy Rossmann, a w Grodzisku Mazowieckim – Media Expert.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Dostali kredyt na fotowoltaikę

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Litewska spółka inwestycyjna Atsinaujinančios energetikos investicijos pozyskała finansowanie w wysokości 45 mln euro na realizację 16 farm fotowoltaicznych w zachodniej Polsce. Kredytu udzieliły Eiffel Investment Group i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 04 marca 2024

Ekspansja po trzech miesiącach

Firma Chemart International Trader, cztery miesiące po decyzji o wejściu do Panattoni Park Tricity East I, zdecydowała się na ekspansję i zajęcie dodatkowych 3 tys. mkw.

schedule 04 marca 2024

Trzech partnerów dla CTPark Prague North

Trzech najemców zajmie łącznie 60 proc. powierzchni nowego budynku w CTPark Prague North, który do końca II kwartału 2024 roku dostarczy na lokalny rynek 32 tys. mkw.

schedule 04 marca 2024

Wynajmują od Dortmundu do Monachium

Palmira Capital Partners w imieniu funduszu Unternehmensimmobilien Club 2 zawarła kilka umów najmu na 10,7 tys. mkw. powierzchni łącznie. Największą z transakcji jest najem przez firmę Sauer Product 8,6 tys. mkw. w parku magazynowym w Dieburgu pod Frankfurtem nad Menem.

schedule 01 marca 2024

Firma lotnicza koło lotniska

CTP podpisało długoterminową umowę najmu około 5,6 tys. mkw. wielofunkcyjnej powierzchni w parku logistycznym CTPark Budapest Ecser z firmą FL Technics, specjalizującą się w obsłudze technicznej i naprawach samolotów.

schedule 01 marca 2024

Pora na Dobrą Novinę

Do użytku oddano centrum produkcyjno-logistyczne Dobra Novina. Obiekt zajmuje teren 3,3 ha i leży pod Elblągiem, w sąsiedztwie drogi S7.

schedule 28 lutego 2024

2023 był rokiem renegocjacji

Jak podają eksperci JLL, w 2023 roku całkowity popyt brutto na rynku magazynowym w Polsce osiągnął 5,1 mln mkw., co jest wynikiem powyżej średniej z ostatnich pięciu lat. Wyjątkowa aktywność deweloperów wpłynęła za to na utrzymanie tendencji wzrostowej wskaźnika pustostanów.

schedule 27 lutego 2024

Wynajęli w Świdniku

Panattoni oddaje do użytku Panattoni Park Lublin IV w Świdniku. Kolejny projekt dewelopera na Lubelszczyźnie ma już czterech najemców z różnych branż: automotive, produkcji suplementów, FMCG i papierniczej (wytwarzanie opakowań).

schedule 27 lutego 2024

MLP Łódź ma nowego najemcę

Bohnenkamp, dostawca opon i kół do zastosowań profesjonalnych, dołączy do grona najemców parku logistycznego MLP Łódź. Firma zajmie ponad 6 tys. mkw. powierzchni.

schedule 26 lutego 2024

Renegocjacja na osłodę

Firma Agart-Pro przedłużyła umowę najmu w podwrocławskim obiekcie Eurologis Centrum Logistyczne. Najemca zajmuje w obiekcie prawie 1,8 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

schedule 26 lutego 2024

W Topolach wyprodukują więcej łóżek

Fabryka Fey w Topolach w woj. pomorskim powiększy się o halę produkcyjną i biurowiec. Dzięki rozbudowie, którą jako generalny wykonawca realizuje WPIP Construction, powierzchnia kompleksu wzrośnie z 13,5 do 18 tys. mkw.

schedule 22 lutego 2024

Solidne wyniki rynku magazynowego

Jak wynika z raportu agencji Cushman & Wakefield, w 2023 roku zanotowano drugi najlepszy wynik w historii rynku magazynowego w Polsce pod względem oddanej do użytku powierzchni i trzeci, jeśli chodzi o poziom aktywność najemców.

schedule 22 lutego 2024

Dużo powierzchni i więcej światła w Mszczonowie

CTP oddało do użytkowania dwa kolejne budynki wchodzące w skład CTPark Wasaw South o łącznej powierzchni ponad 67 tys. mkw. Kompleks przemysłowo-logistyczny w podwarszawskim Mszczonowie jest już w prawie 90 proc. gotowy.

schedule 21 lutego 2024

Deweloperzy wracają do większej aktywności

Pomimo istotnych zmienności warunków gospodarczych w ostatnich miesiącach, rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych jest w bardzo dobrej kondycji – wskazują eksperci firmy Colliers.

schedule 21 lutego 2024

Pierwsza hala dla Regesty

Panattoni oddało do użytku pierwszą halę w ramach kompleksu Panattoni Park Tricity East V, zlokalizowanego blisko Portu Gdańsk. W nowym obiekcie procesy rozpoczyna firma logistyczna Regesta.

schedule 19 lutego 2024

Rozbudują City Park Wrocław

Ideal Idea rozpoczyna budowę piątego obiektu w ramach City Parku Wrocław, obok wrocławskiego lotniska. Nowy budynek o powierzchni 15 tys. mkw. zwiększy łączną powierzchnię oferowaną przez Ideal Idea we Wrocławiu do 36 tys. mkw.

schedule 19 lutego 2024

Nowe centrum nad Bałtykiem

Kuehne+Nagel rozszerza działalność i otwiera centrum logistyki drogowo-morskiej w Gdańsku. Obiekt cross-dock zlokalizowany jest w pobliżu terminalu kontenerowego DCT.

schedule 19 lutego 2024

Skomercjalizowali w Bawarii

Firma Josef Witt wynajęła około 16 tys. mkw. w CTPark Weiden w Bawarii. Tym samym CTP zakończyło komercjalizację projektu, jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Nieruchomość zostanie oddana do użytku w III kwartale 2024 roku. 

schedule 19 lutego 2024

Pod nadzorem w Pruszkowie

Firma BauWatch wynajęła około 1,7 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w Panattoni Park Pruszków VI.

schedule 15 lutego 2024

Fabryka światła na Lubelszczyźnie

W Świdniku powstaje pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej fabryka grupy Trilux. Zakład o powierzchni 23 tys. mkw. wybuduje Panattoni.

schedule 15 lutego 2024

Nowy magazyn dla InPostu

Prologis wybuduje w Rudzie Śląskiej obiekt magazynowo-biurowy dla InPostu. Budynek będzie mieć 11,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej

Wydanie 3 (286) marzec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie