Polska Lublin przyciąga inwestorów i pracowników
Rynek inwestycyjny i finansowyCzwarta edycja raportu BEAS odsłania plany inwestycyjne firm na lata 2023-2025 w polskich miastach. Polska utrzymuje i umacnia swoją pozycję lidera w przyciąganiu inwestycji krajowych i zagranicznych. Lublin to zaś obecnie największy ośrodek gospodarczy i akademicki w Polsce Wschodniej, aktywny uczestnik sieci współpracy europejskich i światowych metropolii, zaliczany do najdynamiczniej rozwijających się polskich aglomeracji. Miasto plasuje się na czołowych miejscach rankingów zrównoważonego rozwoju, inteligentnych miast, absorpcji funduszy unijnych i inwestorów. W tegorocznej edycji BEAS Lublin uzyskał ogólną ocenę 7,1/10. Na wysokie noty przyznane przez inwestorów wpłynął fakt, że jest to jeden z ważnych polskich ośrodków akademickich, wspierający rozwój inkubatorów przedsiębiorczości i nowych technologii. Lublin konsekwentnie realizuje strategię przyciągania firm z sektorów IT oraz usług biznesowych BPO/SSC. Szansą na dalszy rozwój aglomeracji jest zyskujący na znaczeniu trend nearshoringu. Dzięki lokalizacji blisko granicy z Ukrainą i Białorusią oraz dobrej infrastrukturze transportowej wyrasta ona na kluczową bazę logistyczną dla firm celujących w rynki Europy Wschodniej.
Na przestrzeni ostatnich czterech lat widoczne jest ożywienie w obszarze powstających zakładów produkcyjnych, które dają miejsca pracy zarówno kadrze pracowników produkcyjnych, jak i tych na stanowiskach specjalistycznych, inżynierskich czy menedżerskich. Firmy dostrzegają atrakcyjność Lublina jako miasta akademickiego, a także potencjał, który wytwarza się wokół licznych inicjatyw promujących innowacyjność. Tylko w ostatnich latach zainwestowały tu m.in. niemiecka firma Data Modul, która otworzyła się na Felinie, francuski Varroc Lighting Systems (obecnie Plastic Omnium) w Niemcach, Turck czy firma Trilux, która wybrała Świdnik pod projekt produkcyjno-badawczy. Warto również wspomnieć o inwestycji spółki DB Schenker, która otworzyła oddział na terenie świdnickiej Strefy Aktywności Gospodarczej - wyjaśnia Aleksandra Kurasiewicz, senior client & team manager, engineering & operations, Antal.
Przez firmy działające na rynkach zarówno wschodnich i zachodnich (lub planujące ekspansję na te właśnie regiony) Lublin jest postrzegany jako odpowiednie miejsce do rozwoju biznesu i budowy bazy logistycznej. Na korzyść działa bliskość granicy z Ukrainą i Białorusią, a także siatka połączeń drogowych – infrastruktura uzyskała w raporcie ocenę na poziomie 7,2/10 punktów.
W Lublinie znajduje się największy węzeł komunikacyjny Polski Wschodniej. W ostatnich latach zostały ukończone droga S17, która otworzyła szybkie połączenie z Warszawą, oraz część S19 (Via Carpatia) na odcinku Lublin-Rzeszów będąca częścią transeuropejskiego korytarza prowadzącego od Litwy aż po Grecję. Trwają prace nad realizacją kolejnego odcinka S19, który połączy Lublin z Białymstokiem. W fazie realizacji są odcinki S17 prowadzące przez Zamość do przejścia granicznego w Hrebennem oraz S12 prowadzące przez Chełm do przejścia w Dorohusku. Rozwój infrastruktury drogowej zwiastuje napływ nowego biznesu – tłumaczy Agnieszka Gułaś, senior negotiator, Cushman & Wakefield.
Lublin to siódmy rynek biurowy na regionalnej mapie Polski, na którym zasoby nowoczesnej powierzchni przekroczyły 200 tys. mkw., sięgając w 2023 roku ponad 220 tys. mkw. Jest to największy i najbardziej dojrzały rynek w tej części kraju. Pomimo podaży, która miała miejsce w ostatnich latach, wskaźnik pustostanów systematycznie maleje – w IV kwartale 2023 roku osiągnął poziom 11,9 proc. Odpowiada za to wysoki popyt, który w 2023 wyniósł ponad 21,6 tys. mkw. W fazie projektowania znajduje się obecnie kilka inwestycji, z których najważniejsze to kolejny etap projektów CZ Office Park i Gęsia oraz nowy biurowiec planowany przy rondzie im. Honorowych Krwiodawców. Realizacja tych projektów wydaje się niezbędna, aby w kolejnych latach skutecznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się na lubelskim rynku luki podażowej – dodaje Michał Grabowiecki, senior negotiator, Cushman & Wakefield.
Inwestycyjny klimat miasta, a także prężnie rozwijający się rynek powierzchni biurowych sprzyjają wzrostowi zainteresowania Lublinem jako atrakcyjnym miejscem rozwoju biznesu – w ostatnich latach zwiększyła się tu aktywność firm z sektorów nowoczesnych usług biznesowych oraz IT. Obecnie w mieście działa kilkadziesiąt centrów z branży BPO/SSC/IT, które zatrudniają ponad 8 tys. osób. Ponadto tradycje gospodarcze Lublina oraz geograficzne uwarunkowania regionu przełożyły się na rozwój takich branż jak motoryzacja, logistyka, biotechnologia oraz przetwórstwo żywności.
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Walter Herz
W ostatnim czasie znacznie więcej dzieje się na warszawskim rynku biurowym niż na rynkach regionalnych, zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i nowe inwestycje. W porównaniu do ubiegłe ...
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...