EN

Polska Łódź w centrum uwagi

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

Jak podają autorzy publikacji, realizowane w woj. łódzkim projekty cechują się dużym jednostkowym wolumenem, tj. o ponad 30 tys. mkw. przewyższającym średnią krajową o 15 proc. Z kolei po stronie popytu w ostatnich latach logistyka, handel i produkcja, odpowiadały za ponad 75 proc. najmów w regionie. Pomimo wyzwań związanych z pustostanami (10,2 proc., + 4,8 p.p. r-d-r), deweloperzy utrzymują wysokie tempo budowy nowych projektów na poziomie 397 tys. mkw. (+13 proc. r-d-r) na koniec I kwartału 2024 roku. Eksperci Axi Immo oceniają, że mimo perspektywy spadku nowych inwestycji, rynek pozostaje stabilny, oferując atrakcyjne możliwości rozwoju dla inwestorów.

Rynek magazynowy w woj. łódzkim to od lat, po województwach mazowieckim i śląskim, trzeci co do wielkości region przemysłowo-logistyczny w Polsce. Na koniec 2023 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej wyniosły tu 4,5 mln mkw., co stanowiło 14 proc. zasobów kraju. Co istotne, w ostatnich pięciu latach rynek w woj. łódzkim powiększył się o 74 proc., a największy wzrost odnotowano w latach 2019 i 2022.

Poza znanymi od ponad dekady lokalizacjami jak łódzki Widzew, Stryków i Piotrków Trybunalski, w ostatnich trzech-czterech latach można obserwować dynamiczny rozwój nowych subrynków, wśród, których można wymienić te rozwijające się w pobliżu autostradowej obwodnicy Łodzi, np. Konstantynów Łódzki, Zgierz i Pabianice czy rozrzucone po woj. łódzkim mikrorynki, takie jak Łowicz, Kutno, Rawa Mazowiecka oraz Koluszki. Dane za I kwartał 2024 roku wskazują, że w woj. łódzkim oddano do użytku zaledwie jedną inwestycję o powierzchni 26,6 tys. mkw., która nieznacznie powiększyła całkowite zasoby regionu. Najbardziej aktywnymi deweloperami w regionie są Hillwood, Panattoni, 7R i MDC2. Z kolei wśród największych inwestycji oddanych jeszcze w 2023 roku należy wymienić Hillwood Łódź II Chocianowice (97 tys. mkw.), Hillwood Rawa Mazowiecka (78 tys. mkw.) i 7R Park Łódź East (blisko 47 tys. mkw.).

W ostatnich trzech latach w regionie co roku oddawało się średnio ponad 435 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego rekordowy był 2022 rok, w którym deweloperzy dostarczyli na rynek blisko 650 tys. mkw. W 2023 roku rynek urósł o kolejne 415 tys. mkw., z czego ponad 70 proc. było budowane w systemie spekulacyjnym. W ubiegłym roku najwięcej nowej powierzchni dostarczono w Łodzi i jej okolicach, co było równoważne ponad 60 proc. całości nowej podaży zrealizowanej w całym województwie – zaznacza Monika Rykowska, dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Marketingu, Axi Immo.

Na koniec marca 2024 roku w budowie pozostawało 397 tys. mkw., z czego 65 proc. to powierzchnia niezabezpieczona umowami najmu. Należy zaznaczyć, że wszystkie rozpoczęte inwestycje to projekty uruchomione w 2023 roku. W pierwszych miesiącach 2024 roku żaden z deweloperów nie rozpoczął nowej budowy w regionie. Wśród największych inwestycji, które powinny zostać oddane do końca tego roku znajdują się m.in. Hillwood Zgierz II (77 tys. mkw.), MDC2 Park Łódź South (52 tys. mkw.) oraz Panattoni Park Łódź West II (51,2 tys. mkw.).

W ostatnich pięciu latach najwyższe wskaźniki popytu brutto (uwzględniające nowe umowy, ekspansje i przedłużenia) odnotowano w latach 2019-2022. Średnioroczna całkowita aktywność najemców w wymienionym okresie wynosiła 749 tys. mkw., z czego rekordowy był rok 2022, w którym wynajęto aż 835 tys. mkw. Warto również odnotować wysoki udział nowych umów najmu, które w latach 2019-2022 stanowiły średnio ponad 63 proc. transakcji.

Spowolnienie gospodarcze obserwowane w 2023 roku wpłynęło na ogólną aktywność najemców, którzy w ubiegłym roku wynajęli 606 tys. mkw. (-27 proc. r-d-r) w ramach popytu brutto, natomiast same nowe umowy i ekspansje (popyt netto) wyniosły 303 tys. mkw. co oznaczało spadek o 44 proc. w ujęciu rok do roku. Niemniej I kwartał 2024 roku zamknął się wynikiem popytu brutto na poziomie około 180 tys. mkw., co jest rezultatem porównywalnym do I kwartału poprzedniego roku. Wśród największych zrealizowanych transakcji w ostatnim okresie znalazły się m.in. nowa umowa na 62 tys. mkw. podpisana przez poufnego najemcę z branży handlowej w Hillwood Łódź II w I kwartale 2024 roku, w III kwartale 2023 roku w ramach przedłużenia i ekspansji Leroy Merlin wynajął 50,2 tys. mkw. w Logicor Stryków, z kolei w IV kwartale 2023 roku InPost zdecydował się na przedłużenie umowy 43,7 tys. mkw. w P3 Piotrków.

W strukturze popytu najemcy logistyczni i dystrybutorzy dominują na wszystkich subrynkach, jednak ich niekwestionowana przewaga ma miejsce w Strykowie i Piotrkowie Trybunalskim, gdzie segment 3PL, tj. operatorzy logistyczni i handel zajmują ponad 80 proc. powierzchni magazynowej w regionie. Łódź i okolice są bardziej zróżnicowane, jednak przeważająca większość najemców produkcyjnych zlokalizowana jest na terenie miasta – zauważa Hubert Wojtera, dyrektor, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Axi Immo.

Na koniec 2023 roku współczynnik pustostanów w woj. łódzkim wyniósł 10,2 proc. (+4,8 p.p. r-d-r) i był to najwyższy wynik spośród pięciu największych rynków magazynowych w Polsce. W liczbach bezwzględnych oznaczało to ponad 300 tys. mkw. dostępnych od wynajęcia od ręki. W pierwszych miesiącach 2024 roku wskaźnik pustostanów utrzymał się na zbliżonym poziomie jak na koniec grudnia 2023 roku. Axi Immo oceniają, że w kolejnych kwartałach należy się spodziewać się delikatnego trendu spadkowego współczynnika pustostanów.

W woj. łódzkim średnie stawki czynszu wahały się w dość szerokim przedziale, od 3,5 do 4,6 euro za mkw. za miesiąc. Najtańszą lokalizacją był Piotrków Trybunalski (3,2 do 3,6 euro/mkw. za miesiąc), z kolei najdroższą Łódź-miasto (4,1 do 4,6 euro/mkw. za miesiąc) w przypadku inwestycji typu big-box. Podobnie do innych rynków stawki efektywne są średnio o 15-25 proc. niższe, w zależności od konkurencyjności oferowanych obiektów w lokalizacji, wielkości modułu i długości umowy najmu. Atrakcyjność woj. łódzkiego pozostaje wysoka, gdyż jest jedną z najbardziej konkurencyjnych regionów w kraju, nawet wobec tych uznawanych za niskokosztowe, jak obszar w promieniu 50-60 km od Warszawy, okolice Poznania czy wybrane lokalizacje na Górnym Śląsku.

Sektor magazynowy w Polsce i woj. łódzkim wykazuje solidne fundamenty, jednak globalne spowolnienie gospodarcze i wzrost kosztów operacyjnych wpłyną na postawy klientów wobec inwestycji w 2024 roku. Perspektywa długoterminowa wskazuje na dalszy rozwój najemców, zwłaszcza w segmencie handlowym i dystrybucji. Prognozujemy ograniczenie aktywności deweloperskiej, co powinno skutkować trendem spadkowym w pustostanach. Stawki czynszów pozostaną stabilne, z delikatną tendencją spadkową w niektórych lokalizacjach – podsumowuje Hubert Wojtera.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Francuzi budują na Pradze

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Francuski deweloper Bouygues Immobilier Polska rozpoczyna realizację nowej inwestycji w warszawskiej dzielnicy Praga Południe. Osiedle Neo Praga powstanie przy ul. Drwęckiej, niedaleko planowanej stacji metra Mińska.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wprowadzają się do Famy Jeżyce

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Monday Development, poznański deweloper należący do grupy Unidevelopment, rozpoczął przekazywanie mieszkań w III etapie osiedla Fama Jeżyce. W dwóch siedmiopiętrowych budynkach powstało łącznie około 370 mieszkań oraz 12 lokali usługowych. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Wszystkie zalety Łodzi

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Aglomeracja łódzka to jedna z najbardziej obiecujących lokalizacji dla nearshoringu w Europie – taki obraz regionu rysuje nowy raport „Towards Łódź” przygotowany przez KPMG w partnerstwie z Urzędem Miasta Łodzi.

Rynek mieszkaniowy

Polska Miejskie wille przy plaży

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Atal rozpoczął budowę i sprzedaż inwestycji w nadmorskiej dzielnicy Gdańska, w Stogach. Zawiślańska Wille Miejskie to 16 budynków z łącznie 64 lokalami.

Eurobuild FM

Polska Sebastian Sołtys o planach rozwoju LPP Logistics

schedule 19 czerwca 2024
Magda Rachwald

Najnowszy odcinek Eurobuild FM pachnie słonym wiatrem, jako że nagrywaliśmy go w Pruszczu Gdańskim, zwiedzając największy obiekt LPP Logistics. Ambitne plany, gigantyczny kapitał, nowe powierzchnie magazynowe i setki nowych salonów sprzedaży - szczegóły w najnowszej odsłonie podkastu.

Hotele

Polska Dobry Hotel planuje zagraniczną ekspansję

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Dobry Hotel wprowadza na rynek własną markę dla hoteli i obiektów. Działanie pod nową marką Destigo Hotels jest m.in. elementem planowanej ekspansji zagranicznej firmy. 

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Cushman bierze cały portfel

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Firma Cushman & Wakefield została wybrana na zarządcę trzech warszawskich budynków biurowych należących do Vig Fund. Tym samym zespół agencji będzie zarządzał całym portfelem funduszu w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Tata pod dachem Woli

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Do warszawskiego budynku Wola Center wprowadził się nowy najemca – firma z branży IT, Tata Consultancy Services. Jednocześnie właściciel budynku, fundusz Hines European Value Fund, przedłużył umowę ze spółką FaktorOne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Skok temperatury w Boosterze

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Nagel-Group, firma zajmująca się logistyką produktów spożywczych, wynajmie jeden z budynków należących do kompleksu Booster Zabrze. Najemca wprowadzi się do obiektu w II kwartale 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni buduje w Szczecinie

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Panattoni ruszyło z budową nowej inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Panattoni Park Szczecin V przy ul. Lubczyńskiej będzie dysponować powierzchnią 30 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Szykują klucze w Neo Natolinie

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Real Management finalizuje budowę I etapu osiedla domów jednorodzinnych Neo Natolin. Przekazywanie lokali pierwszym mieszkańcom rozpocznie się w sierpniu. Inwestycja jest realizowana w warszawskim Wilanowie. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Multibox pod Wołominem

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W Nowych Lipinach pod Wołominem otwarto park handlowy Multibox. Nowy obiekt oferuje powierzchnię 1,3 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Chorwacja Studenac rośnie niedaleko stolicy

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Studenac, chorwacki detalista spożywczy, zbuduje nowe centrum dystrybucyjne w pobliżu Zagrzebia. Obiekt o powierzchni 36 tys. mkw. ma zostać otwarty w 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska WPIP rozbuduje dla WRI

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Wkopano kamień węgielny pod rozbudowę Chylonia Business Parku w Gdyni. W ramach nowej inwestycji WRI Investment powstanie hala magazynowo-usługowa o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Ambitne plany LPP

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

LPP Logistics planuje 50 proc. wzrost powierzchni magazynowej do końca 2025 roku. Operator logistyczny przewiduje wydatki na rozwój na poziomie 450 mln zł i wzrost powierzchni magazynowej do 700 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Młynówka się rozkręca

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Rusza budowa osiedla Młynówka w Jeleniej Górze. W ramach I fazy inwestycji Redkom Development i grupa Europlan zrealizują dwa pięciokondygnacyjne budynki.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dwadzieścia lat minęło

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

JLL podsumowuje sytuację na polskim rynku mieszkaniowym w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jak zauważają eksperci, wejście Polski do UE stanowiło ważny czynnik rozwoju dla branży deweloperskiej, gdyż znacznie zwiększyło skalę napływu zagranicznego kapitału i know-how w tym sektorze.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Vittera wybrała Olivię

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W gdańskim kompleksie Olivia Centre swoją nową siedzibę otworzyła Viterra, firma z branży handlu roślinami. Spółka zajęła przestrzeń na najwyższym piętrze najnowszego budynku Olivii – Olivia Prime.

ESG

Polska Precertyfikacja dla Saskiego

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Butikowy biurowiec Nowy Saski Crescent z portfolio CA Immo uzyskał precertyfikację WELL. Stanowi to potwierdzenie, że budynek spełnia najwyższe standardy w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników, a także minimalnego wpływu obiektu na środowisko naturalne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe jest bardzo zajęte

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate wynajęło w całości nieruchomość logistyczną położoną w niemieckim Duisburgu. Do obiektu wprowadzi się spółka TST.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 19 czerwca 2024

Skok temperatury w Boosterze

Nagel-Group, firma zajmująca się logistyką produktów spożywczych, wynajmie jeden z budynków należących do kompleksu Booster Zabrze. Najemca wprowadzi się do obiektu w II kwartale 2025 roku.

schedule 19 czerwca 2024

Panattoni buduje w Szczecinie

Panattoni ruszyło z budową nowej inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Panattoni Park Szczecin V przy ul. Lubczyńskiej będzie dysponować powierzchnią 30 tys. mkw.

schedule 18 czerwca 2024

Studenac rośnie niedaleko stolicy

Studenac, chorwacki detalista spożywczy, zbuduje nowe centrum dystrybucyjne w pobliżu Zagrzebia. Obiekt o powierzchni 36 tys. mkw. ma zostać otwarty w 2025 roku.

schedule 18 czerwca 2024

WPIP rozbuduje dla WRI

Wkopano kamień węgielny pod rozbudowę Chylonia Business Parku w Gdyni. W ramach nowej inwestycji WRI Investment powstanie hala magazynowo-usługowa o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw.

schedule 18 czerwca 2024

Ambitne plany LPP

LPP Logistics planuje 50 proc. wzrost powierzchni magazynowej do końca 2025 roku. Operator logistyczny przewiduje wydatki na rozwój na poziomie 450 mln zł i wzrost powierzchni magazynowej do 700 tys. mkw.

schedule 18 czerwca 2024

Garbe jest bardzo zajęte

Garbe Industrial Real Estate wynajęło w całości nieruchomość logistyczną położoną w niemieckim Duisburgu. Do obiektu wprowadzi się spółka TST.

schedule 17 czerwca 2024

Startuje Panattoni Park Cologne II

Panattoni Germany rozpoczął przebudowę dawnej siedziby Forda w Kolonii-Niehl. Na miejscu po rozebranym budynku w najbliższych miesiącach powstanie obiekt logistyczno-przemysłowy o powierzchni użytkowej około 35 tys. mkw.

schedule 17 czerwca 2024

Najszybsi w Europie

W Polsce budowie znajduje się obecnie 2,32 mln mkw. powierzchni przemysłowo-logistycznej, co plasuje nas w czołówce rynków europejskich – wskazują w raporcie „At a Glance – Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce, I kwartał 2024 roku” analitycy BNP Paribas Real Estate Poland.

schedule 17 czerwca 2024

Meble na zamówienie spod Bukaresztu

Firma Linia Wood & Metal wynajęła 6,7 tys. mkw. w Chitila Logistics Hub, projekcie realizowanym przez Global Vision we współpracy z Globalworth. Na nowej powierzchni zostanie uruchomiona fabryka mebli Linia Projects.

schedule 13 czerwca 2024

Smacznie przy lotnisku w Goleniowie

Spółka PGD, dystrybutor produktów dla piekarni, cukierni i lodziarni, zajęła około 2 tys. mkw. powierzchni produkcyjno-magazynowej wraz z zapleczem socjalnym w inwestycji Waimea Airport Logistics Park Szczecin-Goleniów.

schedule 13 czerwca 2024

LX Pantos dobiera do setki

Globalny operator logistyczny LX Pantos podpisał umowę na 100 tys. mkw. w Prime Logistics Wrocław. Transakcja obejmuje nie tylko renegocjację trwającego jeszcze kontraktu, ale również ekspansję do nowego budynku.

schedule 12 czerwca 2024

7R buduje drugi Green Saver

7R rozpoczęło budowę drugiego obiektu typu 7R Green Saver. Najemcą obiektu BTS, pierwszego magazynu należącego do 7R Park Przylesie, jest polska spółka grupy Eberspächer, globalnego dostawcy z branży motoryzacyjnej.

schedule 12 czerwca 2024

HelpShip rośnie nieopodal lotniska

CTP wynajęło 12,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej w terminalu CTPark Oradea Cargo firmie HelpShip, dostawcy rozwiązań e-fulfillment, należącemu do sieci logistycznej euShipments.com.

schedule 12 czerwca 2024

VGP rozbuduje pod Lipskiem

Na terenie VGP Park Leipzig Airport wmurowano kamień węgielny. Dzięki rozbudowie istniejącej inwestycji VGP planuje tu stworzyć docelowo około 210 tys. mkw. powierzchni logistycznej i przemysłowej.

schedule 11 czerwca 2024

Dla psów i kotów z MLP Poznań West

John Dog Group, polska firma działająca na rynku e-commerce, oferująca karmy, przysmaki oraz akcesoria dla psów i kotów wynajęła 4,1 tys. mkw. powierzchni w centrum logistycznym MLP Poznań West.

schedule 10 czerwca 2024

Hillwood buduje drogi

Firma Hillwood Polska kończy rozbudowę i modernizację dróg dojazdowych w Gminie Stare Miasto koło Konina, które połączą z autostradą A2 inwestycję Industrial Park Poland by Hillwood o docelowej powierzchni ponad 600 tys. mkw.

schedule 10 czerwca 2024

Na ryzyko przyjdzie czas

Jak podaje JLL, całkowity popyt brutto na rynku magazynowym w Polsce wyniósł w I kwartale 2024 923 tys. mkw., a ogólna aktywność pozostała umiarkowana. Pierwsze miesiące roku były silnie napędzane przez nowe umowy i ekspansje.

schedule 10 czerwca 2024

Zeus u Panattoni

Panattoni wynajęło w City Logistics Warsaw VII ponad 5,2 tys. mkw. firmie Polpack Zeus, specjalizującej się w produkcji oraz dystrybucji rozwiązań do pakowania. Tym samym obiekt przy ul. Bukowieckiej w Warszawie jest już w całości wynajęty.

schedule 05 czerwca 2024

Logistyka zostaje u Hillwooda

Operator logistyki kontraktowej ID Logistics przedłużył umowę najmu w Hillwood Wrocław Wschód II. Wynajmowana powierzchnia obejmuje  51,5 tys. mkw. magazynu oraz 2,4 tys. mkw przestrzeni socjalno-biurowej.

schedule 05 czerwca 2024

Magazyny czekają na obniżkę stóp procentowych

Wolumen transakcji najmu zawartych na rynku magazynowo-przemysłowym w Polsce w I kwartale 2024 roku nie przekroczył 1 mln mkw. – wynika z raportu opublikowanego przez firmę doradczą Newmark Polska.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie