Polska Znamy Liderów Dostępności 2024!
WydarzeniaDostępność to nie tylko windy, podjazdy, oznaczenia w alfabecie Braille'a czy pętle indukcyjne. To także takie projektowanie przestrzeni i budynków, by odpowiadały na różnorodne potrzeby korzystających z nich osób, ale też dawały im poczucie bycia u siebie i przynależności do wspólnoty — to myśl przewodnia tegorocznej edycji konkursu "Lider Dostępności".
Celem Konkursu "Lider Dostępności" jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wszystkich innych użytkowników mających specjalne potrzeby. Konkurs jest organizowany od 2016 roku pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Wszyscy posługujemy się jakimiś protezami, by zwiększyć swoje możliwości, ale patrząc na to, co dzieje się w architekturze, coraz trudniej znaleźć ślady tych protez. Jesteśmy już na takim poziomie projektowania uniwersalnego, że rozwiązania zapewniające dostępność dla wszystkich są traktowane jako pewne uwarunkowania procesu projektowego. Nie jako realizacja potrzeb czy dodatek. Po latach „takiej partyzanckiej protetyki” doszliśmy do zapisania tych rozwiązań w formie systemowej, legislacyjnej. Dalej jednak potrzebujemy wzorów dla architektów i urbanistów, którzy będą tworzyć nowe przestrzenie i miejsca w odpowiedzi np. na zmiany klimatu – podkreśla prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, Tomasz Majda.
W tym roku do Konkursu napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – aż 83. Do półfinału zakwalifikowało się 30 z nich, spośród których kapituła w tajnym głosowaniu wybrała laureatów i wyróżnionych. Przyznano siedem nagród i siedem wyróżnień, a także grand prix:
PRZESTRZEŃ PUBLICZNA
Laureat: Park Leśny na Oksywiu, Gdynia
Wyróżnienie: Park Centralny, Gdynia
DUŻY OBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
Laureat: Nowe Czytelnie Biblioteki Narodowej, Warszawa
Wyróżnienie: Dworzec autobusowy, Lublin
MAŁY OBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
Laureat: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Białołęka, Warszawa
Wyróżnienie: Dom Otwarty, Warszawa
Wyróżnienie: Dom Oczami Brata, Częstochowa
Wyróżnienie: Centrum Sąsiedzkie Przystań, Widna 2a, Gdynia
OBIEKT BIUROWY/HANDLOWY
Wyróżnienie: Biuro ISS Finance Service Centre Gdańsk
Wyróżnienie: Nowy Rynek E, Poznań
OBIEKT MIESZKALNY/HOTELOWY
Laureat: Dom Matki Bożej Serdecznej, Warszawa
OBIEKT ZABYTKOWY
Laureat (ex aequo): Arsenał i Klasztorek - części kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich, Kraków
Laureat (ex aequo): Pałac Sobieszów - Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego, Jelenie Góra
GRAND PRIX
Laureat: Laboratorium Innowacji Społecznych
ARCHITEKT/URBANISTA
Laureat: Michał Brutkowski
Konkurs jest współfinansowany z środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. "Eurobuild CEE" jest patronem medialnym konkursu.
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Walter Herz
W ostatnim czasie znacznie więcej dzieje się na warszawskim rynku biurowym niż na rynkach regionalnych, zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i nowe inwestycje. W porównaniu do ubiegłe ...
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...