EN

Polska Ulice handlowe zaczną tętnić życiem

Rynek inwestycyjny i finansowy
Jak zwracają uwagę eksperci firmy Cushman & Wakefield, rynek handlowy w Polsce znajduje się teraz w interesującym momencie rozwoju. Umowy najmu podpisane w ostatnich miesiącach w Warszawie mogą stanowić zapowiedź odrodzenia ulic handlowych nie tylko w stolicy.

W Warszawie odnotowuje się wysokie nasycenie powierzchnią centrów handlowych i spadający poziom dostępnych w nich przestrzeni do wynajęcia. Co więcej, wielu najemców jest coraz bardziej zainteresowanych większą dywersyfikacją portfela lokalizacji, w jakich działają. Pojawiają się nowe koncepty i formaty, a to oznacza realną szansę na ponowny rozwój handlu przy ulicach.

Jak wynika z danych firmy Cushman & Wakefield, średnie nasycenie powierzchnią centrów handlowych w Polsce wynosiło na koniec 2023 roku 272 mkw. na 1 tys. mieszkańców i było wyższe niż w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, na Węgrzech czy w Rumunii. Tak wysoki wskaźnik naturalnie studzi apetyt deweloperów na budowę kolejnych tego typu projektów, bo centra stanowią jedynie 18 proc. realizowanej obecnie powierzchni handlowej. Niższej aktywności deweloperskiej w tym segmencie towarzyszy spadający poziom powierzchni niewynajętej. Według szacunków Cushmana, wskaźnik pustostanów w centrach rósł co prawda od 2020 roku, aby w 2021 osiągnąć wartość 5,3 proc., jednak po tym, jak rynek odetchnął po pandemicznych zawirowaniach, poziom ten zaczął sukcesywnie spadać i na koniec 2023 roku osiągnął 3,5 proc.

Statystyki dotyczące centrów wskazują zarówno na dużą dojrzałość polskiego rynku handlowego, jak i na niesłabnące zainteresowanie najemców tym formatem. Nie ma w tym nic dziwnego. Polacy lubią odwiedzać centra, doceniają ich różnorodność i chętnie robią tam zakupy – 33 proc. polskich konsumentów zadeklarowało w jednym z ostatnich badań Cushmana, że chodzi do nich przynajmniej raz w tygodniu, a około 60 proc. odwiedza wybrane centrum ze względu na ofertę rozrywkową. Jednocześnie jednak wiele topowych marek coraz aktywniej poszukuje alternatywnych możliwości rozwoju swojego portfela, rozważając wejścia do parków handlowych, na osiedla mieszkaniowe, czy otwarcie flagowych salonów przy ulicach handlowych. Taka strategia nie jest zagrożeniem dla kondycji centrów, a wręcz przeciwnie – wskazuje na dobrą kondycję rodzimego rynku handlowego – tłumaczy Michał Masztakowski, head of Retail Agency Poland, Cushman & Wakefield.

Jak dodaje ekspert, wzrost zainteresowania alternatywnymi lokalizacjami handlowymi jest dość naturalnym etapem, do którego musiał w końcu dojrzeć polski rynek. Transformacja ustrojowa na początku lat 90. była kluczowym impulsem, który pobudził rozwój sektora handlowego w Polsce, ale jednocześnie przebiegł on zgoła inaczej niż w krajach Europy Zachodniej i USA.

W Polsce na początku lat 90. lwią część zapotrzebowania na powierzchnię handlową zagospodarowały powstające wtedy pierwsze centra handlowe, co spowodowane było nieuregulowanym stanem prawnym nieruchomości, co z kolei przekładało się na brak dostępnej powierzchni dla dynamicznie rozwijającego się rynku handlowego. Z kolei w takich krajach jak Wielka Brytania, Francja czy Włochy, galerie stanowiły dodatek do bogatej oferty tzw. high streets. Co więcej, na rynkach zachodnich nie były one budowane w centrach miast, a przynajmniej nie na taką skalę jak u nas. Teraz, gdy dla niektórych najemców – np. marek modowych, sportowych czy convenience – możliwości rozwoju w ramach centrów zaczynają się wyczerpywać, wiele z nich zaczyna z większym zainteresowaniem spoglądać w stronę ulic – dodaje Michał Masztakowski.

We wrześniu ubiegłego roku Decathlon, kojarzony przede wszystkim z obecnością w centrach i parkach handlowych, ogłosił otwarcie nowego konceptu swojego sklepu w budynku International Business Center przy stacji metra Politechnika. Marka od początku była zainteresowana lokalizacją przy ulicy handlowej, chcąc umożliwić klientom zrobienie szybkich zakupów w okolicy domu czy pracy. Z kolei w kwietniu tego roku Empik zapowiedział otwarcie swojego flagowego salonu w modernizowanym obecnie budynku Cepelii przy ul. Marszałkowskiej. Obie marki postawiły na budowanie pozytywnych doświadczeń zakupowych klientów poprzez płynne połączenie kanału offline z online – a to sprawia, że chcą budować dostęp do swoich salonów w zróżnicowanych lokalizacjach.

Czy te umowy najmu dowodzą, że konkurencja o najlepsze adresy przy polskich ulicach handlowych zaostrza się? Na pewno obserwujemy sukcesywny wzrost zainteresowania takimi lokalizacjami wśród szerokiego wachlarza marek. Coraz więcej najemców rozumie, że trendy i styl życia ciągle się zmieniają. Mieszkańcy aglomeracji coraz lepiej czują ideę miast 15-minutowych, chcą żyć bardziej ekologiczne, cenią swój czas i dlatego chcieliby robić zakupy w ulubionych sklepach podczas spaceru, wracając z domu do pracy lub idąc na spotkanie z przyjaciółmi. Warto wykorzystać ten moment, zwłaszcza, że nadal wiele atrakcyjnych lokalizacji przy ulicach handlowych jest jeszcze w zasięgu ręki – komentuje Magdalena Gniazdowska, leasing manager, Retail Agency, Cushman & Wakefield.

Na zmianę percepcji ulic handlowych mocno pracuje sektor biurowy. Jak wynika z raportu firmy Cushman & Wakefield „Retail @ Office”, już 64 proc. warszawskich biurowców oferuje przynajmniej jeden lokal usługowo-handlowy.

Zasoby powierzchni usługowo-handlowej w biurowcach w Warszawie wyniosły na koniec 2023 roku 390 tys. mkw. w 1,4 tys. punktach w ponad 360 lokalizacjach. Jeszcze w 2013 roku lokale tego typu posiadało 60 proc. biurowców, a na koniec 2023 roku było to już 64 proc. To najlepiej pokazuje zmianę jakościową na rynku obiektów komercyjnych w Polsce i synergię funkcji handlowej z typowo biznesową. Dlaczego mówimy o tym w kontekście ulic handlowych? Aż 87 proc. lokali handlowo-usługowych znajduje się na parterze, a biurowce zaczynają w ten sposób tworzyć naturalne przedłużenie handlu przy ulicach, mocniej wpisując się w tkankę miejską i przyciągając szersze grono gości. To dla właścicieli obiektów biurowych i retailerów strategia win-win – mówi Magdalena Gniazdowska.

Jak zwracają uwagę eksperci z Cushmana, najemcy decydujący się na otwarcie sklepu przy ulicy handlowej doceniają większą elastyczność operacyjną i brak kosztów wynikających z niestandardowych godzin otwarcia i niższe ogólne koszty prowadzenia sklepu. W tym ostatnim aspekcie kluczowe są stawki czynszów.

Czynsze za lokale w najlepszych biurowych lokalizacjach wynoszą dziś 50-60 euro/mkw., podczas gdy w centrach handlowych mówimy nawet o 150-170 euro. Oczywiście minusem handlu w biurowcach jest kwestia niższych obrotów w weekendy czy brak wielkopowierzchniowych propozycji, jednak dogodna lokalizacja i profil klienta mogą rekompensować te niedogodności – tłumaczy Magdalena Gniazdowska.

Ostatnie nowości

Hotele

Chorwacja Pierwszy Pullman w Zagrzebiu

schedule 23 października 2024
Opr./edited by MR

Pullman Hotels & Resorts, marka hotelowa Accor z segmentu premium, ogłasza otwarcie Pullman Zagrzeb – pierwszego obiektu tej sieci w Chorwacji.

Materiał partnera

Polska Rewitalizacja zamiast nowej zabudowy – odpowiedzialny rozwój w City Point Targówek

schedule 07 października 2024
Eurobuild CEE

Współczesne miasta stoją przed wyzwaniem dynamicznego rozwoju przy jednoczesnym ograniczaniu presji na środowisko. Rozbudowa infrastruktury często oznacza zajmowanie nowych terenów, co niesie za sobą negatywne konsekwencje dla ekosystemów oraz lokalnych społeczności. Alternatywą dla takiego podejścia jest rewitalizacja już istniejących obszarów miejskich, czego doskonałym przykładem jest inwestycja City Point Targówek realizowana przez Peakside Capital Advisors.

Rynek mieszkaniowy

Polska CFE znowu wybuduje dla Bouygues

schedule 23 października 2024
Opr./edited by MR

CFE zostało generalnym wykonawcą realizowanego przez Bouygues Immobilier Polska projektu Vilda Arte w Poznaniu. Poznańska budowa ma się zakończyć w II kwartale 2026 roku. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Największe rynki pod lupą PINK

schedule 23 października 2024
Opr./edited by JC

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych opublikowała dane dotyczące rynku przestrzeni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce za III kwartał 2024. Podsumowanie dotyczy m.in. istniejących zasobów, nowych obiektów oddanych do użytku oraz ilości powierzchni niewynajętej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Skomercjalizują na Zabłociu

schedule 23 października 2024
Opr./edited by MR

Agencja doradcza BNM - Real Estate Advisory będzie odpowiedzialne za komercjalizację projektu biurowo-usługowego Orange Office Park zlokalizowanego w Krakowie przy ul. Klimeckiego.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Powalczą w nowych murach

schedule 23 października 2024
Opr./edited by JC

Przy Zespole Szkół nr 8 w Poznaniu powstanie wielofunkcyjna hala sportów walki. Budynek przy ul. Jarochowskiego będzie dysponował powierzchnią blisko 2 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Startują fleksy Ace of Space

schedule 23 października 2024
Opr./edited by JC

Globalworth uruchamia nową markę elastycznych przestrzeni biurowych Ace of Space. Dostosowane do potrzeb firmy powierzchnie będzie można wynająć w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Gdańsku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Vinci buduje na Białołęce

schedule 23 października 2024
Opr./edited by JC

Grupa Antczak zawarła z Vinci Immobilier Polska umowę dotyczącą dalszego rozwoju projektu Światowida w Warszawie. W ramach inwestycji powstanie ponad setka mieszkań.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Serbia Sirius w pełni skomercjalizowany

schedule 23 października 2024
Opr./edited by MR

Sirius Offices w Belgradzie jest w pełni wynajęty. Kompleks biurowy został wybudowany i pozostaje własnością Erste Group Immorent, spółki zależnej Erste Group Bank.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejny Rossmann nad morzem

schedule 23 października 2024
Opr./edited by JC

Rossmann wynajął około 400 mkw. powierzchni w Morskim Parku Handlowym w Gdańsku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy do grona najemców obiektu dołączyły także marki T-Mobile oraz RRmoto.

Rynek mieszkaniowy

Węgry Studio albo penthouse w Budapeszcie

schedule 23 października 2024
Opr./edited by MR

III etap inwestycji mieszkaniowej Kassáka Terrace w Budapeszcie został zakończony. Projekt realizowany przez Wing Living uzyskał ostateczne pozwolenie przed planowanym terminem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska IT patrzy z góry na Warszawę

schedule 23 października 2024
Opr./edited by MR

Wipro IT Services Poland wynajęło powierzchnię biurową w Varso Tower w Warszawie. Nowa siedziba firmy w wieżowcu zrealizowanym i zarządzanym przez HB Reavis zajmuje ponad 760 mkw. na 39. piętrze.

Budownictwo

Polska Remontują dla PKP

schedule 23 października 2024
Opr./edited by JC

Firma Berger Bau modernizuje kamienicę przy ul. Kamiennej 8 w Krakowie. Remont budynku należącego do PKP ma skończyć się jeszcze w tym roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Tissot odmierza czas w Złotych Tarasach

schedule 23 października 2024
Opr./edited by MR

Luksusowa marka zegarów Tissot otworzyła w warszawskich Złotych Tarasach swój pierwszy na polskim rynku stacjonarny salon. Do najemców galerii dołączyły też Kamalion i Pasibus.

Eurobuild FM

Polska W biurach wciąż się dzieje, cz. 2

schedule 23 października 2024
Eurobuild CEE

Emocje po konferencji biurowej powoli opadają, ale Eurobuild FM nie pozwala o niej zapomnieć. Zapraszamy do odsłuchu kolejnych komentarzy i podsumowań.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Coraz mniej covidowych pustostanów

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje JLL, w III kwartale 2024 aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym utrzymała się na poziomie zbliżonym do wyników z początku roku. W tym czasie w stolicy wynajęto łącznie około 176 tys. mkw. powierzchni.

Infrastruktura

Polska Racibórz następny z kolei

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Podróżni mogą już korzystać z dworca kolejowego w Raciborzu (woj. śląskie). Wybudowana w latach 70. XX wieku bryła zyskała odświeżony wygląd – na elewacji zamontowano m.in. przeszklenia oraz iluminację, a jedna ze ścian obrośnięta jest zielenią.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Grundmanna Office Park A jest gotowy

schedule 22 października 2024
Opr./edited by ANZ

Cavatina Holding uzyskała pozwolenie na użytkowanie dla budynku biurowego Grundmanna Office Park w Katowicach. Budynek A dostarczy niemal 21 tys. mkw. przestrzeni biurowej oraz ok. 1 tys. mkw. powierzchni usługowych. To druga po Global Office Park inwestycja dewelopera w mieście. 

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Poznań na tropie

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

W Poznaniu przy ul. Kochanowskiego otwarto laboratorium kryminalistyczne. Obiekt został zrealizowany przez Dekpol Budownictwo dla Wojewódzkiej Komendy Policji.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Pożyczka dla Zgierza

schedule 22 października 2024
Opr./edited by JC

Hillwood Polska i mBank zamknęły transakcję finansowania na kwotę ponad 38 mln euro, dotyczącą budowy parku logistycznego Hillwood Zgierz II. To kolejna już współpraca pomiędzy spółkami.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 22 października 2024

Pożyczka dla Zgierza

Hillwood Polska i mBank zamknęły transakcję finansowania na kwotę ponad 38 mln euro, dotyczącą budowy parku logistycznego Hillwood Zgierz II. To kolejna już współpraca pomiędzy spółkami.

schedule 21 października 2024

Setki milionów euro na The Bridge

Ghelamco pozyskało finansowanie bankowe dla kompleksu biurowego The Bridge w centrum Warszawy. Kredytu budowlano-inwestycyjnego udzielił deweloperowi Santander Bank Polska, który będzie również strategicznym najemcą wieżowca.

schedule 18 października 2024

Plan ratunkowy dla Mennica Legacy Tower

Mennica Polska przystępuje do realizacji założeń projektu ratunkowego dla budynku biurowego Mennica Legacy Tower w Warszawie. 17 października została zawarta umowa pożyczkowa do kwoty 49 mln zł na spłatę zobowiązań spółki celowej zarządzającej inwestycją.

schedule 17 października 2024

Żabka już jest na GPW

Grupa Żabka zadebiutowała na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Kurs otwarcia akcji w dniu debiutu wynosił 23 zł i był o 6,98 proc. wyższy od ceny z pierwszej oferty publicznej, jednak na koniec dnia spadł do 21,50 zł.

schedule 16 października 2024

Ozimska Park sprzedany

Redkom Development sprzedał zlokalizowany w Opolu Ozimska Park. Nabywcą nieruchomości o powierzchni ponad 17 tys. mkw. jest firma Newgate Investment.

schedule 14 października 2024

Czeski bank ułatwia inwestowanie w PRS

Klienci czeskiego banku ČSOB mogą inwestować w fundusz mieszkaniowy Mint za pośrednictwem swojego konta. Fundusz został założony w 2020 roku przez czeską grupę Mint i specjalizuje się w projektach PRS.

schedule 14 października 2024

Polska atrakcyjna dla nearshoringu

Mimo rosnących kosztów pracy Polska pozostaje atrakcyjnym celem inwestycji zagranicznych związanych ze skracaniem łańcuchów dostaw – oceniają eksperci kancelarii DLA Piper.

schedule 11 października 2024

Panattoni sprzedaje w Warszawie

Panattoni sfinalizowało sprzedaż City Logistics Warsaw IV, warszawskiego kompleksu logistycznego o powierzchni 39 tys. mkw. Nabywcą jest międzynarodowy podmiot specjalizujący się w inwestycjach w nieruchomości. Wartość transakcji to 53,5 mln euro.

schedule 10 października 2024

MLP emituje na zielono

MLP Group zakończyło pierwszą ofertę zielonych obligacji uprzywilejowanych o wartości 300 mln euro (około 1,3 mld zł).

schedule 09 października 2024

Park Szczecin VI z zielonym finansowaniem

Accolade uzyskał 29,5 mln euro netto finansowania od BNP Paribas Bank Polska na realizację parku przemysłowego Park Szczecin VI, zlokalizowanego w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Dunikowo. Obiekt będzie miał ponad 54 tys. mkw. powierzchni. 

schedule 07 października 2024

Adgar ma kredyt na rozwój

Adgar Poland otrzymał przedłużenie finansowania kredytowego na kwotę ponad 100 mln euro. Środki od Santander Bank Polska mają wspomóc realizację planów rozwoju spółki.

schedule 04 października 2024

Fundusz inwestuje w domy opieki

Spółka Deutsche Wohnen sprzedała portfel domów opieki obejmujących 26 lokalizacji funkcjonujących pod marką Katharinenhof. Nabywcą nieruchomości jest fundusz zarządzany przez Civitas Investment Management. Cena transakcji wyniosła ponad 300 mln euro.

schedule 04 października 2024

Sprawna administracja w Łodzi, Lublinie i Gdańsku

W ramach XIV edycji Rankingu Miast Polski Związek Firm Deweloperskich po raz kolejny docenił samorządy, które nie tylko dbają o szybkość procedur administracyjnych, ale również o jasne warunki inwestowania.

schedule 03 października 2024

Galardia należy do Future

Stage Capital sprzedało centrum handlowe Galardia w Starachowicach. Nowym właścicielem została firma Future Real Estate.

schedule 03 października 2024

Newport Logistic Fund III zbierze najwięcej

Newport Logistics Fund uruchamia trzeci paneuropejski fundusz logistyczny, który zamierza zebrać 300 mln euro.

schedule 02 października 2024

LCP Properties ma finansowanie

LCP Properties, deweloper należący do grupy M Core,  zamknął proces finansowania dla położonego na warszawskim Wilanowie M Parku Plac Vogla, pozyskując 9,5 mln euro od banku ING.

schedule 01 października 2024

Garbe i Logicenters przejęły dawną bazę lotniczą

Spółka Garbe i jej partner joint venture Logicenters, platforma zarządzająca nieruchomościami logistycznymi firmy Nrep, nabyły działkę o powierzchni 20 tys. mkw. Na poprzemysłowym terenie powstanie centrum logistyczne o łącznej powierzchni około 11,6 tys. mkw. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na II kwartał 2025 roku, a wartość inwestycji wyniesie około 17 mln euro.

schedule 30 września 2024

Magnolia warta miliony

Nepi Rockcastle kupiło od Union Investment wrocławskie CH Magnolia Park. Powierzchnia obiektu wynosi 100 tys. mkw., a wartość transakcji wyniosła 373 mln euro.

schedule 27 września 2024

Mota-Engil CE należy do Węgrów

Zakończył się proces przejęcia 100 proc. udziałów spółki Mota-Engil Central Europe. Transakcja została zawarta pomiędzy dotychczasowym właścicielem – grupą Mota-Engil – oraz węgierską firmą Duna Aszfalt.

schedule 25 września 2024

Polska potrzebuje REIT-ów

Regulacje prawne dotyczące REIT-ów zostały wprowadzone już w ponad 40 krajach na całym świecie. Eksperci podkreślają, że doświadczenia różnych krajów dowodzą, że ten model inwestycyjny ma zdolność do dostosowania się do lokalnych uwarunkowań prawnych.

Wydanie 10 (292) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie