Polska Mieszkania na Śląsku coraz droższe
Rynek mieszkaniowyNa koniec I kwartału 2024 roku oferta w aglomeracji katowickiej była rekordowa i wyniosła 7,2 tys. mieszkań. W II połowie 2023 roku, jako efekt programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., do oferty wprowadzona została duża liczba mieszkań. Po okresie niskiego popytu w 2022 roku deweloperzy wiązali ogromne nadzieje ze wzrostem sprzedaży stymulowanej rządowymi dopłatami. W efekcie na koniec I kwartału 2024 roku aglomeracja katowicka uplasowała się w grupie pięciu aglomeracji o największej ofercie mieszkaniowej w kraju.
Ceny mieszkań w aglomeracji katowickiej do końca 2018 roku nie przekraczały 5,5 tys. zł/mkw. W samych Katowicach na wyraźną ścieżkę wzrostu średnia cena oferty weszła właśnie w 2018, a w pozostałych miastach nieco później, w 2019 lub 2020 roku. Średnie ceny mieszkań w ofercie od tej pory nieprzerwanie rosną. Największą dynamikę wzrostu cen zanotowano w 2021, w związku z dużym popytem inwestycyjnym, oraz w 2022, w wyniku dynamicznego wzrostu cen spowodowanego inflacją. W minionym roku wzrost w wielu ośrodkach spowolnił, jednak wciąż był dwucyfrowy. W Katowicach średnia cena mieszkania wzrosła w skali roku o 13 proc., w Chorzowie i Zabrzu o 14 proc., a przeciętnie w aglomeracji o 12 proc. Na tym tle wyróżniają się Gliwice z 20-procentowym wzrostem średnich cen w minionych czterech kwartałach. Było to w dużej mierze związane z wprowadzeniem do sprzedaży droższych inwestycji o podwyższonym standardzie.
Pomimo szybko rosnących cen mieszkań, ich dostępność liczona jako relacja średniego dochodu do ceny za mkw. wciąż utrzymuje się w Katowicach na najwyższym poziomie (na tle pozostałych sześciu największych rynków w kraju). Wynika to z szybkiego wzrostu płac, który od 2019 roku stale nadąża za wzrostem cen mieszkań na rynku pierwotnym. Aktualnie w Katowicach za przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw można nabyć 0,82 mkw. mieszkania od dewelopera, podczas gdy w Łodzi i Poznaniu, gdzie ceny mieszkań są najbardziej zbliżone do cen w Katowicach, jest to około 0,7 mkw.
Bardzo duży udział zamożnych mieszkańców, wysoka dostępność mieszkaniowa, a także stan zasobów mieszkaniowych jest silnym czynnikiem wzrostu dla rynku pierwotnego w aglomeracji. Tłumaczy to także wysoki udział mieszkań o podwyższonym standardzie oferowanych w Katowicach, których wciąż brakuje w pozostałych miastach. Alternatywę dla mieszkań „z wyższej półki” stanowią jednak także domy jednorodzinne budowane zarówno przez deweloperów jak i przez indywidualnych inwestorów.
W 2023 roku głównym motorem popytu był Bezpieczny Kredyt 2 proc., który wyraźnie wpłynął na wzrost sprzedaży mieszkań w całej Polsce, w tym także w aglomeracji śląskiej. Sprzyjały temu relatywnie niewygórowane ceny. W samych Katowicach na koniec września 2023 roku aż 78 proc. mieściło się w limitach programu BK2. W efekcie, w 2023 roku wynik sprzedaży w aglomeracji śląskiej był o 64 proc. większy niż w 2022 roku. Zapowiedź rządu dotycząca wprowadzenia następnego programu subsydiowanych kredytów: #naStart, dała deweloperom nadzieję na trwałość przyszłego popytu, co przełożyło się na wzrost liczby wydawanych pozwoleń na budowę, a także wzrost liczby rozpoczynanych budów. Z drugiej strony, program Bezpieczny Kredyt 2 proc. przyczynił się nie tylko do wzrostu sprzedaży, ale z uwagi na brak limitów cenowych oraz wysoką kwotę dofinansowania, wpłynął na wzrost cen mieszkań na rynku, choć nie tak bardzo jak w innych metropoliach. Z pewnością miała na to wpływ relatywnie duża podaż – mówi Anna Karaś, senior consultant, Residential Research, JLL.
Rozwój budownictwa mieszkaniowego w ostatnich latach w aglomeracji katowickiej miał nierównomierny charakter. Dysproporcje dotyczyły zarówno skali jak i rodzaju realizowanej zabudowy. W ostatnich 10 latach, w GZM 49 proc. oddanych do użytkowania jednostek mieszkalnych stanowiły lokale w zabudowie wielorodzinnej. Drugą najliczniejszą kategorią były domy realizowane przez indywidualnych inwestorów, w zabudowie jednorodzinnej.
W latach 2009-2015 pierwotny rynek mieszkaniowy w aglomeracji rozwijał się bardzo powoli. Faza intensywnego rozwoju nastąpiła w 2016 roku, a wyraźna ekspansja widoczna była aż do końca 2023, z dwoma okresami spowolnienia: w 2020 oraz 2022. W roku 2023 rynek w aglomeracji katowickiej cieszył się dużym wzrostem, a deweloperzy osiągnęli jeden z najwyższych w historii tego rynku wynik sprzedaży, przekraczający 6 tys. sprzedanych mieszkań. Wysoki popyt skłonił deweloperów do wzmożonej akcji inwestycyjnej, w wyniku czego oferta mieszkaniowa jest dziś w aglomeracji katowickiej rekordowa i plasuje ją w grupie aglomeracji o największej ofercie mieszkaniowej w kraju.
Analizując pierwotny rynek mieszkaniowy w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii warto podkreślić znaczenie Katowic, które zarówno pod względem wysokości cen, jak i skali produkcji wyraźnie w niej dominują. Ceny mieszkań w Katowicach są dziś średnio prawie 50 proc. wyższe niż na terenie reszty aglomeracji, a udział produkcji mieszkaniowej Katowic z ostatnich 10 lat stanowi aż 45 proc. mieszkań wybudowanych w ramach GZM. To w tym mieście wciąż koncentruje się największa część oferty mieszkaniowej oraz wydawanych pozwoleń na budowę.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...