EN

Polska Mieszkania na Śląsku coraz droższe

Rynek mieszkaniowy
Eksperci JLL podsumowują sytuację rynku mieszkaniowym w konurbacji górnośląskiej. Jak twierdzą eksperci, równolegle do Katowic rozwijają się tam inne ośrodki, konkurujące ze stolicą województwa o kapitał inwestycyjny.

Na koniec I kwartału 2024 roku oferta w aglomeracji katowickiej była rekordowa i wyniosła 7,2 tys. mieszkań. W II połowie 2023 roku, jako efekt programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., do oferty wprowadzona została duża liczba mieszkań. Po okresie niskiego popytu w 2022 roku deweloperzy wiązali ogromne nadzieje ze wzrostem sprzedaży stymulowanej rządowymi dopłatami. W efekcie na koniec I kwartału 2024 roku aglomeracja katowicka uplasowała się w grupie pięciu aglomeracji o największej ofercie mieszkaniowej w kraju.

Ceny mieszkań w aglomeracji katowickiej do końca 2018 roku nie przekraczały 5,5 tys. zł/mkw. W samych Katowicach na wyraźną ścieżkę wzrostu średnia cena oferty weszła właśnie w 2018, a w pozostałych miastach nieco później, w 2019 lub 2020 roku. Średnie ceny mieszkań w ofercie od tej pory nieprzerwanie rosną. Największą dynamikę wzrostu cen zanotowano w 2021, w związku z dużym popytem inwestycyjnym, oraz w 2022, w wyniku dynamicznego wzrostu cen spowodowanego inflacją. W minionym roku wzrost w wielu ośrodkach spowolnił, jednak wciąż był dwucyfrowy. W Katowicach średnia cena mieszkania wzrosła w skali roku o 13 proc., w Chorzowie i Zabrzu o 14 proc., a przeciętnie w aglomeracji o 12 proc. Na tym tle wyróżniają się Gliwice z 20-procentowym wzrostem średnich cen w minionych czterech kwartałach. Było to w dużej mierze związane z wprowadzeniem do sprzedaży droższych inwestycji o podwyższonym standardzie.

Pomimo szybko rosnących cen mieszkań, ich dostępność liczona jako relacja średniego dochodu do ceny za mkw. wciąż utrzymuje się w Katowicach na najwyższym poziomie (na tle pozostałych sześciu największych rynków w kraju). Wynika to z szybkiego wzrostu płac, który od 2019 roku stale nadąża za wzrostem cen mieszkań na rynku pierwotnym. Aktualnie w Katowicach za przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw można nabyć 0,82 mkw. mieszkania od dewelopera, podczas gdy w Łodzi i Poznaniu, gdzie ceny mieszkań są najbardziej zbliżone do cen w Katowicach, jest to około 0,7 mkw.

Bardzo duży udział zamożnych mieszkańców, wysoka dostępność mieszkaniowa, a także stan zasobów mieszkaniowych jest silnym czynnikiem wzrostu dla rynku pierwotnego w aglomeracji. Tłumaczy to także wysoki udział mieszkań o podwyższonym standardzie oferowanych w Katowicach, których wciąż brakuje w pozostałych miastach. Alternatywę dla mieszkań „z wyższej półki” stanowią jednak także domy jednorodzinne budowane zarówno przez deweloperów jak i przez indywidualnych inwestorów.

W 2023 roku głównym motorem popytu był Bezpieczny Kredyt 2 proc., który wyraźnie wpłynął na wzrost sprzedaży mieszkań w całej Polsce, w tym także w aglomeracji śląskiej. Sprzyjały temu relatywnie niewygórowane ceny. W samych Katowicach na koniec września 2023 roku aż 78 proc. mieściło się w limitach programu BK2. W efekcie, w 2023 roku wynik sprzedaży w aglomeracji śląskiej był o 64 proc. większy niż w 2022 roku. Zapowiedź rządu dotycząca wprowadzenia następnego programu subsydiowanych kredytów: #naStart, dała deweloperom nadzieję na trwałość przyszłego popytu, co przełożyło się na wzrost liczby wydawanych pozwoleń na budowę, a także wzrost liczby rozpoczynanych budów. Z drugiej strony, program Bezpieczny Kredyt 2 proc. przyczynił się nie tylko do wzrostu sprzedaży, ale z uwagi na brak limitów cenowych oraz wysoką kwotę dofinansowania, wpłynął na wzrost cen mieszkań na rynku, choć nie tak bardzo jak w innych metropoliach. Z pewnością miała na to wpływ relatywnie duża podaż – mówi Anna Karaś, senior consultant, Residential Research, JLL.

Rozwój budownictwa mieszkaniowego w ostatnich latach w aglomeracji katowickiej miał nierównomierny charakter. Dysproporcje dotyczyły zarówno skali jak i rodzaju realizowanej zabudowy. W ostatnich 10 latach, w GZM 49 proc. oddanych do użytkowania jednostek mieszkalnych stanowiły lokale w zabudowie wielorodzinnej. Drugą najliczniejszą kategorią były domy realizowane przez indywidualnych inwestorów, w zabudowie jednorodzinnej.

W latach 2009-2015 pierwotny rynek mieszkaniowy w aglomeracji rozwijał się bardzo powoli. Faza intensywnego rozwoju nastąpiła w 2016 roku, a wyraźna ekspansja widoczna była aż do końca 2023, z dwoma okresami spowolnienia: w 2020 oraz 2022. W roku 2023 rynek w aglomeracji katowickiej cieszył się dużym wzrostem, a deweloperzy osiągnęli jeden z najwyższych w historii tego rynku wynik sprzedaży, przekraczający 6 tys. sprzedanych mieszkań. Wysoki popyt skłonił deweloperów do wzmożonej akcji inwestycyjnej, w wyniku czego oferta mieszkaniowa jest dziś w aglomeracji katowickiej rekordowa i plasuje ją w grupie aglomeracji o największej ofercie mieszkaniowej w kraju.
Analizując pierwotny rynek mieszkaniowy w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii warto podkreślić znaczenie Katowic, które zarówno pod względem wysokości cen, jak i skali produkcji wyraźnie w niej dominują. Ceny mieszkań w Katowicach są dziś średnio prawie 50 proc. wyższe niż na terenie reszty aglomeracji, a udział produkcji mieszkaniowej Katowic z ostatnich 10 lat stanowi aż 45 proc. mieszkań wybudowanych w ramach GZM. To w tym mieście wciąż koncentruje się największa część oferty mieszkaniowej oraz wydawanych pozwoleń na budowę.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska San Park stawia na Piaseczno

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Największy obecnie budowany retail park w województwie mazowieckim zmienia nazwę. Projekt funkcjonujący dotychczas jako San Park Mysiadło przyjmuje oficjalną nazwę San Park Piaseczno.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska RedDeer u Wolfa na Zielnej

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by MR

RedDeer.Games, spółka z portfela inwestycyjnego grupy PMPG Polskie Media, ma nową siedzibę w centrum Warszawy. Nowe biuro znajduje się w budynku Wolf Zielna i ma powierzchnię 600 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Letnie roszady w Wola Parku

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

W ostatnim czasie w warszawskiej galerii handlowej Wola Park kilka marek otworzyło nowy lokal, zmieniło lokalizację lub przeszło rearanżację. Nowym najemcą jest butik Lilou, salon Tous ma większy sklep, a sieć Martes Sport podwoiła zajmowaną powierzchnię. Nowi najemcy pojawili się również w strefie restauracyjnej centrum.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Jak pracują rodzice?

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Jak wynika z najnowszych badań JLL przeprowadzonych wśród pracowników biurowych w Polsce, większość kobiet, które mają dzieci wymagające opieki jest obecna w biurze raz w tygodniu lub pracuje całkowicie zdalnie (łącznie 59 proc.). W przypadku mężczyzn w podobnej sytuacji rodzinnej, 47 proc. pracuje w biurze jeden dzień lub mniej. Posiadanie potomstwa ma zauważalny wpływ na frekwencję w biurze, szczególnie w przypadku kobiet.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Empik wchodzi do Nowych Bielaw

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Greenman Poland podpisał umowę najmu z siecią Empik. Najnowszy salon marki zadebiutuje w centrum handlowym Nowe Bieklawy w Toruniu na przełomie III i IV kwartału tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi jedzie na Mazury

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by MR

Aldi otworzył drugi sklep w Ełku. Nowa placówka, zlokalizowana przy ul. Parkowej, jest dziewiątym marketem w woj. warmińsko-mazurskim i 319 w całym kraju.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Szykują się na duże powierzchnie

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by MR

W centrum E.Leclerc w Jeleniej Górze pojawią się nowe marki – swoje sklepy uruchomią tu m.in. Hebe, Sinsay, debiutująca na jeleniogórskim rynku marka Woolworth oraz sieć rozrywkowa Jump Heaven.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Polska moda w Bonarce

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by MR

Odzieżowa marka Naree otwiera swój sklep w centrum handlowym Bonarka. To drugi sklep polskiego brandu w Krakowie.

Rynek mieszkaniowy

Polska ZAM do zamieszkania

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Archicom ukończył inwestycję ZAM Apartments w krakowskiej dzielnicy Podgórze. W ramach drugiej fazy projektu powstał budynek oferujący 100 lokali. Łącznie inwestycja obejmuje 215 mieszkań.

Rynek mieszkaniowy

Polska Można się wprowadzać do Quorum C

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by MR

Spółka Resi Capital, należąca do grupy deweloperskiej Cavatina Group, uzyskała pozwolenie na użytkowanie dla 23-piętrowego budynku mieszkalnego Quorum C we Wrocławiu.

Eurobuild CEE

Polska Wakacyjny "Eurobuild" już w obiegu!

schedule 19 lipca 2024
Eurobuild CEE

Ukazał się już letni, lipcowo-sierpniowy numer "Eurobuildu" – publikacja jest jak zwykle pełna ciekawych artykułów i fachowych analiz, a ich tytuły nieomylnie wlewają otuchę w serca całej branży!

Rynek mieszkaniowy

Polska Atal wraca do Ursusa

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by MR

Atal wprowadził na stołeczny rynek projekt Warszawska 58A w dzielnicy Ursus. Inwestycja to dwa budynki z łącznie około 80 mieszkaniami.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Wielkie zakupy WDP

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by MR

WDP nabyło w Rumunii portfel obejmujący nieruchomości o powierzchni najmu około 136 tys. mkw. oraz dużą działkę pod przyszłą inwestycję o łącznej potencjalnej powierzchni GLA ponad 300 tys. mkw. Wartość transakcji to około 110 mln euro.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Mają kontrakt na Archiwum

schedule 19 lipca 2024
Opr./edited by MR

Przedstawiciele Mota-Engil Central Europe oraz Województwa Mazowieckiego podpisali umowę na budowę nowej siedziby Archiwum Województwa Mazowieckiego. W ramach zadania powstanie budynek o powierzchni całkowitej niemal 13 tys. mkw. Wartość umowy to ponad 110 mln zł brutto.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Słodko w podziemiach Norblina

schedule 18 lipca 2024
Opr./edited by MR

Fabryka Norblina wzbogaciła się o kolejny koncept gastronomiczny. Z początkiem lipca w warszawskim kompleksie przy Żelaznej otworzył się Chocobon. Deserownia zajęła ponad 660 mkw. na poziomie -1, tuż obok Smart Kids Planet.

Infrastruktura

Polska GDDKiA gotowe wydawać miliardy

schedule 18 lipca 2024
Opr./edited by MR

GDDKiA planuje do końca tego roku wydać na inwestycje około 20 mld rocznie. Podobny poziom wydatkowania przewidywany jest na kolejne lata.

ESG

Czechy Outstanding w Pilznie

schedule 18 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Firma AEW uzyskała ocenę BREEAM New Construction na poziomie Outstanding z wynikiem 88,1 proc. dla niedawno ukończonej inwestycji logistycznej The Platform. Nieruchomość o powierzchni 36,4 tys. mkw. powstała w czeskim Pilznie.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Nova Marina dla żeglarzy w Gdyni

schedule 18 lipca 2024
Opr./edited by MR

W Gdyni, w historycznej lokalizacji Mola Południowego i przy porcie jachtowym Ghelamco wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim zbuduje wielofunkcyjny budynek z centrum żeglarskim.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Cyfrowe dokumenty w ekspansji u Hillwooda

schedule 18 lipca 2024
Opr./edited by MR

ArchiDoc, firma oferująca usługi z obszaru cyfryzacji procesów biznesowych BPO, zarządzania dokumentami i obsługi back-office, powiększyła wynajmowaną powierzchnię w centrum magazynowym Hillwood Janki Sokołów do 12,6 tys. mkw. 

Style i wnętrza

Polska To jest to! w całym biurze

schedule 18 lipca 2024
Opr./edited by MR

Biuro firmy Coca-Cola HBC w warszawskim budynku Business Garden rozlokowane zostało na trzech piętrach o łącznej powierzchni 5,5 tys. mkw. Inwestor do współpracy przy projekcie wnętrza zaprosił architektów z pracowni Bit Creative.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 19 lipca 2024

ZAM do zamieszkania

Archicom ukończył inwestycję ZAM Apartments w krakowskiej dzielnicy Podgórze. W ramach drugiej fazy projektu powstał budynek oferujący 100 lokali. Łącznie inwestycja obejmuje 215 mieszkań.

schedule 19 lipca 2024

Można się wprowadzać do Quorum C

Spółka Resi Capital, należąca do grupy deweloperskiej Cavatina Group, uzyskała pozwolenie na użytkowanie dla 23-piętrowego budynku mieszkalnego Quorum C we Wrocławiu.

schedule 19 lipca 2024

Atal wraca do Ursusa

Atal wprowadził na stołeczny rynek projekt Warszawska 58A w dzielnicy Ursus. Inwestycja to dwa budynki z łącznie około 80 mieszkaniami.

schedule 18 lipca 2024

Cis przy Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Rozpoczęła się budowa osiedla Apartamenty Cis Park w Gdyni. Inwestorem jest NDI Development, a projekt architektoniczny przygotowała pracownia MTA Architekci.

schedule 17 lipca 2024

Ekologiczny Przystanek Ursus

Milestone wprowadza do oferty nową inwestycję mieszkaniową – Przystanek Ursus. Projekt obejmuje 28 dwukondygnacyjnych domów, każdy o powierzchni około 90 mkw.

schedule 16 lipca 2024

Przekazują przy Wyścigach

Apsys Polska zakończył sprzedaż mieszkań w swojej pierwszej inwestycji na rynku mieszkaniowym. Projekt Solea Mieszkania przy Wyścigach zlokalizowany jest na Mokotowie i oferuje lokale od jedno- do sześciopokojowych.

schedule 16 lipca 2024

Neowo w przedsprzedaży

Yareal rozpoczął przedsprzedaż II etapu osiedla Neowo. Inwestycja zlokalizowana jest na Bemowie, obok powstającej stacji metra Chrzanów.

schedule 15 lipca 2024

Collegia buduje nowy akademik w Gdańsku

Grupa Collegia rusza z kolejną inwestycją w Trójmieście. Przy Alei Grunwaldzkiej w Gdańsku powstanie kompleks, który będzie łączył funkcje domu studenckiego, hotelu oraz przestrzeni usługowej.

schedule 11 lipca 2024

Ronson pracuje nad ofertą

W I półroczu 2024 roku Ronson Development zakontraktował sprzedaż około 260 lokali i dostarczył około 380 lokali. Firma rozbudowuje ofertę na nadchodzące miesiące. 

schedule 11 lipca 2024

Skanska znowu buduje na Woli

Ruszyła budowa II etapu osiedla NU Warszawa Wola. W ramach tej fazy powstaną dwa budynki: siedmiokondygnacyjny, w którym oprócz mieszkań, znajdzie się także siedem lokali usługowych oraz ośmiokondygnacyjny, pełniący wyłącznie funkcję mieszkalną. 

schedule 11 lipca 2024

Atal zmierza do celu

Grupa Atal w I półroczu 2024 roku wydała klientom 1 215 lokali mieszkalnych i usługowych. W analogicznym okresie roku ubiegłego było to 959 lokali. Tegoroczny plan przekazań wynosi około 2,2 tys. mieszkań.

schedule 10 lipca 2024

No To Naramowice

Duda Development i grupa Verbicon zrealizują poznańskie osiedle No To Naramowice. W ramach inwestycji powstaną 93 mieszkania o metrażach od 30 do 99 mkw.

schedule 10 lipca 2024

Heimstaden ma coraz więcej najemców

W II kwartale 2024 roku zespół Heimstaden podpisał ponad 500 umów najmu instytucjonalnego mieszkań, co jest rekordowym wynikiem w historii firmy. Do portfolio spółki dołączyła inwestycja przy ul. Myśliwskiej w Krakowie.

schedule 10 lipca 2024

W Inpro wciąż stabilnie

Jak wynika z podsumowania II kwartału 2024 roku, grupa kapitałowa Inpro zrealizowała w tym okresie przedsprzedaż na poziomie około 140 umów, przekazując łącznie 54 lokale mieszkalne.

schedule 10 lipca 2024

Via Flora z kolejnymi budynkami

Wystartowała budowa III etapu osiedla Via Flora realizowanego przez Develię w Gdańsku. W jego ramach powstaną dwa budynki z 85 mieszkaniami. Generalnym wykonawcą jest Develia Construction.

schedule 08 lipca 2024

Victoria tęskni za zeszłym rokiem

Victoria Dom w I półroczu 2024 roku sprzedała około 630 mieszkań, co oznacza spadek o 29 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Deweloper liczy na wyższą sprzedaż w II połowie roku.

schedule 08 lipca 2024

Yareal zburzy i zbuduje

Yareal zrealizuje ponad 60 mieszkań wraz z usługami i terenem rekreacyjnym w pobliżu pętli tramwajowej na Marymoncie. Budowę poprzedzi rozbiórka istniejącego w tym miejscu biurowca z lat 80. oraz zabetonowanego placu, służącego obecnie jako odgrodzony parking.

schedule 08 lipca 2024

Wiecha nad Willą

Na budynku powstającej w Konstancinie-Jeziornie Willi Papiernia zawisła wiecha. Wspólną inwestycję firm Revi Kompania Deweloperska oraz Europlanning Group realizuje generalny wykonawca Droma Construction.

schedule 05 lipca 2024

Develia poprawia wyniki

W I półroczu 2024 Develia sprzedała 1949 mieszkań, czyli o 65 proc. więcej niż w zeszłym roku. Spółka przekazała 1057 lokali, co stanowi wzrost o 59 proc.

schedule 05 lipca 2024

Pierwszy wspólny projekt gotowy

Zakończyła się budowa osiedla Lizbońska na warszawskiej Saskiej Kępie. To pierwsza wspólna inwestycja Develii oraz Grupo Lar Polska. W ramach projektu powstało 199 mieszkań i 15 lokali usługowych w czterech budynkach autorstwa pracowni JEMS Architekci.

Wydanie 7 (290) lipiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie