Polska Nova Marina dla żeglarzy w Gdyni
Obiekty użyteczności publicznejInwestycja Nova Marina Gdynia będzie zwieńczeniem trwającej od lat współpracy Ghelamco z Polskim Związkiem Żeglarskim i zrzeszonymi w nim gdyńskimi klubami. Miasto zyska wpisujący się w jego modernistyczne tradycje obiekt z bogatą infrastrukturą dla żeglarzy.
W pięciokondygnacyjnym obiekcie o powierzchni użytkowej około 20 tys. mkw. znajdą się m.in. siedziby gdyńskich klubów i PZŻ wzbogacone o infrastrukturę dla żeglarzy, w tym lokale z widokiem na port i marinę. Obiekt wyposażony będzie m.in. w hangary do przechowywania jachtów, a także podziemny garaż.
Gdynia to miasto, gdzie na każdym kroku można odczuć ideę jej twórców, modernistycznych architektów i urbanistów. Nasz projekt czerpie z tych wartości i płynnie wpisuje się w kontekst Pirsu Południowego, nawiązuje do ikonicznych budynków Gdyni lat 30. ubiegłego stulecia. Architektura budynku to efekt długiej współpracy z włodarzami miasta i miejskim konserwatorem zabytków – opowiada Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.
Projektowany obiekt jest zlokalizowany bezpośrednio przy Basenie Żeglarskim im. Gen. Mariusza Zaruskiego. Ten fragment gdyńskiego wybrzeża stał się przestrzenią dla kultury żeglarskiej – odbywają się tutaj światowej rangi wydarzenia sportowe, regaty i zloty żaglowców. Na terenie, którym zarządza Polski Związek Żeglarski, mają swoją bazę kluby, które kształcą kolejne pokolenia żeglarzy.
Nova Marina Gdynia będzie godną wizytówką polskiego żeglarstwa, zapewni infrastrukturę i obszary do działania w skali lokalnej i międzynarodowej – zapewnia dr Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
Projekt Nova Marina Gdynia został wyłoniony w drodze zamkniętego konkursu na koncepcję architektoniczną, do którego zaproszono pięć polskich pracowni: APA Wojciechowski, Arch-Deco, BBGK Architekci, PIG Architekci i Roark Studio. W sądzie konkursowym zasiedli architekci oraz przedstawiciele miasta Gdyni, Polskiego Związku Żeglarskiego i Ghelamco. Zwyciężyła koncepcja pracowni PIG Architekci.
Priorytetem było zapewnienie jak najlepiej funkcjonującej koncepcji dla klubów żeglarskich i powierzchni statutowej związanej z działalnością Polskiego Związku Żeglarskiego. Kompleks hangarów oraz przestrzeni klubowych w połączeniu z wymaganiami planu miejscowego, dotyczącymi zapewnienia przestrzeni manewrowej od strony Nabrzeża Beniowskiego, ukształtowały jego południową część. Układ ten został przecięty na wszystkich kondygnacjach dwoma osiami widokowymi, które utworzyły przestrzenie publiczne w formie pasaży. Ich celem było widokowe i funkcjonalne połączenie osi Mola Południowego z basenem żeglarskim. Cały ten proces był wypracowywany w ścisłej współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków, klubami żeglarskimi, Polskim Związkiem Żeglarskim i firmą Ghelamco – relacjonuje architekt Michał Lah, członek zarządu pracowni PIG Architekci.
Nova Marina Gdynia jest projektem realizowanym w modelu joint venture przez Ghelamco Poland i Polski Związek Żeglarski. Początek prac budowlanych zakładany jest na przełomie 2024 i 2025 roku. Budynek ma zostać oddany do użytku w 2027 roku.
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...
Jak Nowa Ustawa Planistyczna zmieni rynek nieruchomości?
Jak Nowa Ustawa Planistyczna zmieni rynek nieruchomości?
Axi Immo
Wraz z wejściem w życie nowej ustawy planistycznej, uchwalonej 24 września 2023, polski rynek nieruchomości staje przed znaczącymi zmianami, które mogą wpłynąć na sposób, w jaki de ...