Polska Nova Marina dla żeglarzy w Gdyni
Obiekty użyteczności publicznejInwestycja Nova Marina Gdynia będzie zwieńczeniem trwającej od lat współpracy Ghelamco z Polskim Związkiem Żeglarskim i zrzeszonymi w nim gdyńskimi klubami. Miasto zyska wpisujący się w jego modernistyczne tradycje obiekt z bogatą infrastrukturą dla żeglarzy.
W pięciokondygnacyjnym obiekcie o powierzchni użytkowej około 20 tys. mkw. znajdą się m.in. siedziby gdyńskich klubów i PZŻ wzbogacone o infrastrukturę dla żeglarzy, w tym lokale z widokiem na port i marinę. Obiekt wyposażony będzie m.in. w hangary do przechowywania jachtów, a także podziemny garaż.
Gdynia to miasto, gdzie na każdym kroku można odczuć ideę jej twórców, modernistycznych architektów i urbanistów. Nasz projekt czerpie z tych wartości i płynnie wpisuje się w kontekst Pirsu Południowego, nawiązuje do ikonicznych budynków Gdyni lat 30. ubiegłego stulecia. Architektura budynku to efekt długiej współpracy z włodarzami miasta i miejskim konserwatorem zabytków – opowiada Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.
Projektowany obiekt jest zlokalizowany bezpośrednio przy Basenie Żeglarskim im. Gen. Mariusza Zaruskiego. Ten fragment gdyńskiego wybrzeża stał się przestrzenią dla kultury żeglarskiej – odbywają się tutaj światowej rangi wydarzenia sportowe, regaty i zloty żaglowców. Na terenie, którym zarządza Polski Związek Żeglarski, mają swoją bazę kluby, które kształcą kolejne pokolenia żeglarzy.
Nova Marina Gdynia będzie godną wizytówką polskiego żeglarstwa, zapewni infrastrukturę i obszary do działania w skali lokalnej i międzynarodowej – zapewnia dr Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
Projekt Nova Marina Gdynia został wyłoniony w drodze zamkniętego konkursu na koncepcję architektoniczną, do którego zaproszono pięć polskich pracowni: APA Wojciechowski, Arch-Deco, BBGK Architekci, PIG Architekci i Roark Studio. W sądzie konkursowym zasiedli architekci oraz przedstawiciele miasta Gdyni, Polskiego Związku Żeglarskiego i Ghelamco. Zwyciężyła koncepcja pracowni PIG Architekci.
Priorytetem było zapewnienie jak najlepiej funkcjonującej koncepcji dla klubów żeglarskich i powierzchni statutowej związanej z działalnością Polskiego Związku Żeglarskiego. Kompleks hangarów oraz przestrzeni klubowych w połączeniu z wymaganiami planu miejscowego, dotyczącymi zapewnienia przestrzeni manewrowej od strony Nabrzeża Beniowskiego, ukształtowały jego południową część. Układ ten został przecięty na wszystkich kondygnacjach dwoma osiami widokowymi, które utworzyły przestrzenie publiczne w formie pasaży. Ich celem było widokowe i funkcjonalne połączenie osi Mola Południowego z basenem żeglarskim. Cały ten proces był wypracowywany w ścisłej współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków, klubami żeglarskimi, Polskim Związkiem Żeglarskim i firmą Ghelamco – relacjonuje architekt Michał Lah, członek zarządu pracowni PIG Architekci.
Nova Marina Gdynia jest projektem realizowanym w modelu joint venture przez Ghelamco Poland i Polski Związek Żeglarski. Początek prac budowlanych zakładany jest na przełomie 2024 i 2025 roku. Budynek ma zostać oddany do użytku w 2027 roku.
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...