Czechy Rosną pustostany
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneObserwujemy stopniowy wzrost wskaźnika pustostanów, który obecnie wynosi prawie 3 proc. To dobra wiadomość dla najemców, ponieważ w niektórych lokalizacjach może pojawić się szansa na wynegocjowanie (lub renegocjację) korzystniejszych warunków najmu. Najwyższe stawki czynszu w Pradze wzrosły i obecnie wynoszą 7.00-7.50 euro za mkw. miesięcznie, podczas gdy w innych regionach Czech utrzymują się na stabilnym poziomie. Popyt netto wzrósł w ujęciu kwartalnym i rocznym, aktywność najemców poprawiła się, więc oczekuje się, że cały rynek nieruchomości może się ustabilizować i przynieść stabilność wszystkim stronom - komentuje Jiří Kristek, dyrektor działu powierzchni magazynowych i handlowych, Cushman & Wakefield.
Całkowite zasoby i nowa podaż
W II kwartale 2024 roku zasoby nowoczesnej, deweloperskiej powierzchni magazynowej w Czechach wyniosły 12,02 mln mkw. Około 117,5 tys. mkw. dostarczono na rynek w ramach 11 parków przemysłowych w całym kraju. Oznacza to spadek o 53 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i spadek o 21 proc. kwartał do kwartału. W momencie ukończenia ok. 57 proc. projektów było już wstępnie wynajętych.
Największym ukończonym projektem w II kwartale 2024 roku była nowa część obiektu w CTPark Žatec (18,7 tys. mkw.), która w momencie ukończenia była w pełni wynajęta firmie logistycznej Fiege. Drugim co do wielkości ukończonym projektem był budynek w SmartZone Mikulov (16 tys. mkw.), który został częściowo wynajęty nieujawnionej firmie. Trzecim co do wielkości ukończonym projektem był CTPark Pohořelice (11,8 tys. mkw.), w całości wynajęty wielu nieujawnionym najemcom.
Projekty w budowie
Na koniec II kwartału w Czechach w budowie znajdowało się ok. 969,8 tys. mkw. powierzchni przemysłowej, co stanowi wzrost o 9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i spadek o 30 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Prawie 36 proc. całkowitej powierzchni w budowie znajduje się w regionie Karlowych Warów, następnie w regionie Moraw i Śląska z udziałem 20 proc. oraz w Pradze i Czechach Środkowych z udziałem 17 proc.
Udział powierzchni spekulacyjnej w budowie wzrósł do 32 proc. Jednocześnie w II kwartale 2024 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 209,7 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej, z czego 73 proc. stanowiły powierzchnie spekulacyjne.
Popyt na powierzchnie przemysłowe
W II kwartale 2024 roku popyt brutto, z uwzględnieniem renegocjacji, wyniósł 462,9 tys. mkw. Oznacza to znaczny wzrost o 191 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i spadek o 22 proc. w porównaniu z II kwartałem 2023 roku. Udział renegocjacji spadł o 4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, stanowiąc drugi co do wielkości udział w popycie brutto (33 proc.).
Popyt netto w II kwartale wyniósł 311,8 tys. mkw., co oznacza znaczny wzrost o 216 proc. kwartał do kwartału i o 15 proc. rok do roku. Umowy przednajmu stanowiły największy udział w całkowitej powierzchni brutto, osiągając 45 proc.
Industrial Research Forum nie udostępnia listy głównych umów najmu w tym kwartale, ze względu na dużą ilość informacji poufnych.
Pustostany
Na koniec II kwartału wskaźnik pustostanów w Czechach wyniósł 2,9 proc., co oznacza wzrost o 88 punktów bazowych kwartał do kwartału. W porównaniu z II kwartałem 2023 roku wskaźnik pustostanów wzrósł o 129 punktów bazowych. Łącznie 351,4 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej jest dostępne do natychmiastowego wynajęcia. Jest to najwyższa ilość wolnej powierzchni na rynku od IV kwartału 2020 roku, kiedy to ponad 326 tys. mkw. było dostępne do natychmiastowego wynajęcia. Wskaźnik pustostanów w nowoczesnej powierzchni przemysłowej w Pradze i Czechach Środkowych jest niższy niż w kraju i na koniec II kwartału 2024 roku wyniósł 2,3 proc.
Czynsze
W II kwartale czynsze w najlepszych lokalizacjach w Czechach nieznacznie spadły i wyniosły około 7,00-7,50 euro/mkw. miesięcznie. Wybrane najlepsze lokalizacje poza Pragą pozostały stabilne, osiągając około 5,70-6,60 euro/mkw. miesięcznie. Czynsze za wbudowaną powierzchnię biurową wynoszą 9,50-12,50 euro/mkw. miesięcznie. Opłaty eksploatacyjne wynoszą zazwyczaj około 0,75-1,00 euro/mkw. miesięcznie.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...