Rumunia Ponad dwukrotny wzrost popytu
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneJednocześnie, jak wskazują analitycy Cushman & Wakefield Echinox, udział nowego popytu w całkowitym wolumenie najmu w tym samym okresie wyniósł 52 proc. (213,5 tys. mkw.), czyli ponad dwukrotnie więcej niż nowa podaż. Bukareszt odpowiadał za 46 proc. całkowitego popytu w I połowie 2024 roku (186,3 tys. mkw.), następnie Arad (15 proc., 62,7 tys. mkw.) i Timisoara, drugi co do wielkości ośrodek przemysłowy w Rumunii (14 proc., 58,6 tys. mkw.). Ploiesti, Oradea i Sibiu były innymi ważnymi lokalizacjami pod względem działalności przemysłowej i logistycznej.
Wskaźniki makroekonomiczne były znacznie lepsze w II kwartale, ponieważ inflacja maleje w Rumunii od ponad sześciu miesięcy, osiągając w ostatnim kwartale średni poziom 6,8 proc. Narodowy Bank Rumunii obniżył w czerwcu stopy procentowe o 25 p.b. do 6,75 proc., co było pierwszym takim ruchem od 18 miesięcy. Co więcej, gospodarka była bardzo odporna w I półroczu, a stopy wzrostu PKB wyniosły w I i II kwartale odpowiednio 1,8 proc. i 2,1 proc. Przewiduje się, że w 2024 roku ogólny wzrost wyniesie 2,7 proc., co jest znaczącą zmianą, biorąc pod uwagę wciąż niestabilny kontekst makroekonomiczny i geopolityczny. Wszystkie te zmienne tworzą kontekst dla kolejnego solidnego roku dla rynku przemysłowego i logistycznego, zarówno pod względem podaży, jak i popytu – ocenia Rodica Tarcavu, partner w Cushman & Wakefield Echinox.
Największa transakcja zamknięta w II kwartale 2024 roku dotyczyła przednajmu 20,9 tys. mkw. przez VAT Group w VGP Park Arad, a następnie przednajmu 20 tys. mkw. przez Deichmann w ELI Park 3 Bucharest.
Firmy produkcyjne były najbardziej aktywnymi graczami na rynku w I połowie roku, wynajmując prawie 100 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Na kolejnym miejscu znaleźli się operatorzy logistyczni i dystrybucyjni (63 tys. mkw.), firmy z sektora handlu detalicznego, e-commerce i FMCG (48 tys. mkw.), sektor motoryzacyjny (24 tys. mkw.) oraz farmaceutyczny (17,8 tys. mkw.).
Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-logistycznej w Rumunii na koniec II kwartału wyniosły prawie 7,13 mln mkw. Deweloperzy ukończyli w I połowie 2024 roku projekty o łącznej powierzchni najmu około 104 tys. mkw. w całym kraju, z czego około 60 tys. mkw. zostało oddanych do użytku w II kwartale.
Całkowita aktywność deweloperska w I połowie 2024 roku spowolniła w porównaniu z I połową 2023 roku, kiedy to wyniosła 202 tys. mkw. Szacowana nowa podaż na najbliższe 18 miesięcy wynosi około 571 tys. mkw., dzięki czemu do końca roku krajowe zasoby mogą przekroczyć 7,5 mln mkw. Bukareszt - Ilfov i Ploiesti mają największy udział w całkowitym wolumenie planowanej powierzchni (po 110 tys. mkw.). a następnie Braszów (78 tys. mkw.) i Timisoara (66 tys. mkw.).
Wskaźnik pustostanów na poziomie krajowym spadł nieznacznie, do 4,8 proc. Do końca 2024 roku spodziewany jest dalszy spadek w wyniku ograniczonej liczby inwestycji spekulacyjnych.
Czynsze wywoławcze w Bukareszcie oraz w głównych lokalizacjach przemysłowych i logistycznych w Rumunii pozostały na niezmienionym poziomie w przedziale 4,30-4,70 euro/mkw. miesięcznie w II kwartale 2024 roku. W nadchodzącym okresie nie oczekuje się znaczących zmian w poziomach czynszów dla istniejących projektów, zwłaszcza tych, które charakteryzują się wyższym stopniem pustostanów, podczas gdy dla nowych inwestycji przewidywany jest trend wzrostowy ze względu na rosnące koszty budowy i ceny nabycia gruntów.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...