Polska Najemcy aktywniejsi od deweloperów
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneCałkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej przekroczyły 33,5 mln mkw., co oznacza wzrost o 9,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.
W II kwartale 2024 roku rynek powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce drugi kwartał z rzędu rozwijał się w tempie nieprzekraczającym 10 proc. W budowie znajdowało się blisko 2 mln mkw. magazynów, a najemcy wynajęli w tym czasie niemal dwukrotnie więcej powierzchni niż w I kwartale (wzrost o ponad 84 proc.). Współczynnik pustostanów odnotował nieznaczny wzrost w ujęciu kwartalnym, a wolumen powierzchni dostępnej do wynajęcia w istniejących magazynach sięgał prawie 2,8 mln mkw. – wylicza Jakub Kurek, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, Newmark Polska.
W I połowie 2024 roku deweloperzy oddali do użytkowania niemal 1,64 mln mkw. nowej powierzchni, przy czym nowa podaż rozkładała się prawie równomiernie na I (52 proc.) i II kwartał (48 proc.).
Na koniec czerwca 2024 r. w budowie pozostawało prawie 1,99 mln mkw. powierzchni magazynowej i przemysłowej, tj. o 14,5 proc. mniej niż w I kwartale 2024 roku i o prawie 7 proc. mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej.
Warto podkreślić, że ostatni raz wolumen poniżej 2 mln mkw. powierzchni w budowie odnotowano w Polsce w trzecim kwartale 2020 roku, co świadczy o tym, że deweloperzy nadal zachowują ostrożność przy rozpoczynaniu nowych inwestycji magazynowych. Najwięcej nowych magazynów od kilku kwartałów powstaje na sześciu największych rynkach w kraju, na które przypada prawie 90 proc. realizowanych inwestycji, przy czym tylko na trzech z nich ilość powierzchni w budowie przekracza 300 tys. mkw. Regionami o największej aktywności deweloperskiej są Dolny Śląsk, Mazowsze i Polska Centralna – dodaje Jakub Kurek.
Całkowity wolumen powierzchni wynajętej w II kwartale 2024 roku wyniósł ponad 1,76 mln mkw., co oznacza wzrost o ponad 84 proc. kwartał do kwartału i o prawie 70 proc. rok do roku. Jest to też piąty najwyższy poziom aktywności najemców w ujęciu kwartalnym odnotowany na polskim rynku magazynowym od początku prowadzenia statystyk. W I połowie 2024 roku najemcy wynajęli łącznie ponad 2,72 mln mkw., tj. o 22,7 proc. więcej niż rok wcześniej.
W strukturze transakcji zawartych w I połowie 2024 roku dominowały nowe umowy najmu (54 proc.). Renegocjacje stanowiły 39 proc. całkowitego popytu, a pozostałe 7 proc. przypadło na ekspansje. Warto również dodać, że w tym czasie najemcy wynajęli łącznie 106,6 tys. mkw. na podstawie umów zawieranych na krótszy okres (do jednego roku) – mówi Agnieszka Giermakowska, dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, lider ds. ESG, Newmark Polska.
Wśród największych transakcji sfinalizowanych w okresie od stycznia do końca czerwca 2024 roku znalazły się m.in. wynajem 126 tys. mkw. w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub przez poufnego najemcę z sektora e-commerce oraz umowa najmu podpisana przez LPP Logistics dotycząca obiektu BTS o powierzchni prawie 104 tys. mkw. w kompleksie Bydgoszcz Białe Błota Logistics Centre. Kolejna duża transakcja obejmowała renegocjowanie dotychczasowej umowy i zwiększenie zajmowanej powierzchni do łącznie prawie 99 tys. mkw. przez firmę LX Pantos w parku magazynowym Prime Logistics Wrocław w Pietrzykowicach. Wszystkie wymienione powyżej transakcje zostały zawarte w II kwartale 2024 roku.
Na koniec czerwca tego roku udział powierzchni niewynajętej w całkowitych zasobach wyniósł 8,3 proc., co oznacza wzrost o 0,1 p.p. kwartał do kwartału i o 1,6 p.p. w ujęciu rocznym. Dostępność powierzchni w istniejących budynkach systematycznie rośnie i na koniec II kwartału wyniosła prawie 2,8 mln mkw. w porównaniu z niemal 898 tys. mkw. w inwestycjach będących w trakcie realizacji.
Czynsze za najlepsze powierzchnie magazynowe i przemysłowe na głównych rynkach w Polsce na koniec II kwartału 2024 roku pozostały na stosunkowo stabilnym poziomie, co może oznaczać, że największe wzrosty stawek czynszu mamy już za sobą. Nadal w cenie pozostają magazyny oferujące rozwiązania w zakresie energooszczędności i zrównoważonego rozwoju oraz zapewniające komfortowe warunki pracy. Natomiast w lokalizacjach charakteryzujących się stosunkowo wysokim wskaźnikiem pustostanów najemcy mogą liczyć na bardziej atrakcyjne stawki czynszu, jak i pakiety zachęt. Na koniec czerwca 2024 roku najwyższe czynsze odnotowano w Warszawie (strefa I), a także w województwach pomorskim i małopolskim – podaje Jakub Kurek, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, Newmark Polska.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...