EN

Polska Popyt na dobrych krawców

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Firmy wynajmujące magazyny korzystają z coraz bardziej zaawansowanych technologii. Jak tłumaczą eksperci firmy Newmark Polska, rozwiązaniem są w tej sytuacji spersonalizowane, szyte na miarę obiekty.

Na koniec czerwca 2024 ponad jedną czwartą zasobów magazynowych kraju, czyli około 9 mln mkw., stanowiły powierzchnie typu BTS. Prawie 450 tys. kolejnych mkw. pozostawało w budowie.

Mimo spadku podaży nowoczesnej powierzchni magazynowej w ostatnich latach, cały czas obserwujemy duży popyt na powierzchnie szyte na miarę. Według statystyk Newmarka, w całym ubiegłym roku firmy podpisały umowy najmu na ponad 931 tys. mkw. magazynów BTS, a w pierwszej połowie tego roku na blisko 460 tys. mkw. – informuje Michał Kozar, associate director w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Newmark Polska.

Newmark podaje, że największą transakcją w tym okresie było wynajęcie przez firmę z branży e-commerce ponad 265 tys. mkw. powierzchni BTS w ramach parku P3 Wrocław. Kontrakty na ponad 100 tys. mkw. od początku ubiegłego roku podpisały również: Inditex (DL Invest Psary), Raben (CTPark Warsaw West), czy LPP Logistics (Bydgoszcz Białe Błota Logistics Center). Przedsiębiorstwa decydujące się na wynajem albo zakup magazynu szytego na miarę od kilku lat najchętniej wybierają województwa: śląskie (prawie 180 tys. mkw. – czyli najwięcej powierzchni BTS oddanej w 2023 r.), kujawsko-pomorskie oraz lubuskie.

Wiodące dla BTS lokalizacje bardzo wyraźnie pokazują, jakie branże najczęściej potrzebują spersonalizowanych powierzchni. Przez kilka lat jednym z driverów tego rynku był handel internetowy, który ze względu na dobry dostęp do rynku pracy i stosunkowo niskie wynagrodzenia pracowników, chętnie rozwijał się w województwie kujawsko-pomorskim oraz lubuskim. Dodatkowym atutem tego ostatniego była też bliskość Niemiec – wyjaśnia Jakub Kurek, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Newmark Polska.

Jako jeden z ciekawszych przykładów w tym regionie ekspert podaje budowę magazynu BTO w Sulechowie dla TK Maxx. Największe centrum dystrybucyjne sieci w Europie kontynentalnej powstało na działce o powierzchni 23 ha, a sam obiekt liczy sobie ponad 61 tys. mkw. Z Sulechowa produkty transportowane są do ponad 250 sklepów TK Maxx w Polsce, Holandii oraz Austrii i Niemczech.

Coraz większe wymagania docelowych klientów sprawiły, że sektor e-commerce potrzebował magazynów spełniających bardzo konkretne potrzeby – jeśli chodzi o ich lokalizację, ale również: wielkość, wysokość i wyposażenie hal, z wykorzystaniem najnowszych technologii. Tacy giganci z branży e-commerce, jak Zalando, Hermes Fulfilment czy Amazon wynajmowały hale nawet o powierzchniach sięgających 250 tys. mkw. – podaje Michał Kozar.

Zdaniem ekspertów, wskutek wysokiej inflacji i spadku konsumpcji sklepy internetowe nie potrzebują obecnie tak dużych powierzchni, co oczywiście nie oznacza, że całkowicie zniknęły z rynku. Ważnym graczem na rynku BTS-ów są sieci spożywcze, jak Auchan, Intermarché czy Stokrotka. Konieczność zapewnienia produktom żywieniowym odpowiednich warunków, jeśli chodzi o temperaturę, wilgoć oraz wyśrubowane przepisy sanitarne wymaga specjalnych dostosowań. Dlatego popularnym modelem w tej branży są też własne magazyny i takie rozwiązanie wybrały m.in. sieci: Dino, Lidl oraz Biedronka.

Ważnym klientem dla działów obsługujących projekty BTS są również firmy produkcyjne, które swoje zakłady najchętniej lokują w woj. śląskim. Jednak w porównaniu z e-commerce, producenci potrzebują o wiele mniejszych powierzchni, średnio 20-30 tys. mkw., maksymalnie do 50 tys. mkw. Producenci, sieci spożywcze i e-commerce, ale również wiele innych branż, mimo różnorodnej oferty nie znajdują w gotowych budynkach powierzchni spełniającej ich wymagania. Jednocześnie dostosowanie gotowej hali do potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa może okazać się albo zbyt kosztowne, i przez to nieopłacalne, a najczęściej wręcz niemożliwe.

Decydując się na magazyn w systemie BTS albo BTO, najemca ma wpływ na wiele aspektów związanych z inwestycją, zaczynając już od wyboru działki. Magazyn może powstać na gruncie należącym do dewelopera albo do klienta, jeśli mówimy o magazynie na własność. Powierzchnie szyte na miarę powstają też jako niezależne budynki w ramach dużych parków logistycznych albo na ogrodzonych, sąsiadujących z nimi terenach. Działka, jej wielkość, kształt i lokalizacja to jedna z pierwszych decyzji, którą klient podejmuje wspólnie ze swoim doradcą oraz deweloperem – wyjaśnia Michał Kozar.

Budowanie w systemie BTS ma też swoje ryzyka. Po zakończeniu umowy najmu i relokacji najemcy do innego budynku, deweloper może mieć problem z wynajęciem powierzchni dostosowanej do potrzeb poprzedniego najemcy. Dlatego firma decydująca się na magazyn szyty na miarę musi być przygotowana na podpisanie kontraktu na 10 lat albo więcej. Im większych nakładów i zastosowania specyficznych technologii wymaga budynek, tym deweloper będzie oczekiwał dłuższego okresu najmu. Kolejny temat to koszty. W związku z licznymi dostosowaniami i dbałością o szczegóły według wytycznych klienta, hala powstająca w systemie BTS/BTO będzie zazwyczaj droższa.

Firmy decydujące się na magazyn szyty na miarę mają bardzo różne potrzeby. Czasami jest to specyficzna lokalizacja czy niestandardowy kształt działki, innym razem wysokość budynku albo zastosowanie najnowszych linii technologicznych w hali produkcyjnej. Różnice w czynszu za magazyn BTS wynikają również z tego, jak wynajmujący i najemca podzielili się kosztami nakładów inwestycyjnych dotyczących wyposażenia hali. Praca nad takimi projektami jest bardziej skomplikowana i wymaga dopilnowania każdego szczegółu, dlatego w całym procesie wspieramy naszych klientów. Magazyn szyty na miarę daje najemcy elastyczność, duże możliwości i szerokie pole do negocjacji, ale też konieczność dopilnowania każdego szczegółu – wyjaśnia Jakub Kurek z Newmarka.

Jednym z pierwszych kroków w pracy nad projektem jest opracowanie budżetu. Już wtedy może się okazać, że, ze względu na drogie technologie, koszt wyposażenia przekroczy wartość budynku.

Takie sytuacje się zdarzają. Klient może wtedy wrócić do początku negocjacji, decydując się na budowę hali na własność, czyli w systemie BTO, ale oczywiście nie musi. To zależy od niego, środków, którymi dysponuje oraz od wewnętrznej polityki przedsiębiorstwa. Część przedsiębiorstw od początku stawia na własną bazę magazynową. I tutaj też mają do wyboru różne opcje – budują halę własnym sumptem, korzystając ze wsparcia swojego zespołu oraz generalnego wykonawcy, albo korzystają ze wsparcia dewelopera, który zajmie się całym procesem inwestycyjnym – od znalezienia odpowiedniej działki, opracowania projektu, przez budowę, aż do oddania obiektu pod klucz – tłumaczy Michał Kozar.

Jeśli najemca spełnia podstawowe kryteria – potrzebuje hali na 10 lat i dłużej oraz przedstawi odpowiednie zabezpieczenia finansowe – deweloperzy bardzo chętnie podejmują się zadania budowy magazynu na miarę. W odróżnieniu od parków logistycznych, BTS/BTO to dla dewelopera pewny biznes.

Trudniejsze warunki makroekonomiczne sprawiają, że deweloperzy są jeszcze bardziej przychylni projektom w formule BTS. Każda duża firma deweloperska ma w swoich strukturach dział specjalizujący się tylko w takich projektach – tłumaczy Michał Kozar.

Analitycy z Newmarka przewidują, że zainteresowanie magazynami szytymi na miarę będzie rozwijało się równolegle z rozwojem całego rynku.

BTS-y w Polsce mają duży potencjał, ale ich rozwój związany jest z ogólną sytuacją geopolityczną i gospodarczą kraju. Firmy z wiodących w najmie BTS sektorów, jak produkcja oraz handel – w tym e-commerce – do inwestowania w naszym kraju, mogą zachęcić przychylne przedsiębiorcom przepisy podatkowe i celne, jak również bezpieczeństwo i stabilność polityczno-gospodarcza Polski – podsumowuje Michał Kozar.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Akademiki mogą zyskać na nowej ustawie

schedule 23 września 2024
Opr./edited by JC

Zmianie może wkrótce ulec ustawa o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa. Bezzwrotne finansowe wsparcie na cele tworzenia lub modernizacji pomieszczeń mieszkalnych dla studentów i doktorantów ma zwiększyć podaż miejsc w akademikach, która obecnie jest niewystarczająca.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Fabryka i magazyn zasilany fotowoltaiką

schedule 23 września 2024
Opr./edited by MR

Sika, międzynarodowy koncern produkujący chemię budowlaną, inwestuje w Polsce w nową fabrykę z własną farmą fotowoltaiczną. Obiekty o łącznej powierzchni 11 tys. mkw. powstaną w Brześciu Kujawskim koło Włocławka, w obszarze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Żabka wskoczy na Giełdę

schedule 23 września 2024
Opr./edited by MR

Grupa Żabka ogłasza zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej oraz notowania akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Popyt na dobrych krawców

schedule 23 września 2024
Opr./edited by JC

Firmy wynajmujące magazyny korzystają z coraz bardziej zaawansowanych technologii. Jak tłumaczą eksperci firmy Newmark Polska, rozwiązaniem są w tej sytuacji spersonalizowane, szyte na miarę obiekty.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Polomarket otwiera i modernizuje

schedule 23 września 2024
Opr./edited by MR

Polomarket otworzył nowy supermarket w Dąbrowie Baninie koło Gdańska. Z kolei w Zabrzu w województwie śląskim sklep sieci został otwarty po gruntowej modernizacji.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Panattoni pod Norymbergą

schedule 23 września 2024
Opr./edited by MR

Pod Norymbergą powstanie Panattoni Park Altdorf. Przyszli najemcy będą mieli do dyspozycji halę o powierzchni około 29,5 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Niskie temperatury w Bukareszcie

schedule 20 września 2024
Opr./edited by MR

Firma NewCold weszła na rumuński rynek, nabywając dziewięciohektarową działkę  w północnej części Bukaresztu od belgijskiego dewelopera WDP.

ESG

Polska Certyfikowane zakupy w Malborku

schedule 20 września 2024
Opr./edited by MR

Park handlowy Comfy Park w Malborku, otwarty jesienią 2023 roku, otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. Obiekt handlowy o powierzchni najmu 4,1 tys. mkw. stanowi część portfolio firmy Newgate Investment Poland. 

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Kotłownia, Tęcza i centrum kultury

schedule 20 września 2024
Opr./edited by MR

Budynek warszawskiego kina Tęcza przejdzie kompleksową modernizację. Przebudowę wykona firma Varco.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Większe metraże w Gemini

schedule 20 września 2024
Opr./edited by JC

W Gemini Parku Tarnów swoje sklepy w nowej odsłonie otworzyły marki Cropp, House i Medicine. Wszystkie lokale znajdują się na poziomie +1 obiektu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Jysk już w Ostródzie

schedule 20 września 2024
Opr./edited by JC

W parku handlowym Big Ostróda otwarto sklep Jysk. Duńska sieć zajmie lokal o powierzchni blisko 1,3 tys. mkw.

Infrastruktura

Polska Konsorcjum z milionami na węzeł CPK

schedule 20 września 2024
Opr./edited by MR

Spółka Centralny Port Komunikacyjny zawarła kontrakt o wartości około 85 mln zł na zaprojektowanie I etapu węzła kolejowego CPK. Umowa została podpisana z konsorcjum firm Elkol i Mosty Katowice. Jej wartość wynosi 84,8 mln zł netto.   

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Poślizg na Bielanach

schedule 20 września 2024
Opr./edited by JC

Auchan Bielany rozszerza swoją ofertę w segmencie rozrywkowym. We wrocławskim obiekcie zaczął działać tor gokartowy sieci Crazy Carts.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska LPP z wiechą w Brześciu Kujawskim

schedule 20 września 2024
Opr./edited by MR

W Brześciu Kujawskim trwa rozbudowa centrum dystrybucyjnego LPP. Generalny wykonawca inwestycji – Dekpol Budownictwo – zakończył już etap robót ziemnych i konstrukcyjnych.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Dwa magazyny od ELI

schedule 20 września 2024
Opr./edited by MR

European Logistics Investment, platforma logistyczna należąca do Griffin Capital Partners, Madison International Realty i Redefine Properties, zakończyła budowę dwóch magazynów na Śląsku – w Knurowie i w Rudzie Śląskiej.

Rynek mieszkaniowy

Polska Metro Zachód wciąż rośnie

schedule 20 września 2024
Opr./edited by JC

Dom Development rozpoczął budowę dwóch kolejnych obiektów na terenie Dzielnicy Mieszkaniowej Metro Zachód. W ciągu następnych kilku lat ma tam powstać jeszcze co najmniej 2,3 tys. lokali.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dm nie tylko w stolicy

schedule 20 września 2024
Opr./edited by JC

Sieć niemieckich drogerii dm zadebiutowała w dwóch polskich miastach. Nowe sklepy zlokalizowane są w Warszawie i Wałbrzychu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Wzorcownia otwiera i przedłuża

schedule 20 września 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców CH Wzorcownia we Włocławku dołączyły cztery nowe, debiutujące w mieście marki: Ryłko, Sunset Suits, Czas na Herbatę oraz Pitbull.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rituals w Agorze

schedule 19 września 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Agory Bytom dołączyła holenderska marka Rituals. Na asortyment marki składają się m.in. produkty do pielęgnacji ciała i twarzy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Karma w Wielkopolsce

schedule 19 września 2024
Opr./edited by MR

WPIP Construction rozpoczęło w Pile prace związane z realizacją hali magazynowej z częścią biurową. Inwestorem jest spółka Swiss Valley. Budynek o powierzchni 9,3 tys. mkw. będzie służył do przechowywania i dystrybucji karmy dla zwierząt domowych.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 23 września 2024

Fabryka i magazyn zasilany fotowoltaiką

Sika, międzynarodowy koncern produkujący chemię budowlaną, inwestuje w Polsce w nową fabrykę z własną farmą fotowoltaiczną. Obiekty o łącznej powierzchni 11 tys. mkw. powstaną w Brześciu Kujawskim koło Włocławka, w obszarze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

schedule 23 września 2024

Popyt na dobrych krawców

Firmy wynajmujące magazyny korzystają z coraz bardziej zaawansowanych technologii. Jak tłumaczą eksperci firmy Newmark Polska, rozwiązaniem są w tej sytuacji spersonalizowane, szyte na miarę obiekty.

schedule 23 września 2024

Panattoni pod Norymbergą

Pod Norymbergą powstanie Panattoni Park Altdorf. Przyszli najemcy będą mieli do dyspozycji halę o powierzchni około 29,5 tys. mkw.

schedule 20 września 2024

Niskie temperatury w Bukareszcie

Firma NewCold weszła na rumuński rynek, nabywając dziewięciohektarową działkę  w północnej części Bukaresztu od belgijskiego dewelopera WDP.

schedule 20 września 2024

LPP z wiechą w Brześciu Kujawskim

W Brześciu Kujawskim trwa rozbudowa centrum dystrybucyjnego LPP. Generalny wykonawca inwestycji – Dekpol Budownictwo – zakończył już etap robót ziemnych i konstrukcyjnych.

schedule 20 września 2024

Dwa magazyny od ELI

European Logistics Investment, platforma logistyczna należąca do Griffin Capital Partners, Madison International Realty i Redefine Properties, zakończyła budowę dwóch magazynów na Śląsku – w Knurowie i w Rudzie Śląskiej.

schedule 19 września 2024

Karma w Wielkopolsce

WPIP Construction rozpoczęło w Pile prace związane z realizacją hali magazynowej z częścią biurową. Inwestorem jest spółka Swiss Valley. Budynek o powierzchni 9,3 tys. mkw. będzie służył do przechowywania i dystrybucji karmy dla zwierząt domowych.

schedule 19 września 2024

DL Invest buduje dla QSL

DL Invest Group realizuje rozbudowę infrastruktury magazynowej dla firmy Quick Service Logistics. Nowy obiekt w Teresinie będzie dysponować powierzchnią 12,5 tys. mkw.

schedule 19 września 2024

Garbe wciąż ma pełno

Garbe Industrial Real Estate ponownie wynajęło około dwóch trzecich powierzchni logistycznej w Kelsterbach, niedaleko Frankfurtu nad Menem. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 19 tys. mkw.

schedule 19 września 2024

Wiecha nad wiedeńskim parkiem

Nad budową MLP Business Park Vienna zawisła wiecha. Obiekty wchodzące w skład inwestycji mają być oddane do użytkowania w IV kwartale 2024.

schedule 19 września 2024

Na piwo pod Pruszkowem

United Distribution Holding dobiera powierzchnię w centrum dystrybucyjnym Warsaw West Park – Pruszków. Najemca zajmuje łącznie około 5,5 tys. mkw.

schedule 18 września 2024

Fabryka leków biologicznych u Ideal Idea

Wrocławska spółka Bioceltix wynajęła powierzchnię od Ideal Idea w City Park Wrocław III pod produkcję leków weterynaryjnych.

schedule 18 września 2024

Szwajcarskie zawory w Aradzie

Firma Vat Romania, we współpracy z VGP, rozpoczęła budowę nowej fabryki w Aradzie. Obiekt o powierzchni 21 tys. mkw. będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie produkcyjne i nowoczesne biura.

schedule 18 września 2024

Do pełna przy lotnisku w Krakowie-Balicach

Panattoni w pełni skomercjalizowało swój najnowszy projekt w Małopolsce – City Logistics Kraków Airport II. Inwestycja, ukończona w lipcu tego roku, zyskała drugiego najemcę, który zajmie około 20 tys. mkw.

schedule 17 września 2024

Były koszary, będzie biznes

CTP rozpoczyna prace na terenie dawnych koszar Zátiší w Pilznie. Projekt obejmuje budowę sześciu budynków o łącznej powierzchni najmu 32 tys. mkw. 

schedule 17 września 2024

Smakowicie u MLP w Łodzi

Chefs Culinar, dystrybutor produktów do sektora HoReCa, został pierwszym najemcą parku MLP Business Park Łódź. Firma wynajęła ponad 1,6 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej.

schedule 16 września 2024

Magazynowe Kujawy rosną w siłę

Jak podają eksperci JLL, w I półroczu 2024 całkowity popyt brutto na rynku magazynowym w Polsce wyniósł 2,6 mln mkw. To trzeci najlepszy wynik dla tego okresu, zaraz po rekordowych latach 2021 i 2022.

schedule 16 września 2024

Amazon ruszył w Gorzyczkach

Amazon uruchomił w Gorzyczkach trzecie centrum logistyczne w woj. śląskim, po Sosnowcu i Gliwicach. Powierzchnia centrum, które jest 11. obiektem Amazona w Polsce, to 211 tys. mkw.

schedule 13 września 2024

Autostradą do Hillwooda

Industrial Park Poland by Hillwood uzyskał dostęp do autostrady A2. Hillwood Polska uzyskał pozwolenie na użytkowanie rozbudowanych i zmodernizowanych dróg dojazdowych, które łączą powstający park przemysłowo-logistyczny z autostradą.

schedule 11 września 2024

Pod drewnianym dachem

W miejscowości Stary Konik, tuż przy wschodniej granicy Warszawy i węźle autostrady A2, dobiega końca budowa centrum logistycznego GLP Warsaw VI Logistics Centre. Obiekt wyróżniają niestandardowe rozwiązania – konstrukcja dachu powstała w technologii drewnianej.

Wydanie 9 (291) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie