Polska Handlówka ma oko na ESG
Powierzchnie handlowe i rozrywkowePowierzchnia handlowa w Polsce zajmuje aktualnie 14,42 mln mkw. Od stycznia do września tego roku na rynku przybyło jej 337,1 tys. mkw., w postaci 37 nowych budynków oraz 12 rozbudów. Wśród oddanych do użytku w tym roku obiektów handlowych 35 to parki. Największe to Oto Park w Koszalinie, zajmujący 38 tys. mkw., BIG Ostróda o powierzchni 27 tys. mkw. oraz BIG Gorzów, mający 25 tys. mkw. W budowie jest ponad 588,1 tys. mkw. nowej przestrzeni handlowej, spośród których ponad połowa (63 proc.) zasili małe miasta i większość (69 proc.) stanowią parki handlowe.
Mimo spadku sprzedaży detalicznej we wrześniu i podwyższonej inflacji, warunki do inwestycji w polski rynek handlowy są dobre. Aktywność inwestorów w tym sektorze rośnie najszybciej, a wartość inwestycji od początku tego roku sięgnęła 612 mln euro. Biorąc pod uwagę okres od stycznia do września 2024, w sprzedaży detalicznej widać trend wzrostowy. W porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego roku zwiększyła się o 2,6 proc. Wrześniowy spadek o 3 proc. może wynikać z kilku powodów, m.in. wydatków konsumentów w sierpniu, które były wyższe niż zwykle, mniejszych zakupów na terenach zagrożonych powodzią, czy oszczędności przed zimowymi rachunkami za energię. Choć przewidywania dotyczące inflacji wskazują na jej wzrost, to daleko nam do poziomów, z którymi mierzyliśmy się jeszcze kilkanaście miesięcy temu. We wrześniu inflacja wyniosła 4,9 proc. Według prognoz CBRE House View, do końca roku możemy spodziewać się wzrostu cen, a szczyt podwyżek nastąpi w 2025 roku – mówi Mariusz Majkowski, dyrektor w dziale powierzchni handlowych w CBRE.
Udział centrów handlowych w powstającej powierzchni wynosi 27 proc. i wynika z budowy aż czterech obiektów o wielkości powyżej 10 tys. mkw. Wśród nich największy to Galeria Podhalańska w Nowym Targu, która zajmie 50 tys. mkw. Oprócz tego w budowie są Nowa Sukcesja w Łodzi (35 tys. mkw.), Brama Jury w Zawierciu (16,2 tys. mkw.) oraz Leroy Merlin w Szczawnie Zdroju (10 tys. mkw.).
W inwestycjach na rynku handlowym widać kontynuację trendu przesuwania zainteresowania na małe miasta. Dużą aktywność deweloperską obserwuje się wśród parków handlowych, zarówno w obszarze mniejszych obiektów ,convenience, jak i większych centrów, przekraczających 10 tys. mkw. Podaż powierzchni handlowej w małych miastach (poniżej 100 tys. mieszkańców) szacuje się już na 28 proc. całej przestrzeni handlowej na polskim rynku.
Oprócz koncentracji na małych miastach, trendem w branży handlowej jest także wzrost zainteresowania tematyką ESG. Najemcy oferują więcej produktów ekologicznych i stawiają na zrównoważony rozwój, podczas gdy właściciele obiektów handlowych częściej podejmują kolejne kroki w celu osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla, a także ograniczenia zużycia mediów i odpadów. Coraz większym wyzwaniem, zwłaszcza dla właścicieli starszych obiektów handlowych, są rosnące oczekiwania również ze strony banków i inwestorów odnośnie np. zgodności z taksonomią EU. Wskazane jest, aby właściciele nieruchomości mieli opracowane realne strategie dekarbonizacji, które przełożą się zarówno na dostęp do finansowania, jak też zainteresowanie ze strony potencjalnych nabywców – mówi Mariusz Majkowski, CBRE.
Wśród nowych międzynarodowych marek, które od początku 2024 roku weszły na polski rynek detaliczny, znajdują się: Dreame z Chin, Jack & Jones z Danii, Made by Society i Luca z Rumunii, Kamalion z Hiszpanii, Arket ze Szwecji, TAG Heuer ze Szwajcarii, Rebernia z Ukrainy oraz GAP z USA. W związku ze zmianą przyzwyczajeń konsumenckich obserwuje się ożywienie ulic handlowych, a coraz więcej najemców chce otwierać swoje formaty przy głównych ulicach handlowych.
Czynsze bazowe w najlepszych centrach handlowych utrzymują się na stabilnym poziomie 100-130 euro/mkw. miesięcznie w Warszawie i 40-60 euro/mkw. miesięcznie w innych dużych polskich miastach. Czynsze bazowe dla parków handlowych wynoszą średnio 9-12 euro/mkw. miesięcznie.
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...