Polska Skanska żegna się z P180
Rynek inwestycyjny i finansowyP180 to 15-piętrowy biurowiec klasy A, którego kluczowym atutem jest lokalizacja. Położony bezpośrednio przy wejściu do stacji metra Wilanowska, oferuje szybki dojazd do centrum Warszawy. Wśród najemców dominują podmioty z sektorów IT, technologii i usługi profesjonalnych, w tym firmy skandynawskie. W ciągu dwóch lat od ukończenia budynek osiągnął niemal 100-procentowe obłożenie.
Podczas budowy P180 po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej zastosowano beton niskoemisyjny, zmniejszając emisję CO₂ o 42 proc. w porównaniu z tradycyjnymi materiałami. Wykorzystano również materiały pochodzące z recyklingu i te pozyskiwane lokalnie. We wnętrzach zastosowano drewno z certyfikatem FSC, a także niskoemisyjne farby, kleje i uszczelniacze.
P180 łączy zaawansowaną technologię z rozwiązaniami zrównoważonego rozwoju. Dzięki zastosowaniu niskoemisyjnych materiałów i nowoczesnych systemów zarządzania budynkiem, P180 wyznacza nowe standardy na warszawskim rynku biurowym. Inwestorzy docenili zarówno jakość projektu, jak i nasze podejście do tworzenia powierzchni biurowych spełniających potrzeby nowoczesnych firm – komentuje Mariusz Krzak, EVP of Operations w Polsce i Czechach w Skanska Commercial Development Europe.
Jak podkreśla Adiran Karczewicz, head of Divestments, Skanska Commercial Development Europe, sprzedaż P180 pokazuje, że projekty Skanska są wysoko oceniane przez inwestorów.
To nasza ostatnia transakcja w Warszawie w tym roku, która dodatkowo potwierdza wartość naszych inwestycji na stołecznym rynku nieruchomości i siłę naszej strategii biznesowej – dodaje Adrian Karczewicz, head of Divestments, Skanska Commercial Development Europe.
Dla naszych inwestorów nabyliśmy najwyższej klasy, zrównoważony obiekt biurowy w poszukiwanej dzielnicy biznesowej Warszawy. Stabilny dochód z wynajmu P180 przyczyni się do osiągnięcia długoterminowego celu inwestycyjnego funduszu na poziomie od 4 do 6 proc. rocznie dla naszych inwestorów. Dzięki naszej długoterminowej strategii aktywnego zarządzania aktywami i nieruchomościami jesteśmy przekonani o długoterminowym wzroście wartości rynkowej aktywów – zaznacza Rafał Proczek, dyrektor Investika Polska Services, który jest odpowiedzialny za zarządzanie polską częścią portfela Investika Real Estate Fund.
Nabycie biurowca P180 jest jedną z naszych trzech tegorocznych transakcji w Polsce. P180 jest bez wątpienia jednym z najlepszych aktywów dostępnych w ostatnim czasie na warszawskim rynku nieruchomości – dodaje Paolo Panico, dyrektor Bud Holdings.
Investika korzystała ze wsparcia kancelarii Linklaters.
P180 otrzymał kluczowe certyfikaty potwierdzające jego zrównoważony charakter: LEED Core & Shell Platinum, WELL Core & Shell Gold i Obiekt bez barier, a także dąży do uzyskania oceny WELL Health-Safety Rating.
100 proc. zużycia energii elektrycznej w budynku jest pokrywane przez energię odnawialną. W budynku zastosowano system BMS Care, który zwiększa jego efektywność energetyczną. Ponadto współpraca Skanska z WasteTracker umożliwia najemcom efektywne monitorowanie i zarządzanie strumieniami odpadów, wspierając odpowiedzialne i zrównoważone zarządzanie budynkiem. W 2024 roku projekt został wyróżniony w kategorii „Budynek o najniższym śladzie węglowym obliczonym zgodnie z metodologią PLGBC” podczas 14. edycji PLGBC Green Building Summit.
Sztuczna inteligencja potrzebuje energii
Sztuczna inteligencja potrzebuje energii
polski oddział Data4
W 2025 roku centra danych, które pełnią fundamentalną rolę dla cyfrowego świata, będą się dynamicznie zmieniać pod wpływem kilku kluczowych trendów. Bez wątpienia ogromną rolę odeg ...
Grunty Skarbu Państwa mają potencjał
Grunty Skarbu Państwa mają potencjał
PZFD
Założenia ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe mogą stanowić realny krok w stronę odblokowania potencjału rynku mieszkaniow ...
Zielone strategie wciąż w deficycie
Zielone strategie wciąż w deficycie
RRJ Group
Presja regulacyjna związana z ESG zdominowała działania na rynku nieruchomości komercyjnych w 2024 roku. Inwestorzy w dużej mierze traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążeni ...