Polska Spokojnie jak w magazynie
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneCzynniki gospodarcze a rozwój sektora
Wrześniowy wzrost inflacji bazowej do 4,9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem oraz spadek sprzedaży detalicznej o 3 proc. rok do roku (według GUS) wpłynęły na sektor e-commerce, który obok logistyki stanowi kluczowego najemcę magazynów. Wpływa to na sytuację rynku przemysłowo-logistycznego.
Deweloperzy powierzchni przemysłowo-logistycznych nadal zachowują ostrożność w zakresie inwestycji spekulacyjnych, koncentrując się głównie na projektach, w których mają już częściowo zakontraktowanych najemców. Całkowity zasób projektów będących w trakcie budowy na koniec września osiągnął wartość 1,94 mln mkw., z czego ponad połowa powierzchni (53 proc.) jest już zabezpieczona umowami najmu – wskazuje Martyna Kajka, dyrektorka, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas RE Poland.
W okresie lipiec-wrzesień 2024 najwięcej powierzchni przemysłowo-logistycznej w budowie znajdowało się w strefach: Dolny Śląsk (522 tys. mkw.), Warszawa II (308 tys. mkw.) oraz Górny Śląsk (295 tys. mkw.). Jak pokazują analitycy, pomimo wyzwań związanych z globalnym spowolnieniem gospodarczym i spadkiem podaży nowych obiektów, polski rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych wykazuje dużą odporność. Czynniki takie jak stabilizacja wskaźnika pustostanów, rosnący popyt oraz atrakcyjność Polski jako destynacji dla logistyków i przemysłu, wskazują na dalszy pozytywny rozwój sektora.
Wskaźnik podaży i pustostanów
W pierwszych trzech kwartałach roku dostarczono 2,1 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co oznacza spadek o 33 proc. rok do roku. Najwięcej nowej powierzchni w tym okresie oddano do użytku w strefach: Dolny Śląsk (373 tys. mkw.), Warszawa I & II (łącznie 311 tys. mkw.) oraz w Trójmieście (272 tys. mkw.). Z kolei najwięcej nowej powierzchni przemysłowo-logistycznej w III kw. dostarczono w strefach: Polska Centralna (142 tys. mkw.), Górny Śląsk (104 tys. mkw.) oraz Warszawa II (72 tys. mkw.).
Jeśli chodzi o wskaźnik pustostanów na koniec III kwartału, to wyniósł on 8 proc., co oznacza spadek o 0,3 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem i wzrost o 0,2 p.p. względem III kwartału 2023 roku. Najwyższe wartości odnotowano w regionach Zachód (21,2 proc.), Warszawa I (11,2 proc.) oraz Polska Centralna (11,2 proc.). Najniższe poziomy wskaźnika zanotowano w strefach Opole (2,5 proc.), Szczecin (2,9 proc.) i Kraków (4 proc.).
Kto wynajmuje powierzchnie magazynowe w Polsce?
Jak wskazuje raport BNP Paribas Real Estate Poland, powierzchnie magazynowe w Polsce cieszą się zainteresowaniem najemców. Wyniki za najem całkowitej powierzchni brutto w okresie od początku roku do końca września stanowią ponad 3,8 mln mkw., co świadczy o wzroście o 3 proc. rok do roku. Z kolei w III kwartale wolumen transakcji najmu wyniósł ponad 1,1 mln mkw., co oznacza spadek o 34 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Na magazynowej mapie Polski w III kwartale dominowały trzy regiony – Warszawa II, gdzie najemcy wynajęli 301 tys. mkw., Polska Centralna z 223 tys. mkw. i Górny Śląsk – 134 tys. mkw.
To sektor handlowy i e-commerce dominował w strukturze popytu w okresie styczeń-wrzesień. Odpowiada on za 24 proc. zawartych umów, natomiast firmy z sektora 3PL miały niewiele mniejszy udział, wynoszący 23 proc. Do ciekawych transakcji w III kwartale można zaliczyć uruchomienie przez Amazon nowego centrum logistycznego w Gorzyczkach, o powierzchni 211 tys. mkw., które dołączyło już do 10 istniejących obiektów tej firmy w Polsce. Na rynku krajowym pojawiają się także nowy najemcy. Notino, europejski e-sprzedawca kosmetyków i produktów zdrowotnych, uruchomił w Gołuchowie (woj. łódzkie) swój pierwszy magazyn. Z kolei w miejscowości Stary Konik, tuż przy wschodniej granicy Warszawy i węźle autostrady A2, trwa budowa centrum logistycznego realizowanego przez GLP. Będzie to największy w Polsce budynek logistyczny z drewnianą konstrukcją dachu.
Wysoki udział odnowienia umów najmu
W strukturze popytu udział odnowień umów najmu znajduje się na wysokim poziomie. W II kwartale 2024 roku sięgnął aż 41 proc., czyli był o 11 p.p. mniejszy niż udział nowych umów w tym okresie. Z kolei w III kwartale udział odnowień wyniósł 35 proc. Niewątpliwie w obecnych warunkach geopolitycznych i makroekonomicznych, najemcy powierzchni przemysłowo-logistycznych unikają spekulacyjnych działań, starając się maksymalnie wykorzystać istniejące powierzchnie, a w razie potrzeby podnająć ich część, aby zoptymalizować koszty.
Rynek magazynowy od czasu wybuchu wojny w Ukrainie uległ znacznym zmianom. Czynsze za najem powierzchni przemysłowo-logistycznych, szczególnie w przypadku nowych obiektów, znacząco wzrosły, co wynikało bezpośrednio z rosnących kosztów budowy magazynów oraz wysokich kosztów finansowania inwestycji. Wzrost czynszów w niektórych przypadkach sięgnął nawet dwukrotności wcześniejszych stawek, co spowodowało, że decyzje o nowych lokalizacjach były bardziej przemyślane. Tym samym obecnie na rynku obserwujemy duży udział odnawiania dotychczasowych umów najmu. Najemcy dokładnie kalkulują koszty przeprowadzki i przeniesienia działalności do nowego obiektu, czego wynikiem bardzo często jest pozostanie w starszych budynkach, ale z niższymi czynszami – wyjaśnia Robert Pawłowski, dyrektor, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.
Nowy trend na rynku: re-commerce
Autorzy raportu wskazują na rozwój nowego sektora sprzedaży re-commerce, którego dynamiczny rozwój może oznaczać także nową rolę dla magazynów. Re-commerce, czyli rynek sprzedaży używanych produktów, może obejmować różnorodne branże, takie jak moda, elektronika, meble czy sprzęt sportowy. Globalna wartość tego rynku według „Offer-Up Recommerce Report” osiągnie poziom 275 mld USD w 2028 roku. Amazon już teraz generuje ponad miliard euro rocznie z przychodów ze sprzedaży używanych przedmiotów. Tak prężnie rozwijający się rynek sprzedaży z drugiej ręki wymagać będzie zupełnie nowych rozwiązań. Niezbędne będą powierzchnie, które będą w stanie nie tylko magazynować towary, ale również je sortować. Strefa przyjęć powinna być połączona ze strefą kontroli jakości, gdzie artykuły są sprawdzane, odpowiednio klasyfikowane i etykietowane. Koniecznie w takim obiekcie powinny znaleźć się również strefy refurnishmentu, gdzie będzie można naprawić, oczyścić lub usunąć niedoskonałości towarów.
Sztuczna inteligencja potrzebuje energii
Sztuczna inteligencja potrzebuje energii
polski oddział Data4
W 2025 roku centra danych, które pełnią fundamentalną rolę dla cyfrowego świata, będą się dynamicznie zmieniać pod wpływem kilku kluczowych trendów. Bez wątpienia ogromną rolę odeg ...
Grunty Skarbu Państwa mają potencjał
Grunty Skarbu Państwa mają potencjał
PZFD
Założenia ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe mogą stanowić realny krok w stronę odblokowania potencjału rynku mieszkaniow ...
Zielone strategie wciąż w deficycie
Zielone strategie wciąż w deficycie
RRJ Group
Presja regulacyjna związana z ESG zdominowała działania na rynku nieruchomości komercyjnych w 2024 roku. Inwestorzy w dużej mierze traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążeni ...