Warszawę czeka beaconowa rewolucja
TechnologieTo podwaliny dla wycenianego na 54 mln zł informacyjno-nawigacyjnego projektu stolicy, którego wdrożenie na terenie całego miasta ma zakończyć się w 2019 roku. Początkowo tworzona na potrzeby osób niewidomych i niedowidzących beaconowa infrastruktura posłuży wszystkim mieszkańcom stolicy oraz odwiedzającym ją turystom. – Do 2017 roku planujemy połowicznie wdrożenie projektu, w 2018 roku w pełnej skali, a w 2019 roku program powinien objąć całą metropolię warszawską z gminami ościennymi we wszystkich obszarach usług, czyli m.in. komunikacja i obsługa osób w budynkach publicznych i wszystkich innych miejscach, gdzie przychodzą mieszkańcy – mówi nam Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych w UM Warszawa.
W ramach programu „Wirtualna Warszawa” miasto przeprowadziło do tej pory dwa pilotaże wykorzystujące beacony* i mikro-nawigację w wybranych budynkach użyteczności publicznej, a także w autobusach ZTM (cała linia 185) i na przystankach (oba zrealizowane przez spółkę Infinity, która wykona także trzeci pilotaż). W ramach czwartego pilotażu sensory radiowe zostaną zainstalowane wewnątrz budynku CNK, gdzie obejmą swoim zasięgiem ekspozycje i centrum konferencyjne.
Póki co beconowe projekty Warszawy nie zakładają przekazywania jakichkolwiek treści reklamowych, a wyłącznie informacyjne i edukacyjne. Miasto stara się też maksymalnie wykorzystać okno innowacyjnych możliwości. Warszawa zamierza m.in. wdrożyć oparty na działaniu beaconów system parkingowy, który będzie wskazywać kierowcom wolne miejsca postojowe na mapie i samoczynnie pobierać należne opłaty parkingowe. – Testujemy też różne funkcjonalności i ułatwienia, które „wychodzą” przy okazji pilotaży, np. pobór numerka za pomocą aplikacji mobilnej, tak, aby ludzie nie czekali w kolejkach – tłumaczy Tomasz Pactwa. Umieszczane zarówno w budynkach, jak i na ulicach warszawskie beacony będą współpracować z systemem GPS i pracować samodzielnie tylko wtedy, kiedy to niezbędne, czyli np. przy wejściu do konkretnego budynku lub na przystanku autobusowym.
– Budujemy model całościowy infrastruktury, która będzie potencjałem miasta, będzie ogólnodostępnym zasobem miasta. Każdy będzie mógł korzystać z sygnału beaconowego – tłumaczy Tomasz Pactwa. Jednym z modułów programu są szkolenia dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla studentów o tym jak tworzyć aplikacje i rozwiązania technologiczne wykorzystujące sygnał z miejskich beaconów. Współpracą z Urzędem Miasta interesują się już ośrodki akademickie. – To jest nasza jedyna szansa w historii, kiedy możemy wdrożyć coś pierwsi, możemy stworzyć kulturę funkcjonowania w tym systemie, dlatego staramy się podejść do tego bardzo kompleksowo. W przyszłości będzie więcej urządzeń, które będzie można wykorzystywać jako beacony doprecyzowujące mikro-nawigację – dodaje Tomasz Pactwa.
*Beacony to relatywnie niedrogie, maleńkie sensory, które nadają stały sygnał radiowy rozpoznawany przez urządzenia mobilne znajdujące się w ich zasiągu (obecnie max. kilkadziesiąt metrów) lokalizując użytkownika urządzenia i – jeśli wyrazi na to zgodę – przekazując mu multimedialne treści związane z obecnością w danym miejscu. Dziś to przeważnie informacje tekstowe o danej lokalizacji oraz oferowanych w jej pobliżu usługach.
Więcej na ten temat w kwietniowym wydaniu miesięcznika Eurobuild CEE.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...