Niech światło Cię poprowadzi – przez sklep
TechnologieSystem wykorzystuje zainstalowane w sklepie oświetlenie LED marki Philips, które za pośrednictwem specjalnej aplikacji umożliwia przekazywanie klientom informacji bezpośrednio na ich telefony. Przekaz dobierany jest na podstawie lokalizacji, w jakiej znajduje się w danym momencie kupujący. W wyniku komunikacji między aplikacją a oświetleniem, klient zyskuje dostęp do informacji i ofert specjalnych w sklepie.
Dzięki systemowi klienci z łatwością mogą odnaleźć produkty, których szukają, a także, jeśli życzy sobie tego sieć handlowa, otrzymać informacje o rabatach na produkty wokół tego miejsca, gdzie znajduje się klient. Dla producentów artykułów sprzedawanych w danym sklepie oznacza to możliwość dotarcia do klienta z informacjami o produkcie bezpośrednio w momencie dokonywania wyboru. Klient może także dostać informację o tym, co pasuje do produktu, który już zakupił, czyli np.: jeśli klient szukał przez aplikację wody mineralnej, może mu zostać także zasugerowane kupno np. jabłka. Aplikacja od razu pokazuje, jak dojść do miejsca z jabłkami. Sieć handlowa uzyskuje natomiast narzędzie do zbierania danych o wyborach zakupowych klientów. – W internecie widać każdy ruch klienta. W sklepie już nie i po to jest nasz system – powiedział Bogdan Rogala, dyrektor generalny Philips Lighting CEE. – Sieci i tak wydają mnóstwo pieniędzy na marketing, dla nich to idealne rozwiązanie – dodał Bogdan Rogala. Obecnie, jak zdradził nam dyrektor generalny, Philips Lighting rozmawia w Polsce z kilkoma sieciami chętnymi na uruchomienie systemu.
Konkurencją dla Indoor Positioning od Philipsa może być system bitcoinów lub lokalizacja po wi-fi. – Jednak nasza przewagą jest to, że oświetlenie w sklepie już jest. Sklep albo musi to oświetlenie zamontować przy budowie obiektu, albo może zainstalować system w ramach modernizacji i wymiany oswietlenia. Nie ma dodatkowych kosztów, dodatkowych instalacji. Aby bitcoiny działały z taką dokładnością jak Indoor Positioning, trzeba zainstalować ich bardzo dużo – powiedział Tomasz Waszkiewicz, dyrektor ds. sieci handlowych, Philips Lighting CEE.
Lampy porozumiewają się ze smartfonem klienta poprzez kamerę zainstalowana w telefonie za pośrednictwem niewidocznych dla oczu fal świetlnych (technologia Visible Light Communication). Każda lampa ma inne IP i wysyła inny niewidzialny kod. System jest dokładny do 30 cm. Przepływ danych odbywa się jednokierunkowo – system oświetleniowy nie gromadzi jakichkolwiek danych osobowych z telefonów. Tylko smartfon wie, kim jesteśmy. Zbierane dane nie są spersonalizowane, lampy gromadzą informacje tylko o tym, gdzie idziemy i co kupujemy później, na co patrzymy, zapewnia Philips. System jest w stanie rozpoznać także kierunek w którym patrzymy, nie tylko gdzie jesteśmy. – W tym co oferujemy nie ma w ogóle problemu z danymi osobowymi – powiedział Bogdan Rogala.
Instalując system Philipsa sieć dostaje także to, co przedstawiciele firmy nazywają standardem: zdalne sterowanie oświetleniem, kalendarz pozwalający na zaplanowanie zarządzania oświetleniem wcześniej, możliwość zaplanowania różnych scen świetlnych, dostosowanie się samodzielne oświetlenia do natężenia światła z zewnątrz oraz oszczędność energii i informacje oświetlenia o awarii.
Firma Philips Lighting, część korporacji Royal Philips, pierwszy projekt lokalizowania w sklepie zrealizowała na Bliskim Wschodzie. Projekt łączący zintegrowane oświetlenie z pozycjonowaniem wewnątrz pomieszczeń został zastosowany w sieci handlowej Aswaaq ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dzięki zainstalowaniu opartej na oświetleniu LED technologii pozycjonowania wewnątrz pomieszczeń w supermarkecie Al Bada’a w Dubaju, Aswaaq zużywa o 50 proc. mniej energii na oświetlenie oraz redukuje koszty konserwacji. Jednocześnie, klienci sieci korzystają z łatwej nawigacji po sklepie oraz z nowych usług na smartfony. Podobne rozwiązanie wdrożył hipermarket Carrefour we francuskim mieście Lille. Sklep mieści się na powierzchni 7,8 tys. mkw.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...