Niedługo wybór wykonawcy Szkieletora i Radissona Red
BudownictwoObecnie deweloper zlecił rozbiórkę części żelbetowej. Wykonuje to firma Trans-Ziem. – Teraz mamy na krótkiej liście około 20 firm, które są chętne do wybudowania Unity Centre – powiedział nam Henryk Gaertner. – Teraz te firmy, po rozbiórce części żelbetu, będą sprawdzać stan konstrukcji stalowej, którą chcemy zachować, inaczej nie moglibyśmy jej odbudować tylko wybudować budynki o wysokości do ok. 10 piętra, czyli takiej, jaka będą miały pozostałe budynki. Wierzę, że są w dobrym stanie. Ekspertyza stanu konstrukcji ma za zadanie pomóc w oszacowaniu kosztów prac oraz długości okresu gwarancyjnego. Wtedy, po ponownym złożeniu ofert, wybierzemy generalnego wykonawcę. To jest powód, dlaczego nie wybraliśmy jeszcze wykonawcy – zdradził nam dyrektor zarządzający GD&K. Wśród firm chętnych na budowę kompleksu są raczej większe firmy, dodał Henryk Gaertner. Okres zawieszenia procesu szukania wywołany był także procesem umowy z Rezidorem, którą prowadził deweloper sam. Budynek był przeprojektowany.
Prace rozbiórkowe zakończą się 30 czerwca. Rozpoczęcie budowy wszystkich pięciu budynków planowane jest na 1 września 2017 roku. 31 lipca 2018 roku ma zostać osiągnięty stan surowy zamknięty budynku hotelu. GD&K prowadzi budowę w systemie pod klucz, łącznie z wyposażeniem. – Trudno o lepszą lokalizację na wprowadzenie naszej nowej marki na polski rynek niż Kraków – powiedziała nam Valerie Schuermans, dyrektor ds. rozwoju biznesu w The Rezidor Hotel Group.
Do końca lipca przyszłego roku w stanie surowym mają być ukończone dwa budynki, w tym hotel Radisson RED. Do końca listopada 2018 gotowe mają być dwa pozostałe budynki (w stanie surowym), a zakończenie budowy czterech obiektów planowane jest na koniec stycznia 2019. Mają być gotowe do końca pierwszego kwartału 2019. Najdłużej przebudowywany ma być sam „Szkieletor”. W stanie surowym gotowym ma być na kwiecień 2019, a zakończenie budowy zaplanowano na koniec października 2019. Równocześnie, wraz z hotelem, mają być prowadzone prace nad budynkiem od strony wschodniej. – Terminy nie są zagrożone – mówi Henryk Gaertner.
Decyzja o sprzedaży budynków m zostać pojęta przez dewelopera z ok 4-5 lat, czyli rok po oddaniu ostatniego biurowca. – Musimy zobaczyć, jak budynki pracują – powiedział dyrektor w GD&K. Ceny oscylują wokół 20 euro za mkw., wyższe są powyżej 10 piętra wieży i w restauracji.
– Chcielibyśmy podziękować miastu za pomoc w szybkiej finalizacji projektu – powiedział Henryk Gaertner, współzałożyciel GD&K, dewelopera i inwestora Unity Centre. Budynek będzie miał 27 kondygnacji i mierzył 102,5 metra. Będzie to najwyższy wieżowiec w Krakowie. W kompleksie powstanie w sumie pięć budynków, a budżet całego projektu to ponad 100 mln euro. W skład centrum wejdzie nie tylko hotel Radisson Red, ale także Unity Tower – 27-poziomowy wieżowiec, University Office – dziewięciokondygnacyjnych biurowiec, Eastern Office Building – sześciopoziomowy biurowiec, Unity Residence – sześciokondygnacyjny apartamentowiec oraz Unity Square – kompleks restauracyjno-usługowy.
Historia Szkieletora rozpoczyna się w 1968 roku, kiedy to ogłoszono projekt na budynek NOT-u, w którym zwyciężyła propozycja przygotowana przez zespół Zdzisława Arcta (w jego skład wchodzili Ewa Dworzak i Krzysztof Leśnodorski). Budowa mierzącego 92 metry wieżowca rozpoczęła się w 1975 r., wykonawcą inwestycji była firma Mostostal. 24-piętrowy szkielet powstał w ciągu czterech lat. Na pierwszych dwóch piętrach budynku miała znajdować się sala kongresowa mieszcząca 500 osób, część gastronomiczna i usługowa. Kondygnacje 3.-14. przeznaczono na pomieszczenia administracyjne i szkoleniowe połączone systemem audiowizualnym z salą konferencyjną; kondygnacje 15. i 16. planowano wykorzystać jako kawiarnię z tarasem widokowym, a pozostałe piętra jako hotel. Przy budynku miał mieścić się też parking podziemny na 154 samochody. W 1979 roku budowa została jednak wstrzymana ze względów ekonomicznych. W latach 80. XX wieku pojawił się pomysł, aby niedokończoną konstrukcję zaadaptować na potrzeby mieszkaniowe pracowników nowohuckiego kombinatu. W latach 90. obiektem interesowały się różne firmy, ale bez konkretnego rezultatu, tłumaczy obecny inwestor. W sierpniu 2005 roku budynek wraz z gruntem został ponownie wystawiony na sprzedaż. Po kilku nieudanych przetargach Węglozbyt, dotychczasowy właściciel, sprzedał nieruchomość za 30 mln zł powstałej na potrzeby tego przedsięwzięcia spółce celowej Treimorfa Project, której właścicielem większościowym jest Eurozone Equity Company, a mniejszość udziałów w projekcie posiada partner lokalny - GD&K Group.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...