Najbardziej ekologiczny z kamieniem
BudownictwoObiekt zlokalizowany przy al. 29 Listopada 20 ma być gotowy za półtora roku. Obecnie budowa jest na etapie budowy poziomu zero. Inwestorem jest AFI Europe Polska, za projekt odpowiada pracownia architektoniczna Iliard. Generalnym wykonawcą jest Warbud. Agentem wyłącznym odpowiedzialnym za komercjalizację jest Knight Frank. – Nazwa V. Offices odzwierciedla bryłę budynku przypominającą kształtem literę V. To także nawiązanie do głównego założenia inwestycji, która od początku stawia na bycie „very” pod każdym względem: proekologicznych rozwiązań, lokalizacji, elastyczności powierzchni, lokalizacji – wyjaśnia Sebastian Kieć, prezes AFI Europe Poland.
V.Offices na etapie projektowym uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding. Wynik 90,57 proc. to najwyższa ocena w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. – Słowa uznania dla inwestora za dużą otwartość przy realizacji tego projektu. Gratuluję też naszemu zespołowi, który podszedł niezwykle kreatywnie do wyzwania, tworząc wyjątkowo przemyślane rozwiązania – podkreśla Łukasz Koziana, współzałożyciel pracowni architektonicznej Iliard odpowiedzialnej za projekt.
Wśród głównych cech V.Offices, składających się na ocenę BREEAM należy wymienić: wysoką efektywność energetyczną budynku wynikającą z bardzo dobrej izolacyjności budynku i wysokiej sprawności jego systemów instalacyjnych; strefowane, energooszczędne oświetlenie wewnętrzne pozwalające na dostosowanie warunków oświetlenia dla jak największej ilości użytkowników budynku; energooszczędne oświetlenie zewnętrzne, dodatkowo ograniczające zanieczyszczenie światłem sąsiednich działek; nieprzesłoniony widok z okien pozwalający pracownikom na „odpoczynek oczu” (tzw. re-focus); rozbudowany system liczników mediów oraz czujników parametrów pracy instalacji w budynku pozwalający na szczegółową kontrolę działania budynku; zastosowanie odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne) w celu wspomagania systemów energetycznych budynku; energooszczędne windy w budynku, z systemem przydziału kursów na konkretne piętra; stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych; udogodnienia dla rowerzystów: wiata rowerowa, prysznice, szatnie, przebieralnie; oszczędna armatura wodna w budynku – budynek będzie zużywał minimum 55 proc. mniej wody niż budynek referencyjny; wodooszczędny system podlewania zieleni na działce; użycie środków chłodniczych o zmniejszonym wpływie na środowisko; ograniczenie emisji hałasu z urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Projektanci V.Offices zastosowali kotłownię na paliwo gazowe, uznawane za możliwie najczystsze, wspomaganą przez zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych. Dodatkowo na etapie projektowania skupiono się również na jakości powietrza wewnątrz budynku. – Zastosowano m.in. wydajny system wentylacji, skuteczne filtry powietrza oraz wykończenia powierzchni biur o małej zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych – wylicza Dominik Włodarczyk, assessor BREEAM ze Sweco Consulting.
Pracownia architektoniczna Iliard podjęła decyzję o nowym sposobie pracy przy tym projekcie. – Powstały dwa, wzajemnie się uzupełniające zespoły. Jeden zajmował się sprawami formalno-prawnymi, czyli koordynowaniem działań i zdobywaniem uzgodnień oraz pozwoleń. Drugi zespół poświęcił się wyłącznie projektowaniu – mówi Andrzej Gacek z pracowni architektonicznej Iliard, prowadzący projekt.
Przewiduje się wyposażenie budynku w usługi towarzyszące tj. usługi gastronomii, sale konferencyjne, obiekty recepcyjne, obiekty handlowe (przy powierzchni sprzedaży mniej niż 2 tys. mkw.) lub inne usługi związane z realizacją funkcji podstawowej. Program funkcjonalny stwarza możliwość swobodnej aranżacji od dużych przestrzeni wspólnych po system komórkowy.
Wysokość budynku to 20,98 m, będzie miał osiem kondygnacji, w tym dwie kondygnacje podziemne. Całkowita powierzchnia najmu to 24,7 tys. mkw. Powierzchnia typowego piętra to 4329 mkw. Użytkowa powierzchnia handlowa w budynku zajmie 2,8 tys. mkw., a powierzchnia magazynowa 482 mkw. Współczynnik powierzchni wspólnej wyniósł 4,31 proc. Windy szybkobieżne V.Offices będą się poruszać z prędkścią 1m/s. Projekt przewiduje 407 podziemnych miejsc parkingowych i osiem naziemnych, 180 stojaków rowerowych oraz 14 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Powierzchnia zabudowy budynku głównego to 4,6 tys. mkw., a budynku technicznego to 257,25 mkw.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...