Rośnie zapotrzebowanie na branding miast i budynków
WydarzeniaPodczas spotkania dyskutowano o tym, jak skutecznie wyróżnić daną lokalizację, przyciągnąć do niej nowych pracodawców oraz sprawić, że nowo powstające biurowce i budynki mieszkalne zapełnią się ludźmi.
Places + Spaces to cykl wydarzeń zainicjowanych przez polski oddział Urban Land Institute i dedykowanych ekspertom branży nieruchomości, urbanistyki i architektury, a także przedstawicielom władz samorządowych. Moderatorką drugiego z nich była Pia de Malherbe – konsultantka w dziedzinie marketingu, która realizowała projekty m.in. dla Harrods Hotels czy Pocket London. – Minęły czasy Mad Menów. Obecnie mamy do czynienia z Math Menami. Tworząc wizerunek powinniśmy w równym stopniu opierać się na emocjach, co na mierzalnych danych – wytłumaczyła, nawiązując do popularnego serialu o branży reklamowej w latach 60. XX wieku, Pia de Malherbe.
Jej opinię potwierdził Lex Brans, dyrektor odpowiedzialny za marketing metropolii amsterdamskiej skierowany do inwestorów działających na rynku nieruchomości. W swoim wystąpieniu przybliżył metody i narzędzia, dzięki którym postrzeganie Amsterdamu wraca do normy po niedawnym kryzysie, gdy w 2012 roku z blisko trzydziestu inwestorów w tym mieście aktywnych pozostało zaledwie czterech. – Inwestorzy podejmują decyzje analizując ogólną sytuacją gospodarczą, dostępność kadr, infrastrukturę transportową czy możliwość skorzystania z atrakcyjnych ulg podatkowych. Z drugiej strony – chcą działać w miastach z duszą, oferujących wysoką jakość codziennego życia – powiedział Lex Brans. Wyrazistość miasta to według Leksa czynnik, którego nie można lekceważyć. – Powrót Amsterdamu do gry na rynku inwestycyjnym w połowie wynika ze skutecznego brandingu opartego na emocjach, w 25 proc. z twardych wskaźników biznesowych, a w pozostałych 25 proc. – z długofalowego zaufania inwestorów – powiedział.
Swój punkt widzenia przedstawił Adam Pustelnik, dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miasta Łodzi. Podczas debaty zachęcał on do poszukiwania realnych możliwości w zakresie promocji miast i szukania inspiracji w ośrodkach o zbliżonym potencjale. Zastrzegł przy tym, że nie można bezwiednie kopiować rozwiązania z innych miejsc. – Warto mieć duże aspiracje, ale trzeba też mierzyć siły na zamiary i szukać własnej drogi. Błędem włodarzy wielu polskich miast, wynikającym głównie z lokalnej polityki, jest też komunikowanie międzynarodowej oferty inwestycyjnej do miejscowego odbiorcy. Gdyby nie odejście od tego nieefektywnego modelu w Łodzi nie pojawiłoby się tak wielu nowych inwestorów z zagranicy – wyjaśniał Adam Pustelnik.
Wiedzą o tym, jak wyróżnić konkretny budynek, z uczestnikami Places + Spaces podzielił się Phil Redding, prezes Wordsearchu, agencji kreatywnej specjalizującej się w obsłudze sektora nieruchomości i architektury. To w jego firmie powstała narracja i materiały marketingowe dla takich budynków jak The Shard i Battersea Power Station w Londynie czy One World Trade Center w Nowym Jorku. Zdaniem Phila, podstawą skutecznego brandingu, niezależnie od skali i funkcji danego projektu deweloperskiego, jest myślenie o nim w kategoriach miejsca dla ludzi, a nie wyłącznie kolejnych metrów kwadratowych. W tym kontekście zwrócił uwagę na dewaluację przymiotników, którymi zbyt często posługują się deweloperzy. – Określenia takie jak: ikoniczny, wyjątkowy, luksusowy, szyty na miarę czy centralnie położony, tracą sens, gdy są nadużywane. Również to, że sięgniemy po najnowsze technologie, nie sprawi, że budynek automatycznie stanie się hitem. Zawsze trzeba odpowiedzieć sobie pytanie: dla kogo buduję, jakie doświadczenia chcę zapewnić przyszłym użytkownikom. I na tej podstawie tworzyć działania marketingowe – powiedział Phil Redding.
O tym, że także w Polsce nie brakuje przykładów skutecznego brandingu budynków przekonywał Sebastian Bedekier, partner i dyrektor regionalny w Colliers International w Poznaniu. – Polskie projekty są coraz ciekawsze – nie tylko pod względem jakości architektury i wykonania, ale też rozwiązań oraz narzędzi używanych do ich promocji – powiedział. Przykład takiego miejsca przedstawiła Karolina Kaim, prezes zarządu Tacit Investment, zaangażowana w proces tworzenia kampanii sprzedażowej apartamentowca Cosmopolitan w Warszawie. – Od początku wiedzieliśmy, że mamy świetny budynek, ale bez starannego wykreowania marki opartej na konkretnych wartościach i emocjach, nie odniósłby on takiego sukcesu. Stworzenie oczekiwanego, spójnego wizerunku wymaga wysiłku, czasu i pieniędzy, ale jest ich warte – powiedziała.
Drugie juz spotkanie z cyklu Places + Spaces podsumował John Banka, przewodniczący Urban Land Institute w Polsce. – Nasza dyskusja udowodniła, że połączenie doświadczenia ekspertów w obszarze inwestycji, nieruchomości i marketingu przynosi znakomite rezultaty. Atrakcyjny, profesjonalnie kształtowany wizerunek miast przyciąga inwestorów, dzięki czemu stają się one motorem napędowym gospodarki całego kraju. Rozpoznawalne budynki nie tylko tworzą nowoczesne środowisko pracy i odpoczynku, ale też oddziałują na wyobraźnię turystów i są powodem do dumy mieszkańców. Branding miast i budynków to system naczyń połączonych – powiedział John Banka.
Cykl Places + Spaces objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Kolejne spotkania cyklu odbędą się: 19 czerwca, pt. "High streets, public spaces and placemaking"; 18 września, pt. "Tomorrow's urbanhoods" oraz 23 października, pt. "Dreaming the new downtown".
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Walter Herz
W ostatnim czasie znacznie więcej dzieje się na warszawskim rynku biurowym niż na rynkach regionalnych, zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i nowe inwestycje. W porównaniu do ubiegłe ...
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...