Eksperci: warszawskie biura utrzymają formę
Biura i projekty wielofunkcyjneTrzeci kwartał 2018 roku przyniósł spadek oddanej w Warszawie powierzchni biurowej i poziomu absorpcji, spadł też wskaźnik pustostanów. Ostatnie trzy miesiące roku mogą być podobne. Eksperci CBRE zwracają uwagę, że w końcówce tego roku przybędzie zaledwie około 70 tys. mkw. nowych biur. – Dopiero od drugiej połowy 2019 roku możemy spodziewać się dostarczenia na warszawski rynek większego zasobu powierzchni. Jeśli firmie zależy na centralnej części stolicy, musi uzbroić się w jeszcze większą cierpliwość, bo tutaj nowe projekty będę dostępne bliżej początku 2020 roku. Łącznie w latach 2019-2020 w Warszawie przybędzie około 650 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, z czego znaczna część przewidziana jest na 2020 rok – zapowiada Mikołaj Sznajder, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych CBRE.
Najemcy biorą
Popyt na biura w stolicy Polski powinien natomiast nadal utrzymywać się na wysokim poziomie. – Zważywszy na fakt, że w ostatnim kwartale roku odnotowuje się zazwyczaj najwyższą aktywność najemców, to możemy spodziewać się, że w całym 2018 roku wielkość popytu będzie zbliżona lub przekroczy tę z rekordowego 2015 roku, czyli 834 tys. mkw. – uważa Wioleta Wojtczak, dyrektorka Działu Badań i Analiz w Savillsie.
Duży popyt wpływa na spadek wskaźnika pustostanów, który na koniec września wyniósł tylko 10 proc. (około 543 tys. mkw.) powierzchni dostępnej na wynajem od zaraz. – W porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku wskaźnik pustostanów spadł o 3 pp. dla całej Warszawy i aż 4,5 pp. dla stref centralnych. Średni wskaźnik szacowany dla całej Warszawy nie oddaje jednak stanu faktycznego, ponieważ obserwujemy bardzo duże zróżnicowanie pod względem dostępności powierzchni w zależności od lokalizacji. Pustostany w centrum miasta spadły do bardzo niskiego poziomu i szacowane są na około 6,6 proc., podczas gdy dostępność powierzchni na Służewcu pozostaje relatywnie wysoka ze współczynnikiem pustostanów szacowanym na około 18,6 proc. – podaje Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań Rynku, Knight Frank.
Lokalizacja dostępnej powierzchni (Q3 2017 vs. Q3 2018)
Dużo w budowie
Duży popyt dopinguje natomiast deweloperów do budowania. – Na rosnące zapotrzebowanie na biura odpowiadają deweloperzy realizując projekty, które zmieniają panoramę współczesnej biznesowej Warszawy. W tym roku rynek wzbogacił się o 190 tys. mkw., a w realizacji pozostaje kolejne 740 tys. mkw. Należy przy tym zauważyć, że Warszawa jest jednym z najbardziej chłonnych rynków biurowych w Europie, co oznacza, że realizowane projekty nie zachwieją równowagi pomiędzy podażą a popytem – przekonuje Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
Powierzchnia biurowa w budowe według lokalizacji
Czynsze stabilnie
Czasowy spadek wielkości oddawanej przez deweloperów powierzchni biurowej w połączeniu z wysokim popytem wpłynęły na krótkofalowe wzrosty czynszów za biura dostępne od ręki. Zdaniem analityków nie utrzymają się one jednak zbyt długo. – Po wzroście w pierwszym półroczu stawek czynszów w najbliższych miesiącach możemy podziewać się jedynie krótkoterminowych wzrostów cen najmu w istniejących budynkach. W centrum, najdroższej części stolicy, stawki prime wynoszą 24 euro za 1 mkw. miesięcznie. W dłuższej perspektywie oddanie nowych budynków w okolicach Ronda Daszyńskiego osłabi presję na wzrost stawek czynszów w najbardziej prestiżowych biurowcach – przekonują eksperci CBRE.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...