EN

Łódź – nadal rynek nienasycony

Hotele
POLSKA Do końca 2019 roku liczba pokoi hotelowych w Łodzi, w porównaniu z zasobami z końca 2016 roku, wzrośnie o ponad 40 proc., wynika z raportu firmy Walter Herz. Na zasoby hotelowe miasta, według danych zawartych w ostatnim raporcie o rynku hotelowym agencji, składa się 33 skategoryzowane hotele, dysponujące ponad 3,2 tys. pokojami.
W mieście działa sześć hoteli czterogwiazdkowych, które oferują 1,1 tys. pokoi, w tym hotel Holiday Inn, Ambasador Centrum, Novotel i Double Tree by Hilton, a także hotel Andel's. Miasto ma do zaoferowania także 16 hoteli w standardzie trzygwiazdkowym (np. hotel Focus czy hotel Tobaco firmy Arche). Analitycy Walter Herz do analizy dodali jeszcze siedem obiektów, których zakres usług zbliżony jest do tego stawianego obiektom hotelowym, w tym cztery obiekty Boutique Hotels należące do CFI Hotels Group oraz obiekt Stare Kino, obiekt Abton, a także Alicja. Łącznie na rynku dostępnych jest 40 obiektów hotelowych, które oferują 3,5 tys. pokoi hotelowych. Prawie jedną trzecią wszystkich pokoi stanowią jednostki w standardzie czterech gwiazdek, a 42 proc. całej podaży stanowią pokoje w obiektach trzygwiazdkowych. Średnia wielkość hoteli w Łodzi wynosi 89 pokoi.

Łódź jest jedyną aglomeracją, wśród największych miast w Polsce, która nie posiada hotelu pięciogwiazdkowego. Największe szanse na powstanie obiektu tej klasy w mieście Walter Herz upatruje w gruntownej modernizacji hotelu Grand i podniesieniu jego standardu do pięciu gwiazdek. Portfolio hoteli braci Likus, na które składają się głównie hotele pięciogwiazdkowe, w dużej części zmodernizowane przez inwestora, pozwala przypuszczać, że jest to realny scenariusz. Sieć jest również właścicielem jedynego pięciogwiazdkowego hotelu w Katowicach – hotelu Monopol. Według Walter Herza jeden obiekt pięciogwiazdkowy z około 100 jednostkami mieszkalnymi zaspokoi zapotrzebowanie na hotel w tym standardzie. – Nie upatrujemy na najbliższe lata potencjału dla kolejnych obiektów pięciogwiazdkowych w mieście. Przy znaczących nakładach inwestycyjnych związanych z budową czy modernizacją obiektu pięciogwiazdkowego i wciąż niskimi średnimi cenami uzyskiwanymi przez hotele w mieście, osiągnięcie odpowiedniej stopy zwrotu dla tego typu inwestycji może być utrudnione. Łódź potrzebuje jeszcze kilku lat, aby rynek hotelowy dojrzał i był w stanie zapewnić obłożenie, a także odpowiedni poziom cen wymagany przez obiekty pięciogwiazdkowe – informują analitycy Walter Herz.

Jak podaje agencja, w mieście brakuje także nowoczesnych hoteli dostosowanych do potrzeb gości biznesowych, w standardzie czterech i trzech gwiazdek. Brakuje zarówno obiektów z rozbudowaną ofertą usług dodatkowych, typu siłownia, strefa spa & wellness, kącik zabaw dla dzieci, jak i hoteli z podstawowymi udogodnieniami typu bar, z ciekawymi, nowoczesnymi wnętrzami. Część tego zapotrzebowania zaspokoją zaplanowane inwestycje hotelowe, które w najbliższych latach zasilą rynek. W mieście brakuje również hoteli dostosowanych do potrzeb osób młodszego pokolenia, które odwiedzą Łódź w celach turystycznych, a także rozrywkowej. Brak jest obiektów posiadających obszerne przestrzenie wspólne, które kosztem mniejszych pokoi, wykorzystywać będzie można pod wspólne spędzanie czasu, a także pod przygotowanie oferty kulturalnej, typu wernisaże czy koncerty.

Na łódzkim rynku, na którym wciąż jeszcze jest wiele przestarzałych obiektów hotelowych oczekujących na modernizację, w ciągu ostatnich lat dokonywały się liczne przekształcenia własnościowe, podaje Walter Herz. W 2011 roku firma Eko-Vit kupiła pięć łódzkich hoteli od należącej do Skarbu Państwa spółki Centrum-Hotele. Spółka, która powstała w 2008 roku, funkcjonowała wcześniej jako Przedsiębiorstwo Turystyczne Łódź. Do portfela inwestora weszły trzygwiazdkowe hotele Centrum i Światowit, a także dwugwiazdkowe Savoy, Polonia Palast i Mazowiecki. W miejscu wyburzonego w 2014 roku hotelu Centrum, przy ulicy Kilińskiego, powstanie Centrum Biurowe Fabryczna, które zaoferuje 31 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, z czego 27 tys. mkw. zajmą biura, a 4 tys. będzie przeznaczone pod usługi. Obiekt realizowany przez spółkę celową J.J. Invest założoną przez Eko-Vit, wyróżniał się będzie 55-metrową wieżą oraz obsadzonym roślinnością dziedzińcem, pasażem i dachami na niższych budynkach, ma być gotowy w 2020 roku.

Dla hotelu spółki Legs z kolei, który zlokalizowany będzie przy ulicy Ogrodowej 21, w dawnym budynku Wojewódzkiej Przychodni Reumatologicznej, nie wybrana jeszcze została nazwa. Walter Herz zdradza, że według zapewnień inwestora hotel ma mieć butikowy charakter. Będzie miał 78 pokoi. Obiekt ma zostać otwarty pod koniec 2019 roku.

Najszybciej jednak, bo w marcu 2019 roku, otworzy się czterogwiazdkowy hotel Puro. Obiekt zlokalizowany jest przy ulicy Ogrodowej 16, w pobliżu kompleksu Manufaktura. Obiekt oferował będzie 130 pokoi, sky bar, siłownię, a także centrum spa.

Z kolei hotel w kompleksie Hi Piotrkowska, który funkcjonował będzie pod marką Hampton by Hilton, otwarty zostanie w połowie 2020 roku. Operatorem hotelu będzie spółka VHM Hotel Management, należąca do firmy Satoria Group. W 2020 roku otwarty ma również zostać hotel przy ulicy Piotrkowskiej 94 należący do spółki Center Hotel. Obiekt oferował będzie standard czterech gwiazdek. Będzie miał 177 pokoi i działać będzie pod marką sieci hotelowej. W 2021 roku, przy ulicy Kopernika, w sąsiedztwie dworca Łódź Kaliska otwarta zostanie wielofunkcyjna inwestycja firmy Arche, w której znajdzie się również condohotel, a także obszerne centrum konferencyjne, które również wykorzystywane ma być pod potrzeby pobliskiego hotelu Tobaco należącego do spółki Arche. Arche Hotel Kaliska w Łodzi zostanie zlokalizowany na rogu ulicy Kopernika i Alei Włókniarzy. W obiekcie mieścić się będzie 248 pokoi hotelowych o powierzchni od 20 do 55 mkw. oraz centrum konferencyjne o łącznej powierzchni 1,2 tys. mkw. Hotel funkcjonować ma również w inwestycji firmy Ghelamco – Nowe Centrum Łodzi. W pierwszym etapie powstać ma biurowiec, apartamentowiec, a także hotel. Toczone są wciąż rozmowy co do ostatecznego kształtu części hotelowej. Arche Hotel Kaliska

Ostatnie nowości

Wydarzenia

POLSKA Wystartuj spod Ambasadora

schedule 14 lipca 2020
Eurobuild Conferences

Zgodnie z tegorocznym planem przejazd „Garnitury na rowery” wystartuje z warszawskiego Służewca. Pierwszym punktem startowym jest biurowiec Ambasador Office Building należący do firmy Hines i zlokalizowany przy ul. Domaniewskiej 34a.

Artykuł sponsorowany

Polska PGNiG sprzedaje biurowiec

schedule 06 lipca 2020

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA z siedzibą w Warszawie ogłasza przetarg ustny na sprzedaż łódzkiego budynku biurowego przy ul. Uniwersyteckiej 2/4, cena wywoławcza netto wynosi 19,14 mln zł.

Zielone budownictwo

Czechy Drewniany biurowiec od Skanski

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Skanska rozpoczyna w Pradze realizację pierwszego neutralnego dla klimatu biurowca w regionie CEE, prace budowlane ruszą w 2023 roku.

Wydarzenia

POLSKA Odmrażamy turnieje sportowe

schedule 09 lipca 2020
Eurobuild Conferences

Czy w tym roku odbędzie się doroczny turniej golfa i tenisa Eurobuildu? Nie tylko wielbicieli tych sportów z pewnością ucieszy wiadomość, że –zgodnie z tendencją panującą w gospodarce – Eurobuild odmraża swoje wydarzenia sportowe! Oba turnieje przenieśliśmy na początek września, a rejestracja już ruszyła. Nie zwlekajcie z zapisami – liczba uczestników jest jak zwykle ograniczona!

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Ze skarbca wieje chłodem

schedule 14 lipca 2020
Eurobuild CEE

Trzęsienia ziemi nie było: Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Jednak RPP opublikowała projekcje ekonomiczne NBP, które nie napawają optymizmem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Centrum danych wybiera Ursus

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Do grona najemców Diamond Business Parku Ursus dołączyła – nieujawniona z nazwy – międzynarodowa firma specjalizująca się w usługach data center. Najemca zajmie łącznie ponad 7,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej. 

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Retail daje dzieciom siłę

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

By złagodzić skutki pandemii wśród najmłodszych, centra handlowe należące do Ingka Centres, a także Ikea oraz polski oddział Ikano Banku przekazały Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" pomoc o łącznej wartości 175 tys. zł.

Rynek mieszkaniowy

Ekskluzywne żeglowanie z Mateuszem Kusznierewiczem

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Dekpol Deweloper poinformował o stanie realizacji osiedla Sol Marina w Gdańsku Sobieszewie, ambasadorem inwestycji został Mateusz Kusznierewicz.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Logistyk może na odległość

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Firma Sennder zajmie ponad 1,2 tys. mkw. we wrocławskim Centrum Południe, transakcja najmu została przeprowadzona w okresie lockdownu , a więc całkowicie zdalnie. Przeprowadzkę zaplanowano na koniec stycznia 2021 roku.

Zasoby ludzkie

Kompetencje zawsze w cenie

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Plany zatrudnienia nowych pracowników w roku 2020 zadeklarowało 47 proc. firm, a 60 proc. organizacji przewiduje, że wyniki sprzed pandemii ponownie zacznie osiągać w perspektywie 12 miesięcy – wynika z badania przeprowadzonego przez firmy Hays Poland i Deloitte.

Technologie

Polska Zweryfikują najemcę szybko i legalnie

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Polsko-brytyjski startup fintechowy simpl.rent rozpoczyna współpracę z Mzuri. Simpl.rent to pierwsza w Polsce platforma online weryfikująca tożsamość oraz historię i wiarygodność finansową potencjalnych najemców przed podpisaniem umowy. Serwis jest dedykowany agencjom nieruchomości i użytkownikom indywidualnym.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Smocza Skóra pod wiechą

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Zakończyły się prace nad żelbetową konstrukcją Warsaw Unit, powstający w centrum stolicy wieżowiec Ghelamco ma już blisko 200 metrów wysokości (dokładnie: 196,4 m).

Infrastruktura

Jeszcze więcej energii spod Torunia

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Spółka Energa Operator rozpoczęła budowę magazynu energii w Czernikowie (woj. kujawsko-pomorskie), w pobliżu jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu Smart Grid wartego 240 mln zł i współfinansowanego przez Unię Europejską.

Zielone budownictwo

Polska Textorial Park znów certyfikowany

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Budynki należące do kompleksu biurowego Textorial Park w Łodzi ponownie otrzymały certyfikaty ekologiczne BRREEAM In-Use na poziomie dobrym i bardzo dobrym.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wrocław dobry dla Resi4Rent

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Firma Resi4Rent poinformowała, że prawie rok po oddaniu do użytkowaniu pierwszych budynków wrocławskiego projektu przy ul. Rychtalskiej są one wynajęte w 95 proc., a wprowadzony do oferty w kwietniu kompleks przy ul. Mieszczańskiej – w 50 proc.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ekologiczna Jutrzenka zalśni we Włochach

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Aurec Home wprowadził do sprzedaży 163 mieszkania w ramach pierwszego etapu Miasteczka Jutrzenki w warszawskich Włochach, planowany termin oddania ich do użytkowania to drugi kwartał 2022 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Pierwsza odsłona Bohemy gotowa

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Okam uzyskał pozwolenie na użytkowanie pierwszego etapu części mieszkaniowej warszawskiego projektu Bohema – Stara Praga, 303 lokale zrealizowane przy ul. Szwedzkiej 20 zostały wyprzedane.

Infrastruktura

Polska Rataje jak nowe

schedule 13 lipca 2020
Opr./edited by TC

Aldesa zakończyła pierwszy etap przebudowy dworca autobusowego Rataje w Poznaniu, autobusy wróciły na odremontowane perony. Wkrótce ruszają prace nad kompleksową przebudową całego ronda Rataje. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Zieleń warta miliony

schedule 13 lipca 2020
Opr./edited by TC

Wstępne dane o transakcjach na rynku inwestycyjnym w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku mówią o ponad 2,8 mld euro, co stanowi 3-procentowy wzrost licząc rok do roku. Aż 718 mln euro z tej kwity popłynęło w stronę "zielonych" biurowców – podaje Knight Frank w raporcie „Future of Cities. Zrównoważone Inwestycje”.

Technologie

Świat Lafarge drukuje w 3D, oczywiście w betonie

schedule 13 lipca 2020
Opr./edited by TC

Technologia LafargeHolcim wykorzystuje specjalnie zaprojektowany beton w druku 3D do konstrukcji wież turbin wiatrowych nawet 2,5 raza wyższych niż obecnie stosowane. Docelowo konstrukcje mogą sięgać 150-200 m wysokości i osiągać wydajność o 1/3 większą od turbin standardowych.

Najnowsze w Hotele

schedule 02 lipca 2020

Europa dołączy do Tribe

Jesienią do Europy zawitają pierwsze hotele Tribe, lifestylowa marka Accora była do tej pory dostępna jedynie w Australii. Pierwszy hotel pod tym szyldem w Polsce zostanie otwarty w Warszawie.

schedule 29 czerwca 2020

Hilton rośnie w Polsce

Hilton podpisał umowy dotyczące trzech nowych hoteli marki Hampton by Hilton – przy krakowskim lotnisku, a także w Zielonej Górze i Białymstoku.

schedule 18 czerwca 2020

Nosalowy Park z widokami

Na początku lipca zostanie otwarty Nosalowy Park Hotel & Spa, pięciogwiazdkowy hotel w centrum Zakopanego.

schedule 17 czerwca 2020

Zeitraum umówiony z uniwersytetem

Operator domów studenckich Zeitraum nawiązał współpracę z Anglo-American University w Pradze (AAU), firma zapewni studentom tej uczelni 120 łóżek w swoich obiektach w roku akademickim 2020/2021.

schedule 10 czerwca 2020

Ostródzki Radisson coraz bliżej

POLSKA Hotel Radisson Blu Resort w Ostródzie zostanie oddany do użytku w 2021 roku. Właśnie ruszyła akcja marketingowa – poinformował inwestor, firma Europlan w Warszawy.

schedule 09 czerwca 2020

Nobu Hotel coraz bliżej

POLSKA Nobu Hotel Warsaw rusza 3 sierpnia 2020 roku. Będzie to pierwszy hotel grupy Nobu Hospitality w Polsce, a zarazem 12 hotel i 43 restauracja marki, założonej przez Nobu Matsuhisę, Roberta de Niro oraz Meira Tepera na świecie. W hotelu znajdować się będzie 117 pokoi, przestrzeń przeznaczona do organizacji spotkań i eventów, klub fitness oraz Nobu Restaurant & Café.

schedule 09 czerwca 2020

Sieć Best Western rośnie

POLSKA Hotele Reymont w Łodzi, Hetman w Rzeszowie oraz Kopernik w Olsztynie będą funkcjonowały pod szyldem marki Best Western. Prezes spółki Polskiego Holdingu Hotelowego i AMW Hotele, Gheorghe Marian Cristescu oraz Saija Kekkonen, dyrektor zarządzająca BWH Hotel Group na Finlandię, Kraje Bałtyckie, Polskę i Rosję, podpisali list intencyjny na wprowadzenie trzech hoteli wchodzących w skład grupy kapitałowej PHH do sieci Best Western Hotels & Resorts.

schedule 19 maja 2020

Allsafe w obiektach Accora

ŚWIAT Accor i Axa ogłosiły zawarcie strategicznego partnerstwa, którego celem jest zapewnianie wsparcia medycznego gościom 5 tys. obiektów Accor na całym świecie. W ramach współpracy znajdą się bezpłatne telekonsultacje i wsparcie lekarzy-specjalistów. Ponadto Accor wprowadził oznaczenie Allsafe w obiektach grupy.

schedule 14 maja 2020

Startuje hotel Grano w Gdańsku

POLSKA 14 maja otwarto czterogwiazdkowy hotel Grano znajduje się na gdańskiej Wyspie Spichrzów.

schedule 11 maja 2020

Przenocujemy w domu handlowym

POLSKA Spółka Polish Hotel od kilku lat prowadzi remont zabytkowego budynku w centrum Bydgoszczy, władze miasta właśnie przyznały inwestorowi dotację konserwatorską na wymianę części okien.

schedule 11 maja 2020

Polskie hotele na rozdrożu

POLSKA Zainteresowanie inwestorów sektorem hotelowym w Polsce jest wciąż duże, choć plany związane z wprowadzaniem nowych projektów zostaną teraz zweryfikowane. Wprowadzony w marcu stan epidemii w połączeniu z nasyceniem niektórych lokalnych rynków zaowocuje spadkiem liczby aktywnych obiektów hotelowych w kraju – zapowiada w najnowszym raporcie Walter Herz.

schedule 05 maja 2020

HoReCa: wiosenny biomet zdecydowanie niekorzystny

POLSKA HoReCa to sektor dla którego skutki uboczne epidemii COVID-19 mogą okazać się najbardziej dotkliwe, już teraz 8 na 10 restauracji i hoteli boryka się z coraz większymi problemami finansowymi – wynika z prognozy na drugi kwartał 2020 roku przygotowanej przez Europejski Fundusz Leasingowy z grupy Agricole (EFL).

schedule 04 maja 2020

Sopot daje przykład hotelarzom

POLSKA W związku z odmrożeniem działalności obiektów noclegowych urząd miejski w Sopocie i Sopocka Organizacja Turystyczna przygotowały kodeks dobrych praktyk dla firm świadczących usługi hotelarskie, głównie dla właścicieli apartamentów, mieszkań i pokoi udostępnianych turystom.

schedule 28 kwietnia 2020

Prywatne akademiki odporne na epidemię?

POLSKA Inwestorzy dostrzegają dużą chłonność rynku w sektorze prywatnych domów studenckich, który obecnie zaspokaja niecałe 10 proc. popytu. Istotne są także prognozy zakładajace rosnącą liczbę studentów zagranicznych w Polsce oraz atrakcyjne stopy zwrotu z inwestycji – podaje najnowszy raport "Prywatne akademiki w Polsce. Perspektywy rozwoju rynku domów studenckich", opracowany przez ThinkCo we współpracy z Golub GetHouse.

schedule 24 kwietnia 2020

Rehabilitacja w modułach

POLSKA Pod Gdynią powstanie kompleks hotelowo-rehabilitacyjny Origin Polska.

schedule 20 kwietnia 2020

Orbis schodzi z parkietu

POLSKA Do Komisji Nadzoru Finansowego o udzielenie zezwolenia na wycofanie akcji Orbisu z obrotu na warszawskiej giełdzie.

schedule 15 kwietnia 2020

Akademiki żyłą złota dla inwestorów?

POLSKA W poprzednim roku akademickim w Polsce studiowało 1,2 mln studentów i tylko co dziesiąty z nich był zakwaterowany w akademiku. W Unii Europejskiej ten odsetek jest wyższy i wynosi 17 proc. - wynika z badania Eurostudent. Eksperci CBRE wskazują, że w naszym kraju główną przyczyną tak małej popularności mieszkania w akademikach jest ograniczony zasób miejsc.

schedule 14 kwietnia 2020

Ciężkie czasy dla condo

POLSKA Przed wybuchem epidemii koronawirusa szacowano, że do 2022 roku w polskich condohotelach i apartamentach wypoczynkowych na wynajem miało przybyć ponad 20 tys. pokoi, tym samym ich krajowa oferta miała wzrosnąć o ponad 70 proc. w stosunku do stanu z końca 2019 roku. Jednak z powodu epidemii cały rynek condohoteli i apartamentów wakacyjnych będzie musiał przełknąć gorzką pigułkę – w najbliższym czasie możliwe jest zamarcie sprzedaży i budowy nowych inwestycji – ostrzega Emmerson Evaluation w najnowszym raporcie "Rynek hoteli oraz condohoteli w Polsce".

schedule 14 kwietnia 2020

Gdański Student Depot prawie gotowy

POLSKA Kończy się budowa nowego akademika Student Depot w Gdańsku, w obiekcie zaplanowanym do otwarcia na wrzesień można już rezerwować pokoje.

schedule 02 kwietnia 2020

Niepewna przyszłość hoteli

EUROPA ŚRODKOWO-WSCHODNIA Ubiegły rok był rekordowy pod względem łącznej wartości transakcji kupna/sprzedaży hoteli. Pandemia spowodowała, że przyszłość tego sektora jest trudna do przewidzenia.

Kategorie