EN

Legia planuje dużą inwestycję pod Warszawą

Obiekty użyteczności publicznej
W Książenicach pod Grodziskiem Mazowieckim, na działce o powierzchni 15 ha, klub piłkarski Legia Warszawa niebawem rozpocznie budowę ośrodka szkoleniowego. O założeniach projektu rozmawiamy z Tomaszem Zahorskim, pełnomocnikiem zarządu klubu i prezesem spółki celowej Akademia Piłkarska Legii, która realizuje projekt.

Rafał Ostrowski „Eurobuild CEE”: To ma być pierwszy piłkarski ośrodek szkoleniowy w Polsce spełniający wysokie, zachodnioeuropejskie standardy. Jak będzie się miał ośrodek Legii do tego, co ma na przykład Real Madryt?

Tomasz Zahorski, pełnomocnik zarządu spółki Legia Warszawa i prezes Akademii Piłkarskiej Legii: Kiedy kilka lat temu wybieraliśmy architektów do tego pionierskiego przedsięwzięcia, pracownia LAP Studio była częścią hiszpańskiej grupy Estudio Lamela, twórców między innymi słynnego Ciudad Real Madrid, kompleksu treningowego Realu zlokalizowanego w Valdebebas na przedmieściach stolicy Hiszpanii. W pracach nad Legia Training Center te doświadczenia były bardzo cenne. Przeanalizowaliśmy dziesiątki projektów podobnej infrastruktury, wiele z nich odwiedziliśmy dzięki aktywności w europejskich organizacjach takich jak European Club Association czy European Stadium & Safety Management Association oraz grze Legii w europejskich pucharach.

Uwzględniliśmy więc najlepsze praktyki, choć tak samo jak nie mamy możliwości ścigać się z „Królewskimi” w kupowaniu gwiazd, tak samo nie zakładaliśmy wydawania setek milionów euro na nasze centrum treningowe. Bez wątpienia jednak będzie to najbardziej nowoczesny obiekt tego typu w Polsce, a nawet regionie. Składać się na niego będzie przede wszystkim sześć boisk treningowych, z opcją na dalszą rozbudowę oraz część kubaturowa z biurami dla ponad 100 pracowników. Będzie tam stacjonował nasz pion sportowy, który będzie miał do dyspozycji wszystko czego potrzebuje do pracy – siłownie, zaplecze medyczne, pokoje fizjoterapeutów, kriokomory, kriosauny, gabinety lekarskie i centrum badawczo-rozwojowe. Oprócz tego powstanie nowoczesna bursa z miejscem na 70 osób. Przeznaczona będzie dla zawodników młodzieżowych między 14 a 18 rokiem życia. Wydzielona zostanie z niej cześć z 24 pokojami dla pierwszej drużyny, przygotowana w standardzie czterogwiazdkowego hotelu.

Wszystko to zajmie 9 tys. mkw. na dwóch piętrach. Można powiedzieć, że zrobiliśmy nasz autorski projekt, czerpiąc co najlepsze i najbardziej pasujące do naszych potrzeb z ośrodków w Europie. Na zachodzie te inwestycje są już w pewnym sensie standardem. Kluby na pewnym poziomie budują takie ośrodki, żeby rozwijać swoją bazę talentów, pozyskiwać najlepszych zawodników, trenerów i innych specjalistów.

Z czego ten obiekt będzie się utrzymywał? Jaki jest plan biznesowy?

Co do zasady głównym najemcą i podmiotem, który będzie ponosił koszty, będzie sama Legia. Klub będzie wynajmował obiekt od spółki celowej, czyli Akademii Piłkarskiej Legii i będzie w przyszłości czerpał z niego największe korzyści. Po pierwsze chodzi o rozwój młodych piłkarzy i umożliwianie ich transferów do klubów w szczególności z europejskich lig top 5, czyli Premiership, La Liga, Seria A, Bundesliga i Ligue 1. Pamiętajmy, że szkolenie talentów to dziś już na świecie praktycznie przemysł. Mówimy o biznesie, gdzie kilkunastoletni zawodnik dzięki właściwemu otoczeniu, szkoleniu, edukacji i swojej ciężkiej pracy, może w przyszłości być wart kilkadziesiąt milionów euro. Po drugie chodzi o optymalne warunki do trenowania, rozwoju i w efekcie jeszcze lepszą grę pierwszego zespołu, który zdobywa punkty w lidze krajowej i w ligach europejskich. Cennym aktywem są także np. prawa do nazwy (tzw. naming rights) takiego obiektu oraz możliwości sponsoringowe w innych kategoriach. Taki obiekt może także prowadzić działalność na rynku MICE. Taki jest model biznesowy tej inwestycji.

To dla nieruchomości, mówiąc oględnie, nie najbardziej typowy model finansowania. Trudno o kredyt na taką inwestycję?

Na zachodzie topowe kluby stosunkowo łatwo dostają finansowanie. W Polsce są wciąż dosyć unikalnymi podmiotami na rynku finansowym. Musieliśmy więc spokojnie i konsekwentnie wytłumaczyć rynkowi wartość tej inwestycji, aby złożyć nasz „project finance”. Oprócz wkładu własnego mamy więc finansowanie bankowe zapewnione przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w którego misję wpisują się podobne inwestycje. Dodatkowo przeszliśmy z naszym wnioskiem inwestycyjnym wymagający proces w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i w efekcie otrzymaliśmy dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Czy będzie jeszcze jakiś inny sposób finansowania niż środki z wynajmowania infrastruktury Legii Warszawa?

Tak jak wspomniałem, nasz obiekt ma potencjał działalności na rynku MICE, w szczególności na rynku sportowym. Na przykład w tym okresie letnim, czerwiec-lipiec, gdy zarówno drużyny młodzieżowe, jak i pierwsza drużyna mają wolne lub trenują poza Warszawą jesteśmy w stanie wynajmować nasze obiekty zagranicznym podmiotom. Jesteśmy już po wstępnych ustaleniach z niektórymi klubami z południa Europy, czyli z krajów, w których w lecie panują bardzo wysokie temperatury i od jakiegoś czasu przyjeżdżają do Polski na okres przygotowawczy. Teraz będę mieli potencjalnie jeszcze lepsze warunki – Legia Training Center będzie świetnie skomunikowane z lotniskiem obecnym, a potencjalnie także z CPK, jeśli taki port powstanie.

Czy zakładacie, że ośrodek przyda się naszej kadrze narodowej?

Być może. Zresztą Polski Związek Piłki Nożnej i Mazowiecki Związek Piłki Nożnej podpisały deklaracje wsparcia tego projektu, kiedy składaliśmy nasz wniosek dotacyjny. Jesteśmy bardzo otwarci. Myślę, że PZPN i MZPN będą bardzo zadowolone z Legia Training Center.

Dlaczego?

Nasz ośrodek będzie podnosił poziom piłkarski w kraju. Tak jak w interesie związku jest, by budować stadiony piłkarskie, tak samo powinien dbać i wspierać inną infrastrukturę. To jest oczywiste i liczę, że w kolejnym kroku to PZPN pokusi się o projekt polskiego odpowiednika angielskiego St.George’s Park National Football Center, francuskiego Clairefontaine, czy ośrodka niemieckiej federacji powstającego aktualnie we Frankfurcie.

Czy będzie można tam wejść z ulicy, czy wejście będzie tylko dla członków klubu?

Strefy biuro-treningowe będą strefami ograniczonego dostępu. Ale będą też części otwarte –recepcja, kawiarnia, strefa rekreacyjna na zewnątrz, czyli tam, gdzie nie burzy to spokoju i reżimu treningowego zawodników i działalności klubu. Zależy nam, żeby rozwijać w przyszłości współpracę ze społecznością lokalną.

A miejsce na rekreacyjne granie?

Tworzymy to miejsce przede wszystkim z myślą o sporcie profesjonalny i wyczynowym. Ale zakładamy, że część tych boisk będziemy mogli raz na jakiś czas wynajmować, szczególnie dla podmiotów z okolicy. Podobnie jak tu na stadionie Legii jedno z boisk aktualnie wynajmujemy na legijną Ligę Biznesu, czyli na grę na poziomie amatorskim, ale dla świetnie zorganizowanej i bardzo zaangażowanej społeczności.

Czy ośrodkiem zarządzać będziecie sami?

Tak. Mamy bardzo dobry zespół ludzi, którzy mają wieloletnie doświadczenie przy zarządzaniu stadionem Legii i boiskami przy nim. Unikalna wiedza to w szczególności ta dotycząca pielęgnacji infrastruktury trawiastej. W zespole są też osoby zarządzające innymi rodzajami infrastruktury, w tym sprawdzone w projekcie EURO 2012. Cały czas rozwijamy też swoje kompetencje, kilka dni temu w ramach walnego zgromadzenia ECA wizytowaliśmy podobne obiekty Ajaxu Amsterdam prezentując nasz projekt i omawiając wiele spraw operacyjnych. Jestem przekonany, że będziemy efektywnym operatorem.

Czym będzie centrum badawczo-rozwojowe? Co będziecie badać?

Legia Lab to nasza wewnętrzna komórka organizacyjna, która zaczęła działać już od lipca 2018 roku. Wcześniej pozyskaliśmy z Ministerstwa Rozwoju 1,2 mln zł dofinansowania dla naszej agendy badawczej. Celem Legia Lab jest tworzenie procesów i produktów, które w przyszłości mają wpłynąć na optymalizację rezultatów sportowych naszych zawodników i zespołów. Zakres działań jest szeroki, od udoskonalania procesów, czy metod treningowych po wdrożenia w zakresie tzw. weareables, odzieży sportowej i kilku innych obszarów.

Po przeprowadzce zwolni się sporo miejsca na stadionie Legii. Jak to wykorzystacie?

Za wcześnie o tym mówić. My dosyć szybko się rozwijamy, a powierzchnia biurowa jest u nas na wagę złota. Podobnie brakuje nam boisk, bo jedno boisko główne i dwa boczne, które mamy na stadionie, to bardzo, bardzo mało na taki klub. De facto obecnie wynajmujemy boiska w całej Warszawie, ale przecież nie o to chodzi. Chcemy mieć wszystko w jednym miejscu. Czy to zima, czy nie zima, boiska sztuczne, boiska pod balonem... To jest kwestia pewnej jakości, której potrzebujemy, ale także np. rozwoju bardzo wartościowego projektu społecznego jakim jest Legia Soccer Schools. Dlatego też kluczowe jest dla nas między innymi wejście w posiadanie nieruchomości po wschodniej strony stadionu Legii – mamy zawartą z miastem umowę dzierżawy na tereny przy ulicy Czerniakowskiej, ale cały czas czekamy aż opuści go działająca tam sekcja strzelecka.

W jaki sposób Legia Training Center będzie się różnił od innych, które są w kraju? Swoje ośrodki mają przecież choćby Lech Poznań czy KGHM Zagłębie Lubin...

Nie chcemy się do nikogo porównywać. Naszym wyróżnikiem ma być natomiast jakość, kompleksowość i skala.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Resi4Rent przy Parku Zachodnim

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Resi4Rent rozbudowuje swoją ofertę mieszkań w abonamencie we Wrocławiu. Dzięki najnowszej inwestycji – Resi4Rent Wrocław Park Zachodni - oferta firmy w mieście zwiększyła się o 20 proc.  

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska MCP wybiera Newtona

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości wprowadzi się do należącego do GTC kompleksu Korona w Krakowie. MCP zajmie ponad 3 tys. mkw. w budynku Newton. 

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Instytut Głuchoniemych rozpoczyna modernizację

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zawarł umowę na modernizację Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego. Prace obejmą zarówno budynek przy placu Trzech Krzyży 4/6, jak i teren wokół niego. Inwestycja pozwoli zapewnić podopiecznym ośrodka nowoczesne, dostosowane do ich potrzeb warunki do nauki i mieszkania.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Polska nasyca się powierzchnią handlową

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield „Trends Radar. Rynek nieruchomości od stabilizacji do optymizmu”, polski rynek zajął w 2024 roku drugie miejsce w Europie pod względem wielkości oddanej do użytku powierzchni handlowej i ustąpił miejsca jedynie Francji.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przybyło biur we Wrocławiu

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Nowa podaż na rynku biurowym we Wrocławiu w pierwszych III kwartałach 2024 roku należała do najwyższej spośród głównych miast regionalnych - podaje Knight Frank.

Rynek mieszkaniowy

Polska Błonia w Rumi

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Euro Styl z grupy Dom Development wprowadza do sprzedaży kolejny etap Osiedla przy Błoniach w Rumi Janowo. W trzech nowych budynkach powstanie łącznie około 170 mieszkań z planowanym terminem odbioru w IV kwartale 2026 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Biurowiec i hala dla Fey

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Dobiegła końca rozbudowa zakładu produkcyjnego firmy Fey, producenta łóżek i materaców. Generalnym wykonawcą inwestycji, która polegała na budowie biurowca oraz hali produkcyjnej, było WPIP Construction.

Rynek mieszkaniowy

Polska Towarowa22 kusi luksusem

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Budowa miastotwórczego projektu Towarowa22, realizowanego w Warszawie przez Archicom, Echo Investment i AFI Europe, nabiera tempa. Dobiega końca budowa biurowca Office Housa, rozpoczęła się również realizacja budynku apartamentowego M7.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska M Park Mrągowo skomercjalizowany

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

LCP Properties, inwestor i deweloper będący częścią międzynarodowej grupy M Core, we współpracy z Green Hills Investment zakończył komercjalizację M Parku w Mrągowie. Dzięki umowom z Half Price oraz Diverse projekt jest w 100 proc. wynajęty.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowa Aura w Garwolinie

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Garwolinie został otwarty nowy park handlowy. Obiekt o powierzcni 11 tys. mkw. zrealizowała firma PKB Inwest Budowa. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Cztery sklepy w czterech miastach

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W listopadzie RTV Euro AGD otworzy cztery nowe sklepy w czterech miastach: Wrocławiu, Mikołowie, Bydgoszczy i Szczecinie. Tym samym sieć posiadać będzie 341 salonów sprzedaży w 229 miastach w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kamienice i buk na Jesionowej

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła sprzedaż mieszkań w nowej inwestycji Develii Jesionowa Vita we Wrzeszczu w Gdańsku. Deweloper wprowadził do sprzedaży 77 mieszkań w dwóch budynkach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska TK Maxx zajmie dwa tysiące metrów

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Ferio Konin zostanie otwarty sklep TK Maxx. Marka zajmie 2 tys. mkw. powierzchni w rozbudowywanej części centrum handlowego.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przejmują klucze na Bernardyńskiej

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Pierwsi właściciele mieszkań Bernardyńska 4 we Wrocławiu odebrali klucze do swoich mieszkań. Wkrótce uruchomione zostaną także pierwsze lokale usługowe znajdujące się w realizowanej przez Toscom inwestycji.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Parki i galerie handlowe mają się dobrze

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Zgodnie z danymi BNP Paribas Real Estate rynek nieruchomości handlowych w Polsce w III kwartale 2024 roku urósł o kolejne 116 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać w Stoczni

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Spółka Stocznia Cesarska Development otrzymała pozwolenie na budowę pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych na terenie historycznej części terenów postoczniowych w Gdańsku. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku. 

Technologie

Świat Ruukki sięga po stal z odzysku

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruukki wprowadza na rynek produkty LowCarbon. Płyty warstwowe i okładziny elewacyjne wykonane ze stali SSAB Zero przeznaczone są dla zrównoważonego budownictwa.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Patrizia żegna się z Oval Office

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Patrizia sprzedała nieruchomość biurową Oval Office w Hamburgu firmie Gold Tree. Biurowiec oferuje około 25 tys. mkw. powierzchni, w tym 23,5 tys. mkw. biur. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

ESG

Polska Chipsy napędzane słońcem

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

PepsiCo uruchomiło swoją największą jak dotąd farmę fotowoltaiczną w Polsce, o mocy 3,5 MWp w Świętem na Dolnym Śląsku. Instalacja będzie zasilać zlokalizowaną w tej miejscowości fabrykę PepsiCo.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Posejdon zatrzymuje Pomeranię

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Fundusz Pomerania przedłużył umowę najmu i pozostaje na kolejne lata w biurowcu Posejdon w Szczecinie.

Najnowsze w Obiekty użyteczności publicznej

schedule 21 listopada 2024

Instytut Głuchoniemych rozpoczyna modernizację

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zawarł umowę na modernizację Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego. Prace obejmą zarówno budynek przy placu Trzech Krzyży 4/6, jak i teren wokół niego. Inwestycja pozwoli zapewnić podopiecznym ośrodka nowoczesne, dostosowane do ich potrzeb warunki do nauki i mieszkania.

schedule 15 listopada 2024

Uniwersytet buduje przy Bednarskiej

Uniwersytet Warszawski podpisał umowę z generalnym wykonawcą inwestycji przy ul. Bednarskiej 2/4. W nowym budynku znajdą się siedziby wydziałów Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Nauk Ekonomicznych, a także Akademickiego Radia Kampus.

schedule 04 listopada 2024

Nowa palmiarnia w zabytkowym ogrodzie

Firma Berger Bau wybuduje nową palmiarnię w Ogrodzie Botanicznym Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wartość inwestycji przekroczy 20,8 mln zł.

schedule 31 października 2024

Sąd za setki milionów złotych

Rozpoczęła się budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego dla Łodzi Bałuty i Polesia oraz Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia. Wartość kontraktu generalnego wykonawcy to 267 mln zł brutto. 

schedule 25 października 2024

MHP z nagrodą ULI

Muzeum Historii Polski w Warszawie, zaprojektowane przez pracownię WXCA, zostało jednym z siedmiu zwycięzców ULI Global Awards for Excellence 2024, przyznawanych przez Urban Land Institute. Nagroda wręczona w kategorii Sztuka i Kultura stanowi jedno z najwyższych międzynarodowych wyróżnień w branży nieruchomości i urbanistyki. 

schedule 25 października 2024

Sport i widowiska na Śląsku

W Ziębicach w woj. dolnośląskim powstała nowa hala sportowo-widowiskowa. Za budowę odpowiedzialny był Budimex. Wartość kontraktu wynosiła 42,mln zł, a prace rozpoczęły się we wrześniu 2022 roku. 

schedule 25 października 2024

Wielce wyczekiwane otwarcie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej otwiera się dziś dla publiczności. Na tę inwestycję mieszkańcy stolicy czekali od blisko dwudziestu lat. To nie tylko arcyważna nowa placówka na kulturalnej mapie Polski, ale także kolejny projekt zmieniający centrum Warszawy.

schedule 23 października 2024

Powalczą w nowych murach

Przy Zespole Szkół nr 8 w Poznaniu powstanie wielofunkcyjna hala sportów walki. Budynek przy ul. Jarochowskiego będzie dysponował powierzchnią blisko 2 tys. mkw.

schedule 22 października 2024

Poznań na tropie

W Poznaniu przy ul. Kochanowskiego otwarto laboratorium kryminalistyczne. Obiekt został zrealizowany przez Dekpol Budownictwo dla Wojewódzkiej Komendy Policji.

schedule 16 października 2024

TR Warszawa zaczyna od wykopalisk

Rozpoczęły się prace przygotowawcze przed budową nowej siedziby TR Warszawa. Budynek teatru, o powierzchni 15 tys. mkw., powstanie na Placu Defilad i będzie uzupełnieniem bryły Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

schedule 14 października 2024

Na Targówku dla osób w kryzysie

Na warszawskim Targówku powstanie placówka dla osób w kryzysie bezdomności. Obiekt będzie podzielony na ogrzewalnię i noclegownię, a schronienie w nim znajdzie 150 osób.

schedule 26 września 2024

Odliczanie do otwarcia MSN

Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest już gotowy. Uroczyste otwarcie zaplanowano na 25 października.

schedule 26 września 2024

Mark Twain szykuje się na rok szkolny

Mark Twain International School otworzy swój kampus w inwestycji mieszkaniowej Cosmopolis, realizowanej przez Opus Land Development w Bukareszcie. Prywatna dwujęzyczna szkoła i przedszkole będą zajmować łącznie 8 tys. mkw.

schedule 20 września 2024

Kotłownia, Tęcza i centrum kultury

Budynek warszawskiego kina Tęcza przejdzie kompleksową modernizację. Przebudowę wykona firma Varco.

schedule 06 września 2024

Palma zmienia właściciela

Najsłynniejsza palma w Polsce będzie własnością Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Niebawem jedna z najbardziej lubianych warszawskich instalacji artystycznych przejdzie gruntowny remont.

schedule 03 września 2024

Strzeszyn czeka na dzwonek

Na poznańskim Strzeszynie, w rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego, powstaje zespół szkolno-przedszkolny. W placówce naukę będzie mogło podjąć około tysiąc dzieci.

schedule 09 sierpnia 2024

Wybudują dla Sądu Rejonowego w Łodzi

Konsorcjum firm Balzola Polska, Lantania oraz EBS Bud podpisało umowę na budowę budynku dla Sądu Rejonowego dla Łodzi – Bałuty i Polesia oraz Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia. Wartość kontraktu to około 267,6 mln zł brutto. 

schedule 07 sierpnia 2024

Kierunek Fabryka Czekolady 

4 września, w Międzynarodowy Dzień Czekolady w Warszawie otworzy się Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel. 

schedule 19 lipca 2024

Mają kontrakt na Archiwum

Przedstawiciele Mota-Engil Central Europe oraz Województwa Mazowieckiego podpisali umowę na budowę nowej siedziby Archiwum Województwa Mazowieckiego. W ramach zadania powstanie budynek o powierzchni całkowitej niemal 13 tys. mkw. Wartość umowy to ponad 110 mln zł brutto.

schedule 18 lipca 2024

Nova Marina dla żeglarzy w Gdyni

W Gdyni, w historycznej lokalizacji Mola Południowego i przy porcie jachtowym Ghelamco wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim zbuduje wielofunkcyjny budynek z centrum żeglarskim.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia