Omnichannel zmienia magazyny
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneRaport analizuje polski rynek magazynowy z perspektywy branży e-commerce i określa najważniejsze trendy mające wpływ na rozwój tego sektora. Obecnie sektor e-commerce w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Wielkość powierzchni magazynowej przeznaczonej dla branży w Polsce wynosi obecnie prawie 4 mln mkw. Najwięcej obiektów dla najemców handlujących w internecie znajduje się w województwie łódzkim (887 tys. mkw.), dolnośląskim (716 tys. mkw.) oraz śląskim (621 tys. mkw.)
Głównym czynnikiem wpływającym na rozwój branży e-commerce jest rozwój wielokanałowej sprzedaży omnichannel oraz wzrost udziału sprzedaży online w całym handlu detalicznym. Sprzedawcy stawiają dziś w centrum uwagi konsumentów, dla których zakupy powinny być wygodne, szybkie i możliwe do zrealizowania z wykorzystaniem dowolnego urządzenia. W najbliższym czasie będzie miało to wpływ m.in. na logistykę zwrotów i poprawienie szybkości reakcji. Dodatkowo rozwój technologii i wzrost znaczenia nowych kanałów sprzedaży będą wymuszają więc szybkie zmiany na rynku magazynowym.
Najemcy z segmentu e-commerce wymagają dziś nawet trzykrotnie większej powierzchni niż firmy wykorzystujące tradycyjne kanały sprzedaży, co napędza kolejne inwestycje w tym sektorze. Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield blisko 33 proc. ankierowanych deweloperów i 60 proc. operatorów logistycznych potwierdziło, że prowadzi obecnie nowe projekty dla firm z branży e-commerce, a zdecydowana większość deweloperów (82 proc.) przyznała, że najemcy z branży e-commerce w ostatnich trzech latach zwiększyli zajmowaną powierzchnię magazynową.
– Rynek powierzchni logistycznych odzwierciedla trendy w handlu. Omnichannel, który przeobraża się coraz częściej w strategię new retail, będącą połączeniem transakcji offline, online, big data i logistyki, co powoduje, że magazyny przestały być już miejscami rozładunku, składowania i załadunku palet, a stały się centrum osiągania przewagi konkurencyjnej i tworzenia produktów oraz usług, które kreują wartość dodaną całej oferty. Nowoczesne powierzchnie logistyczne to teraz skomplikowane połączenie różnych stref składowania i kompletacji, powierzchni operacyjnych i miejsc do procesowania zwrotów. Połączenie takie odnosi się do symbiozy działania zasobów ludzkich i automatyki. Daleko nam jeszcze do dronów, które inwentaryzują zapasy, ale inteligentne roboty kognitywne, rozbudowane sortery i wielopoziomowe picktowery będące integralną częścią magazynowego systemu nikogo już nie dziwią – mówi Damian Kołata, associate w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield.
Jego zdaniem szybkie zmiany w magazynowym sektorze wymuszają klienci. – Konsumenci chcą mieć możliwość dokonywania zakupów w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, co sprawia, że lokalizacja magazynu zapewniająca elastyczność i szybką dostawę ma kluczowe znaczenie dla powodzenia biznesu – dodaje Damian Kołata.
Z raportu wynika, że obecnie jednym z najważniejszych trendów dla magazynowego sektora dedykowanego dla e-commerce jest rosnąca automatyzacja magazynowych procesów. Kolejnym kierunkiem jest potrzeba otwierania centrów dystrybucyjnych w nowych lokalizacjach, a także przenoszenie operacji logistycznych z rynków niemieckiego i skandynawskiego do Polski. Okazuje się, że blisko 94 proc. firm zlokalizowanych w polskich magazynach obsługuje z Polski dostawy na rynek krajowy, a 56 proc. na rynek Europy Środkowo-Wschodniej (Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria i kraje bałtyckie).
100 proc. najemców obsługuje rynki Europy Zachodniej (np. rynki niemiecki, włoski, francuski). A 31 proc. obsługuje rynki skandynawskie (Dania, Szwecja, Norwegia i Finlandia).
Pomimo dużej dynamiki wzrostu na razie wypadamy jednak blado na tle świata. Według dostępnych statystyk, globalne obroty branży e-commerce wynoszą obecnie 3 biliony dolarów rocznie, a najszybciej rosnącym rynkiem jest rynek azjatycki, którego dynamika sięga prawie 30 proc.
Dla porównania wartość europejskiego kanału handlu w internecie oszacowano na pond 602 mld euro, z czego prawie 60 proc. generowały trzy rynki – brytyjski, niemiecki oraz francuski. W Polsce natomiast na koniec 2018 roku rynek e-commerce był wyceniany na ponad 50 mld zł, a w ciągu najbliższych kilku lat jego wartość może wzrosnąć nawet do 80 mld zł.
Obecnie całkowite zasoby rynku magazynowego w Polsce wynoszą obecnie ponad 16 mln mkw., z czego prawie 25 proc. przeznaczone jest do obsługi rynku e-commerce. Inwestycje w trzech województwach – łódzkim, dolnośląski oraz śląskim odpowiadają za 56 proc. (ponad 2,2 mln mkw. powierzchni) zasobów dla tej branży. Wśród najemców e-commerce wyróżnia się cztery kategorie: międzynarodowe firmy działające wyłącznie w kanale internetowym (Zalando, Amazon, Answear.com), firmy działające w kanale detalicznym, które rozwijają strategię omnichannel (Smyk, Vistula Retail Group, KRM, LPP, Leroy Merlin, Decathlon, MediaMarkt Saturn), operatorzy logistyczni mający doświadczenie we współpracy z e-commerce (Arvato Bertelsmann, Fiege, Rhenus Logistics, DHL Supply Chain, Spedimex) i firmy z branży KEP (przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych np. DHL, DPD, InPost, TNT, GLS, UPS, FedEx).
– Badania potwierdzają, że zarówno zakłady produkcyjne, jak i lokalne centra dystrybucyjne w Polsce pozwalają na efektywną obsługę nie tylko rynku lokalnego, ale również regionu Europy Środkowo-Wschodniej (kraje bałtyckie, Czechy, Słowacja Węgry, Bułgaria i Rumunia), Europy Zachodniej (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Francja, kraje Beneluxu), Europy Wschodniej (Rosja, Ukraina, Białoruś) oraz krajów skandynawskich (Dania, Szwecja, Finlandia, Norwegia). Do najważniejszych atutów naszego kraju, w ocenie przedsiębiorców, należą: dostępność kadr i poziom kosztów związanych z rynkiem pracy, położenie geograficzne i rozwinięta infrastruktura komunikacyjna oraz jakość infrastruktury magazynowej, jej dostępność i związany z nią koszt – dodaje Joanna Sinkiewicz, partner, dyrektor Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...