Vinci ma pomysł na Rakowiecką
BudownictwoFirma Vinci Immobilier Polska, spółka-córka francuskiego holdingu Vinci, kupiła nieruchomość przy Rakowieckiej 30A w marcu 2018 roku od firmy Euro Power Centrum za około 30 mln zł wraz z projektem budowlanym opracowanym przez pracownię APA Wojciechowski. Parcela o powierzchni blisko 4 tys. mkw. sąsiaduje z parkiem SGGW i ma aktualny plan zagospodarowania przestrzennego z 2010 roku, który przewiduje w tym miejscu zabudowę mieszkaniową.
Przedstawiona obecnie nowa koncepcja architektoniczna dla tego terenu roboczo zwana „Bruna”, zakłada powstanie kameralnych budynków z usługami na parterze. Mieszkania mają mieć duże przeszklenia i tarasy z widokiem na park. Koncepcja zakłada też zagospodarowanie przestrzeni publicznej wokół budynków, m.in. powstanie niewielkiego publicznego skweru, który ma stać się m.in. miejscem spotkań i rekreacji. – Projekt poprzedniego właściciela zakupiony wraz z nieruchomością nie do końca spełniał nasze oczekiwania. Zleciliśmy ponad dwadzieścia ekspertyz i opinii i stwierdziliśmy, że lokalizacja, bliskość parku i potencjał działki zasługują na nowe podejście. Poprosiliśmy pracownię architektoniczną BBGK, która jest m.in. autorem koncepcji Dzielnicy Społecznej o wykonanie audytu architektonicznego, w wyniku którego otrzymaliśmy mnóstwo ciekawych rekomendacji. Zdecydowaliśmy się więc zlecić tej pracowni wykonanie prac koncepcyjnych, które uwzględniałyby zebrane informacje i oczekiwania organów miasta, sąsiadów i różnych organizacji, które, po naszym zakupie terenu, zainteresowały się nim – mówi Jacek Orkisz, członek zarządu i dyrektor zarządzający Vinci Immobilier Polska. – Podstawą projektowania była dla nas wieloaspektowa strategia zrównoważonego rozwoju. Założyliśmy jako bazę do projektowania fakt, że obiekt ma spełniać wymogi uwzględniające zmiany klimatyczne i nowe podejście do projektowania w mieście – dodaje Wojciech Kotecki, projektant i prezes pracowni BBGK.
Jego zdaniem nowa koncepcja architektonicza wzbogaca i wspiera miejskie funkcje otoczenia. Daje również możliwość przejścia między ulicami Bruna a Rakowiecką, co ma poprawić komfort okolicznych mieszkańców, mieszkających w blokach przy ulicy Batorego. Z kolei zaplanowane na parterze usługi o profilu gastronomicznym mają stać się miejscem spotkań i integracji m.in. dla przechodniów, okolicznych mieszkańców i studentów.
Zgodnie z koncepcją technologia wykonania części podziemnej budynku będzie również uwzględniać istniejące warunki geotechniczne i poziom wody gruntowej w stosunku do istniejących obiektów. Zaproponowane rozwiązania mają też na celu ochronę środowiska roślinnego i stosunków wodnych w obrębie zespołu parkowego SGGW. Ponadto przed jej rozpoczęciem, jak i w trakcie, będzie prowadzony monitoring poziomu wody gruntowej w obrębie działki, jak i poza nią.
Na zlecenie inwestora zostały również wykonane badania odkrywkowe, które potwierdziły, że korzenie drzew nie rozwinęły się na działce Vinci, stąd nie ma ryzyka uszkodzenia systemu korzeniowego podczas inwestycji. Na zlecenie firmy wykonano też inwentaryzację drzew w pobliżu projektowanego budynku wraz z pomiarami koron drzew, uwzględniając ich zasięg, w efekcie czego kształt balkonów dostosowany jest do linii koron drzew.
Obecnie firma Vinci Immobilier Polska czeka na kolejne uzgodnienia dotyczące inwestycji, jeżeli przejdą pomyślnie, planuje po wakacjach złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Przeciwko inwestycji protestują okoliczni mieszkańcy m.in. ze wspólnoty Bruna 9 oraz Stowarzyszenie Parkowy Mokotów. Jednym z ich argumentów jest m.in. ograniczenie nasłonecznienia w mieszkaniach.
Firma Vinci Immobilier Polska powstała w 2017 roku jako spółka z udziałem francuskiego podmiotu Vinci Immobilier SAS oraz firmy Warbud. Vinci Immobilier należy do Grupy Vinci, jednego z największych światowych koncernów w sektorze budownictwa.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...