EN

Inwestycje w hi-tech właśnie się zwracają

Zarządzanie nieruchomościami
EUROPA Jaka będzie przyszłość zarządzania nieruchomościami w rzeczywistości post-pandemicznej i jaką rolę odegrają w niej nowoczesne technologie – zastanawiają się eksperci firmy doradczej Knight Frank z Polski, Czech i Wielkiej Brytanii.
– Pomimo znacznych ograniczeń i obostrzeń zarządcy nieruchomości wykonują swoje czynności ze zdwojoną siłą reagując na zmiany, jakie w sposób dynamiczny dzieją się w otoczeniu – wyjaśnia Izabela Miazgowska, head of property management firmy Knight Frank Polska. – Największym wyzwaniem w obecnej sytuacji jest niepewność i konieczność podejmowania w tych warunkach szybkich decyzji. A to wymaga spójnej i wiarygodnej polityki informacyjnej wobec wszystkich interesariuszy. Obserwujemy także, jak duże znaczenie ma przygotowywanie i wdrażanie określonych procedur postępowania w celu uporządkowania działań i sprawdzenia, czy wszystkie niezbędne czynności zostały wykonane – dodaje Izabela Miazgowska.
– Kolejnym wyzwaniem, które dostrzegamy na wszystkich rynkach, jest to, że działy zarządzania nieruchomościami muszą podejmować liczne środki ostrożności związane z nowymi standardami higieny. Jest to nowo ustanowione kryterium, które zarządcy nieruchomości będą musieli zaakceptować i spełnić nawet po zakończeniu kryzysu – dodaje Nela Sotonova, business development director z biura Knight Frank Czech Republic.
– Bezpieczeństwo pracowników, którzy już teraz stopniowo wracają do swoich biur, i dostosowywanie budynków i powierzchni biurowych do nowych wymagań również staje się jednym z kluczowych tematów do dyskusji – wyjaśnia Neil McLocklin, partner, head of strategic consulting EMEA line, UK, który wraz z globalnym zespołem Knight Frank opracował wytyczne dotyczące powrotu do biur, bazując na doświadczeniach Azji, gdzie już od dwóch miesięcy trwa ten proces. – Widzimy, jak wiele aspektów należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu strategii dla budynków, aby sprostać wymaganiom związanym z dystansem społecznym i reżimem sanitarnym. Nie chodzi tylko o utrzymanie odpowiedniego dystansu między ludźmi czy zapewnienie odpowiedniego standardu dezynfekcji przestrzeni, ale przede wszystkim o zmianę zachowania ludzi w trakcie ich powrotu do zupełnie innego miejsca pracy – dodaje Neil McLocklin.
Czy już teraz można przewidzieć chociaż część zmian, które czekają obszar zarządzania nieruchomościami? Jakie będą kluczowe wyzwania w przyszłości?
– Uważam, że jest jeszcze za wcześnie, aby robić podsumowania. Kluczowe wyzwania, z jakimi obecnie zmagają się zarządcy nieruchomości – ale dotyczyć będą również przyszłości – to optymalne gospodarowanie budżetem operacyjnym, tak aby uzyskać oszczędności przy równoczesnym zapewnieniu odpowiedniego funkcjonowania nieruchomości. Ważne jest, aby zminimalizować zakres pracy określonych serwisów zewnętrznych, a także zmienić harmonogram pracy urządzeń i instalacji w budynkach dopasowując go do ograniczonej ilości najemców – wyjaśnia Izabela Miazgowska. – Prognozujemy również zmiany w kwestii samego zarządzania aktywami, co jest przede wszystkim spowodowane tym, że dochody właścicieli budynków będą niższe z różnych powodów. Mogą wpływać na to niższe czynsze dla najemców oraz wyższe zachęty, które część właścicieli nieruchomości zdecyduje się wprowadzić w celu zatrzymania najemców w budynku. Należy wziąć pod uwagę, że chęć przyciągnięcia kolejnych najemców będzie wymagała nowego niż dotąd podejścia, bowiem będą oni wybierać ze zwiększonej oferty rynkowej – uzupełnia Nela Sotonova. – Może się okazać, że kluczowym czynnikiem do przetrwania tej wyjątkowej sytuacji będzie elastyczność właścicieli nieruchomości. Ci z nich, którzy będą w stanie szybko dostosować biura do nowych wymogów, jakimi są wyższe standardy higieniczne, czy zapewnić właściwą rearanżację powierzchni, aby zapewnić dystans społeczny między pracownikami (2 metry w Czechach i w Polsce, 1,5 metra w Wielkiej Brytanii), wyjdą z tej sytuacji jako zwycięzcy – dodaje Igor Gacek, head of property management, Knight Frank Czech Republic.
Jakie rozwiązania mogą wspomagać zarządzanie nieruchomościami w świecie post-covid? Jakiego rodzaju technologia może być wykorzystywana w budynkach?
– Wystarczy wspomnieć o wszystkich bezdotykowych urządzeniach czy autonomicznych kioskach recepcyjnych, które pomagają zmniejszyć ryzyko przenoszenia zakażenia. Także wszelkiego rodzaju aplikacje budynkowe, które łączą w sobie wiele funkcjonalności, jak karty wejściowe, karty dostępu na parking czy dostęp do kluczowych informacji budynkowych – dodaje Nela Sotonova.
– Platformy do rezerwacji biurek wykorzystujące sensory mogą z kolei prześledzić, obok kogo siedziała zarażona osoba, i na tej podstawie można podjąć dalsze kroki i wprowadzić odpowiednie zabezpieczenia. Technologia skanowania temperatury ciała to rozwiązanie, które jest stosowane w Azji i daje ludziom wysokie poczucie bezpieczeństwa, nawet jeśli nie jest to w pełni udowodnione. Zainteresowanie tego typu rozwiązaniami zaczynamy dostrzegać także w Europie, a z kolei w Stanach Zjednoczonych zmieniono prawo, aby na to pozwolić – wyjaśnia Neil McLocklin.
– Dzięki wykorzystaniu nowych technologii możemy szybciej reagować na pojawiające się usterki, a nawet przewidzieć ich wystąpienie zanim się ujawnią. Lepiej zarządzamy powierzchnią w budynku, monitorując jej wykorzystanie i tym samym dopasowując częstotliwość sprzątania oraz konieczność oświetlenia. Jesteśmy w stanie na bieżąco monitorować zużycie mediów i odpowiednio nimi gospodarując możemy doprowadzić do zwiększenia efektywności energetycznej – wylicza Izabela Miazgowska.
Opinię Izabeli Miazgowskiej potwierdza Nela Sotonova. – Z całą pewnością wdrożone nowoczesne technologie już teraz byłyby niezwykle pomocne w kryzysowym zarządzaniu budynkami, a także w organizacji powrotów pracowników do biur. Dyskusje w pierwszej kolejności będą zapewne dotyczyć nowoczesnych systemów filtrujących powietrze, które jednocześnie będą zapewniać odpowiednią dezynfekcję przestrzeni. Także odpowiednie czujniki wykrywające potencjalne zagrożenie (także wirusowe) będą teraz ważnym tematem. Wszystko się sprowadza do zastosowania w budynkach inteligentnej infrastruktury, która będzie regularnie raportować wszystkie, nawet najdrobniejsze odchylenia od normy – uważa.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Redkom rusza z budową w Bielsku-Białej

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Redkom Development rozpoczął budowę parku handlowego w Bielsku-Białej. Nowy obiekt powstanie w miejscu hipermarketu Tesco, przy ul. Warszawskiej.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Przyjazny Projekt Góraszka

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Wielofunkcyjna inwestycja Projekt Góraszka, realizowana przez zespół Nhood Services Poland, otrzymała certyfikat BREEAM Communities. Dokument potwierdza, że planowana inwestycja pozytywnie wpłynie na środowisko i lokalną społeczność, realizując założenia zrównoważonego rozwoju. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biurowy Cluster na Siennej

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Cluster Offices, polski operator biur serwisowanych i przestrzeni coworkingowych, ogłosił plany otwarcia nowej lokalizacji przy ul. Siennej 75 w Warszawie. Przestrzeń ma być udostępniona w lipcu tego roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Podwójny BREEAM dla Acciony

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Powstające na warszawskim Ursusie osiedle U-City otrzymało certyfikat BREEAM Interim na poziomie Very Good. To kolejna po Blanco inwestycja firmy Acciona z takim wyróżnieniem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe The Shire w połowie wynajęte

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W warszawskim biurowcu Warsaw Spire C została otwarta przestrzeń The Shire – Beyond Coworking. 40 proc. z 1,5 tys. mkw. powierzchni The Shire zostało wynajęte jeszcze przed otwarciem. 

Grunty inwestycyjne

Polska Rośnie bank ziemi CTP

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

CTP powiększyło polski bank ziemi o blisko pół miliona mkw. Firma zakupiła tereny inwestycyjne w czterech strategicznych lokalizacjach, dające możliwość wybudowania w krótkim terminie około 200 tys. mkw. powierzchni najmu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska REIT-y na warszawskiej giełdzie

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Na warszawskiej GPW zadebiutował polski fundusz inwestujący w REIT-y. Mount Globalnego Rynku Nieruchomości FIZ jest zarządzany przez Mount TFI.

ESG

Polska Czerwona wieża, zielony certyfikat

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Łódzki budynek Red Tower otrzymał certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Very Good. Biurowiec należący do Warimpexu oferuje 11,5 tys. mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Develia buduje w Trójmieście

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Develia rozpoczęła budowę kolejnych etapów trzech projektów mieszkaniowych w Gdańsku. W siedmiu budynkach powstanie łącznie 400 lokali.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Buty i hantle w Pionkach

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

LCP Properties sfinalizowało dwie kolejne umowy dla M Parku Pionki. Do grona najemców obiektu dołączyły marki CCC i Xtreme Fitness.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni jedzie na Śląsk

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Panattoni rozpoczyna budowę nowego parku przemysłowego w Będzinie. Pierwsza faza inwestycji już ruszyła i zostanie ukończona we wrześniu – etap przewiduje realizację hali o powierzchni 27,5 tys. mkw. w formule spekulacyjnej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kolejne firmy stawiają na Diunę

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Do najemców warszawskiej Diuny dołączyły dwie kolejne firmy. Intrum zajęło w kompleksie przy ul. Taśmowej blisko 370 mkw., a Carrier Chłodnictwo około 500 mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Stabilizacja w świecie fuzji i przejęć

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Spółki małe i średniej wielkości mogą stać się głównym celem przejęć inwestorów w najbliższym czasie ze względu na coraz bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne i utrzymujące się wysokie stopy procentowe – uważają prawnicy kancelarii Baker McKenzie.

Rynek mieszkaniowy

Niemcy Będą modernizować mieszkania w kamienicach

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

RQI Immobilien i Denkmalboutique założyły spółkę joint venture. Celem współpracy jest inwestowanie w wymagające renowacji historyczne budynki, które będą pełnić funkcję mieszkalną. Planowana wartość inwestycji na lata 2024-2025 to 50 mln euro.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Panattoni Park Voerde zmienia właściciela

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni sfinalizowało transakcję sprzedaży w Niemczech. Spółka Clarion Partners Europe nabyła centrum logistyczne w pobliżu Duisburga za 75 mln euro.

ESG

Polska Niskoemisyjny cykl życia u MDC²

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Analiza cyklu życia przeprowadzona przez PM Services wykazała, że MDC² Park Łódź South redukuje ilość wbudowanego węgla o 49 proc. w porównaniu do średniej krajowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Intermarché lubi Zieloną Górę

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sieć supermarketów spożywczych Intermarché otworzyła drugi punkt sprzedaży w Zielonej Górze. Właścicielem sklepu jest Marcin Rusiniak. Sieć zapowiada kolejne otwarcie w mieście jeszcze w maju tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Castorama jest Smart w Grójcu

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Castorama otworzyła swój 103. sklep w Polsce. Placówka w kompaktowym koncepcie Smart mieści się w centrum handlowym Dekada, przy ul. Armii Krajowej w Grójcu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rzut oka na Supersam

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

W katowickim Supersamie swój salon otworzy Kodano Optyk. W jego asortymencie klienci znajdą okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne oraz soczewki kontaktowe.

Najnowsze w Zarządzanie nieruchomościami

schedule 11 kwietnia 2024

Auchan sprzedaje, Nhood doradzi

Nhood Services Poland rozwija współpracę z firmą Auchan Polska w ramach usługi land advisory. Celem nawiązanego partnerstwa jest zarządzanie procesem zagospodarowania nieruchomości komercyjnej o powierzchni blisko 6 ha w Białymstoku. 

schedule 02 kwietnia 2024

Sierra Balmain rządzi w Pomorskiej

Sierra Balmain przejęła w zarządzanie Galerię Pomorską w Bydgoszczy. Firma będzie odpowiedzialna m.in. za asset management, zarządzanie operacyjne, sprawy finansowe, zarządzanie umowami najmu oraz działania marketingowe.

schedule 26 marca 2024

Wspólne zarządzanie

M Core ogłasza uruchomienie "Square 7 part of M Core", strategicznego joint venture pomiędzy M Core i Square 7 Properties, w ramach którego powstanie nowa platforma do zarządzania portfelem 25 parków handlowych M Core w Rumunii.

schedule 25 marca 2024

Cushman rządzi w Expo

Cushman & Wakefield Echinox będzie zarządzać kompleksem Expo Business Park, zlokalizowanym w dzielnicy Expozitiei w Bukareszcie. W efekcie portfolio firmy urośnie do 500 tys. mkw. powierzchni.

schedule 13 marca 2024

Zarządzanie przez platformę

Globalworth Poland wdrożył platformę Singu FM w swoim portfelu nieruchomości. Zakres wdrożenia obejmuje 21 kompleksów obsługujących kilkuset najemców.

schedule 03 stycznia 2024

Stop Shop dla CBRE

CPI Property Group wyznaczyło CBRE na zarządcę parków handlowych Stop Shop w Serbii. 14 należących do sieci obiektów oferuje łącznie ponad 120 tys. mkw. powierzchni najmu.

schedule 29 grudnia 2023

Cztery nieruchomości dla Colliersa

Firma Colliers Baltic podpisała umowę z East Capital Real Estate na świadczenie usług zarządzania portfelem czterech nieruchomości w Wilnie.

schedule 21 grudnia 2023

Mogilska 35 Office pod skrzydłami Savillsa

Savills zostanie zarządcą krakowskiego biurowca Mogilska 35 Office. Sześciopiętrowy budynek to jedna z najnowszych inwestycji biurowych w południowej Polsce. Za realizację biurowca odpowiada Warimpex.

schedule 14 grudnia 2023

Savills zaopiekuje się Lakeside

Savills zostanie zarządcą budynku biurowego Lakeside. Kompleks jest największą obecnie inwestycję powstającą poza centralną częścią stolicy. Za jej realizację odpowiada spółka Atenor.

schedule 21 listopada 2023

Sun & Snow w Czarnej Górze

Sun & Snow dzięki zawartych w ostatnim czasie porozumieniom poszerzy swoje portfolio o kilkaset nowych apartamentów. Nieruchomości, które trafią do oferty operatora, zlokalizowane są w sudeckim resorcie Czarna Góra. 

schedule 07 listopada 2023

Republik pod skrzydłami CBRE

Portfel nieruchomości biurowych zarządzany przez CBRE powiększa się o kolejny obiekt. Firma przejęła pod opiekę gdyński budynek Republik należący do grupy Hossa.

schedule 31 października 2023

Pod skrzydłami Cushmana

Firma Cushman & Wakefield została zarządcą centrum wyprzedażowego Outlet Lublin. Będzie odpowiedzialna za kompleksowe procesy zarządcze, w tym pełen wachlarz działań marketingowych w centrum. Wcześniej firmie powierzono także trwającą już rekomercjalizację obiektu.

schedule 04 października 2023

Apsys przejął Rivierę

Apsys Polska objął zarządzanie centrum handlowym Riviera w Gdyni – największym obiektem handlowo-rozrywkowym na Pomorzu.

schedule 28 września 2023

Colliers wchodzi na Trakt Królewski

Colliers obejmuje w zarządzanie Royal Trakt Offices w Warszawie. Firma będzie także odpowiedzialna za komercjalizację biurowca. Właścicielem zabytkowego budynku, oferującego powierzchnię biurowo-usługową, jest czeski fundusz Investika realitní fond.

schedule 21 września 2023

Cube na wyłączność

Firma Walter Herz została wyłącznym agentem ds. wynajmu powierzchni w kompleksie biurowym Cube Office Park w Gdańsku.

schedule 14 września 2023

Kreo i Craft pod opieką Colliersa

Firma Colliers objęła w zarządzanie budynki Craft w Katowicach oraz Kreo w Krakowie. Właścicielem obu biurowców jest Ghelamco.

schedule 14 września 2023

Marynarska na miarę

Grecki fundusz Bluehouse Capital zatrudnił Biuro Na Miarę do komercjalizacji swojego biurowca Marynarska Point 2 na warszawskim Służewcu.

schedule 13 września 2023

Savills zarządzi w Okam City

Savills będzie zarządzać inwestycją firmy Okam na Żeraniu w Warszawie. Umożliwi to sprawne działanie istniejących obecnie obiektów z powierzchnią magazynową i biurową.

schedule 05 września 2023

Ubi Ferro pod opieką IMV

IMV Polska przejęła w kompleksowe zarządzanie obiekt Urbi Ferro w Stalowej Woli. Budynek ma trzy kondygnacje naziemne i parking podziemny. Całkowita powierzchnia biurowa to ponad 4 tys. mkw., a powierzchnia przeznaczona pod lokale usługowe to około 2 tys. mkw.

schedule 31 sierpnia 2023

Wratislavia pod opieką CBRE

Portfel nieruchomości zarządzanych przez dział Property Management firmy CBRE powiększa się o kolejny obiekt należący do Futureal Group. Tym razem do portfolio agencji dołącza Wratislavia Tower.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie