Polska Optymistyczny rynek magazynowy
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneWiększość uczestników rynku oceniła miniony rok pozytywnie - zarówno z punktu widzenia podaży, jak i popytu. Zdecydowana większość respondentów uważa, że aktywność deweloperska w 2020 roku pozostała na stabilnym poziomie lub nawet nieznacznie wzrosła (tak odpowiedziało prawie 80 proc. ankietowanych). To znakomity wynik, pamiętajmy bowiem, że porównujemy bieżący rok do rekordowego pod względem podaży 2019 roku. Podobne proporcje odpowiedzi dotyczyły aktywności samych najemców – zdaniem 33 proc. deweloperów w 2020 roku, mimo pandemii najemcy magazynowi byli równie aktywni, co w ciągu ostatnich, rekordowych dwóch lat. Jednocześnie prawie 45 proc. ankietowanych oceniło, że potrzeby najemców w 2020 roku wzrosły. Największą aktywnością w ocenie deweloperów, zgodnie z przewidywaniami, wykazali się najemcy związani ze sprzedażą internetową. Oprócz e-commerce, deweloperzy wymieniali wśród najbardziej aktywnych logistykę i transport, branżę spożywczą i FMCG, branżę kurierską oraz elektronikę i AGD.
Ciekawe były również odpowiedzi deweloperów w odniesieniu do ich działań doraźnych podejmowanych podczas pandemii. Wynika z nich, że właściciele obiektów magazynowych aktywnie wspierali najemców: 75 proc. firm wskazało na krótkoterminowe przesunięcie zobowiązań najemców w zamian za odpowiednie wydłużenie okresu najmu. Powszechne było również wsparcie polegające na poprawie bezpieczeństwa zdrowotnego pracowników magazynów. Ankieta wskazuje również, że kilku deweloperów obniżyło poziom czynszu klientom znajdującym się w trudnej sytuacji z powodu pandemii.
Poziomy czynszów, zdaniem większości firm uczestniczących w ankiecie, pozostały na tym samym poziomie. Nieliczni zaobserwowali spadki w odniesieniu do stawek efektywnych. To ostanie zjawisko mogło być związane z przejściową nadpodażą w ramach konkretnych rynków.
Ogólne nastroje, w odniesieniu do przyszłości rynku magazynowego, są bardzo dobre. Deweloperzy nie przewidują spowolnienia i planują nowe inwestycje. Zdecydowana większość z nich, bo aż 88 proc., zamierza skoncentrować się na pięciu głównych rynkach magazynowych. Jest to podejście zrozumiałe, są to bowiem najstabilniejsze i najbardziej przewidywalne rynki pod względem popytu. Cieszą się one również niesłabnącym zainteresowaniem funduszy inwestycyjnych. Na radarze połowy deweloperów, uczestniczących w badaniu, jest Polska Zachodnia, gdzie planowane są uruchomienia nowych inwestycji. Inne miejsca, wymieniane przez deweloperów, to Trójmiasto, Kraków, Szczecin oraz inwestycje o charakterze BTS - lokalizacyjnie dostosowane do potrzeb najemcy. W dalszym ciągu znaczna część deweloperów chce inwestować na rynkach wschodzących (blisko 25 proc. respondentów).
W ocenie deweloperów rok 2021 będzie należał do branży e-commerce, co pozytywnie wpłynie na dalszy rozwój rynku magazynowego. Polska może być również beneficjentem reorganizacji globalnej siatki transportowej i logistycznej wielu firm. Chęć ograniczenia kosztów będzie sprzyjać procesowi relokacji zakładów produkcyjnych i otwieraniu centrów dystrybucji dla Europy Zachodniej w naszym kraju.
Spodziewamy się dalszego rozwoju rozwiązań proekologicznych na rynku magazynowym. Trend ten był wyraźnie zauważalny już w 2020 roku, a kolejny rok może przynieść nowe, ciekawe rozwiązania w tym zakresie.
Ponad połowa respondentów, bo aż 63 proc., wśród najważniejszych trendów na 2021 rok wymienia również dalszy rozwój inwestycji wspomagających logistykę „ostatniej mili” i projektów typu SBU (Small Business Units).
Jednocześnie deweloperzy obserwują bieżącą sytuację z pewnym niepokojem - 75 proc. firm widzi realne zagrożenie dla rozwoju rynku w postaci utrzymującej się niepewności dotyczącej rozwoju pandemii Covid-19. Inne czynniki ryzyka wskazywane przez deweloperów to ograniczona dostępność odpowiednio przygotowanych gruntów inwestycyjnych oraz niskie bezrobocie.
Autorami raportu są Joanna Sinkiewicz, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, oraz Adrian Semaan, starszy konsultant ds. Badań, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...