Polska Branża IT na czele we Wrocławiu
Biura i projekty wielofunkcyjneWiele firm obecnie uważa, że praca zdalna nie sprzyja budowaniu kultury organizacji i relacji między pracownikami. Z tego względu pracodawcy coraz częściej wprowadzają model pracy hybrydowej. Dotyczy to podmiotów ze wszystkich branż, ale szczególnie IT, SSC czy BPO. Widoczny jest wzrost znaczenia technologii zarówno dotyczącej bezpieczeństwa środowiska pracy, jak i rozwiązań związanych z komunikacją. W strukturze transakcji na rynku biurowym we Wrocławiu w ostatnim roku dominowały renegocjacje. Istotnym zjawiskiem był także wzrost ofert podnajmu, który wynikał z dążenia najemców do optymalizacji kosztów prowadzonej działalności. Najemcy oczekują od właścicieli budynków elastyczności, która umożliwiłaby im dostosowanie się do nowych realiów rynkowych – mówi Klaudiusz Pomykała, dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska.
W strukturze transakcji w ubiegłym roku przeważały renegocjacje (53 proc.) oraz nowe umowy (21 proc.). Ekspansje stanowiły 16 proc. całkowitego popytu, a wynajem na potrzeby właściciela 9 proc. W samym IV kwartale najemcy wynajęli łącznie 21,8 tys. mkw., a wśród rodzajów umów dominowały renegocjacje (77 proc.), natomiast ekspansje i nowe umowy stanowiły odpowiednio 14 i 9 proc.
Popyt na biura w 2020 roku wygenerowała w przeważającej części branża IT, która odpowiadała za 57 proc. wolumenu transakcji. Jest to znacznie więcej niż w roku poprzednim, gdy udział tego sektora ukształtował się na poziomie 15 proc.
Największe transakcje najmu w 2020 roku to renegocjacje dwóch umów najmu przez Nokia Solutions and Networks na 14,4 tys. mkw. w biurowcu West Link i na 14,1 tys. mkw. w biurowcu West Gate, renegocjacja umowy w budynku B kompleksu Dominikański (poufny najemca), a także renegocjacja umowy firmy DXC Technology w Renomie (10,7 tys. mkw.) oraz renegocjacja i ekspansja poufnego najemcy w Bema Plaza (10,1 tys. mkw.).
Na koniec 2020 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej we Wrocławiu wynosiły 1,2 mln mkw., czyli powiększyły się w ciągu roku o 3,2 proc. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku w stolicy Dolnego Śląska nie oddano do użytku żadnego nowego budynku biurowego. W trakcie realizacji są między innymi takie inwestycje jak MidPoint 71 (37 tys. mkw., Echo Investment), Wielka 27 (10,3 tys. mkw., i2 Development) oraz Brama Oławska (14,1 tys. mkw., Tower Inwestycje). Najbliższe lata powinny być okresem dalszego rozwoju sektora nieruchomości biurowych we Wrocławiu ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji wielofunkcyjnych takich jak projekt Quorum przy ul. Sikorskiego, który realizuje firma Cavatina.
Stosunek powierzchni niewynajętej do istniejących zasobów kształtował się w IV kwartale na poziomie 15 proc., co oznacza wzrost o 0,7 p.p. względem poprzedniego kwartału oraz o 2,5 p.p. względem analogicznego okresu w 2019 roku. Absorpcja powierzchni biurowej w 2020 roku wyniosła łącznie 36.200 mkw., co jest wynikiem o około 62 proc. niższym niż w roku poprzednim. W samym IV kwartale sięgnęła natomiast 6,9 tys. mkw. – mówi Iga Krasniewska, research manager w dziale badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.
Czynsze wywoławcze w budynkach biurowych we Wrocławiu wynoszą od 10 euro za mkw. miesięcznie w lokalizacjach poza centrum, do 16 euro w centrum miasta.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...