POLSKA Huragany, koszty energii i centra danych
TechnologieCentra danych stanowią odrębną kategorię sektora nieruchomości. Są zbliżone do sektora magazynowego ze względu na zapisy planistyczne, jednak uwarunkowania projektowe czy zapotrzebowanie na energię znacznie wykraczają ponad to, co znamy na co dzień z branży magazynowej, a nawet produkcyjnej.
W tym przypadku na decyzję o wyborze lokalizacji wpływa przede wszystkim możliwość i koszt doprowadzenia wymaganej mocy, często wyrażonej w dziesiątkach megawatów, ryzyko wystąpienia powodzi czy np. oddziaływanie lotniska – mówi Kamil Żach, senior negotiator, Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield.
Centra danych muszą spełniać wyśrubowane kryteria niezawodności. Ważna jest ich lokalizacja ze względu na konieczność uniknięcia ewentualnych klęsk żywiołowych. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ duże skupiska ludności generujące ruch w sieci często znajdują się na terenach nadmorskich, które narażone są na ryzyko powodzi, trzęsienia ziemi, huraganów i innych kataklizmów. Po przeanalizowaniu pod kątem ryzyka środowiskowego 1189 centrów danych na całym świecie, wśród 10 najatrakcyjniejszych lokalizacji znalazły się: Dublin, Madryt, Oslo, Warszawa, Paryż, Vancouver, Berlin, Lagos, Singapur oraz Londyn.
Budynek data center musi być odporny na awarie, co jest potwierdzane poprzez certyfikację w systemie TIER (system określający poziom dostępności i niezawodności infrastruktury, np. Tier IV to niezawodność na poziomie 99.995%). Z tego względu musi być usytuowany w miejscu, w którym istnieje możliwość doprowadzenia minimum dwóch niezależnych linii zasilających – mówi Ryszard Gwóźdź, Senior Technical Manager, Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield
Największym kosztem centrum danych w okresie eksploatacji jest często koszt energii elektrycznej. Dlatego lokalizacje oferujące najniższe koszty są często najbardziej atrakcyjne pod względem przetwarzania danych na dużą skalę. Oprócz Warszawy wśród dziesięciu lokalizacji centrów danych najatrakcyjniejszych pod względem kosztów energii elektrycznej dla odbiorców przemysłowych znalazły się Montreal, Reykjavik, Johannesburg, Portland, Vancouver, Salt Lake City, Dallas, Atlanta, Seattle. Niektóre z nich postawiły na wykorzystanie energii odnawialnej, dzięki czemu w długiej perspektywie oferują najniższe koszty.
Ze względu na wzrost popytu na usługi informatyczne świadczone z regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz silnie działający w tym rejonie e-commerce, planowanie oraz budowę obiektów data center przeniesiono na tereny Polski. Wcześniej poszukiwano rozwiązań wspomagających rynek IT, m.in. poprzez budowę serwerowni lokowanych w dużych miastach czy konurbacjach. Jednak dopiero rozwój technologii oraz standardów budownictwa pozwolił na funkcjonowania takich obiektów w parkach przemysłowych.
W przyszłości będzie to skutkowało możliwością bilansowania energii cieplnej pomiędzy obiektami, tak by dążyć do zeroenegetyczności i zeroemisyjności. Najbliższe lata pokażą, jak sprawnie mogą być wprowadzone ekologiczne rozwiązania na rynku obiektów magazynowo-przemysłowych czy w strefach ekonomicznych – mówi Michał Sikora, Land, technical & special economic zone consultant, Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield.
Cushman & Wakefield jest firmą doradczą. Zatrudnia około 53 tys. pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2019 roku jej przychody wyniosły 8,8 mld dolarów.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...