POLSKA Posprzątają autonomicznie
TechnologieW połowie 2020 roku w firmie Seris Konsalnet Cleaning podjęto decyzję o wdrożeniu strategii Cleaning 4.0. Jednym z jej filarów jest automatyzacja procesów zapewnienia czystości. W efekcie spółka stała się jednym z pierwszych w Polsce dostawców zrobotyzowanych usług czystościowych, który zdecydował się na wdrożenie do swoich zespołów Ecobotów Kastell Robotics.
Chcieliśmy mieć partnera, który będzie dysponował najnowocześniejszym sprzętem z dostępnych na rynku. Z drugiej strony, ważnym elementem był ciągły rozwój naszego dostawcy. Zależy nam na pozycji lidera w robotyzacji usług czystości - tłumaczy Łukasz Kobierzyński, dyrektor rozwoju usług czystości w Seris Konsalnet Cleaning.
Dzięki autonomicznym robotom powierzchnie mogą być czyszczone w modelu całodobowym. Robot sprzątający wpisuje się w całościowe podejście firm, korzystających z samochodów elektrycznych, automatycznych systemów dostępu do obiektów czy automatyzacji produkcji. Autonomiczne roboty czyszczące zamiatają, szorują i dezynfekują przestrzenie.
Kastell Robotics to marka, pod którą w Polsce dostępne są jedne z najnowocześniejszych maszyn tego typu z serii Ecobot. Algorytmy sztucznej inteligencji oraz systemy bezpieczeństwa zastosowane w modelu Ecobot Scrub 50 umożliwiają autonomiczne sprzątanie obiektów także wtedy, gdy przebywają w nich ludzie. Ecobot Scrub 75 został zaprojektowany do ciągłej pracy przez sześć godzin na jednym ładowaniu baterii i zbiorniku wody - w tym celu zastosowano czterostopniowy system filtrowania wody.
Ecoboty wykorzystują zaawansowane rozwiązania nawigacyjne. Tworzą wirtualne mapy przestrzeni do posprzątania, a podczas pracy, m.in. w efekcie zastosowania czujników LiDaR 3D i 2D, rozpoznają wszystkie przeszkody statyczne oraz będące w ruchu. Nie potrzebują przy tym stałego nadzoru operatora, który może zająć się sprzątaniem, które trudno zautomatyzować, czyli np. usuwaniem kurzu, sprzątaniem i dezynfekcją toalet czy przecieraniem klamek i poręczy.
Zastosowanie naszych Ecobotów w zespołach utrzymujących czystość znacznie podnosi wydajność sprzątania oraz pozwala na ograniczenie kosztów operacyjnych. Urządzenia dostarczają operatorom, a w efekcie także klientom, dokładnych, wiarygodnych i, co równie ważne, czytelnych raportów ze swoich działań, dzięki czemu możliwa jest bieżąca analiza zgromadzonych danych i dostosowywanie sprzątania do indywidualnych warunków – podkreśla Paweł Maj, współwłaściciel firmy Kastell.
Roboty autonomiczne najefektywniej pracują na dużych, otwartych i płaskich powierzchniach, w takich obiektach jak centra handlowe, magazyny, duże powierzchnie biurowe oraz terminale na dworcach kolejowych i lotniskach.Autonomiczne roboty czyszczące sprawdzą się także w części firm przemysłowych.
Zdaniem przedstawicieli Seris Konsalnet Cleaning pandemia zdecydowanie przyspieszyła wdrożenie usług wykonywanych z pomocą robotów czyszczących. Jest to spowodowane koniecznością zagwarantowania skutecznej dezynfekcji dużych powierzchni oraz zapewnienia wyższych standardów bezpieczeństwa pracowników oraz klientów.
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Walter Herz
W ostatnim czasie znacznie więcej dzieje się na warszawskim rynku biurowym niż na rynkach regionalnych, zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i nowe inwestycje. W porównaniu do ubiegłe ...
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...