EN

Polska Hotele się adaptują

Hotele
Branża hotelowa szuka nowych modeli działania, które pomogą zaspokoić potrzeby klientów i wrócić do rentowności. Hotele mierzą się z wieloma wyzwaniami, ale właściciele nie chcą sprzedawać swoich obiektów po „okazyjnych” cenach.

Właściciele obiektów nadal działają w sytuacji niepewności związanej z pojawieniem się czwartej fali pandemii, co utrudnia długofalowe planowanie biznesu. Krótkoterminowo, hotelarzom pomaga wybuch popytu na wyjazdy i głód usług, w tym hotelowych i gastronomicznych. W branży mówi się o tzw. „sfrustrowanym popycie” (revenge demand) – konsumenci nadrabiają miesiące zamknięcia, czemu sprzyja letni sezon urlopowy.

Od 26 czerwca tego roku hotele mogą działać z większymi limitami miejsc – do 75 proc., nie wliczając osób zaszczepionych i dzieci do lat 12. Hotele w najlepszych lokalizacjach sprzedają się do maksymalnego poziomu obłożenia, bo dostępność szczepień wygenerowała większy niż w zeszłym roku ruch turystyczny.

Szczepienia dały szansę powrotu do nowej „normalności”, zarówno dla branży, jak i turystów. Teraz nareszcie możemy sobie odbić sobie ten rok w zamknięciu i wyjechać do hotelu - mówi Agata Janda, dyrektor Działu Doradztwa Hotelowego, JLL.

Mimo, że sektor hotelowy rozgrzewa się na sezon letni, sytuacja w całej branży daleka jest od ideału.

Hotele miejskie wciąż czekają na gości biznesowych. Obiekty w największych polskich miastach nadal zmagają się z ostrożną polityką firm w zakresie podróży służbowych i związaną z tym ograniczoną liczbą wyjazdów biznesowych czy konferencji. Brakuje również gości zagranicznych w popularnych destynacjach turystycznych, takich jak Kraków, popularny wśród turystów brytyjskich, czy Gdańsk, który upodobali sobie Skandynawowie. Wprowadzone na skutek pandemii ograniczenia dotyczące podróży międzynarodowych czy liczby połączeń lotniczych powodują, że w hotelach zatrzymują się obecnie przede wszystkim turyści z Polski - informuje Agata Janda.

Branża hotelarska mierzy się też z brakiem personelu. Wiele osób, które wcześniej pracowały w hotelach, hotelowych restauracjach czy kawiarniach, zdążyło się przekwalifikować i nie wróciło po miesiącach pandemii ze względu na niepewne perspektywy branży. Dotyczy to również pracowników z Ukrainy. Dlatego hotelarze już teraz poszukują nowych źródeł pozyskania personelu daleko poza Polską, głównie w Azji, w Tajlandii, na Filipinach.

Skróceniu ulega również termin dokonywania rezerwacji przez gości hotelowych – obecnie wynosi on jedynie kilka dni przed przyjazdem. Goście oczekują jednocześnie większej elastyczności w zakresie zmiany terminu pobytu czy anulowania rezerwacji, co z perspektywy właścicieli hoteli utrudnia zarządzanie i zwiększa koszty.

Pandemia Covid-19 przyniosła zmiany niektórych trendów hotelowych. Wśród nich należy wymienić przeplatanie się i łączenie pobytów turystycznych z biznesowymi, jako naturalną konsekwencję zacierania się granic pomiędzy życiem, pracą zawodową i podróżowaniem - dodaje Agata Janda.

Jednym z przykładów tego trendu jest wzrost rezerwacji w ramach pobytu "work from hotel", czyli pracy z hotelu (będącej odpowiednikiem modelu "work from home"). Warto np. wspomnieć o marce CitizenM (jeszcze niedostępnej w Polsce), która w ramach abonamentu w wysokości 500 euro miesięcznie oferuje trzy noce w hotelu dla gości przyjeżdżających do biura firmy tylko kilka razy w miesiącu.

Popularny dziś model pracy hybrydowej może wykreować nowy typ gościa hotelowego. Część osób pracujących zdalnie po wyprowadzce z miasta, gdzie znajduje się firma, w której pracują, dojeżdża do biura 1-2 dni w tygodniu. W takich sytuacjach mogą zatrzymać się w hotelu, zamiast wynajmować mieszkanie czy tracić czas na dojazdy do pracy. Hotele z myślą o powrocie gości podróżujących w celach biznesowych kierują do nich oferty z pakietami usług do pracy zdalnej, obejmujące m.in. opcję wideokonferencji czy podwyższony standard pokoju pod kątem wyposażenia w sprzęt biurowy.

Powoli będzie się również zacierać definicja tego, kto de facto jest hotelowym gościem, bo hotele miejskie nowej ery będą się otwierać na lokalną społeczność.

W miastach żyją setki tysięcy mieszkańców, którzy mogą być klientami hoteli, jeśli właściciele stworzą dla nich miejsca spotkań, czyli ciekawą przestrzeń i niebanalne koncepty restauracyjne. Przy ograniczeniu podróży międzynarodowych, lokalna grupa docelowa może stanowić nowy, istotny strumień przychodów dla hoteli. Szczególnie, że w hotelach typu „lifestyle” gastronomia może generować nawet 50 proc. przychodów, a w najbardziej popularnych obiektach 75 proc. wpływów z gastronomii generują właśnie goście zewnętrzni - dodaje Agata Janda.

Odpowiedzialne i świadome podróżowanie to trend, który ma coraz większy wpływ na decyzje turystów planujących wakacje. Odzwierciedleniem może być m.in. koncepcja pre-owned, czyli wykorzystywanie sprzętu i mebli poddanych recyklingowi, co obserwujemy w ekologicznych hotelach. Przykładem jest grupa Accor, która do portfela marek lifestylowych dołącza również ekonomiczną markę greet, dla której kwestie zrównoważonej turystyki i ekologia są jednym z głównych aspektów działania hotelu.

Na rynku jest kapitał, który poszukuje obiektów hotelowych, ale w ostatnim roku odnotowaliśmy tylko jedną dużą transakcję. Wynika to m.in. z rozbieżności w oczekiwaniach sprzedających i kupujących dotyczących poziomu ceny. Potencjalni inwestorzy oportunistyczni chcą zrekompensować ryzyko związane z działaniem na wciąż niepewnym rynku hotelowym, szukają więc okazji i oczekują wysokiej premii za to ryzyko. Z kolei właściciele hoteli wyceniają swoje aktywa biorąc głównie pod uwagę potencjał operacyjny hotelu po powrocie do pełnej normalności. Jednocześnie nie oznacza to, że nie toczą się obecnie negocjacje, które mogą zakończyć się powodzeniem i zamknięciem transakcji hotelowych w niedalekiej przyszłości - informuje Jakub Kleban, dyrektor, Dział Wycen, JLL.

Brak pełnego poluzowania obostrzeń i spodziewana czwarta fala pandemii wzmagają niepewność, która nie tylko wstrzymuje aktywność kupujących, ale też znacząco ogranicza akcje banków i instytucji finansujących potencjalne transakcje. W efekcie, dopóki trwa pandemia, trudno o wiarygodne prognozy dotyczące zarówno wyników finansowych samych hoteli, jak i wycen aktywów hotelowych. Oznacza to czasowe wstrzymanie procesu finalizacji decyzji inwestycyjnych.

Branża adaptuje się do nowych realiów rynkowych, ale odbudowa sektora hotelowego może potrwać dwa-trzy lata. Części strat nigdy nie uda się odrobić. Pozytywne jest jednak to, że branża hotelowa ma szansę być tym sektorem nieruchomości, który po ustąpieniu pandemii odbuduje się najszybciej, bo gdy tylko wróci możliwość swobodnego i bezpiecznego podróżowania dla wszystkich, lotniska, dworce i hotele zaczną się znowu zapełniać - podsumowuje Agata Janda.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska P3 zbuduje magazyn dla ochama

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

P3 Logistic Parks rozpoczął w parku P3 Poznań budowę magazynu o łącznej powierzchni blisko 27 tys. mkw. dla spółki ochama, europejskiej marki omni-channel należącej do chińskiego sprzedawcy detalicznego JD.com.

Rynek mieszkaniowy

Polska Z widokiem na jeziora

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

Novdom uruchamia nową inwestycję mieszkaniową w Olsztynie. Osiedle Dwa Jeziora będzie powstawać w dwóch etapach, a pierwsi lokatorzy odbiorą klucze w 2027 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Coraz mniej dostępnych magazynów

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu CBRE, poszukujący powierzchni magazynowo-przemysłowej  na polskim rynku mają coraz bardziej ograniczony wybór. W budowie znajduje się 1,94 mln mkw., a więc o niemal jedną czwartą mniej niż w tym samym okresie rok temu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Interpneu przedłuża najem pod Poznaniem

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Firma Interpneu Polska, dystrybutor opon i felg będący częścią sieci Pneuhage, przedłużyła na kolejny okres najem 6 tys. mkw. powierzchni w centrum logistycznym MLP Poznań. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Agfa zostaje w Oxygen Park

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Agfa-Gevaert Group przedłużyła najem powierzchni biurowej w kompleksie Oxygen Park. Firma związana jest z warszawskim budynkiem od 2014 roku, na mocy nowej umowy pozostanie w nim przez kolejne sześć lat. Siedziba polskiego oddziału Agfa zajmuje blisko 1,2 tys. mkw. powierzchni biurowej na 3. piętrze budynku B.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Warsaw Unit sprzedany!

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Ghelamco sprzedało wieżowiec Warsaw Unit przy rondzie Daszyńskiego. Budynek kupiła szwedzka spółka nieruchomościowa Eastnine AB notowana na sztokholmskiej giełdzie. To największa transakcja na rynku biurowym, jaką w tym roku zawarto w Europie.  

ESG

Polska Zrównoważony Big Gorzów

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Big Gorzów, wspólny projekt Acteeum i Equilis, uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Park handlowy został otwarty w sierpniu tego roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Deweloperzy uzupełniają ofertę

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Dane za III kwartał 2024 roku pokazały spowolnienie dynamiki wzrostu na polskim rynku mieszkaniowym. Jak wskazują eksperci firmy doradczej Cushman & Wakefield, wysokie stopy procentowe oraz ograniczona dostępność kredytów hipotecznych istotnie ograniczają popyt.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe centrum Gdyni

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Vastint ukończył realizację II etapu inwestycji Gdynia Waterfront. Nowoczesny kompleks wielofunkcyjny powstaje w sercu miasta, tuż obok Skweru Kościuszki. Docelowo oferować będzie 75,5 tys. mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Budują w Sudetach

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Spółka 4Estates rozpoczęła budowę Apartamentów Sudetia w Jeleniej Górze. Przy Rynku, przy ul. Poznańskiej, deweloper docelowo wybuduje około 130 mieszkań w dwóch budynkach.

ESG

Polska Kamienna wstępnie certyfikowana

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by JC

Inwestycja Kamienna 28 otrzymała certyfikat BREEAM Interim na poziomie "Good". Projekt Acciony obejmuje m.in. rewitalizację XIX-wiecznego młyna olejowego na Dolnym Mieście w Gdańsku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska/Hiszpania Grecka kuchnia rusza do Polski przez Rumunię

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Rumuńska sieć restauracji Spartan planuje wejście na polski rynek. Sieć będzie korzystać ze wsparcia zespołu Nhood, który pomoże marce także w ekspansji w Hiszpanii.

Rynek mieszkaniowy

Polska Białostocka Aleja z tarasem

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Przy ul. Studziennej w Białymstoku powstanie inwestycja mieszkaniowa Aleja. Budowa rozpocznie się w styczniu 2025 roku, a zakończenie praca zaplanowano na październik 2027 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Outlet cyrkularny

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Leroy Merlin uruchamia swój pierwszy outlet, w sklepie w Rumi. To nowy koncept w ramach sklepów stacjonarnych. Można tu kupić produkty przecenione i towar z ekspozycji.

Rynek mieszkaniowy

Polska Pozwalają w Krakowie

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by JC

Develia uzyskała pozwolenie na użytkowanie ponad 340 mieszkań w swoich krakowskich inwestycjach. Klucze odbiorą wkrótce właściciele lokali w City Vibe oraz Bochenka Vita.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Kartony pod Timisoarą

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

VGP Park Timișoara ma nowego najemcę, firmę Rondocarton. Dostawca rozwiązań w zakresie opakowań kartonowych i z tektury falistej zajął około 4,6 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Polska kluczowym graczem

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Zgodnie z raportem Savillsa „Warehouse and Industrial market in Poland” rynek magazynowy i przemysłowy w Polsce wciąż wykazuje silny potencjał rozwojowy, mimo wyzwań globalnych i lokalnych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Mieszkania i sztuka na Marcelińskiej

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Poznańska inwestycja Marcelińska 18 została oddana do użytku. Pierwsi lokatorzy odbierają już klucze do swoich nowych mieszkań. Osiedle zrealizowało Eiffage Immobilier Polska, generalnym wykonawcą jest Eiffage Polska Budownictwo.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Na drugim miejscu w Europie

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield, wolumen podpisanych od stycznia do września 2024 roku umów najmu na rynku magazynowym plasuje Polskę na drugim miejscu w Europie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Fortis chce budować centra danych w Zabrzu

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Fortis Hub, spółka z grupy Fortis, przygotowuje projekt komercyjny, którego realizację planuje w rejonie ulic Hagera i Tarnogórskiej w Zabrzu. Zasadniczą częścią nowej inwestycji mają być nieruchomości przewidziane pod data centers oraz magazyny energii.

Najnowsze w Hotele

schedule 20 listopada 2024

Kurort pod Starym Groniem

W Brennej w Beskidzie Śląskim powstanie kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny. Hotel pod Starym Groniem zaprojektowała bielska pracownia Archas Design.

schedule 18 listopada 2024

Luksusowy nocleg w Belgradzie

W Belgradzie zaczął działać hotel The St. Regis Belgrade - pierwszy obiekt tej marki w Serbii. Znajduje się w w 42-piętrowym wieżowcu Belgrade Tower (Kula Beograd), wzniesionym u zbiegu rzeki Sawa i Dunaju.

schedule 15 listopada 2024

40 mln na budowę w Budapeszcie

Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił kredytu do wysokości 40 mln euro węgierskiej spółce z grupy Puro. Finansowanie będzie przeznaczone na budowę czterogwiazdkowego hotelu typu premium w centrum Budapesztu. 

schedule 14 listopada 2024

Arche otwiera hotel w klasztorze

Arche otwiera swój dwudziesty pierwszy obiekt w Polsce. Kolejny hotel powstał we Wrocławiu, w ceglanym gmachu, w którym przez wieki mieścił się klasztor i szkoła sióstr zakonnych, żeńskie liceum z pensjonatem, a do 2012 roku szpital.

schedule 13 listopada 2024

Pierwszy Mercure w Bułgarii

Mercure, marka grupy Accor, ogłasza otwarcie pierwszego hotelu w Bułgarii. Nowy obiekt mieści się w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic Sofii, Manastirski Livadi, z łatwym dostępem do Narodowego Muzeum Historii i Parku Narodowego Vitosha.

schedule 08 listopada 2024

Pałac, folwark i domy w Łochowie

W Arche Pałacu i Folwarku Łochów powstaną 22 nowe domy dla przyjeżdżających tam gości. Budynki o modułowej drewnianej konstrukcji zostaną wyprodukowane w fabryce Grochowski Construction w Jagodnem.

schedule 04 listopada 2024

Praski hotel w nowych rękach

S Immo sfinalizowało sprzedaż hotelu Juliš w Pradze. Łączna powierzchnia obiektu wynosi około 6,7 tys. mkw.

schedule 23 października 2024

Pierwszy Pullman w Zagrzebiu

Pullman Hotels & Resorts, marka hotelowa Accor z segmentu premium, ogłasza otwarcie Pullman Zagrzeb – pierwszego obiektu tej sieci w Chorwacji.

schedule 10 października 2024

Duży pałac w Małej Wsi

W Małej Wsi pod Warszawą rozpoczęła się budowa Viculus Palace Hotel. Czterogwiazdkowy hotel będzie oferował 170 pokoi i 20 apartamentów. Przyjęcie pierwszych gości planowane jest na lato 2026 roku.

schedule 30 września 2024

4 Pory Roku w Świeradowie

W Świeradowie-Zdroju rusza nowy projekt inwestycyjny z segmentu nieruchomości condohotelowych. Inwestorem jest spółka Perfekt Place.

schedule 26 września 2024

Moxy planuje setkę

Marka Moxy Hotels zapowiada rozszerzenie europejskiego portfolio do 100 hoteli do końca 2025 roku. 

schedule 16 września 2024

AC Hotel zawinie do Portu Praskiego

W zrewitalizowanej kamienicy Karola Mintera na terenie Portu Praskiego za dwa lata otwarty zostanie pierwszy w Warszawie czterogwiazdkowy hotel marki AC Hotel, brandu z grupy Marriott International. Operatorem obiektu będzie Dobry Hotel.

schedule 11 września 2024

Prize by Radisson nad Motławą

Radisson Hotel Group wprowadza markę hotelową Prize by Radisson do Polski. Nowy hotel powstanie na Wyspie Spichrzów w Gdańsku.

schedule 06 września 2024

Hilton z historią i jeziorem

Hilton podpisał umowy o zarządzanie hotelem Hilton Frankfurt Gravenbruch. Obiekt z 225 pokojami zostanie po modernizacji otwarty w październiku tego roku.

schedule 30 sierpnia 2024

Ruch w warszawskich hotelach

Jak wynika z analiz agencji Cushman & Wakefield, popyt na rynku hotelowym w Warszawie jako jedynej ze stolic państw CEE-6, wrócił w I połowie 2024 roku do przedpandemicznych poziomów. Co ważne, eksperci prognozują dalszy wzrost.

schedule 09 sierpnia 2024

Noclegi i śniadania na Kosmatki

Spółka B&B Hotels Polska podpisała 20-letnią umowę najmu obiektu przy ul. Kosmatki 8 w Warszawie. B&B Hotel Warsaw East zacznie przyjmować gości we wrześniu tego roku.

schedule 08 sierpnia 2024

LIM bez Marriotta

Marriott International zerwał umowę licencyjną ze spółką LIM Center dotyczącą pięciogwiazdkowego hotelu w wieżowcu przez Dworcu Centralnym w Warszawie. Logo Marriotta widniało na budynku od 1989 roku.

schedule 02 sierpnia 2024

Ruch na placu budowy Mondriana

One United Properties rozpoczyna prace budowlane przy rewitalizacji budynku, który ma stać się lifestylowym hotelem Mondrian Bucharest.

schedule 01 sierpnia 2024

Nowy Element Wrocławia

Marka Element Hotels, należąca do portfolio Marriott Bonvoy, otworzy swój pierwszy hotel w Polsce. To podwójny debiut: wraz z Element Wrocław polski rynek hotelowy wzbogaci się o obiekt kategorii „longer stay”, wyspecjalizowany w pobytach powyżej trzech nocy.

schedule 29 lipca 2024

Kalisz na liście B&B Hotels

Międzynarodowa sieć hotelowa B&B Hotels otworzy hotel w Kaliszu. Obiekt zaoferuje około 100 pokoi. 

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia