EN

Polska Parki handlowe wciąż na fali

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
Według Oxford Economics średni wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce ma wynieść 4,9 proc. do 2023 roku, co stawia Polskę w czołówce krajów europejskich. W całym 2021 roku deweloperzy mogą dostarczyć około 209 tys. mkw. powierzchni najmu w samych parkach handlowych, co stanowiłoby dla tego formatu historycznie najlepszy rok pod względem nowo oddanej podaży.

JLL i Trei Real Estate Poland, autorzy drugiej edycji raportu "Parki handlowe i centra convenience w Polsce", podsumowują sytuację na koniec I półrocza 2021 oraz nakreślają perspektywy rozwoju tego sektora w Polsce.

W I połowie 2021 roku deweloperzy oddali do użytku 242 tys. mkw. GLA, z czego 43 proc. przypadło na parki handlowe i centra codziennych zakupów (około 103 tys. mkw.). W budowie pozostaje kolejne 237 tys. mkw. GLA w ramach tych dwóch formatów, z czego 188 tys. mkw. trafi na rynek do końca tego roku.

Podaż parków handlowych, zarówno regionalnych, jak i tradycyjnych, oraz centrów typu convenience w układzie parku handlowego wynosi 2,87 mln mkw. powierzchni GLA. Regionalne parki handlowe stanowią połowę tej powierzchni, jednak ich udział z roku na rok maleje na rzecz mniejszych obiektów - mówi Joanna Tomczyk, starszy analityk rynku, JLL.

Podaż parków handlowych i centrów convenience rozkłada się nierównomiernie w zależności od wielkości miasta. Skoncentrowane są one bowiem w głównych aglomeracjach (46 proc. podaży) oraz w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców (29 proc. podaży). Co ciekawe, 67 proc. zasobów w budowie znajduje się w najmniejszych miastach poniżej 50 tys. mieszkańców. Zaledwie 8 proc. powstaje w największych aglomeracjach, co świadczy o tym, że mniejsze rynki są obecnie na celowniku deweloperów.

Przy wyborze nowych lokalizacji pod kolejne Vendo Parki wciąż stawiamy na małe miejscowości około 15 tys. mieszkańców, gdzie oferta handlowa jest wciąż słabo rozwinięta. W grę wchodzi obszar całej Polski. Nasze projekty uwzględniają zawsze obecność operatora spożywczego. Obszar oddziaływania inwestycji to miasto oraz powiat, liczące łącznie około 30 tys. potencjalnych odwiedzających - komentuje Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający Trei Real Estate Poland.

Do sierpnia 2021 roku siedem zagranicznych marek zdecydowało się otworzyć swoje pierwsze sklepy w Polsce. Dwie sieci meblowe Duxiana ze Szwecji i Rolf Benz z Niemiec zadebiutowały w centrach meblowych w Krakowie i Warszawie. Klinika DentalPro z Włoch została otwarta w Manufakturze w Łodzi. Wejście tej włoskiej marki stomatologicznej do wiodącego obiektu na rynku potwierdza rosnące znaczenie konceptów medycznych jako najemców wzbogacających ofertę centrów handlowych. W Warszawie duński sklep firmy LEGO oraz marka kosmetyczna Rituals Cosmetics z Holandii otworzyły pierwsze sklepy w Westfield Arkadia, podczas gdy włoska firma odzieżowa Camissima i marka odzieżowa Yargici z Turcji zadebiutowały w Galerii Mokotów.

Zawirowania na rynku handlowym w Polsce, w tym spadek odwiedzalności i obrotów w większości centrów handlowych podczas pandemii Covid-19, a także negocjacje najemców z wynajmującymi spowodowały czasowe wstrzymanie planów rozwoju niektórych sieci. Lockdowny w najmniejszym stopniu wpłynęły na marki typu value retailers, off-price – oferujące produkty o niższych cenach, sieci spożywcze oraz drogeryjne, których plany ekspansji prawie nie uległy zmianie, a w niektórych przypadkach wręcz przyspieszyły. Action, Dealz, KiK, Pepco, Tedi czy debiutująca na rynku firma HalfPrice skutecznie przyciągają konsumentów do swoich sklepów, oferując szeroką gamę produktów i atrakcyjne ceny - wskazuje Anna Wysocka, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych, JLL.

Firmy JLL i Trei przeanalizowały zestawienia najemców w wybranych tradycyjnych parkach handlowych i centrach typu convenience. Wyniki badania obiektów handlowych o łącznej powierzchni 133 tys. mkw. GLA pokazują, ze najczęstszą kategorią najemców w tradycyjnych parkach handlowych i centrach convenience są sklepy typu off-price, tzw. value retailers - zajmują 33 proc. powierzchni GLA. Inne popularne kategorie najemców to sklepy specjalistyczne (16 proc. GLA), operatorzy spożywczy (14 proc.), sklepy odzieżowe i obuwnicze (13 proc.), sklepy z elektroniką (10 proc.) oraz z artykułami kategorii zdrowie i uroda (9 proc.). Liczba sklepów w każdej kategorii jest zwykle ograniczona do jednego lub dwóch, ze względu na dość niewielkie rozmiary analizowanych projektów. W zależności od reprezentowanej kategorii, najemcy zajmują różnej wielkości lokale.

W I połowie 2021 roku otworzyliśmy cztery Vendo Parki w Zielonce, Myśliborzu, Koszalinie i Piekarach Śląskich o łącznej powierzchni niemal 20 tys. mkw. W tym samym okresie zawarliśmy łącznie 35 umów najmu o łącznym wolumenie 22,5 tys. mkw. Pandemia nie wpłynęła na proces komercjalizacji nowych obiektów, zatem z powodzeniem realizujemy przyjęte przez nas plany inwestycyjne. Coraz większe grono najemców rozważa dzisiaj lokowanie swoich sklepów w parkach handlowych. Okres pandemii pokazał, że jesteśmy bardziej odporni na obostrzenia niż sklepy wielkoformatowe. Oferujemy także niższe koszty najmu niż galeria. W efekcie prowadzimy dziś rozmowy z firmami, które dotychczas nie były obecne w parkach, jak na przykład cała grupa LPP, czy marka Smyk. Pojawili się także gracze zaczynający dopiero działalność w Polsce. Zatem grono nowych firm zainteresowanych parkami jest dość liczne - dodaje Jacek Wesołowski.

Czynsze i opłaty eksploatacyjne w parkach handlowych i centrach typu convenience są nieporównywalnie niższe niż w centrach handlowych. Wynika to z cech charakterystycznych dla tego typu obiektów, tj. braku przestrzeni wspólnych, prostego układu parterowego, jednopoziomowego parkingu zewnętrznego i często peryferyjnej lokalizacji. Czynsze typu prime, dotyczące lokali o powierzchni około 2 tys. mkw. w najlepiej prosperujących parkach handlowych, wynoszą obecnie 8-12 euro za mkw. miesięcznie, a opłaty eksploatacyjne są na poziomie 1,5-2 euro za mkw. miesięcznie. Co więcej, na korzyść parków handlowych i centrów convenience przemawiają niższe koszty aranżacji lokali, wynikające ze standardu i łatwego dostępu do sklepów.

Od początku 2021 roku właścicieli zmieniły nieruchomości handlowe o łącznej wartości około 420 mln euro. Kontynuując trend z ubiegłego roku liczba transakcji pozostała na wysokim poziomie, a niski wolumen wynika bezpośrednio z rodzaju aktywów, które cieszą się obecnie największą popularnością inwestorów.

W dalszym ciągu na celowniku inwestorów pozostają głównie parki handlowe, centra codziennych zakupów, sklepy spożywcze oraz sklepy typu DIY, o czym najlepiej świadczą sfinalizowane w tym roku transakcje. Jak na razie, stopy kapitalizacji za najlepsze parki handlowe pozostają stabilne na poziomie około 6,8 proc., jednak wysoki poziom zainteresowania i ograniczona dostępność dobrego produktu może spowodować kompresję w krótkim terminie - mówi Agnieszka Kołat, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych, JLL.

Największą transakcją handlową sfinalizowaną w 2021 roku było nabycie przez EPP czterech parków handlowych za 106 mln euro. To ostatnia transza większej umowy podpisanej w 2018 roku, obejmującej 12 aktywów, w tym osiem centrów handlowych M1. Z kolei biorąc pod uwagę jedynie transakcje zamknięte w III kwartale 2021 roku, największy wolumen osiągnięto przy sprzedaży portfela sześciu hipermarketów Auchan zlokalizowanych w Szczecinie, Rybniku, Słupsku, Gdańsku, Nowym Sączu oraz Lublinie. Portfel należący do tej pory do Pruim (firma zarządzana przez Griffin Real Estate) został sprzedany za 87 mln euro do nieujawnionego nabywcy.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy market w Kapelance

schedule 20 października 2021
Opr./edited by AKL

Echo Investment wynajęło sieci Kaufland ponad 6,5 tys. mkw. powierzchni handlowej w pasażu przy ul. Kapelanka w Krakowie. Sklep otworzy się w grudniu 2021 roku.

Materiał partnera

Polska Warto się przejść po Promenadzie

schedule 15 października 2021
Eurobuild CEE

W ostatnim czasie Atrium Promenada znacząco wzmocniła swoje portfolio. W jednym z flagowych obiektów handlowych Grupy Atrium otwarto lokal amerykańskiej marki Guess w nowym koncepcie handlowym. Ofertę galerii wzbogaciła także DUKA. Swój pierwszy lokal w prawobrzeżnej części Warszawy otworzyła ponadto szkoła tańca Egurrola Dance Kids.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej rozrywki w Północnej

schedule 20 października 2021
Opr./edited by AKL

Do grona najemców warszawskiej Galerii Północnej dołączyła Strefa Rozrywki, zajmująca powierzchnię prawie 200 mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Dla zdrowia w Sky Tower

schedule 20 października 2021
Opr./edited by AKL

Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego najemcę. Około 1,2 tys. mkw. powierzchni zajmie grupa EMC, świadcząca usługi medyczne w ramach prywatnej ogólnopolskiej sieci szpitali i przychodni. Nowe centrum mieścić się będzie na poziomie +1. Rozpoczęcie działalności planowane jest w 2022 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kupili apartamenty przy marinie

schedule 20 października 2021
Opr./edited by MR

Dekpol Deweloper zakończył sprzedaż I etapu kompleksu Sol Marina w Gdańsku. Nabywcy kupili 77 apartamentów rozlokowanych w trzynastu niewysokich budynkach. Obecnie w sprzedaży dostępne są lokale budowane w ramach II etapu inwestycji.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Najemcy aktywni w Trójmieście

schedule 20 października 2021
Opr./edited by MR

Według raportu „Office Occupier: Rynek biurowy w Trójmieście” firmy doradczej Cresa, wolumen transakcji zawartych w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku sięgnął 93 tys. 110 mkw., co stanowiło 97 proc. średniej rocznej z lat 2015-2020 i aż 106 proc. w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Centrum BB z biurami Fleksi

schedule 20 października 2021
Opr./edited by MR

Grupa Passerinvet oddała do użytku Budynek B w praskim projekcie Centrum BB na Brumlovce. Przebudowa trwała rok. W biurowcu w listopadzie zostaną otwarte coworkingowe przestrzenie biurowe Fleksi, które zaoferują również miejsce na warsztaty i wydarzenia.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Quorum z nowym najemcą

schedule 20 października 2021
Opr./edited by AKL

Wrocławski Quorum D, realizowany przez Cavatinę, będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży gamingowej. Oddanie biurowca do użytku planowane jest na II kwartał 2022 roku.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Dzień wdzięczności dla czystości

schedule 20 października 2021
Opr./edited by AKL

Dziś przypada Thank Your Cleaner Day – dzień dedykowany wszystkim pracownikom branży czystości, czyli osobom, które na co dzień dbają o porządek wokół nas: w biurach, sklepach czy urzędach. Polska Izba Gospodarcza Czystości zwraca uwagę na to, jak ważne jest docenianie personelu sprzątającego nie tylko od święta.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Będą rezerwować w Skylinerze

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Booksy, platforma rezerwacji wizyt, wynajęła 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej na dwóch piętrach budynku Skyliner. Transakcja odbyła się całkowicie online, poprzez platformę ShareSpace.

Rynek mieszkaniowy

Polska Spravia zaczyna w Gdyni

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Spravia, czyli dawny Budimex Nieruchomości, rozpoczyna realizację osiedla Solano przy ul. Strzelców w Małym Kacku na granicy Gdyni i Sopotu. To pierwsza inwestycja mieszkaniowa dewelopera w Gdyni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Królewsko w Wilanowie

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Grupa Robyg rozpoczyna nową inwestycję w warszawskim Wilanowie – osiedle Royal Residence powstanie przy ul. Sarmackiej, na powierzchni około 9 hektarów o potencjale budowlanym ponad 90 tys. PUM.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwszy Outlet Jula w Polsce

schedule 19 października 2021
Opr./edited by MR

Szwedzka sieć Jula wprowadza na polski rynek swój koncept outletów. Pierwszy z nich zostanie otwarty w Jula Wrocław. Outlet Jula znajdzie się w wydzielonej części sklepu i zajmie 400 mkw. Oferta będzie uzależniona od asortymentu produktów dostępnych w danym czasie.    

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kamień pod Karuzelą

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Na budowie Karuzeli w Puławach odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Otwarcie obiektu planowane jest na II kwartał 2022 roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Nieruchomości nie lubią leasingu

schedule 19 października 2021
Opr./edited by MR

W tym roku firmy zrzeszone w Związku Polskiego Leasingu zanotowały bardzo duży wzrost wartości finansowania niemal we wszystkich segmentach rynku – poza nieruchomościami. Leasing nieruchomości to jedynie 0,7 proc. całego rynku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Katowice wiodą prym

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Na koniec III kwartału 2021 roku całkowita podaż na dziewięciu głównych rynkach biurowych osiągnęła poziom ponad 12,1 mln mkw., wynika z danych zaprezentowanych przez Colliersa. W Warszawie deweloperzy oddali do użytku 67,6 tys. mkw. powierzchni biurowej, natomiast wśród miast regionalnych pod względem przyrostu nowej podaży przodują Katowice z ponad 10,5 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Zakupy w Blue City w niedzielę

schedule 19 października 2021
Opr./edited by MR

Do restauracji i miejsc rozrywki czynnych w Blue City w każdą niedzielę dołącza Eurospar.  Supermarket uzyskał status placówki pocztowej, a klienci w godzinach funkcjonowania sklepu mogą nadać i odebrać przesyłki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska MMG Ciechanów jak nowy i z nowymi najemcami

schedule 19 października 2021
Opr./edited by MR

Zakończyła się przebudowa centrum MMG Ciechanów, zarządzanego przez Master Management Group. Obiekt zyskał nowych najemców, a dotychczasowe powierzchnie zostały zmodernizowane.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kolejne mieszkania od Murapolu

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Murapol wprowadza do oferty ponad 1 tys. lokali zaprojektowanych w pięciu inwestycjach. Nowe mieszkania powstaną na terenie Bydgoszczy, Krakowa, Torunia, Gdańska i Wrocławia. W dwóch ostatnich grupa Murapol wprowadza na rynek zupełnie nowe inwestycje. Z kolei w pozostałych trzech, w ofercie znalazły się dalsze etapy realizowanych przedsięwzięć.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po lodówkę i telewizor do Zakopianki

schedule 19 października 2021
Opr./edited by AKL

Należący do EPP Park Handlowy Zakopianka wzmocnił rosnący segment produktów elektronicznych i AGD. Krakowskie centrum powiększyło asortyment o ofertę elektromarketu Media Expert.

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 20 października 2021

Nowy market w Kapelance

Echo Investment wynajęło sieci Kaufland ponad 6,5 tys. mkw. powierzchni handlowej w pasażu przy ul. Kapelanka w Krakowie. Sklep otworzy się w grudniu 2021 roku.

schedule 20 października 2021

Więcej rozrywki w Północnej

Do grona najemców warszawskiej Galerii Północnej dołączyła Strefa Rozrywki, zajmująca powierzchnię prawie 200 mkw.

schedule 19 października 2021

Pierwszy Outlet Jula w Polsce

Szwedzka sieć Jula wprowadza na polski rynek swój koncept outletów. Pierwszy z nich zostanie otwarty w Jula Wrocław. Outlet Jula znajdzie się w wydzielonej części sklepu i zajmie 400 mkw. Oferta będzie uzależniona od asortymentu produktów dostępnych w danym czasie.    

schedule 19 października 2021

Kamień pod Karuzelą

Na budowie Karuzeli w Puławach odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Otwarcie obiektu planowane jest na II kwartał 2022 roku.

schedule 19 października 2021

Zakupy w Blue City w niedzielę

Do restauracji i miejsc rozrywki czynnych w Blue City w każdą niedzielę dołącza Eurospar.  Supermarket uzyskał status placówki pocztowej, a klienci w godzinach funkcjonowania sklepu mogą nadać i odebrać przesyłki.

schedule 19 października 2021

MMG Ciechanów jak nowy i z nowymi najemcami

Zakończyła się przebudowa centrum MMG Ciechanów, zarządzanego przez Master Management Group. Obiekt zyskał nowych najemców, a dotychczasowe powierzchnie zostały zmodernizowane.

schedule 19 października 2021

Po lodówkę i telewizor do Zakopianki

Należący do EPP Park Handlowy Zakopianka wzmocnił rosnący segment produktów elektronicznych i AGD. Krakowskie centrum powiększyło asortyment o ofertę elektromarketu Media Expert.

schedule 19 października 2021

W Gemini Park Tychy coraz pełniej

Dział leasingu Gemini Park Tychy podpisał umowę z marką Smoke Shop. Tenant-mix galerii poszerzył się wcześniej m.in. o HalfPrice, Media Expert czy Action. Niebawem w ofercie centrum handlowego pojawi się Bel-Pol oraz Multikino - marki ulokują się w powstającej właśnie nowej części galerii.

schedule 18 października 2021

Pieczywo, ciastka i kawa w Atrium

Piekarnia i cukiernia Skalski Cakes&Cafe otwiera placówkę w warszawskiej galerii handlowej Atrium Promenada. Nowy lokal znajduje się w centralnym punkcie Promenady, na parterze, tuż przy wejściu do sklepu TK Maxx. 

schedule 18 października 2021

Nowe sklepy w Galerii Jurajskiej

W ostatnich trzech miesiącach Galeria Jurajska w Częstochowie pozyskała sześciu nowych najemców, którzy w sumie wynajęli blisko 2,8 tys. m kw. powierzchni.

schedule 18 października 2021

Rosjanie niemile widziani

Rosyjska sieć dyskontów Mere znika z Ukrainy. Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) oskarżyła operatora, firmę Torgserwis, o powiązania z rosyjskimi służbami specjalnymi i zakazała jej działalności na terenie kraju.

schedule 18 października 2021

Nowi najemcy i reorganizacje w M1

W centrach sieci M1 na Śląsku i na Mazowszu pojawią się nowe marki. Jednocześnie niektórzy z dotychczasowych najemców zdecydowali się na zwiększenie powierzchni, przebudowę lub renowację wnętrz. Zmiany w M1 w Zabrzu, Czeladzi i Radomiu obejmują łącznie ponad  3,3 tys. mkw. powierzchni handlowej. 

schedule 18 października 2021

Więcej u Muszkieterów

Przez pierwsze 9 miesięcy 2021 roku Grupa Muszkieterów wypracowała obroty na poziomie ponad 6,5 mld złotych. Oznacza to wzrost o 12,8 proc. w stosunku do tego samego okresu w 2020 roku. Zwiększa się także liczba sklepów sieci.

schedule 18 października 2021

Nowe Castoramy zachodniopomorskie

Castorama w Stargardzie niedługo ruszy w nowej lokalizacji. Market zajął budynek przy ul. Stargardzkiej 1b na granicy miejscowości Lipnik i miasta Stargard. W październiku sieć otworzyła też nowy market Castorama Smart w Świnoujściu.

schedule 18 października 2021

Dzieje się w sektorze handlowym

Sektor handlowy rejestruje ożywienie po ponownym otwarciu gospodarki. Postępuje zmiana struktury formatów handlowych. Wzmożona aktywność deweloperów przełoży się na ponad 0,5 mln mkw. całkowitej nowej podaży na koniec roku. Aktualną sytuację ocenia agencja JLL.

schedule 18 października 2021

Kaufland wybiera się do Fortu Wola

Głównym operatorem spożywczym Fortu Wola w Warszawie zostanie Kaufland, który zajmie powierzchnię handlową wynoszącą ponad 3 tys. mkw. To pierwszy obiekt tej marki w galeriach zarządzanych przez Mayland Real Estate. Sklep Kauflandu w Forcie Wola będzie ósmym obiektem sieci w Warszawie.

schedule 15 października 2021

Rusza Food Town w Fabryce Norblina

Niebawem działalność Food Town w warszawskiej Fabryce Norblina. Od 22 października na odwiedzających czekać będą 23 różnorodne koncepty gastronomiczne i cztery bary.

schedule 14 października 2021

Högl bierze więcej w Designer Outlet Warszawa

Marka Högl powiększyła swój salon w podwarszawskim centrum Designer Outlet Warszawa. Marka zajmuje obecnie 150 mkw. powierzchni w nowym miejscu, przy głównym wejściu do centrum.

schedule 14 października 2021

Skanowanie stóp i projektowanie wnętrz

CCC ponownie otworzyło swój sklep w Atrium Copernicus w Toruniu. Lokal marki zajmie 504 mkw. Pod koniec października w toruńskiej galerii swój pop-up store uruchomi również Ikea.

schedule 14 października 2021

Niższa odwiedzalność, wyższa konwersja

Poziomy odwiedzalności w polskich centrach handlowych były niższe w maju i czerwcu 2021 roku odpowiednio o 15 i 8 proc. w porównaniu do 2019 roku. Jednocześnie, jak wynika z raportu PRCH, obroty w tym okresie były zbliżone do poziomów sprzed pandemii.   

Kategorie