Polska Będzie lepiej na rynku biurowym
Biura i projekty wielofunkcyjneCałkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce na koniec września 2021 roku wynoszą ponad 12,1 mln mkw. Zdecydowanym liderem pozostaje Warszawa (6 159 900 mkw.), a wśród największych ośmiu regionalnych rynków prym tradycyjnie wiodą Kraków (1 604 500 mkw.), Wrocław (1 242 600 mkw.) oraz Trójmiasto (923,5 tys. mkw.). W III kwartale 2021 roku na polski rynek biurowy dostarczono 6 nowych budynków o łącznej powierzchni 86,9 tys. mkw. W stolicy pozwolenie na użytkowanie otrzymały Fabryka Norblina (budynki Galwan i Plater - 39 tys. mkw.) oraz Widok Towers (28,6 tys. mkw.), z kolei w regionach największą aktywność deweloperów zanotowano w Katowicach. Oddano tam łącznie dwie inwestycje tj. Kolońska Park (7,9 tys. mkw., Dzida-Jazgar) i Młyńska.6 (2,6 tys. mkw. UBM Development), a na kolejnych miejscu uplasowała się druga faza projektu Ocean Office Park A (5,2 tys. mkw., Cavatina) w Krakowie. Od początku roku na polski rynek biurowy dostarczono 439,6 tys. mkw. z podziałem na 293,6 tys. mkw.(+26 proc. rok do roku) w 12 projektach w Warszawie i 146 tys. mkw. (-47 proc. rok do roku) w 15 budynkach w miastach regionalnych.
Nowa podaż nieznacznie wpłynęła na zwiększenie się powierzchni dostępnej do wynajęcia od zaraz. Na koniec września 2021 roku na polskim rynku biurowym znajdowało się łącznie ponad 1,57 mln mkw. (+27 proc. rok do roku) wolnej powierzchni co stanowiło około 12,3 proc. całkowitych zasobów. Najwyższy wskaźnik pustostanów odnotowano w Łodzi (16,8 proc.), Krakowie (15,2 proc.) i Wrocławiu (14,9 proc.) z kolei najmniej w Szczecinie (5,8 proc.), Katowicach (10,1 proc.) oraz Trójmieście (10,7 proc.). W ujęciu wartości bezwzględnych najwięcej wolnych biur znajduje się w Warszawie (767,8 tys. mkw., około 12,5 proc. całkowitych zasobów), Krakowie (243,2 tys. mkw.) i Wrocławiu (niecałe 184,8 tys. mkw.), najmniej zaś w Szczecinie (nieco ponad 10,6 tys. mkw.) i Lublinie (niecałe 28,7 tys. mkw.). Średnia dla współczynnika pustostanów dla rynków regionalnych wynosi 13,5 proc., co przekłada się na 805,7 tys. mkw. powierzchni biurowej gotowej do wynajęcia od zaraz.
W najbliższych kilku miesiącach spodziewamy się obniżenia poziomu pustostanów w całej Polsce. Po pierwsze wielu deweloperów przekłada swoje decyzje dotyczące budowy nowych obiektów na lata 2023-2024, po drugie sytuację będzie regulować spodziewana większa aktywność ze strony najemców. W większości firmy mają już opracowane strategie dotyczące tego kiedy chcąc wrócić do biura i na jakich zasadach przy czym to praca hybrydowa, zdecydowane rozszerzenie dostępu cyfrowego czy digitalizacja procesów biznesowych czy nadal atrakcyjnie zaaranżowana powierzchnia będą stanowiły klucz do pozyskania najlepszych talentów – mówi Jakub Potocki, starszy negocjator, Dział Powierzchni Biurowych, Axi Immo.
Od stycznia do końca września podpisano na polskim rynku biurowym umowy na 777,6 tys. mkw. (Warszawa 398,1 tys. mkw., regiony 379,5 tys. mkw.), przy czym w samym III kwartale popyt wyniósł 262,4 tys. mkw. (+6 proc. rok do roku) w tym 149,3 tys. mkw. (+31 proc. rok do roku) przypadło na Warszawę, a 113,1 tys. mkw. (-10,4 proc. rok do roku) na osiem głównych rynków regionalnych. W analizowanym czasie w stolicy najemcy najchętniej podpisywali nowe umowy (53,5 proc.) lub korzystali z opcji renegocjacji i przedłużenia dotychczasowej powierzchni (42 proc.). Zaledwie 4,5 proc. firm zdecydowało się na ekspansję. Z kolei w miastach regionalnych najwyższy udział w strukturze popytu przypadł nowym umowom (66 proc.), które wyprzedziły renegocjacje (26 proc.) i ekspansje (8 proc.). Tradycyjnie to Kraków (30,7 tys. mkw.) Wrocław (28,5 tys. mkw.) i Trójmiasto (20,9 tys. mkw.) odpowiadały za największą aktywność w miastach regionalnych. Od początku lipca do końca września 2021 roku największymi transakcjami były renegocjacje podpisane przez trzech poufnych najemców z sektora bankowego kolejno w Atrium Garden (Warszawa) na ponad 13,9 tys. mkw., w Wiśniowy Business Park E (Warszawa) na 5,7 tys. mkw. i Olivia Star w Gdańsku na 5,4 tys. mkw. z kolei CMS zdecydował się na przednajem 7 tys. mkw. w budynku Varso Tower w Warszawie.
Powoli wychodzimy z okresu, w którym hasło optymalizacja było odmieniane przez wszystkie przypadki. Firmy z dużo większą uwagą planują swoje powierzchnie, tak, aby odpowiadały aktualnym potrzebom i pozostawiały pewien margines na wypadek zwiększonego zatrudnienia. Spodziewamy się, że firmy w nowych aranżacjach będą starać się zapewnić bardziej domowe warunki dla pracowników. Więcej zieleni na open spaceach, większe strefy do relaksu, a przede wszystkim pokoje do pracy cichej powinny stanowić większy niż dotychczas procent powierzchni użytkowej biura – dodaje Bartosz Oleksak, starszy negocjator, Dział Powierzchni Biurowych, Axi Immo.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...