EN

Europa Środkowo-Wschodnia Najem kusi coraz bardziej

Rynek mieszkaniowy
Jak wynika z najnowszego raportu firmy Colliers pt. „The Living Sector in CEE-6”, końcówka 2022 roku przyniosła znaczący wzrost podaży mieszkań w sektorze PRS w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Największy przyrost lokali odnotowano na Węgrzech (301 proc.), w Rumuni (244 proc.), w Polsce (217 proc.) i w Bułgarii (173 proc.).

Rynek mieszkaniowy, a w szczególności segmenty wynajmu instytucjonalnego (PRS), mieszkań studenckich i mieszkań współdzielonych, jest obecnie mniej rozwinięty w CEE niż w Europie Zachodniej. W analizowanych przez nas krajach nadal większość zasobów mieszkaniowych jest własnością osób prywatnych lub gmin. Jednak w ostatnich latach, szczególnie w stolicach – Warszawie, Pradze, Budapeszcie i Bukareszcie, oraz w mniejszym stopniu w Sofii i Bratysławie – obserwuje się coraz większy udział prywatnych funduszy w rynku mieszkaniowym. Rozwój sektora living odnotowano także w miastach regionalnych, przede wszystkim w Polsce i Czechach – komentuje Dorota Wysokińska-Kuzdra, senior partnerka, dyrektorka działu Corporate Finance i Living Services na region CEE w Colliersie.

Wraz z rozwojem miast w Europie Środkowo-Wschodniej rośnie zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem w obszarach miejskich. Od lat obserwowana jest migracja ze wsi do miast w poszukiwaniu zatrudnienia, edukacji oraz poprawy stopy życiowej. Wiele osób, które decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania, szuka wysokiej jakości lokali do wynajęcia na elastycznych warunkach, a to przekłada się bezpośrednio na wzrost popytu na mieszkania z sektora prywatnego i instytucjonalnego. Kolejnym motorem wzrostu rynku mieszkaniowego w Europie Środkowo-Wschodniej jest luka w podaży mieszkań, a za tym idzie rosnąca liczba inwestorów instytucjonalnych, takich jak firmy private equity czy wyspecjalizowane fundusze, a także fundusze powiernicze inwestujące w nieruchomości, które zaczynają lokować swój kapitał w regionie CEE. Przyciągają ich stosunkowo niższe koszty i wyższe potencjalne zyski w porównaniu z Europą Zachodnią, a także rosnący popyt na mieszkania na wynajem. Wzrost liczebności klasy średniej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej sprzyja zwiększeniu popytu na wynajem mieszkań od funduszy PRS. Z kolei poprawa stopy życiowej powoduje, że klienci są w stanie zapłacić więcej za wyższą jakość obsługi, standard wykończenia lokalu oraz lepszą lokalizację.

Obecnie coraz większy odsetek młodszych ludzi woli najem niż własność. Dokonują oni wyborów dotyczących stylu życia, które sprzyjają mobilności, oraz doceniają koncepcję gospodarki współdzielenia. Wynajem instytucjonalny, choć droższy od oferowanego przez indywidualnych właścicieli, niesie ze sobą wiele korzyści i dlatego jest preferowany przez najemców – już teraz w wielu istniejących aktywach PRS obowiązują listy oczekujących na wprowadzenie się. Rosnące koszty kredytów mieszkaniowych powodują, że części społeczeństwa nie stać na zakup mieszkania. Wiele osób nie chce także wiązać się długoterminowymi zobowiązaniami kredytowymi. Wynajem instytucjonalny jest często tańszy niż rata kredytu, a do tego wygodniejszy i bardziej elastyczny.

Również konflikt za naszą wschodnią granicą ma znaczący wpływ na popyt na obiekty mieszkaniowe w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, choć jego stopień może być różny w zależności od kraju i lokalizacji. Nagły wzrost liczby uchodźców spowodował rozwój rynku lokali na wynajem, w tym w segmentu PRS, jak również mieszkań studenckich, szczególnie w krajach takich jak Rumunia, Polska i Węgry. Choć mogło się wydawać, że wzrost popytu będzie chwilowy, utrzymuje się on na wysokim poziomie, co skutkuje ograniczoną dostępnością mieszkań i ciągle wysokimi cenami najmu w największych miastach. Przewiduje się, że sytuacja ta utrzyma się przez dłuższy okres. Europa Środkowo-Wschodnia jest najchętniej wybieranym regionem przez inwestorów z sektorów takich, jak outsourcing procesów biznesowych (BPO), centra usług wspólnych (SSC), IT czy badania i rozwój, które wciąż odnotowują wzrosty pod względem inwestycji oraz nowych miejsc pracy. Wynika to głównie z niższych kosztów operacyjnych, a także dostępności dobrze wykształconych pracowników. Czynniki te wpływają na zwiększenie zapotrzebowania na obiekty mieszkaniowe w największych miastach regionu.

Od lat kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają bardzo silny rynek kupujących mieszkania na własność. Ich odsetek jest znacznie wyższy niż w krajach Europy Zachodniej, gdzie obserwujemy wyższy udział najemców. Oczekuje się, że w regionie CEE-6 trend posiadania własnego M będzie się stopniowo odwracać, a zmiana podejścia stanie się jednym z najważniejszych zjawisk kształtujących rynek mieszkaniowy w najbliższych latach. Pod względem istniejących mieszkań na wynajem instytucjonalny, należących do deweloperów i inwestorów, wiodącym rynkiem pozostają Czechy z prawie 62,5 tys. lokali (+10 proc. w porównaniu do 2021). Na drugim miejscu plasuje się Polska z około 10 tys. lokali (+217 proc. w porównaniu do 2021 roku). W ubiegłym roku obserwowaliśmy znaczące wzrosty podaży także na Węgrzech (301 proc.), w Rumunii (244 proc.), Słowacji (173 proc.) oraz Bułgarii (151 mieszkań w ciągu ostatnich dwóch lat).

Warto zaznaczyć, że rynek PRS w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, a istniejące zasoby sięgają obecnie prawie 11 tys. lokali. Co więcej, spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Polska ma największą liczbę mieszkań przeznaczonych na wynajem instytucjonalny w budowie oraz najwięcej projektów tego typu w przygotowaniu. Większość z obecnie planowanych inwestycji ma trafić na rynek w latach 2023 i 2024 – mówi Michał Witkowski, dyrektor Living Services na region Europy Środkowo-Wschodniej w Colliersie.

Po spowolnieniu w czasie pandemii rozpędu nabiera ponownie rynek mieszkań studenckich. W krajach CEE-6 opiera się on w dużej mierze na akademikach należących do uczelni. Domy studenckie, będące własnością instytucjonalną, to wciąż stosunkowo nowy i rozwijający się segment rynku. Nowym zjawiskiem w krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest także sektor mieszkań współdzielonych. W sześciu analizowanych przez Colliersa krajach ta forma mieszkalnictwa znana jest tylko w Czechach, Polsce i na Słowacji. Z kolei ceny domów w UE w ciągu ostatnich 10 lat wykazywały stałą tendencję wzrostową. Łącznie w latach 2015-2021 w 27 krajach Unii nieruchomości te podrożały o 38 proc. Jedną z największych podwyżek zaobserwowano w Europie Środkowo-Wschodniej – na Węgrzech (o 108 proc.). Z wysokim skokiem cen borykały się także Czechy (84 proc.) i Słowacja (54 proc.), a dalej w zestawieniu uplasowały się Bułgaria (49 proc.), Polska (48 proc.) i Rumunia (34 proc.). Wśród krajów UE najniższy wzrost kosztów odczuto we Włoszech (3 proc.) i na Cyprze (4 proc.). Wzrost świadomości najemców w obszarze przyjaznych dla środowiska i energooszczędnych budynków, nie tylko w kontekście polityki ESG, lecz także w kwestii korzyści finansowych, może przyczynić się do coraz większego rozdźwięku w zakresie czynszów pomiędzy ekologicznymi a tradycyjnymi budynkami we wszystkich krajach z grupy CEE-6. Co więcej, trend ten powinien być widoczny we wszystkich sektorach rynku nieruchomości, również w segmencie mieszkaniowym.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejne otwarcia w Sudeckiej

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Do grona najemców Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze dołączyła kolejna marka z portfolio Grupy CCC. Klienci mogą też zrobić zakupy w nowej drogerii Rossmann.

Materiał partnera

Świeradów-Zdrój Luksusowe Apartamenty Biały Kamień

schedule 08 maja 2023

Apartamenty Biały Kamień to kolejna inwestycja prestiżowego kompleksu hotelowego oraz wielokrotnie nagradzanego Hotelu & Medi-SPA Biały Kamień. Powstaną w odległości 50 m od istniejącego od 2008 r. Hotelu Biały Kamień, który oddalony jest zaledwie kilkaset metrów od centrum uzdrowiska Świeradów-Zdrój i od nowo wybudowanej wieży Sky Walk. Planowany obiekt położony będzie w otulinie góry Biały Kamień, co gwarantuje ciszę, spokój, a przede wszystkim malownicze widoki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Galaxy za pół ceny

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Należące do EPP centrum handlowo-rozrywkowe Galaxy wzmacnia swoją ofertę, rozwijając współpracę z HalfPrice. Uruchomiony ponownie salon ma teraz szerszy asortyment i większy metraż.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Elektryki w Jankach

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Homepark Janki powiększa swoją ofertę o nowy sklep z rowerami elektrycznymi marki Engwe. Pierwszy polski salon tej marki zajął powierzchnię 108 mkw.

Architektura i urbanistyka

Polska Klimatyczny kampus we Wrocławiu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

SRDK Architekci Studio Śródka opracowało konkursową koncepcję kampusu ASP we Wrocławiu odpowiadającą na kryzys klimatyczny. W swoim projekcie uwzględnili m.in. ochronę wnętrz przed przegrzewaniem i retencję wody deszczowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po obuwie do Galardii

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Niemiecka marka obuwnicza Deichmann dołącza do w grupy najemców centrum handlowego Galardia w Starachowicach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Biedronka wybiera się do Ciechanowa

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Market spożywczy Biedronka dołącza do najemców centrum MMG Ciechanów, którym zarządza Master Management Group. Sklep o powierzchni 890 mkw. zostanie otwarty w czerwcu tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowości w Porcie Łódź

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Port Łódź wzbogacił swoją ofertę o nowe marki. Sklepy otworzyły sieci Sports Direct i Tedi, a nową odsłonę zaprezentowały koncepty modowe – Mohito i Sinsay.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lidl znowu w Pruszczu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Lidl Polska otworzył drugi sklep w Pruszczu Gdańskim przy ul. Grunwaldzkiej. Powierzchnia sali sprzedaży to około 1,4 tys. mkw., przy obiekcie powstał też parking na około 90 miejsc parkingowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Od mody do burgera

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

W warszawskim centrum handlowym Blue City od początku roku otworzyły się dwa nowe sklepy – Molton i Flying Tiger Copenhagen. Klienci mogą też skorzystać z oferty nowej kawiarni Green Cafe Nero i pierwszej w Polsce restauracji sieci Master Burger.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Prologis zaprasza na bezobsługowe zakupy

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

W Prologis Park Chorzów uruchomiono bezobsługowy sklep Żabka Nano czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu. To kolejny element inicjatywy PARKlife™ wdrażanej w parkach sieci.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowi najemcy w Magnolii

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Marki Mango i Primark dołączają do grona najemców wrocławskiej galerii handlowej Magnolia Park.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Woolworth zdobył Fort

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Sieć dyskontowa Woolworth otwiera swój pierwszy sklep w Warszawie – w centrum handlowym Fort Wola. Marka zadebiutowała w Polsce w tym roku, nowy sklep to trzecia lokalizacja sieci w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Smacznie i międzynarodowo na Powiślu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

W warszawskiej Elektrowni Powiśle otworzono nowe punkty gastronomiczne. Do oferty dołączyły koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej, a także kawiarnia połączona z cukiernią.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe przebuduje Starą Mleczarnię

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Firma Garbe nabyła działkę o powierzchni około 48 tys. mkw. w Gerze, mieście położonym we wschodniej części Turyngii. Planowana jest tam budowa nieruchomości logistyczno-handlowej o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pełniej w Bawełniance

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców centrum handlowego Galeria Bawełnianka dołączyły kolejne marki. Wkrótce swoje salony otworzą Douglas, Deichmann, Home&You, kaes. oraz Vive. Łącznie nowe salony zajmą ponad 2,3 tys. mkw. powierzchni.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Echo konsoliduje z Archicomem

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Trwa konsolidacja biznesu mieszkaniowego Echo Investment i spółki Archicom. W zamian za wniesienie aportem biznesu mieszkaniowego Echo obejmie nowe akcje w kapitale zakładowym Archicomu. Wartość aportu, oszacowana przez niezależnego biegłego, to blisko 830 mln zł.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rekordowa podaż na rynku magazynowym

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by MR

Do końca marca 2023 roku do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw. Eksperci firmy Colliers szacują, że w kolejnych kwartałach wolumen nowej podaży będzie niższy.

Architektura i urbanistyka

Polska Suwak wystartował

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by JC

Rozpoczęła się budowa Parku Linearnego Suwak w Warszawie. Na niezagospodarowanym dotychczas obszarze między blokami, biurowcami, hotelami i linią kolejową na Służewcu powstanie bogaty w zieleń teren rekreacyjny o powierzchni 20 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Granaria na surowo

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by MR

Realizacja kolejnego etapu Granarii na Wyspie Spichrzów w Gdańsku osiągnęła stan surowy otwarty. Oddanie wielofunkcyjnej inwestycji do użytkowania planowane jest na połowę 2024 roku. Generalnym wykonawcą jest Doraco.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 25 maja 2023

Granaria na surowo

Realizacja kolejnego etapu Granarii na Wyspie Spichrzów w Gdańsku osiągnęła stan surowy otwarty. Oddanie wielofunkcyjnej inwestycji do użytkowania planowane jest na połowę 2024 roku. Generalnym wykonawcą jest Doraco.

schedule 25 maja 2023

Nowe łóżka dla studentów w Łodzi i Warszawie

Sieć prywatnych akademików Student Depot planuje jesienią zakończyć dwie nowe inwestycje – w Warszawie oraz Łodzi. Oba domy studenckie zostaną otwarte wraz z początkiem roku akademickiego 2023/2024 i zwiększą portfolio Student Depot o prawie 1 tys. łóżek.

schedule 24 maja 2023

W klimacie starego Gdańska

Allcon zakończył budowę trójmiejskiej inwestycji Młyny Gdańskie. Nazwa osiedla nawiązuje do pierwszych młynów nad Potokiem Siedleckim, a wygląd elewacji koresponduje z ceglaną zabudową pobliskiego neogotyckiego gmachu liceum.

schedule 24 maja 2023

Legnicka Residence na sprzedaż, a nie na wynajem

Rusza sprzedaż mieszkań w inwestycji Legnickiej Residence w sąsiedztwie placu Strzegomskiego we Wrocławiu. Za generalne wykonawstwo i sprzedaż inwestycji odpowiada grupa Robyg.

schedule 24 maja 2023

Ceglana w sprzedaży

Develia wprowadziła do oferty 162 mieszkania w ramach kolejnego etapu katowickiej inwestycji Ceglana Park. W skład VI fazy wchodzą 162 lokale.

schedule 23 maja 2023

Żurawie na najwyższym poziomie

I etap inwestycji Żurawie w Gdańsku osiągnął docelową wysokość. Deweloper, firma Yit, wybrała też generalnego wykonawcę II etapu, firmę Mota-Engil Central Europe.

schedule 22 maja 2023

Recepta na stabilizację cen mieszkań

Jednym z największych problemów budownictwa mieszkaniowego w Polsce jest mała dostępność odpowiednich terenów pod zabudowę mieszkaniową i przedłużający się m.in. z powodów administracyjnych proces inwestycyjny – wskazuje PZFD w swoim najnowszym raporcie.

schedule 22 maja 2023

Zamieszkają nad Balatonem

Firma Budlex rozpoczęła realizację osiedla w sąsiedztwie parku przy Balatonie w Bydgoszczy. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia Kuryłowicz & Associates. Inwestor planuje zakończenie budowy na koniec września 2025 roku.

schedule 22 maja 2023

Towarowa wyższa już nie będzie

Obie wieże wchodzące w skład projektu Towarowa Towers osiągnęły docelową wysokość i są na etapie stanu surowego otwartego. Asbud planuje zakończyć budowę w III kwartale 2024 roku.

schedule 19 maja 2023

Z widokiem na jezioro

Park Properties, deweloper projektu SunLake Residence w Bukareszcie, rozpoczął prace nad drugą fazą kompleksu położonego nad brzegiem jeziora Fundeni.

schedule 18 maja 2023

Syrena działa w stolicy

Syrena Invest rozpoczęła realizację inwestycji Racławicka 7 na Starym Mokotowie. Prace zakończyły się natomiast przy projekcie Klukowska 54 na Targówku.

schedule 18 maja 2023

Dom Development optymistycznie

W I kwartale 2023 Dom Development wprowadził do realizacji 10 nowych inwestycji z 1 375 lokalami w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Krakowie. Na koniec marca grupa dysponowała bankiem ziemi z potencjałem ponad 16 tys. lokali do wybudowania. 

schedule 18 maja 2023

Klucze do Sokołówki w rękach mieszkańców

Firma SGI przekazuje klucze do mieszkań w IV etapie osiedla Sokołówka Deweloper zapowiedział też budowę kolejnych dwóch budynków w ramach tej łódzkiej inwestycji.

schedule 18 maja 2023

Atal planuje osiemnastkę

Grupa Atal w I kwartale 2023 roku przekazała około 330 lokali mieszkalnych i usługowych i wygenerowała skonsolidowane przychody na poziomie 189 mln zł. Deweloper planuje w tym roku wprowadzić do sprzedaży łącznie 18 projektów i zakłada sprzedaż na poziomie podobnym do 2022 roku.

schedule 18 maja 2023

Develia skupia się na mieszkaniach

W I kwartale 2023 roku grupa Develia osiągnęła 58,4 mln zł zysku netto, 347 proc. więcej niż w I kwartale 2022 roku. Przechody ze sprzedaży osiągnęły w tym okresie 257,2 mln zł, co oznacza wzrost o 164 proc. w porównaniu do 97,6 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. 

schedule 17 maja 2023

Na Ławicy wyrośnie Młodnik

Spółka deweloperska Vox Active szykuje II etap inwestycji Wille Bukowska w Poznaniu. Projekt ma nazwę Młodnik i docelowo będzie się składać z 60 domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Za projekt odpowiada biuro architektoniczne Insomia.

schedule 17 maja 2023

Ślężna wystartowała

Przy ul. Ślężnej we Wrocławiu ruszyła budowa osiedla Ślężna Vita – nowego projektu firmy Develia. W ramach inwestycji powstanie w sumie 199 lokali mieszkalnych oraz 10 punktów handlowo-usługowych.

schedule 15 maja 2023

Rusza budowa Chmielnej Duo

BPI Real Estate Poland rozpoczyna budowę inwestycji realizowanej w samym centrum Warszawy, vis-à-vis Varso Tower. W ofercie belgijskiego dewelopera znajdują się 243 mieszkania zlokalizowane w dwóch budynkach. 25 proc. lokali jest już sprzedane.

schedule 15 maja 2023

Victoria celuje w miliard

W 2022 roku Victoria Dom zwiększyła obroty w ujęciu rok do roku o 5 proc. do 540 mln zł. Spółka wypracowała jednocześnie 75,2 mln zł zysku netto. W 2023 roku deweloper planuje oddać do użytkowania około 1,9 tys. gotowych mieszkań i rozpoznać w wynikach około 1 mld zł przychodów.

schedule 10 maja 2023

Wing i Griffin finalizują przejęcie

Węgierska grupa Wing wraz z polskim funduszem private equity Griffin Capital Partners sfinalizowały przejęcie 60 proc. udziałów w niemieckiej firmie deweloperskiej Bauwert.

Kategorie