EN

Polska Warszawa na podium z Paryżem i Londynem

Biura i projekty wielofunkcyjne
Cushman & Wakefield podsumował I kwartał 2023 i trendy kształtujące sytuację na warszawskim rynku biur. Stolica uplasowała się na trzecim miejscu pod względem popytu wśród największych europejskich lokalizacji.

Aktualnie Warszawa wchodzi w etap renegocjacji umów najmu zawieranych w rekordowych latach 2018-2019. Pozytywnym aspektem jest też perspektywa rozpoczęcia budowy kilku inwestycji w centralnych strefach miasta. Jak zauważają eksperci Cushman & Wakefield, nowe projekty będą znajdować się pod największą presją na wzrost czynszów. Całkowita aktywność najemców w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku wyniosła prawie 159 tys. mkw. i była o 40 proc. niższa względem analogicznego okresu w 2022. Mimo to rezultat ten uplasował Warszawę na trzecim miejscu w Europie, za Paryżem i Londynem, a przed takimi metropoliami jak Berlin, Praga, Madryt, Monachium, Hamburg, Frankfurt i Rzym.

W tym roku warszawski rynek biurowy wszedł w okres renegocjacji umów zawieranych w rekordowych latach 2018-2019. Zwiększona liczba procesów, które powinny rozpocząć się niebawem, może mieć pozytywny wpływ na kształtowanie się popytu na powierzchnię biurową w całym 2023 roku. Jednocześnie niepewna sytuacja gospodarcza obserwowana w postaci słabszych wskaźników ekonomicznych może mieć negatywny wpływ na całkowity wolumen transakcji zawarty w tym roku – tłumaczy Joanna Blumert, head of Occupier Services, Cushman & Wakefield.

W I kwartale 2023 roku strukturę popytu zdominowały relokacje, które stanowiły około 70 proc. wszystkich zawartych umów. Renegocjacje i ekspansje odpowiadały odpowiednio za 25 i 5 proc. wszystkich zawartych umów. Do największych kontraktów zawartych w tym okresie można zaliczyć renegocjację umowy najmu przez Accenture w budynku Proximo II (8,8 tys. mkw.), wynajęcie 8,7 tys. mkw. przez DPD w ich nowej siedzibie, a także umowę zawartą przez poufnego najemcę z sektora usług dla biznesu w budynku P180 (7 tys. mkw.).

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły w badanym okresie 6,26 mln mkw. Według szacunków Cushmana na warszawski rynek biurowy trafi w tym roku około 66 tys. mkw. w ramach siedmiu budynków biurowych, przy czym aż 80 proc. nowej podaży będzie zlokalizowane w strefach pozacentralnych. Jednocześnie liczba realizowanych inwestycji pozostaje na relatywnie niskim poziomie w stosunku do aktywności deweloperskiej obserwowanej w latach 2012-2022.

Obecnie w realizacji znajduje się około 181,5 tys. mkw. W najbliższych miesiącach w centrum Warszawy rozpocznie się budowa kilku projektów, które powinny zostać oddane do użytku między 2025 a 2026 rokiem. Będzie to m.in. Upper One (Strabag Real Estate), The Form (Lincoln Properties) oraz Skyliner II (Karimpol). Niemniej spodziewamy się, że efekt luki podażowej będzie widoczny na stołecznym rynku nawet do końca 2025 roku – komentuje Joanna Blumert.

W 2023 roku koszty budowy i wykończenia powierzchni będą dalej rosnąć, natomiast tempo wzrostu cen w opinii firmy będzie wolniejsze i bardziej przewidywalne względem początku 2022 roku.

Większa kontrola nad poziomem kosztów realizacji inwestycji może zachęcić kolejnych inwestorów do rozpoczęcia swoich inwestycji. Spodziewamy się jednak, że większość projektów, których realizacja może rozpocząć się w najbliższych 12 miesiącach, będzie zlokalizowana w najbardziej atrakcyjnych miejscach umożliwiających deweloperom maksymalizację zwrotu z inwestycji – dodaje Jan Szulborski, ekspert rynku biurowego, Cushman & Wakefield.

W I kwartale 2023 stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie wyniosły 22-26 euro/mkw. miesięcznie w strefie Centrum oraz 13,50-16,50 euro/mkw. w lokalizacjach pozacentralnych, nie ulegając zmianie względem 2022 roku. Z obserwacji firmy Cushman & Wakefield wynika, że projekty w budowie znajdują się obecnie pod największą presją wzrostu stawek czynszu, co wynika ze znacznej ekspozycji na wzrost kosztów zarówno budowy, jak i wykończenia powierzchni.

Dalszy wzrost stawek dla szerokiego rynku będzie napędzany przez rekordową waloryzację umów najmu denominowanych w euro, wzrost kosztów budowy i wykończenia powierzchni, a także kosztów operacyjnych. Niemniej ostateczny kształt polityki cenowej właścicieli budynków biurowych będzie w dużej mierze zależeć od lokalizacji, jakości i poziomu obłożenia ich portfela budynków – tłumaczy Katarzyna Lipka, head of Consulting and Research, Cushman & Wakefield.

Dostępność powierzchni biurowej w marcu 2023 roku wyniosła 724,6 tys. mkw. i spadła o około 35 tys. mkw. względem analogicznego okresu w 2022 roku. Wskaźnik powierzchni niewynajętej w I kwartale wyniósł 11,6 proc., co oznacza spadek o 0,6 pp. rok do roku. Jednocześnie wskaźnik dostępnej powierzchni nie uległ zmianie w skali kwartału.

Wraz ze spodziewanym ograniczeniem nowej podaży w latach 2023-2025 będziemy obserwować dalszą kompresję wskaźnika powierzchni niewynajętej, co pozwoli warszawskiemu rynkowi na wchłonięcie nadwyżki dostępnej powierzchni biurowej w istniejącym zasobie, która powstała na skutek tymczasowego ograniczenia popytu w latach 2020-2021. Tempo absorpcji powierzchni biurowej będzie natomiast silne powiązane z dynamiką wzrostu gospodarczego, co będzie wpływać na decyzje organizacji o inwestycjach i wzroście zatrudnienia – podsumowuje Vitalii Arkhypenko, ekspert rynku biurowego Cushman & Wakefield.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Ciąg dalszy Syntezy na Morenie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Euro Styl rozpoczął sprzedaż mieszkań w kolejnych dwóch budynkach osiedla Synteza na Morenie w Gdańsku. W ofercie jest ponad 140 mieszkań z terminem odbioru w III kwartale 2026 roku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

ESG

Polska Była dyskusja, będzie raport

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Okam zakończył dialog o I etapie planowanej inwestycji F.S.O. Park. W sześciu spotkaniach wzięło udział łącznie 109 osób. Dodatkowo zostały zgłoszone 43 opinie i zapytania dotyczące m.in. infrastruktury komunikacyjnej czy placówki edukacyjnej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ekspansja Sfinksa

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Grupa Sfinks Polska w nadchodzących tygodniach otworzy pięć nowych restauracji. Będą to lokale pod szyldami Sphinx i The Burgers. Nowe restauracje ruszą w Rzeszowie, Poznaniu i podpoznańskich Komornikach, a także w Gorzowie Wielkopolskim i w Jarocinie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kraftowo w Browarach

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

W Browarach Warszawskich otworzył się nowy craft bar Veselka. Koncept gastronomiczno-rozrywkowy uzupełni ofertę gastronomiczną Browarów Warszawskich. Pierwszy lokal Veselka powstał Odessie w Ukrainie, warszawski jest drugą lokalizacją marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Maxima zbada wzrok w Rybniku

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Salon Optyczny Maxima wynajął powierzchnię w DL Shopping Rybnik.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dobrze im w Północnej

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Od początku roku dziewięciu wieloletnich najemców Galerii Północnej w Warszawie przedłużyło umowy najmu w obiekcie. Łącznie podpisane aneksy opiewają na ponad 1,6 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Venezia w Piasecznie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W Designer Outlet Warszawa, po kilkuletniej przerwie, ponownie pojawił się salon marki Venezia. Sklep otwarty w nowym koncepcie zajął lokal o powierzchni ponad 200 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Cargus otwiera oddział w Sybinie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

CTP rozszerza swoją współpracę z rumuńską firmą kurierską Cargus,  która otworzyła swoją nową placówkę w parku logistycznym w Sybinie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza trzeci etap Osiedla Poematu

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Atal wprowadza do sprzedaży trzeci etap osiedla Poematu w warszawskiej dzielnicy Wawer. W ramach inwestycji powstanie 166 mieszkań o metrażach od 29 do 120 mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cavatina w złotówkach albo euro

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

KNF zatwierdziła prospekt nowego programu emisji obligacji Cavatina Holding, co pozwala spółce wyemitować obligacje o łącznej wartości do 150 mln zł (lub równowartość tej kwoty w EUR).

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Kredyt na fotoelektrownie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Photon Energy Group pozyskało 15 mln euro wielotranszowego finansowania z EBOR. Fundusze ostaną wykorzystane m.in. na budowę sześciu elektrowni fotowoltaicznych w Rumunii o łącznej mocy 29 MWp.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Modernizują w Alejach Jerozolimskich

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Warszawski budynek biurowy Alfa w kompleksie Eurocentrum przechodzi modernizację systemów technicznych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Potrójnie w Zielonej Górze

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Intermarché otworzyło swój trzeci supermarket w Zielonej Górze. Placówka ma ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Łódź w centrum uwagi

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska UBC II znowu będzie nowoczesny

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żabka gotowa na sezon

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Żabka w miejscowościach turystycznych uruchomi latem ponad 140 sklepów sezonowych, czyli o blisko 20 proc. więcej niż w 2023 roku. Pierwsze z nich już zostały otwarte.

Infrastruktura

Polska Domkną obwodnicę Sanoka

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

GDDKiA podpisała umowę z firmą Budimex na budowę II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28. Wartość kontraktu to 152,3 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Branża nieruchomości za biurkiem

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowi w wieży

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 17 maja 2024

Modernizują w Alejach Jerozolimskich

Warszawski budynek biurowy Alfa w kompleksie Eurocentrum przechodzi modernizację systemów technicznych.

schedule 16 maja 2024

UBC II znowu będzie nowoczesny

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

schedule 16 maja 2024

Branża nieruchomości za biurkiem

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

schedule 16 maja 2024

Nowi w wieży

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

schedule 16 maja 2024

Centrum i Służewiec rządzą

Jak podaje Knight Frank, w I kwartale 2024 roku popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie wyniósł 139 tys. mkw., co stanowiło połowę całej wynajętej powierzchni w Polsce. Najemcy zdecydowanie częściej podpisywali umowy w obiektach zlokalizowanych poza strefami centralnymi.

schedule 16 maja 2024

Axi Immo zostaje w Spektrum

Axi Immo zdecydowało się na przedłużenie dotychczasowej umowy najmu oraz dobranie nowej powierzchni pod rozwijające się linie biznesowe w warszawskim biurowcu Spektrum Tower.

schedule 16 maja 2024

Technologia w Skylinerze

Warszawski Skyliner zyskał nowego najemcę. Xperi, amerykańska firma technologiczna, zajmie w biurowcu blisko 3 tys. mkw. powierzchni.

schedule 16 maja 2024

Mniej znaczy więcej

Jak wskazuje „Przewodnik po kosztach wykończenia biura 2024” dla regionu EMEA, przygotowany przez firmę Cushman & Wakefield, wśród aktualnych trendów biurowych jednym tchem wymieniane są takie hasła jak dostosowanie przestrzeni do pracy hybrydowej, zrównoważony rozwój czy inkluzywność.

schedule 15 maja 2024

Europlex pod opieką JLL

Firma JLL Polska została wybrana wyłącznym agentem reprezentującym warszawski biurowiec Europlex. Wielofunkcyjny budynek, zlokalizowany na pograniczu Śródmieścia i Mokotowa, oferuje blisko 20 tys. mkw. powierzchni biurowej i około 3 tys. mkw. powierzchni usługowej. 

schedule 14 maja 2024

Hub technologiczny w Brain Parku

Volvo Tech Hub zajmie 10 tys. mkw. powierzchni w budynku Brain Park C należącym do Echo Investment. Nowa część spółki Volvo Car Poland będzie przenosić się do krakowskiego biurowca etapami, zaczynając od września 2024 roku.

schedule 14 maja 2024

Adara wybiera Oxygen Park

Adara, dystrybutor surowców kosmetycznych, przeprowadzi się do Oxygen Park, warszawskiego kompleksu biurowego należącego do Golden Star Group. Firma wynajęła 366 mkw. powierzchni na 4. piętrze budynku A.

schedule 13 maja 2024

Futureal modernizuje Lipowy Park

Budynek Lipowy Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie przechodzi przebudowę. Będzie również wyposażony w nowoczesne rozwiązania techniczne, pozwalające na otrzymanie certyfikatu BREEAM In-Use na poziomie Excellent.

schedule 13 maja 2024

Dziewiąte piętro Office House

Biurowiec Office House w projekcie Towarowa 22 osiągnął docelową wysokość dziewięciu pięter. Na elewacji rozpoczął się montaż energooszczędnego szkła. Realizowany przez Echo Investment i AFI Europe budynek będzie gotowy wiosną 2025 roku.

schedule 13 maja 2024

Wybrali biuro w DL Tower

Operator logistyczny Just in Time Logistic wynajął około 300 mkw. w wielofunkcyjnym budynku DL Tower w Katowicach.

schedule 10 maja 2024

The Form już z wiechą

Biurowiec The Form osiągnął swoją docelową wysokość. Na ostatnim, dziewiątym piętrze budynku zawisła symboliczna wiecha. Oddanie obiektu do użytku planowane jest jeszcze w tym roku.

schedule 09 maja 2024

Eurocash wierny Diunie

Grupa Eurocash zostanie na kolejne lata w warszawskim kompleksie biurowym Diuna. Firma podpisała umowę na wynajem czterech pięter w budynku A, w sumie blisko 4,6 tys. mkw. powierzchni.

schedule 09 maja 2024

Serce miasta bije na Woli

Jak podaje Brookfield Partners, w Warszawie realizowanych jest obecnie kilkanaście projektów, które zmienią panoramę miasta i dostarczą nowych powierzchni biurowych oraz handlowo-usługowych. Jednym z najbardziej dynamicznych obszarów inwestycyjnych jest Wola, szczególnie w okolicy Ronda Daszyńskiego.

schedule 09 maja 2024

Skromny popyt, więcej pustostanów

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w regionach, I kwartał 2024” pierwsze trzy miesiące tego roku upłynęły na regionalnych rynkach biurowych pod znakiem umiarkowanego popytu ze strony najemców, którzy w większości byli zainteresowani renegocjowaniem umów najmu.

schedule 09 maja 2024

Saint-Gobain na wysokościach

Grupa Saint-Gobain podpisała 10-letnią umowę najmu na przestrzeń biurową w Varso Tower. Firma zajmie blisko 1,4 tys. mkw. na 28. piętrze budynku.

schedule 08 maja 2024

Hydraulika w Liberty

Do zrealizowanego przez Wing wielofunkcyjnego budynku Liberty w Budapeszcie jesienią 2024 roku wprowadzi się Flowserve Hungary Services. Spółka zajmie około 2,6 tys. mkw. na piątym piętrze obiektu.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie