EN

Polska Hotele odrobiły straty

Hotele
Jak pokazuje raport firmy Emmerson Evaluation „Rynek hoteli i condohoteli w Polsce”, w 2022 liczba obiektów hotelowych w największych polskich miastach i głównych rejonach turystycznych wzrosła o 1,3 proc. w skali roku.

Wspomniany wynik był też o 5,4 proc. lepszy w porównaniu z przedpandemicznym rokiem 2019. Branża hotelarska zdołała już odrobić większość start z czasów koronawirusa, ale ma nowe wyzwania na horyzoncie – mniejszą liczbę zagranicznych turystów, brak finansowania na rozwój oraz przede wszystkim duże koszty utrzymania, które obniżają ich rentowność oraz podwyższają cenę pobytu dla gości. Na początku 2022 obowiązywały jeszcze restrykcje nałożone z uwagi na pandemię, niedługo potem wybuchła wojna w Ukrainie i rozpędziła się inflacja. Mimo to miniony rok był lepszy dla polskiego hotelarstwa niż 2021, a uzyskane wskaźniki w większości analizowanych lokalizacji były zbliżone do tych z przedpandemicznego 2019.

Przez pierwsze miesiące 2022 roku hotele w największych miastach Polski odnotowywały wysokie obłożenie ze względu na wybuch wojny w Ukrainie. Okres wakacyjny również był pracowity dla rynku hotelowego, a to ze względu na dużą liczbę turystów korzystających z urlopu w ojczyźnie. Drugie półrocze minionego roku przyniosło dobre wyniki ze względu na zwiększoną liczbę spotkań biznesowych. Należy jednak pamiętać o wyższych kosztach ponoszonych przez hotelarzy, będących wynikiem wysokiej inflacji, które obniżały ich realne zyski. Nie tylko istniejące obiekty, ale również nowe inwestycje sektora hotelowego doświadczają trudności. Rosnące koszty budowy oraz problemy w pozyskaniu finansowania bankowego sprawiły, że duża liczba projektów pozostaje wstrzymana – wskazuje Robert Korczyński, członek zarządu w Emmerson Evaluation.

Zgodnie z danymi GUS przeanalizowanymi w raporcie, w lipcu 2022 w Polsce funkcjonowało 2569 obiektów hotelowych, co stanowi wzrost o 1,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku. W tym czasie największy wzrost liczby hoteli odnotowano w województwach: wielkopolskim (5,4 proc.), łódzkim (4,9 proc.) i w zachodniopomorskim (3,8 proc.). Przyrost w wysokości od 0,8 proc. do 3,6 proc. wystąpił w województwiach: lubelskim, dolnośląskim, podlaskim, świętokrzyskim, małopolskim, kujawsko-pomorskim, śląskim i mazowieckim. Spadek liczby hoteli zanotowano w województwach: opolskim (-5,6 proc.), lubuskim (-3,2 proc.), warmińsko-mazurskim (-2,7 proc.) i pomorskim (-0,9 proc.). Na przestrzeni analizowanego okresu liczba hoteli nie uległa zmianie w woj. podkarpackim.

W analizowanych w raporcie głównych rynkach hotelarskich w 2022 roku eksperci Emmersona odnotowali wzrost liczby obiektów hotelowych o 1,3 proc. względem 2021 roku i o 5,4 proc. porównując do roku 2019. Zestawienie z ostatnim rokiem przed koronawirusem pokazuje zwiększenie podaży hoteli w minionym roku w: Szczecinie (19 proc.), pasie nadmorskim (13,2 proc.), Warszawie (8,9 proc.), Łodzi (8,6 proc.), Wrocławiu (5,8 proc.), pasie górskim (4,5 proc.), Katowicach (4,3 proc.), Krakowie (3,7 proc.), Trójmieście (3,1 proc.). Branża nie zdołała się jeszcze w pełni odbudować jedynie w Poznaniu (-1,5 proc.).

W gronie najważniejszych lokalizacji dla rynku hotelowego największy stopień wykorzystania pokoi hotelowych w 2022 roku osiągnęły: Warszawa (53,9 proc.), Kraków (46,8 proc.) i Trójmiasto (46,3 proc.). Jak podaje GUS, w 2022 roku z hoteli skorzystało ponad 23,7 mln osób. 79,7 proc. tej grupy stanowią turyści z Polski. Łącznie liczba gości wzrosła o 65,6 proc. w porównaniu do roku 2021. Liczba osób korzystających z hoteli w zeszłym roku była również wyższa względem 2019 roku (o 1,1 proc.). Wciąż jednak nie odbudował się popyt ze strony zagranicznych turystów. Zestawiając liczbę obywateli innych krajów korzystających z hoteli w 2022 do wyników z 2019 nadal widoczny jest spadek (-19,8 proc.). Jak wskazują autorzy raportu, mniejsza liczba turystów zagranicznych wynika z postrzegania Polski jako kraju o zagrożonym bezpieczeństwie ze względu na sąsiedztwo Ukrainy, gdzie toczą się działania wojenne. Liczba ta mogłaby być jeszcze niższa, gdyby nie uchodźcy, którzy w pierwszych miesiącach konfliktu licznie korzystali z hoteli.

W 2023 roku koszt pobytu w hotelach będzie wyższy, czego skutkiem będzie skracanie wyjazdów i rezerwowanie ich na ostatnią chwilę. Konieczność podnoszenia cen przez hotelarzy wynika z rosnących wynagrodzeń pracowników oraz kosztów utrzymania obiektu. W związku z tym sukces odniosą tylko ci, którzy trafnie pokierują strukturą przychodów i kosztów. Jak do tej pory hotelarze przenoszą rosnące wydatki na klientów, podwyższając stale ceny pobytów. Nie można spodziewać się jednak, że coraz wyższe koszty noclegów będą stale akceptowalne przez turystów – podkreśla Robert Korczyński.

W przyszłość hotelarze patrzą z delikatnym optymizmem. Sektor oswoił się już faktem trwania wojny w Ukrainie i zdobył doświadczenie z zakresu zarządzania w trudnych warunkach. Hotelarze nauczyli się też dobrze kontrolować koszty. Jak wskazują jednak autorzy raportu, obecny rok będzie nadal niestabilny dla rynku, przede wszystkim przez wysoki poziom inflacji, coraz wyższe koszty utrzymania oraz toczącą się za wschodnią granicą wojnę. Będzie również znacznie mniej otwarć hoteli. Wyraźnie widać wstrzymanie planowania nowych projektów, co może być związane z trudnościami z finansowaniem oraz obawami, jakie generują wysokie koszty budowy i zarządzania, a także niestabilna sytuacja gospodarcza. Branża hotelarska nadal wyczekuje zwiększonych możliwości finansowania w bankach.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Mają duże biuro u Cavatiny

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Concentrix, dostawca rozwiązań i technologii z zakresu customer experience, wynajmie prawie 5,2 tys. mkw. brutto powierzchni w należącym do Cavatiny katowickim biurowcu Global Office Park. Umowa jest największą transakcją w Katowicach w 2023 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Vendo Park zaprasza do Lubina

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Trei Real Estate Poland otworzyło w Lubinie swój 37 Vendo Park w Polsce. To trzecia tego typu inwestycja dewelopera w woj. dolnośląskim, po Jaworze i Świdnicy.

Rynek mieszkaniowy

Polska Trzecia inwestycja GH Development w sprzedaży

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

Wystartowała sprzedaż nowej inwestycji mieszkaniowej belgijskiego dewelopera GH Development. Projekt Orzechowa znajduje się przy ulicy o tej samej nazwie we Włochach w Warszawie.

ESG

Polska CPI przechodzi na zielone umowy

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

CPI Property Group wprowadza nowy standard w zakresie umów leasingowych – załączniki Green Lease.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska 7R bierze kredyt z mBanku

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

7R uzyskało kredyt inwestycyjny dla projektu 7R City Flex Katowice I. Finansowania w wysokości 15,5 mln euro udzielił mBank.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy park w Nowej Wsi

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

W Nowej Wsi obok Pruszkowa w nowym parku handlowym o powierzchni ponad 2,5 tys. mkw. zostały otwarte supermarket Biedronka, sklep Maxi Zoo oraz dyskont Pepco.

Materiał partnera

Polska / Świat Transformacja energetyczna uratuje świat

schedule 30 listopada 2023
Eurobuild CEE

Przyszłość jest fikcją, więc powinniśmy budować jutro w sposób zrównoważony, a Polska może czerpać w tej kwestii z doświadczeń Wielkiej Brytanii. O prognozach, zagrożeniach i możliwościach rozwoju opowiedziała znana brytyjska inżynier i architektka, Dame Jo Da Silva w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie. "Eurobuild" był patronem medialnym tego wydarzenia.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Zielony fundusz Empiry

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by JC

Grupa Empira ogłosiła uruchomienie funduszu "Empira Transition to Green Fund SCSp SICAV-RAIF". Produkt inwestycyjny skoncentruje się na zrównoważonej transformacji energetycznej nieruchomości mieszkalnych na terenie Niemiec.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska RTV Euro AGD razy trzy

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

W listopadzie RTV Euro AGD otworzyło nowe sklepy w trzech miastach, w których sieć nie była wcześniej obecna: w Olkuszu, Lubinie i Ostródzie. RTV Euro AGD ma obecnie 331 salonów sprzedaży w ponad 220 miastach w Polsce.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Atrakcyjna Polska magazynowa

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Polski rynek magazynowy jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. W ciągu roku łączna powierzchnia magazynów w naszym kraju urosła o 12 proc. i wynosi 30,5 mln mkw. – wynika z najnowszych danych CBRE.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Universal Express zadomowił się w Pruszkowie

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

Firma Universal Express przedłużyła na kolejny okres najem obiektu w ramach parku MLP Pruszków II. Spółka jest najemcą centrum logistycznego MLP już prawie 10 lat.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Poznań z największą podażą w budowie

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

Eksperci Knight Franka podsumowali aktywność na poznańskim rynku biurowym. Zasoby biurowe w Poznaniu od początku roku powiększyły się o 32,4 tys. mkw. W budowie znajduje się nieco ponad 69 tys. mkw. powierzchni, co jest najwyższym wynikiem spośród rynków regionalnych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pora wezwać posiłki

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by JC

W publikacji pt. „Wspólne jedzenie – wspólne przestrzenie” eksperci Colliersa zarysowują rozwój konceptów gastronomicznych, rolę jedzenia w budowaniu relacji społecznych oraz aktualne trendy w tym obszarze.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kaliska Park po raz trzeci

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

Grupa Antczak rozpoczęła sprzedaż III etapu osiedla Kaliska Park w Turku. W dwóch budynkach powstanie łącznie 49 mieszkań.

Rynek mieszkaniowy

Polska Yareal w trybie specustawy na Służewcu

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Yareal realizuje swój pierwszy projekt lex deweloper na warszawskim Służewcu. Deweloper rozpoczął przedsprzedaż ponad 200 mieszkań w budynku Mokopolis.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Castorama numer 100

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Castorama otworzyła swój setny sklep – Castorama Piaseczno w gminie Lesznowola. Nowy obiekt mieści się w powstającym parku handlowym w podwarszawskim Mysiadle.

Hotele

Polska Siódmy Accor w Krakowie

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

W Krakowie powstaje nowy hotel. Będzie to siódmy obiekt grupy AccorInvest / Orbis w stolicy Małopolski pod marką Accoru w segmencie lifestyle. Otwarcie hotelu zaplanowano na II kwartał 2025 roku. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Galeria Tarnovia zmienia właściciela

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Europejska firma inwestycyjna z siedzibą w Londynie sfinalizowała zakup Galerii Tarnovia - to jedna z największych transakcji na polskim rynku nieruchomości handlowych w tym roku. Tarnowska galeria ma około 17 tys. mkw. powierzchni najmu (36,5 tys. mkw. powierzchni całkowitej).

Budownictwo

Polska Miliardy na projekty energetyczno-przemysłowe

schedule 29 listopada 2023
Opr./edited by MR

Od początku 2022 roku obserwowany jest wyraźny wzrost liczby i wartości zapowiadanych inwestycji w obszarze transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Aktualna wartość największych realizowanych i planowanych projektów energetycznych sięga już ponad 530 mld zł – podaje Spectis.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielona Dolina vol. 3

schedule 29 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

Ruszyła budowa III etapu osiedla Zielona Dolina, inwestycji mieszkaniowej realizowanej przez TDJ Estate w północnej części Zabrza. W ramach projektu powstaną 172 mieszkania oraz osiem lokali usługowych. Zakończenie prac zaplanowano na maj 2025 roku.

Najnowsze w Hotele

schedule 30 listopada 2023

Siódmy Accor w Krakowie

W Krakowie powstaje nowy hotel. Będzie to siódmy obiekt grupy AccorInvest / Orbis w stolicy Małopolski pod marką Accoru w segmencie lifestyle. Otwarcie hotelu zaplanowano na II kwartał 2025 roku. 

schedule 22 listopada 2023

Dorothea zaprasza do Budapesztu

Marka Autograph Collection Hotels, należąca do Marriott Bonvoy debiutuje na Węgrzech, otwierając swój pierwszy hotel w Budapeszcie. Dorothea Hotel mieści się w trzech zabytkowych budynkach i został nazwany na cześć arcyksiężnej Dorothei, która przyczyniła się do rozwoju miasta w XIX wieku.

schedule 17 listopada 2023

Luksusowy Mondrian otworzy się w Bukareszcie

One United Properties podpisało porozumienie z Ennismore w sprawie otwarcia lifestylowego hotelu Mondrian Bucharest w centrum Bukaresztu.

schedule 31 października 2023

Przy lotnisku wyrośnie Campanile

Mirbud wybuduje hotel marki Campanile Premiere Classe w sąsiedztwie lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Kontrakt generalnego wykonawcy ma wartość 127 mln zł.

schedule 18 października 2023

Nowy Hilton wyrośnie w Warszawie

Obiekt Canopy by Hilton Warsaw, pierwszy hotel lifestylowy sieci Hilton w Polsce, zostanie otwarty w 2025 roku w centrum stolicy.

schedule 13 października 2023

Tribe na lotnisku w Budapeszcie

Przy lotnisku Budapest Ferenc Liszt powstaje hotel Tribe. Inwestycję realizuje Wing we współpracy z portem lotniczym. Ukończenie obiektu z około 170 pokojami planowane jest na 2025 rok.

schedule 11 października 2023

Kolejny B&B Hotel w Łódzkiem

Otwarto B&B Hotel w Piotrkowie Trybunalskim. Budynek przy ul. Grota Roweckiego to jeden z czterech obiektów, które dołączyły w tym roku do sieci.

schedule 04 października 2023

W stylu Meininger

W Krakowie otwarto Meininger Hotel Kraków Centrum. To pierwszy w Polsce obiekt europejskiej sieci przystępnych cenowo hoteli hybrydowych.

schedule 04 października 2023

Kraków założył koronę

Do nowej kolekcji wyselekcjonowanych przez grupę Accor hoteli butikowych dołączył pierwszy w Polsce i drugi w regionie Europy Środkowo-Wschodniej obiekt. The Crown Handwritten Collection zlokalizowany jest przy ul. Królewskiej w Krakowie.

schedule 27 września 2023

Dobry Hotel w Granarii

Grupa RWS podpisała ze spółką Dobry Hotel umowę dzierżawy IV kwartału inwestycji Granaria na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Operator będzie prowadził w obiekcie działalność hotelową pod międzynarodowym brandem. Umowa została zawarta na 20 lat.

schedule 11 września 2023

Klub wakacyjny w Dźwirzynie

VacationClub.pl, spółka należąca do Zdrojova Invest, rozpoczyna swój pierwszy projekt deweloperski. W Dźwirzynie w woj. zachodniopomorskim powstanie budynek apartamentowy w modelu condo.

schedule 04 września 2023

Po raz pierwszy na Węgrzech

W Budapeszcie otwarto Hampton by Hilton Budapest City Centre, pierwszy na Węgrzech hotel pod egidą Hampton by Hilton.

schedule 01 września 2023

Accor ma plany premium dla CEE

Grupa Accor planuje rozwój marek premium - wśród nowych projektów znajdują się obiekty flagowych marek na Bałkanach oraz w całym obszarze Europy Środkowo-Wschodniej.

schedule 25 sierpnia 2023

Pokój z widokiem na Split i Adriatyk

Sieć AC Hotels by Marriott, należąca do portfolio 31 marek Marriott Bonvoy, ogłosiła swój debiut w Chorwacji. Nowo otwarty AC Hotel by Marriot Split mieści się na wysokich piętrach 135-metrowej wieży Westgate Tower, skąd roztacza się spektakularny widok miasto i na Morze Adriatyckie.

schedule 22 sierpnia 2023

Hotelarze wybierają Polskę

Wyniki notowane przez hotele w miastach Europy Środkowo-Wschodniej są wyższe niż przed pandemią. W ocenie respondentów badania agencji Cushman & Wakefield, Hospitality Operator Beat Survey H1 2023 – CEE-12, najbardziej atrakcyjnym rynkiem hotelowym CEE jest Polska.

schedule 21 sierpnia 2023

Najatrakcyjniejsze rynki hotelowe w CEE

W najnowszym badaniu Hotel Operator Beat przeprowadzonym przez firmę Cushman & Wakefield, Budapeszt został uznany za najbardziej atrakcyjny rynek w Europie Środkowo-Wschodniej, uzyskując 4,3 punktu w skali 1-5, gdzie 5 oznacza bardzo duże zainteresowanie. Nieco niżej uplasowała się Praga z wynikiem 4,2 punktu. W pierwszej piątce najatrakcyjniejszych rynków hotelowych znalazły się również Warszawa, Kraków i Bukareszt.

schedule 09 sierpnia 2023

Szach i mat blisko lotniska

W Warszawie otwarto hotel Ibis Styles Warsaw Airport. Jest to trzeci obiekt otwarty pod marką Accor Ibis Styles w stolicy Polski. 

schedule 09 sierpnia 2023

Z widokiem na Marinę

Otwarto Grano Marina Hotel, obiekt zrealizowany w ramach kompleksu Sol Marina przy nabrzeżu Martwej Wisły. Aktualnie trwa budowa apartamentowców realizowanych w II i III etapie inwestycji.

schedule 02 sierpnia 2023

Samoobsługa na Rajskiej

W Krakowie zaczął działać samoobsługowy aparthotel Rajska Residence. Inwestycja powstała w odrestaurowanej zabytkowej kamienicy na ul. Rajskiej.

schedule 31 lipca 2023

Na wczasy do Happy Valley

Kompleks Happy Valley w Szklarskiej Porębie już wkrótce przywita pierwszych gości. W skład inwestycji wchodzą dwa obiekty hotelowe – HolidayInn Resort oraz HI Apartments.

Wydanie 11 (283) listopad 2023

Ostatnie komentarze

Kategorie