Polska Duża podaż, mniej transakcji
Powierzchnie handlowe i rozrywkoweJak wynika z nowego raportu JLL, w I połowie 2023 roku do zasobów dodano ponad 216 tys. mkw. Trendy makro pozostały bez zmian, a nowa podaż została zdominowana przez parki handlowe. Jak wskazuje JLL, ten segment obejmuje obecnie prawie 2,7 mln mkw. istniejących zasobów, co stanowi około 16 proc. całkowitej powierzchni handlowej w Polsce.
Wybrane inwestycje oddane do użytku w I połowie roku to m.in.: Retail Park w Kłodzku (17 tys. mkw.), Aripark Bytów (12 tys. mkw.), Park Glinianka w Łubnej (10,2 tys. mkw.), Saller Dzierżoniów (8,1 tys. mkw.), N-Park Piotrków Trybunalski (7,7 tys. mkw.), Vendo Park Zambrów (6,6 tys. mkw.). W ramach segmentu na koniec czerwca w budowie pozostawało ponad 250 tys. mkw.
Nowe inwestycje obejmują pełne spektrum rynku, od małych parków handlowych w miastach regionalnych, po duże kompleksy, takie jak Koszalin Power Center, Galeria Karuzela Biała Podlaska i Ozimska Park w Opolu. Z drugiej strony obserwujemy również pewną, choć wciąż ograniczoną aktywność w odniesieniu do tradycyjnych centrów handlowych, szczególnie w porównaniu do retail parków. Niemniej, format ten w I półroczu 2023 roku powiększył się o 58 tys. mkw., m.in. za sprawą otwartej w kwietniu Galerii Bawełnianka w Bełchatowie (23 tys. mkw.) – zauważa Dagmara Filipiak, retail leasing lead, JLL.
Wraz ze stopniowym ożywieniem wskaźników ekonomicznych i poprawą ogólnych nastrojów na rynku, czynsze wracają do poziomu sprzed pandemii.
Czynsze w najlepszych centrach handlowych w Warszawie (100 mkw., moda) wynoszą obecnie do 130 euro/mkw. za miesiąc. Średnia dla innych aglomeracji waha się od 50 do 65 euro/mkw. za miesiąc – dodaje Maciej Kotowski, director, Research & Consulting, JLL.
W I połowie 2023 roku całkowita wartość sprzedaży nieruchomości handlowych w Polsce wyniosła prawie 200 mln euro, co stanowiło zaledwie 26 proc. wartości sprzedaży w 2022 roku (760 mln euro). Jak zauważa jednak JLL, na wysoki wolumen z I półrocza 2022 roku wpływ miały przede wszystkim dwie transakcje wynikające ze stworzenia spółek joint-venture przez EPP, obejmujące 20 centrów handlowych, dwa parki handlowe i trzy budynki biurowe, o łącznej wartości około 600 mln euro.
W I połowie 2023 roku na rynku handlowym odnotowano 12 transakcji obejmujących łącznie 17 aktywów. Jest to niski poziom aktywności inwestycyjnej w porównaniu z ubiegłymi latami, niemniej jednak w bieżącym kwartale zamknęły się transakcje o wartości ponad 150 mln euro (m.in. Matarnia Park Handlowy w Gdańsku przejęty przez Frey oraz portfel pięciu parków handlowych kupiony przez Lords LB Asset Management). Dodatkowo w toku są większe transakcje, których zamknięcie planowane jest w ostatnim kwartale tego roku, dlatego spodziewamy się znacznie lepszych wyników w II połowie 2023 roku – informuje Agnieszka Kołat, head of Retail Investment, JLL.
Największą transakcją handlową odnotowaną w I półroczu 2023 roku była sprzedaż przez G City szczecińskiego centrum handlowego Atrium Molo o powierzchni najmu około 27,5 tys. mkw. Według ekspertów JLL, transakcja jest dowodem na to, że dobrze prosperujące lokalne centra handlowe o ugruntowanej pozycji, wciąż cieszą się zainteresowaniem inwestorów.
JLL szacuje, że stopy kapitalizacji dla najlepszych centrów handlowych w II kwartale 2023 roku wynoszą 6,15 proc., a w przypadku najlepszych parków handlowych to obecnie około 6,90 proc.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...